Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Έχω εντυπωσιαστεί πάρα πολύ από τα R3.. Το Intempo τώρα έχει πολύ μεγαλύτερα όρια. Μπήκα στη στροφή κάτω από το σπίτι μου με 45-50km/h, πραγματικά ακλόνητο. Με τα Kampaign δε θα το τολμούσα. Και η ταινία της Lizardskins κορυφαία. Είμαι πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

ideal freeder

Α) Αυτά δεν κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω; Ποια η διαφορά με τα MTB στην οδήγηση;

TREKKING OFF ROAD - IDEAL Bikes

Β) Αξίζει η διαφορά τιμής για τα δισκόφρενα σε σχέση με τα V-Brakes;

Link to comment
Share on other sites

Α) Αυτά δεν κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω; Ποια η διαφορά με τα MTB στην οδήγηση;

TREKKING OFF ROAD - IDEAL Bikes

Κάνουν αλλά είναι πιο ακριβά. Καμία διαφορά δεν θα δεις εφόσον όλα από αυτά έχουν και την ανάρτηση τους.

Το Freeder είναι το πιο φθηνό ποδηλατάκι της Ideal και είναι αρκετά τίμιο. Καθαρά για πόλη δεν είναι, είναι λίγο πιο offroad, αλλά αν δεν έχεις σκοπό να πιάνεις τα 40 σε άσφαλτο και έχεις σκοπό να το πάς σε ελληνικούς δρόμους μια χαρά είναι.

Β) Αξίζει η διαφορά τιμής για τα δισκόφρενα σε σχέση με τα V-Brakes;

Όχι δεν αξίζουν, εκτός αν πρόκειται για υδραυλικά και όχι μηχανικά δισκόφρενα, αλλά τα ποδήλατα με υδραυλικά πρέπει να ξεκινάνε από 600+ αφού μόνα τους (τα υδραυλικά φρένα) έχουν 200 ευρώ.

Επειδή με V-Brakes είμαι, και έχω δοκιμάσει και μηχανικά δισκόφρενα, και υδραυλικά, απέφυγε τα μηχανικά.

Link to comment
Share on other sites

ωπα ωπα...

υπαρχουν μηχανικα δισκοφρενα που ειναι καλυτερα και απο υδραυλικα..Τα δισκοφρενα του freeder μια χαρα φρενακι ειναι..Μπορει να μην ειναι το ακαριαιο δυνατο και ξερο φρενο αλλα φρεναρει μια χαρα..

Τα 200Ε που λες για υδραυλικα αφορα για ΠΟΛΥ δυνατα και ΚΑΛΑ φρενα.Υπαρχουν σαφως και φθηνοτερες λυσεις.

Ειχα v-brakes , εχω δοκιμασει μηχανικα δισκοφρενα , υδραυλικα ΠΟΛΛΩΝ εταιριων (hayes ride , shimano slx , xt , xtr , avid 3 , 5 ) το καλυτερο φρενο το ειχα με shimano και avid 5.Τα δευτερα καπως πιο ξερα αλλα πρεπει να εισαι ψαγμενος για να δεις διαφορες.

Αν σεταρεις σωστα το freeder μια χαρα φρενακι ειναι.Δεν συγκρινονται με τα παραπανω σαφως , καμμια σχεση αλλα ουτε θα πηγαινεις μπαλα στην ποσειδωνος , κατεχακη , μεσογειων και θα παιζεις carmaggedon στους δρομους

Link to comment
Share on other sites

ωπα ωπα...

υπαρχουν μηχανικα δισκοφρενα που ειναι καλυτερα και απο υδραυλικα..Τα δισκοφρενα του freeder μια χαρα φρενακι ειναι..Μπορει να μην ειναι το ακαριαιο δυνατο και ξερο φρενο αλλα φρεναρει μια χαρα..

Τα 200Ε που λες για υδραυλικα αφορα για ΠΟΛΥ δυνατα και ΚΑΛΑ φρενα.Υπαρχουν σαφως και φθηνοτερες λυσεις.

Ειχα v-brakes , εχω δοκιμασει μηχανικα δισκοφρενα , υδραυλικα ΠΟΛΛΩΝ εταιριων (hayes ride , shimano slx , xt , xtr , avid 3 , 5 ) το καλυτερο φρενο το ειχα με shimano και avid 5.Τα δευτερα καπως πιο ξερα αλλα πρεπει να εισαι ψαγμενος για να δεις διαφορες.

Αν σεταρεις σωστα το freeder μια χαρα φρενακι ειναι.Δεν συγκρινονται με τα παραπανω σαφως , καμμια σχεση αλλα ουτε θα πηγαινεις μπαλα στην ποσειδωνος , κατεχακη , μεσογειων και θα παιζεις carmaggedon στους δρομους

Δίκιο έχεις και ψαγμένος ιδιαίτερα δεν είμαι και λύσεις υπάρχουν για όλα τα πορτοφόλια και γούστα, αλλά εφόσον στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για entry level μηχανικά δισκόφρενα -(φθηνό ποδήλατο)- δεν νομίζω να υπάρχει κάπια διαφορά στο φρενάρισμα με ένα καλόστημένο V-Brake. Και επειδή όσο να ναι είναι ακριβότερα τα δισκόφρενα καλύτερα να μείνει στα V-Brakes και τα λεφτά να τα δώσει κάπου αλλού (κράνος? τσαντούλα? σχάρα?)

Η μοναδική διαφορά (με κάθε επιφύλαξη) θα είναι στην βροχή.

Link to comment
Share on other sites

Β) Αξίζει η διαφορά τιμής για τα δισκόφρενα σε σχέση με τα V-Brakes;

Άμα τα δισκόφρενα είναι της shimano τότε θα είσαι μια χαρά.Τέτοια είχα και σταμάτησα όλες τις φορές που χρειάστηκα να σταματήσω απότομα.Μέχρι και δισκόπλακα πύρωσαν μια φορά στην Πεντέλη.Άμα είναι κάτι tektro απόφυγε τα με οποιοδήποτε τρόπο.Δουλεύουν στην αρχή και μετά μία ο Γιάννης δεν μπορεί μία ο κώλος του πονεί.

Link to comment
Share on other sites

παρτε ενα 10λεπτο βιντεακι απο μαραθωνα - πεντελη μερια.

αξιζει να το δειτε.Δεν πεφτει γελιο , αλλα αυτες οι διαδρομες ειναι ωραιες γιατι περνας απο πολλα διαφορετικα τερεν.

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ηταν το freeday την παρασκευη. Συνολα με το bikedashboard εγραψα 125χλμ.

Περιμενα οτι θα ειμαι πιασμενος κλπ κλπ αλλα την επομενη μερα ημουν κομπλε.

Βεβαια να πω για τ freeday οτι ειχαμε πολλα ατυχηματα και μια κοπελα εφυγε με ασθενοφορο.

Ενας φιλος μου την παρασκευη παρελαβε το sirrus disk edition ηρθε στο freeday και τον τρακαρε αλλος με αποτελεσμα να του κανει τη πισω ροδα καλοκαιρινη :fist:

Ηταν 1η φορα που πηγα σε freeday και παρ'ολο που μου αρεσε αρκετα μου φανηκε πολυ επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Στην βροχή έχουν αισθητή διαφορά, με τους δίσκους ΟΤΙ και να έχεις πάνω θα φρενάρει, με τα V δεν είναι έτσι.

Ακόμα κρατάνε πιο πολύ, (Shimano έχω και εγώ μηχανικά, καμία σχέση με του γομαριού), αλλά και σε κάτι κατηφόρες με 30-40άρες που τα έχω λιώσει δεν έχουν χάσει ποτέ αίσθηση αν και τηγάνιζες αβγό στον δίσκο.

η μεγάλη διαφορά (περα απο αισθηση) απο τα υδραυλικά είναι πως δεν μπορείς να φρενάρεις φουλ αποτελεσματικά και με οτι ρεγουλάρισμα θέλεις με το 1 δάχτυλο...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις καλύτερα να το ονομάσουν "Οι ποδηλάτες του θανάτου" ή "Hell's Angels". :p

Μα ξεκινησαμε απο το θησειο και στα 200 πρωτα μετρα ειχε πεσει ενα παιδι...

Μετα δεν θυμαμαι ποοοσοι ειχαν πεσει παρα μονο τη κοπελα που επεσε πολυ ασχημα.

Πανω στο βουνο χωρις καθολου φωτα εσκασε πανω μου μια κοπελα (χαλαλι της :hehe: )

Στον γυρισμο εσκασε διπλα μου ενα bmx με πατακια δεξια κ αριστερα (που αν μπει τετοιο στη ροδα μου θα την κανει ρδελομπου)

Τεσπα ηταν πολλα, σφηνες, ατομα χωρις φωτα, σουζες κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω.. Να σας έρθω με το παλιό μου πλην αθάνατο Hillmaster αν ξαναπάτε τον Ιούλιο? :shout:

Welcome to Facebook

Καθε παρασκευη ειναι η βολτα, την πεμπτη το απογευμα ανακοινωνεται ο προορισμος :)

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Facebook

Καθε παρασκευη ειναι η βολτα, την πεμπτη το απογευμα ανακοινωνεται ο προορισμος :)

Δεν εχω facebook.. έχω όμως thelab.gr.. αν κατφέρω και πάρω το ποδήλατο Αθήνα θα στειλω PM

Link to comment
Share on other sites

παρτε ενα 10λεπτο βιντεακι απο μαραθωνα - πεντελη μερια.

αξιζει να το δειτε.Δεν πεφτει γελιο , αλλα αυτες οι διαδρομες ειναι ωραιες γιατι περνας απο πολλα διαφορετικα τερεν.

Καλα ρε παιχτη δε λες τιποτα? Κανονισε το την επομενη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.