Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

δεν εχω καταλαβει τι εννοεις.

τελικα πιστευεις οτι το MTB εχει πιο δυνατο φρενο ;(παντα μιλαω για καλα υδραυλικα φρενα)

περνω πισω το καλυτερα - χειροτερα, πιστευω δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε......

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι ;

το θεμα ειναι με τι νιωθεις παραπανω ασφαλεια..Η αισθηση του φρενου που εχει το mountain μου (οπως και αλλα mountain) δεν εχει καμμια σχεση με αυτο της κουρσας.Τσιμπας λιγο και το ποδηλατο καθεται κατω

Δε θα μπω σε λεπτομεριες (το ενα εχει δισκοφρενο το αλλο οχι) αλλα θα μιλησω σα κατηγορια ποδηλατων..

Link to comment
Share on other sites

Tα πράγματα θεωριτικά είναι απλά ρε παιδιά.

Πας με 40 χμ/ώρα και τσαρουχώνεις και με τα 2.

Πιο σταματά πιο εύκολα / γρήγορα?

Το ΜΤΒ έχει πιο μεγάλο λάστιχο 2χ σίγουρα και συνεπώς οφελείτε τρελά στο φρένο, και ανάρτηση.

Η κούρσα έχει μικρότερο βάρος να φρενάρει.

Με αυτές τις παραμέτρους μια σύγκριση κάνεις.

Αν και νομίζω πως το ΜΤΒ είναι λογικό να φρενάρει πιο γρήγορα, χωρίς να σημαίνει πως οι κούρσες ΔΕΝ φρενάρουν, οι απαιτήσεις για τα φρένα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές και έχουν να κάνουν με τον τρόπο χρήσης των ποδηλάτων, και πόσο συχνά (και απαραίτητο) ειναι να τσαρουχωνεις στην κούρσα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη δε μπαινω σε μαθηματικα , μιλαω θεωρητικα απο την εμπειρια που εχω.

δεν ανεφερα οτι δεν φρεναρουν , ανεφερα απλα οτι δεν συγκρινεται το φρενο με αυτα των mtb..στην δυναμη , στον τροπο φρεναρισματος και γενικοτερα στην αισθηση του φρενου.

αν το φρενο ειναι αδυναμο , προσαρμοζεσαι..αλλα δε μπορεις να προσαρμοστεις οταν δε σου εμπνεει ασφαλεια.

απλο δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγάπη, αλλά αυτό που λέω εγω που μπήκα σε μαθηματικά είναι πως το φρένο έχει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές απαιτήσεις.

Και εξηγώ,

Δεν είναι το ίδιο για φρένο που έχει σχεδιαστεί να φρενάρει σε χώμα, για καταπωνήσεις τρελές (downhill / freeride) με δίσκους που έχουν 4-5 πλεοντκτήματα πάνω απο τα τακάκια με φρένο ασφάλτηνο.

Στην άσφαλτο δεν τσαρουχώνεις πριν απο κάθε στροφή, δεν έχεις ανάγκη το φρένο για να στρήβεις, δεν το χρησιμποποιείς για να "τοποθετήσεις" το ποδήλατο κλπ.

Οπότε δεν μπορεί να έχεις την απαίτηση να κάνει αυτά ΚΑΙ η κούρσα :)

Αν τώρα μου πεις, πως χρειάστηκε να φρενάρεις δυνατά και ΔΕΝ σταμάταγε είναι άλλη ιστορία αλλά δεν έχω καταλάβει πως μιλας για κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια τι να λεμε, το mountain προφνως εχει πιο δυνατα φρενα γιατι ειναι πιο βαρυ, θελεις να κρατανε σε συνεχομενα φρεναρισματα, χρειαζεται να το τσαρουχωνεις συχνα κα.

Το θεμα ειναι τι σου χρειαζεται, σε μια κουρσα δεν χρειαζεται, γιατι ειναι πιο κρουζατη, ειναι πιο ελαφρια και τελος εχει μεγαλυτερη διαμετρο η ζαντα αρα ενα ιδιο τακακι φρεναρει με μεγαλυτερο ρυθμο αποτι σε ενα mountain.

πς. για μπανιο εχετε παει προς εκει μερια, εχει ζεστανει, κολυμπιεται?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τέλειωσε η πρώτη μέρα από τις 3 εβδομάδες του Giro D' Italia, ξεκίνησε με Team Time Trial, πολύ τεχνικό κι εντυπωσιακό να το βλέπεις.

Σε άλλα νέα, αν θέλει κάποιος να μου κάνει δώρο το δέχομαι άνετα: eBay.ie: 1984 Campagnolo 50th ANNIVERSARY GROUP #12421 -PERFECT- (item 360362403535 end time 03-May-11 17:48:39 BST)

speed_016.jpg

Στήνεις ένα vintage frame με αυτό και το βάζεις στον τοίχο για ομορφιά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οσο πηγαινεις θα μειωνεις τον χρονο σου πιστευω..

αντε καλη αρχη :)

εγω εκανα καποια σπριντς σε ευθειες για περιπου 200μετρα και ειχα ταχυτητες 58-61km σταθερα

αερας πηγαινει η κουρσα λεμεεεεε

http://connect.garmin.com/activity/84475400

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο χρονος μπορει να πεσει κ αλλο αν βρω καλυτερη διαδρομη.

Υπαρχει καποιος χαρτης που μπορει να δειξει την καλυτερη διαδρομη με ποδηλατο ?

Γιατι την συγκγεκριμενη το google maps δεν μου την δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο χρονος μπορει να πεσει κ αλλο αν βρω καλυτερη διαδρομη.

Υπαρχει καποιος χαρτης που μπορει να δειξει την καλυτερη διαδρομη με ποδηλατο ?

Γιατι την συγκγεκριμενη το google maps δεν μου την δειχνει.

για πες απο που προς που

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν θες FS και το ξέρεις μλκ.

Θες απλά ΚΑΙ μια κούρσα.

ουστ!

(σήμερα συνέρχομαι απο την 4η οπότε για αυτό δεν σε πήρα να σε τιμωρήσω σε πινγκ-πονγκ) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.