Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

ενταξει (@δολλυ) δεν χρειαζεται να πας στην αλλη ακρη για "σεμι-σλικ" λαστιχο( χ1.5)

Μπορεις να περιοριστεις στο 1.75 που (συνηθως) δεν θες αλλες σαμπρελες.

Αναλογως και τι φορας ηδη βεβαια...

μα απο το λαστιχο που φοραει , δε θα δει διαφορες μεγαλες

εγω εχω τερμα τρακτεροτο λαστιχο και μου φανηκε.του κλεισθενη δεν ειναι τρακτερ

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι για σουλατσαρισμα οτι και να βαλει(ετε) δεν θα δει διαφορα..

Απο κει και περα αν θελει να δει κατι καλυτερο σε sprint στην ασφαλτο..θα χρειαζοταν ενα πιο ορθολογικα σωστο.

υ.γ

περα απο αυτα...δεν ξερω καν τι φοραει...ουτε αυτος ουτε εσυ..

Link to comment
Share on other sites

νταξ τοτε ..πασο..(νομιζα οτι ειχες πιο ."χωματινα" απο 2.1 και πανω)

Ετσι για αλλαγη μπορεις να ριξεις (οποτε και αν λιωσουν τα δικα σου) τα double fighter II της continental..

(απλα να ριξεις περισσοτερο το "βαρος" στην ασφαλτο)

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω continental mountain king 2.2, δεν ειμαι κ ο ειδημων απο λαστιχα ποδηλατου, καλα δειχνουν στο χωμα, αλλα στην ασφαλτο κανουν θορυβο κ νοιωθω οτι εχουν τριβη, απο την αλλη εχω καλη κυλιση.

Τι προτεινεται για ασφαλτινη χρηση με ενεβα κατεβα πεζοδρομια κ να μην με νοιαζει χαλικι, λακουβα, etc.

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να κανουν θορυβο.ειδικα αν εχουν πλαινο τακουνι.μη το ψαχνεις τοσο με τα ασφαλτινα.παρε ενα ζευγαρι εκει με 15-20 ευρω.παραπανω αν δεν εισαι ψαγμενος δν θα δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, thnx για τις απαντησεις, το πρωτο μου μελημα σε νεες αγορες ειναι να μειωνω οσο μπορω το αναρτωμενο βαρος. Απο οτι βλεπω στο σιτε της continental το touring plus που μου αρεσει full on ειναι σχεδον ενα κιλο, εναντιθεση με το δικο μου που ειναι 680 κ 2.2.

οποτε προτιμοτερο το double fighter,

αυτα εδω τι λενε? μηπως ειναι ακριβα σχετικα? folding η wired῞?

Bike24 - Continental TravelContact Reflex Touring-Tire 47-559

Wiggle | Continental TourRide City Mountain Bike Tyre MTB Slick Tyres

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

μη τρελενεσαι με το βαρος του ποδηλατου σου παντως.

Το βαρος που θα κερδισεις απο λαστιχα πχ θα το παρεις απο την τρομπα η κανα φωτακι.

αν θες να κερδισεις πραγματικα βαρος , αλλαξε παλουκοσελο , τιμονι , ζαντες και ολα τα περιφερειακα σε full xtr.αλλα εκει θες και ενα χιλιαρικο για 1 κιλο

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=7275;page=1;menu=1000,2,103,104;mid=0;pgc=82:270 τα ειδες αυτα ;

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=10026;page=1;menu=1000,2,103,104;mid=6;pgc=82:270

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ωραιος, για τα durano εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχει πλαινα για λιγο χωμα, μαλλον με βλεπω για τα Travel, αν δηλαδη κ εσυ μου προτεινεις 20῝+ λαστιχο, τοτε το travel ειναι νορμαλ.

Για το βαρος σαν απολυτο δεικτη οχι δεν με νοιαζει, αλλα οτι ειναι πανω στην ροδα μου με νοιαζει, θελω μικρο βαρος εκει. απο αναρτηση ειμαι οκ, απο ζαντα ειναι οκ αλλα λιγο βαρια, h fulcrum ειναι οτι καλυτερο απο θεμα αντοχης κ βαρους σε αυτα τα λεφτα. Το παλουκοσελο θα ειναι η μεθεπομενη αγορα, θα παρω ενα Thomson elite setback, γιατι εχω μακρια χερια. Τωρα που το ανεφερα, εχω σηκωσει κ αλλο την σελα γιατι με χτυπαγε στη μεση, αλλα τωρα πχ μετα την βολτα του σαββατου ειχα πιασιμο στο πανω μερος της πλατης, κατω απτο σβερκο. Τι αλλο περαν απτο setback θα βοηθησει? μακρυτερος λαιμος?

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαινω την λογικη , ασφαλτινο λαστιχακι και για λιγο χωματακι.

εχεις ενα γαμ-ω ποδηλατο και θα το χαραμισεις με ασφαλτινα λαστιχα ; η θα ψαχνεις να βρεις μεσες λυσεις και για λιγο χωματακι ;

στο κατω κατω γιατι πηρες τετοιο ποδηλατο , αν πατας λιγο χωματακι ;

ασε τα 2.2 πανω για χωμα αυστηρα και παρε ενα ΚΑΘΑΡΑ ασφαλτινο αν γουσταρεις δρομο

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ, χωμα ειμαι ξεκαθαρα, απλως θελω να εχω ενα 2ο σετ για τυχον βολτες, πες πχ οτι μου την βαρεσει να παω σε μια εκδρομη 1000 χλμ, με του χωματος θα παω?

edit> απλως θελω να καταλαβεις οτι δεν ειμαι ο ανθρωπος αχ μην πεσει στην λακουβα, αχ μην καβαλησω το πεζοδρομιο, αχ κ ουχ, δεν με νοιαζει, θελω να παταω παντου με ενα πιο ασφαλτινο χαρακτηρα. το σαββατο πχ. στις πρωτες 2῏3 πεταλιες σχεδον παντα σπινιαρα.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

τα schwalbe ειναι 1.35.

Περα απο την προφανη μειωση του βαρους εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το βαλεις στην ζαντα σου?

Στα πολλα δες και τα travel contact..26χ1.75 που θα μπαινει και στην ζαντα σου .

e2b7bcf790cdf4b870bfd2885648972d%5B1024x768%5D.JPG

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο δεν το ξερω και για αρχη δεν θα εχω δευτερη ζαντα, αυτες εδω εχω τωρα.

η travel μου αρεσουν διοτι, εχουν ηδη σαμπρελα μεσα, gatorskin με περισσοτερα tpi κ το guarantee οτι δεν σκανε για ενα χρονο, δεν λεω οτι δεν ειναι marketing αλλα για να το θετουν σημαινει οτι ειναι ενισχυμενα. αν ειμαι λαθος μου προτεινεις κατι καλυτερο, np. το μονο που θελω ειναι να ειναι ρολαριστα για ασφαλτο κ να αντεχουν πολυ.

εδιτ>βρηκα αυτο τον πινακα, τα tour ride που προτεινεις ειναι οντως πολυπλευρα, το μειονεκτημα ειναι οτι ειναι λιγο βαρια, αν κ βλεπω διαφορα editions. το πιο ασφαλτιο κ puncture proof δειχνει το topcontact αλλα ειναι πολυ ακριβο το ατιμο..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.