Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

βγαλαμε το συμπερασμα οτι ειναι λασπες.η οτι καταπονειται το ποδηλατο απο τις λασπες..

ολοι οι αλλοι που ποδηλατω μαζι τους παλουκαρια μου γιατι δεν εχουν προβλημα ;

τους έχεις ρωτήσει αν βαράνε νερό με πίεση μετά για να πλύνουν το bike?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ιάσονα πολλοί διαφορετικοί λόγοι μπορεί να είναι, μπορεί τα καπάκια των ρουλεμάν να είχαν 0.2 χιλιοστά περισσότερο άνοιγμα και να πήραν άμμο μέσα, μπορεί σε κάποιο κοπάνημα να έγινε κάτι, 100 μπορεί να ναι. Μπορεί και να μην είναι τα ρουλεμαν. Πιάσε το πετάλι με το χέρι και κούνα το αριστερά, δεξιά, κουνιέται καθόλου; Επίσης κι αυτό που πε ο Gregory μπορεί να ναι, είναι καλά βιδωμένα τα πετάλια;

Link to comment
Share on other sites

mr πρασινε , τοτε δε ξερεις τι εστι ποδηλατο βουνου

Πραγματικά όσο σε αγαπάω και θέλω να γεννήσεις τα παιδιά μου, τόσο θέλω να σε δείρω ώρες ώρες όταν ξεπερνάς γκρινιάρα παρεξηγησιάρα 12xρόνη γκόμενα.

Ρε μλκ.

Α) τα ρουλεμάν φθείρονται. Αυτό είναι fact, όπως το ότι αύριο θα ξημερώσει, και πως εγώ θα πάω για "χοντρό" 3 φορές την μέρα.

Β) αν λιώνεις και στο ποδήλατο, θα φθαρούν πιο γρήγορα. Επίσης fact of life.

Α) + Β) = αυτό που σου είπα για φθορά.

Βάλε και για επιδόρπιο αυτό που έγραψε ο Γιάγκος που όπως και να το κάνουμε κάτι ξέρει ο χριστιανός αμί τι άλλο λόγο επαγγελματικής ενασχόλησης (για να μην δώσω την ηλικία του και με ψάχνει), ε και ΤΙ είναι το τόσο τρελό στην υπόθεση που έκανα?

Εσύ τώρα θέλεις να μου το παίξεις νίντζα γιατί παρεξηγήθηκες και μου λες πως δεν ξέρω τι εστί ποδήλατο βουνού λες και θα πληγωθώ με τέτοια δήλωση ή λες και δεν μπορώ να σου απαντήσω εξίσου έξυπνα αν θέλω να παρεξηγείς και άλλο :p

Το ότι δεν χαλάει κανενός άλλου μπορεί όπως ξέρεις να είναι από 1000-2 λόγους.

Του Κώστα δηλαδή ΠΩΣ του χάλασε που έχει και ποδήλατο που πατάει χώμα μόνο στον ύπνο του?

Δεν σε είπαμε και καμπούρη :p:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τους έχεις ρωτήσει αν βαράνε νερό με πίεση μετά για να πλύνουν το bike?

ε ;

ποιος κανει κατι τετοιο ;

Δεν καταλαβατε τι θελω να πω και μου την σπατε.Δεν αναιρω καμμαι θεωρια αλλα ποτε απο μονη της η θεωρια δεν ειναι και βασιμη γιατι η πραξη αλλα δειχνει.

Ειπα εγω οτι δεν ειναι φθορα ; ανεφερα οτι δεν μπορει να ειναι απο τις λασπες ; Αλλα οχι ομως ξαφνικα να μου λετε οτι καταπονειται το ποδηλατο και ειναι λογικο κλπ.

Γιατι ναι τα ποδηλατα ειναι για λασπες για λιμνες για βουνα και μονοποτια.Δε πηραμε κουρσες για να τα προσεχουμε με τα μωρομαντηλα.

Δεν απαιτω να μη βγαλει ζημια.Αλλα οχι ομως στα 2500 χιλιομετρα να πρεπει να σκαω 100-180 για δισκοβραχιωνες.Να γιατι μιλαω για αξιοπιστιες.

Ναι και αλλοι και επετρεψτε μου να ξερω κατι παραπανω γιατι ειμαι ψυρας και ψαχνομαι , οχι δεν τους βγαζουν προβληματα..

Τωρα αν ειναι τοσο γκαντεμης που εμενα εβγαλε προβλημα οκ , να το δεχτω ;

αλλα οχι ομως να προσεχω που παω το ποδηλατο γιατι ειναι ρουλεμαν και χαλανε.μη τρελαθουμε.

και χεστηκα στην τελικη αν τα ρουλεμαν χαλανε με το νερο.Να μη πηγαινω στις λιμνες ; για αυτα ειναι φτιαγμενα.τελος

δε θα παρω mtb για να πηγαινω παραλιακη

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ναι τα ποδηλατα ειναι για λασπες για λιμνες για βουνα και μονοποτια.Δε πηραμε κουρσες για να τα προσεχουμε με τα μωρομαντηλα.

Αστικός μύθος.

Βουνού και κούρσες έχουν την ίδια αντοχή.

Αν εξαιρέσεις ανάρτηση φρένα και στεφάνια τροχών, τα υπόλοιπα είναι ίδια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αστικός μύθος.

Βουνού και κούρσες έχουν την ίδια αντοχή.

Αν εξαιρέσεις ανάρτηση φρένα και στεφάνια τροχών, τα υπόλοιπα είναι ίδια.

Διαφωνώ.Μερικές φορές τα ανταλλακτηκά κούρσας έχουν μεγαλύτερη.Για παράδειγμα βάλτε σασμάν, αντι για shimano xt και τα σχετικα του βουνού, ενα dura ace.Άμα χαλάσει ποτέ θα κάτσω να φάω σφαλιάρα.Συν ότι η αλυσίδα θα είναι ΠΑΝΤΑ τεντωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά συγκρίνεις το τοπ dura ace με της μεσαίας κατηγορίας xt. Το βουνίσιο στις ανωμαλίες των μονοπατιών συνέχεια πάει πάνω κάτω, συν την έξτρα καταπόνηση λόγω μακρύτερου cage,λάσπης,άμμου, κοπανημάτων σε πέτρες και κλαδιά. Το κουρσάδικο απο την άλλη την περισσότερη ώρα παραμένει σταθερό και καθαρό. Όσο χάλια να είναι η άσφαλτος αποκλείεται να έχει τις ίδιες ταλαντώσεις με αυτά του βουνού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τις ίδιες ταλαντώσεις αλλά έχεις πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις λόγω ταχύτητας aka wattage. Όταν σε sprint πιάνουν >900 watt (over 9000!!) οι δυνάμεις που δέχεται το ποδήλατο σε μεσαία τριβή, στο τρίγωνο κάτω από τη σέλα και στο πίσω πηρούνι είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι θα δεις σε ποδήλατα βουνού. Όπως και στην κούρσα δεν θα δεις το κοπάνημα που θα δεις στου βουνού.. είναι ψιλοάκυρη η σύγκριση εκ των πραγμάτων, απλά το ότι οι κούρσες δεν είναι φύλο και φτερό είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και μεσαίας κατηγορίας το xt.Δηλαδή η deore τι είναι?Πες xtr.Απλά σου λέω dura ace γιατί έχω δει πάρα πολλούς dirtαδες και downhillαδες να έχουν dura ace ή 105 πίσω.Και επειδή έχω μιλήσει με μερικούς αυτούς λένε πως είναι πολύ πιο δύσκολο να σου πετάξει ταχύτητα και πως τα σασμάν αυτά ταλαντεύονται πολύ λιγότερο απο ότι των mountain.Κάτι το οποίο θες στο βουνό.Προσωπική εμπειρία δεν έχω μιας και δεν είχα βάλει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το θυμήθηκα, κάτι σχετικό με την αντοχή που έχουν οι κούρσες. Υπάρχουν 2 πίστες στο Tour de France που βρίσκονται σε πλακόστρωτο. 100-125χλμ με την ταχύτητα που πάνε οι pro.. δε το λες κι εύκολο.

Δείτε το video: Stage 3: Cobblestones await - Yahoo! Eurosport UK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι έχω λύσει διάφορα εξαρτήματα dura ace, χτρ, χτ, ultegra και μου φαίνονται ίδιας αντοχής, η Simano όταν σου πουλάει αλυσίδα και σου γράφει συμβατή dura ace/XTR στην ουσία σου λέει, ίδια είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το θυμήθηκα, κάτι σχετικό με την αντοχή που έχουν οι κούρσες. Υπάρχουν 2 πίστες στο Tour de France που βρίσκονται σε πλακόστρωτο. 100-125χλμ με την ταχύτητα που πάνε οι pro.. δε το λες κι εύκολο.

Δείτε το video: Stage 3: Cobblestones await - Yahoo! Eurosport UK

Μάλλον εννοείς το Paris-Roubaix και όχι το tour de France, που είναι αγώνας 3ων ημερών πάνω σε πλακόστρωτο.

Υπάρχει και σχετική ταινία που αξίζει να τη δείτε:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=buQGibzq8Sg]YouTube - Road To Roubaix trailer[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.