Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

στο κατω κατω γιατι πηρες τετοιο ποδηλατο , αν πατας λιγο χωματακι ;

Για τον ίδιο λόγο που παίρνει κάποιος ΧΤ, XR, Jeep και κυκλοφορεί στην πόλη... Για να μην αγχώνεται με την κάθε λακκούβα, το ότι θα ανέβει πεζοδρόμιο, το ότι φοράει ευαίσθητες ζάντες, κλπ.

Γενικά τα ΜΤΒ πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί σαν all-round ποδήλατα.

Link to comment
Share on other sites

παντως να μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι της ποζεριας :p, προσωπικα καβαλω panda 4x4 και δοκιμαζω νεους τροπους ανεβασματος, αλλα να οπως στο panda ειχα κατι χειμερινα πολυ καλα dunlop που σκαγανε για πλακα πανω στο βουνο καλοκαιρι, ετσι θελω να εχω και ενα λαστιχο που δεν με νοιαζει αν βγω απτο το μονοπατι κ πατησω στο πουρναρι γτ δεν θελω να πατησω κατω η να σταματησω.

Δεν θελω να αποφευγω τα γυαλακια απο κατω, θελω να παω σε μια παραλια αλλα να μην κανω πεταλι αδικα με το χωματινο στις ασφαλτινες ανηφορες, θελω να μπω σε εκεινο το παρτερι κ να κανω αλμα κ δεν με νοιαζει αν το ασφαλτινο σκασει.

Μακαρι να ειχα λεφτα κ για ασφαλτινο ποδηλατο, αλλα δυστυχως τωρα δεν εχω, οποτε ψαχνω να βρω ενα ενδιαμεσο τροπο ο οποιος ειναι καταληλοτερος για την εκαστοτε χρηση, χωρις ομως να χανει τις σταθερες της ταχυτητας, ασφαλειας κ αξιοπιστιας.

edit> λοιπον Gomar παρε με κ μαθητευσε με στα βασιλικα για να δεις ποιος ειναι για λακουβες! :p

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

παρε canyon fs εσυ για λακουβες.

lol

Εγώ όχι, αλλά ξέρω κόσμο που το έχει κάνει. Όχι C-FS, αλλά ανάλογο, ίσως και ακριβότερο :hang3:

Γενικά όμως, οι περισσότεροι που παίρνουν ΜΤΒ, άσχετα αν είναι FS ή ΗΤ, το παίρνουν για all-round και όχι για χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιαυτό και μετά από μια-δυο βόλτες τα παρατάνε στις αποθήκες, είναι χαζό να κουβαλάς 15-16 κιλά ποδήλατο (τα φτηνά mtb) με τρακτερωτά λάστιχα μέσα στη πόλη για τις λακούβες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, αλλά ξέρω κόσμο που το έχει κάνει. Όχι C-FS, αλλά ανάλογο, ίσως και ακριβότερο :hang3:

Γενικά όμως, οι περισσότεροι που παίρνουν ΜΤΒ, άσχετα αν είναι FS ή ΗΤ, το παίρνουν για all-round και όχι για χώμα.

Ε,δεν σημαινει πως ειναι και λογικο ομως....γιαυτο υπαρχουν κατηγοριες ποδηλατων.αλλιως ολοι θα καναμε την δουλεια μας με οτιδηποτε ειχε δυο ροδες:p ειναι υπερβολη εως αδικαιολογητο να παρει καποιος φσ για all around. Κ δεν αναφερομαι για τον φοτμε..

Link to comment
Share on other sites

@fotme..το 1.35 -σαν διασταση- μπορεις να το βαλεις στην ζαντα..

(στην περιπτωση που δεν το εχεις βρει μεχρι τωρα)

υ.γ

Στην θεση σου παντως και με αυτα που βλεπω δεν θα το εβαζα παντως ...ανεξαρτητως ελαστικου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιο τοπιο, ωραιες ζαντες! Μηπως γνωριζεις να μου πεις αν το τραβηγμα κατω απο αυχενα ειναι απο μαζεμενη σταση? το οφφσετ στην σελα θα ανοιξει την σταση?

@ntg: τα travelcontact λεω να δοκιμασω τελικα, προεχει ομως μια καινουρια σελα.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, υπάρχουν μερικοί λόγοι που θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό. Αν έχεις την σέλα πάρα πολύ ψηλά σε σχέση με το τιμόνι κι αναγκάζεσαι να κοιτάς "στραβά" όλη την ώρα για να βλέπεις μπροστά. Αυτό το παθαίνω κι εγώ με την κούρσα σε μεγάλες καταβάσεις γιατί η στάση είναι πολύ επιθετική κι η κατηφόρα δεν βοηθάει. Ένας μακρύτερος λαιμός ίσως βοηθήσει, ή μερικά spacers κάτω από το τιμόνι για να το φέρεις λίγο ψηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε αθεοφοβε...εχεις δωσει τα απειρα για τα 5-6 ποδηλατα που εχεις...εχεις δωσει καμποσα για το 3gs...δωσε κατιτις να παρεις μια ψηφιακη της προκοπης!!!

Θα σου βρω μια μικρουλα να μην φαινεται ουτε μεσα απο το κολαν..

Τι raw και τι jpg να ζητησω απο το 3gs ...!!??!!?!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.