Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] : οι νεες ζαντες που λεω με το κεντρο ειναι μετρημενες:)

και επισης ειναι tubeless ready ζαντες.Μονο που δε θα εχω tubeless ελαστικο η θα κανω το panaracer tubeless..

οσο για το προβλημα σου , η την ακουσε το νυχι(θελει ισιωμα) η αλλαγη , η ο εκτροχιαστης πισω θελει ρεγουλαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

OK για την ζαντα νομιζα οτι θα βαλεις tubeless λαστιχο, για το προβλημα μπορω να το διακρινω εγω? μια χαρα πιανουν τα χερια μου, απλως δεν εχω ασχοληθει με το ζητημα.

Πως μπορω να διακρινω που ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

για το νυχι δε μπορεις να κανεις τπτ..θελει μετρηση με ειδικο εργαλειο.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις τον εκτροχιαστη.

πρεπει να εχεις το ποδηλατο σε βαση να κανεις πεταλι (παντα σε 2ο δισκο) και σιγα σιγα για αρχη να σφιγγεις η το αναποδο το συρμα απο τον επιλογεα πανω στο τιμονι.Αλλιως θελει ρυθμιση και απο κατω.(το low / high )

διαβασε αυτο με εχει βοηθησει

Cyclist.gr - Ρύθμιση οπίσθιου εκτροχιαστή

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκοβραχίωνας slx είναι πιο ανθεκτικος απο τον xt ελάχιστα πιο βαρύς πιο φθηνός και πιο ειδικός για να κανείς το κατσίκι.

Αν στραβώσει μια φορά το νύχι

Θέλει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε νωρίς και μπορώ να πάρω την μπιατς μετά να την πάω για μπάνιο μέσΑ!

ΕΔΙΤ.

Παίζει να έχω γάμο την παρασκευή, θα το δω για 100% γιατί αν έχω θα κοιμηθώ στουπί στις 6.00 οπότε δεν θα μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκοβραχίωνας slx είναι πιο ανθεκτικος απο τον xt ελάχιστα πιο βαρύς πιο φθηνός και πιο ειδικός για να κανείς το κατσίκι.

Αν στραβώσει μια φορά το νύχι

Θέλει αλλαγή.

Όχι απαραίτητα, και σε 'μένα είχε στραβώσει από πτώση αλλά τον ίσιωσα με το ειδικό εργαλείο.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] πάμε :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε μλκ τι να κάνω ειναι πολύ φίλη και ξέρω πως θα καταλήξω... σκέψου ειναι βουλα και σκεφτομαι να κλεισω ξενοδοχειο να μεινω εκει για να μην πεθανω στην ασφαλτο στην επιστροφη...

αν δεν ειναι τοτε μεσα 100%

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση αναπαλαίωσης του 20ετίας MTB Peugeot μου. To έχω λύσει, βάψει και περιμένω αυτοκόλλητα για να περαστεί βερνίκι. Αποφάσισα να το κάνω single speed και είμαι σε αναζήτηση δισκοβραχίονα. Σημειωτέον θα είναι ποδήλατο βόλτας χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Είμαι σε σκέψεις να πάρω αυτό με 33 δόντια. Δεδομένου ότι η πίσω ρόδα μου παίρνει ελεύθερο και όχι κασσέτα, σκέφτομαι να βάλω ένα καινούργιο 6άρι shimano όπως αυτό και να έχω μία σχέση μετάδοσησ 33/14=2,35. Ο λόγος που θα βάλω εξάρι και θα χρησιμοποιώ το μικρό γρανάζι είναι ότι δεν θέλω να αλλάξω μεσαία τριβή (έχω άξονα 133mm) και θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο θα έχω την αλυσίδα όσο το δυνατόν πιο παράλληλη με το διαμήκη άξονα του ποδηλάτου.

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στον συλλογισμό μου, όσο και στον δισκοβραχίονα που σκέφτομαι να αγοράσω.

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

ελα να κοιμηθεις σε μενα λατρεια.

αγκαλια με τον racer :p

Petros : η βαση που βιδωνει ο πισω εκτροχιαστης..Για να μην ειναι πανω στον σκελετο και στραβωσει ο σκελετος απο τα κοπανηματα , το εχουν κατσει ετσι ωστε να χρειαζεται αλλαγη μονο το νυχι

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα 3 έχει καλύτερα specs? (Κατατάξτε τα)

MOUNTAIN - ZIGZAG 02 - IDEAL Bikes

MOUNTAIN - STROBE Mech DISC - IDEAL Bikes

MOUNTAIN - PRORIDER - IDEAL Bikes

Με αυτη τη σειρα αναλογα με τα specs τους:

1. MOUNTAIN - ZIGZAG 02 - IDEAL Bikes

2. MOUNTAIN - PRORIDER - IDEAL Bikes

3. MOUNTAIN - STROBE Mech DISC - IDEAL Bikes

:T:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.