Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μεχρι να παρει αδεια ορκομοσιας ο φανταρος μας.

καλα ενταξει.πραγματικα ειναι σα να μη κανω ποδηλατο..Δε περιμενα να ειναι ΤΟΣΟ ευκολο.

καλα λενε οτι στο βουνο αποκτας δυναμη πολυ και αντοχες.

ουτε μια στιγμη στα 50χιλιομετρα δε ιδρωσα , λαχανιασα

σκεφτομαι οτι αν καλομαθω τωρα στην κουρσα , μολις θα ανεβω στο MTB θα μου φαινεται οτι σπρωχνω αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ να και οι αιχμές!

Αν θέλεις πάμε απο εμένα και γυρίζεις (γιατί εγώ θα πεθάνω) Μαραθώνα!

Αν ανέβεις τον Διόνυσο δεν θα ξαναμιλήσει αυτός με τα κεραμυδί :D

Link to comment
Share on other sites

Ωχ να και οι αιχμές!

Αν θέλεις πάμε απο εμένα και γυρίζεις (γιατί εγώ θα πεθάνω) Μαραθώνα!

Αν ανέβεις τον Διόνυσο δεν θα ξαναμιλήσει αυτός με τα κεραμυδί :D

Προφανώς κάνω πλάκα. Η ομορφιά της κούρσας είναι η ταχύτητα και το πως καταπίνει τα χιλιόμετρα. Το πιο ωραίο όμως (αν και λίγο μαζοχιστικό) είναι οι αναβάσεις. Όσο πιο γρήγορα πηγαίνεις, τόσο πιο πολύ εκτιμάς την προπόνηση που έχεις ρίξει και τόσο πιο πολύ το ευχαριστιέσαι. Το να βλέπεις τους σφυγμούς να κοπανάνε στα κόκκινα και να προσπαθείς να βρεις λίγο αναπνοή ακόμα για να πας ελάχιστα πιο γρήγορα δεν περιγράφονται αν δε τα έχεις νιώσει. Και τι πιο ωραίο από το να φτάνεις στην κορυφή, να απολαμβάνεις την θέα και να έχεις μια κατηφοριά μπροστά σου που θα την κατέβεις φέτες!

παιδάκια, σκέφτομαι για ποδήλατο για το χωριό [χρήση 2-3 μήνες το καλοκαίρι, και το Πάσχα λογικά]. Δρόμοι επαρχιακοί και χωματόδρομοι/καρόδρομοι, με αρκετές ανηφόρες. Σε τι τύπο ποδηλάτου κοιτάω γιατί έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια [hybrid, trekking, mtb, something else]; Και τι τιμή να υπολογίζω;

Προσωπικά με τα trekking έχω αρχίσει να μη τα πάω καλά γιατί μου θυμίζουν τα SUV, κάνουν τα πάντα μέτρια και τίποτα καλά, καίνε τον πωπώ τους και δε πάνε και πολύ γρήγορα. Καλύτερα να πάρεις ένα MTB με ανάρτηση που να κλειδώνει με ένα δεύτερο σετ ζάντες με slick λάστιχα για το δρόμο, θέλεις λιγότερο από 2 λεπτά για να αλλάξεις τις ρόδες.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Μην σε νοιάζει και εγώ πλάκα κάνω.

Εγώ μαζί σου, και ας τα έχω κάνει λίγες φορές με ΜΤΒ όλα αυτά.

Τον άλλο φοβάμαι που κάποια μέρα θα μας πει "είμαι Λάρισα στον NTG για καφέ, ξεκίνησα για Σούνια αλλά ξεχάστικα"

Link to comment
Share on other sites

ρε Κωστα , δε ξερω τι σκ@τα γραναζια εχει ο φανταρος αλλα δεν υπαρχει μαλακη σχεση στην κουρσα..

η αληθεια ειναι οτι καταπινεις τα χιλιομετρα για πλακα χωρις να το καταλαβεις.Που να βρω ρε κωστα ανηφοριες εδω ;

να ξεκινησω απο καλλιθεα να περασω το κεντρο της αθηνας και να παω κεραιες υμηττου ; (900μετρα υψομετρο ;αυτο το κανω κ με το mtb)

επισης

πιστευεις οτι με τοσες ανηφορες βουνου , θα με ζορισει η κουρσα ; :p

αν κ αυτο που φοβαμαι στην κουρσα ειναι τα φρενα της.

ΚΑΜΜΙΑ σχεση με αυτα των MTB..

αχχαχαχαχα κλεισθενη.δεν ηθελα να γραψω παραπανω χιλιομετρα.Αρχη ειναι ακομα :p

edit: btw κλεισθενη ειπες κατι για μαραθωνα..εχω ξεκινησει με το μαουντεν απο καλλιθεα , εφτασα μαραθωνα και γυρισα πισω καλλιθεα παλι...

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση οι ταχύτητες ρε, στο mtb έχεις 42/34/28 συνήθως μπροστά με 34 πίσω.. 28/34 ανεβαίνεις τοίχους. Στου φάρμα την κούρσα στην καλύτερη να έχεις 39/25. Δεν έχει καμία σχέση ο τρόπος που ανεβαίνεις το ένα και το άλλο.

Όσο για τα φρένα αν είναι ρυθμισμένα σωστά να μη φοβάσαι τίποτα, οι pro μέχρι και 120άρες πιάνουν στις κατηφόρες, απλά ξέρουν :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μα τι να ρυθμισεις στα φρενα με δαγκανες ;

πατας φρενο και ακουμπαει το τακακι πανω στο στεφανι.

anyway

θα ηθελα να πιασω 90-100 αλλα δεν ξερω δρομους που να πιασω.Μονο στο εξοχικο μου μπορω αλλα δε μπορω να το εχω.

edit : με 700-800Ε βρισκεις καλο κουρσακι ;

Link to comment
Share on other sites

μα τι να ρυθμισεις στα φρενα με δαγκανες ;

πατας φρενο και ακουμπαει το τακακι πανω στο στεφανι.

anyway

θα ηθελα να πιασω 90-100 αλλα δεν ξερω δρομους που να πιασω.Μονο στο εξοχικο μου μπορω αλλα δε μπορω να το εχω.

edit : με 700-800Ε βρισκεις καλο κουρσακι ;

και με λιγότερα, μη σου πω στο 500αρι..

όσο για τα φρένα έχω τελείως αντίθετη άποψη.

οι κούρσες για μένα έχουν πολύ ανώτερα φρένα και πολύ πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, η κατηφόρα που έχει μετά τον Διονυσο όπως σκας Μαραθώνος είναι καλή για να πιάσεις ~300 όχι απλά 100.

Δεν ξέρω πως θα σε βολέψει να βρεθείς εκεί, απλά σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ideal, Fidusa και Raleigh ούτε εγώ δε θα έπαιρνα. Σε μεταχειρισμένο κοιτάς με αυτά τα λεφτά για κάτι της προκοπής, για καινούριο δε θα πάρεις κάτι πολύ καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειναι και το αλλο...να πουλαγα το ποδηλατο μου κανα 800-900αρη και να εβαζα αυτα τα λεφτα για ενα δυνατο FS....τι λετε ;:p

Y.Γ ideal ουτε εγω θα παιρνα..

εδιτ

και με λιγότερα, μη σου πω στο 500αρι..

όσο για τα φρένα έχω τελείως αντίθετη άποψη.

οι κούρσες για μένα έχουν πολύ ανώτερα φρένα και πολύ πιο φτηνά.

μιλας εκ πειρας η ετσι ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειναι και το αλλο...να πουλαγα το ποδηλατο μου κανα 800-900αρη και να εβαζα αυτα τα λεφτα για ενα δυνατο FS....τι λετε ;:p

Y.Γ ideal ουτε εγω θα παιρνα..

εδιτ

μιλας εκ πειρας η ετσι ;

ναι.

+ οτι η κουρσα δεν εχει σουστα να αποροφησει στο φρεναρισμα, ετσι ειναι πιο δσκολο το φρεναρισμα για αυτη

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.