Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

ας μου βρει κάποιος άνθρωπος το KNOG BOOMER USB κάπου από Ευρώπη. Το ψάχνω να το παραγγείλω και να μου ρθει το πολύ σε 10μέρες.

επίσης θέλω 2 κομμάτια!

βρήκα ένα τελευταίο κομμάτι στο amazon.co.uk και άλλο ένα κομμάτι στο ebay.....κάπου να υπάρχει σε 2 κομμάτια να τα πάρω πακέτο?:wall:

Και γω το έψαχνα το συγκεκριμένο αλλά είναι αρκετά δυσεύρετο ακόμη γιατι είναι φετινό μονΔέλο.

Αν είσαι τυχερός δες εδώ

BIKE-MAILORDER.DE - Knog - Boomer USB LED-Lampe - weisse LED

BIKE-MAILORDER.DE - Knog - Boomer USB LED-Lampe - rote LED

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καποιος λογος που τριζουν τα δισκοφρενα ;

σε πολυ δυνατα φρεναρισματα ας πουμε απο 30-40 χιλιομετρα και πανω.χθες απο 55χμ που πλακωθηκα στα φρενα (10-20μετρα αποσταση φρεναρισματος ; δε ξερω)

με ακουσε ολη η περιοχη.

shimano slx , μεταλικα τακακια σιμανο και deorext δισκοπλακα

στεγνα τελειως

Αν δε στρώσεις σωστά δίσκους/τακάκια, αργά ή γρήγορα θα στο κάνουν. Το καλό με το στρώσιμο είναι, ότι αν κάνεις την όλη διαδικασία αφού έχεις αρχίσει να τα χρησιμοποιείς, το πιθανότερο είναι να στρώσουν :)

Δε μπορώ να σου πω ακριβώς τι πρέπει να κάνεις, αν και πολλοί "ποδηλατάδες" θα το έκαναν, γιατί ο κάθε συνδυασμός θέλει τη δική του διαδικασία, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσεις τη Shimano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

you kidding!

Αυτο είναι ένα καλό παράδειγμα του τι εχουν στο μυαλό του οι κατασκευαστες όταν φτιαχνουν ένα MTB. Ενυσχίεται η αποψή μου ότι και ένα hybrid μια χαρά είναι για χωμάτινους δρόμους, χωρίς μεγαλες πέτρες, αλματακια ή άλλα ακραία κόλπα. Εκεί ναι, θες MTB. :T:

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή θα πάω ποδηλατικώς ως την Κερατέα μαζί με πάρα πολλές ομάδες ποδηλατών για να δηλώσουμε την αλληλεγγύη μας στους κατοίκους.

Αν δεν έχετε κάτι άλλο που επείγει θα ήταν καλό να έρθετε για να δείτε από κοντά αν όσα γίνονται είναι από μπαχαλάκηδες όπως θέλουν να παρουσιάζουν τα κανάλια ή από συνανθρώπους μας που έχουν δικαίωμα στη ζωή.

Ποδηλατοδρομία αλληλεγγύης στους κάτοικους της Κερατέας! | Ποδήλατα στους δρόμους, στα τραίνα, στο Μετρό!

https://www.facebook.com/event.php?eid=137320089674975&ref=notif&notif_t=event_invite

εκείνο το 3ήμερο θα έχει και εκδηλώσεις στο Δήμο Κερατέας.

Link to comment
Share on other sites

Amazon.com: Amzer Universal Bicycle Handlebar Mount (Black): Cell Phones & Accessories

Αν αγοράσεις πάρε και για μένα ένα.

Με βαση τον απο κατω... και τα ριβιουζζζζ δεν νομιζω να ασχοληθω με το σπορ... :p

lol απο το παραπανω, roll over image to see notes....
Link to comment
Share on other sites

Τα τακακια πρέπει να προσεχείς στην αρχή μέχρι να στρωσουν λίγο , μην τα πατάς με δύναμη να κυλάει η ρόδα,μπορείς να πας με το ποδήλατο στο μαγαζί. Και ποτέ μην σου πέσει λάδι , λιπαντικο κτλ πάνω στα φρένα ή στους δίσκους.

Έγιναν εξαέρωση και καμία διαφορά! Τι διάολο;!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει στα elixir R, τα elixir 5 έχω εγώ.

Υπάρχει μια μικρή αλενοβιδα μέσα στο λεβιε στα 5 (απο την εσωτερική μεριά) που πρεπει να ειναι για ρυθμισμα αν κ εγω δεν την εχω πειραξει, τώρα είμαι εκτός, θα ρωτήσω μόλις μπορέσω και τους άλλους .. κανονικά πρέπει να είναι αρκετά σκληρά μετα το bleed. . Αύριο μεθαύριο θα σου απαντήσω πιο υπεύθυνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί λύση , 3 σετ που έχω δει είναι πιο σκληρά απο shimano slx.

Καλά τα πηγές για ρύθμισμα σε μαγαζί για εξαρέωση και δεν στα ρυθμισαν ; Και τι σου είπαν εκει;

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική αλενόβιδα είναι μόνο για το reach της μανέτας δεν είναι για ρύθμιση των φρένων.

Είναι δυνατόν αυτα τα φρένα να είναι τόσο μαλακά ώστε να φτάνουν και τιμόνι , υποτίθεται ότι σε αυτούς που δεν αρέσουν αυτα τα avid elixir είναι γιατί είναι σκληρά. Έχω ακριβώς τα ίδια φρένα και πιάνουν μετα απο 2 εκ. περίπου , και όχι μόνο εγώ και αυτοι που μου τα συστησαν. Αρχικά πιστεύω ότι δεν έχει γίνει σωστά το bleed στα φρένα του DJD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν αυτα τα φρένα να είναι τόσο μαλακά ώστε να φτάνουν και τιμόνι , υποτίθεται ότι σε αυτούς που δεν αρέσουν αυτα τα avid elixir είναι γιατί είναι σκληρά. Έχω ακριβώς τα ίδια φρένα και πιάνουν μετα απο 2 εκ. περίπου , και όχι μόνο εγώ και αυτοι που μου τα συστησαν. Αρχικά πιστεύω ότι δεν έχει γίνει σωστά το bleed στα φρένα του DJD.

Με την καμία, σωστά τα γράφεις. Υπάρχει πρόβλημα. Έχω και τα 5 και τα cr mag. Είναι φρένα ενός δακτύλου.

Στα 5 η εσωτερική αλενόβιδα συνδέεται με εκείνη την μαύρη ροδελίτσα με τις τρυπούλες και καθορίζουν την απόσταση μεταξύ μανέτας και τιμονιού.

Αυτό μήπως και βοηθήσει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GzZkEIrCBJ0&t=7m14s]YouTube - AVID Bleed Procedure[/ame]

Αντί του spreader που χρησιμοποιεί αυτός μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κόκκινο εκείνο πραγματάκι που ήρθαν τα φρένα. Την μύτη της μεριάς που είναι σαν πιρούνι. Μην το χώσεις όλο μέσα, λίγο τις άκρες.

Θα βγάλω φώτο αν δεν κατάλαβες ποιο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.