Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μολις γυρισα απο πρωινη βροχερη βολτα στου φιλοπαππου.

η αναρτηση σουπερ και τα φρενα σουπερ με τα καινουργια τακακια

Να ρωτησω.τι μπορει να ειναι ενα "κλακ - κλακ" απο τον δισκοβραχιωνα ;

ολες οι βιδες σφιγμενες και απο σερβις προσφατο

μου το κανε και στην προηγουμενη βολτα.Σε ολες τις ταχυτητες ανεξαρτητως τεραιν και ανεξαρτητως πιεσης πεταλιου..

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου το έκανε εμένα αυτό είχαν χαλάσει τα ρουλεμάν του δισκοβραχίωνα. Δε ξέρω τι τύπου είναι αυτά που έχεις (κλειστά ή αν ανοίγουν) αλλά αν ανοίγουν μπορείς να τα βγάλεις και να δεις σε τι κατάσταση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Yparxei akoma ? endiaferome ... megethos ? extra ? perioxi ??

efxaristo

Yparxei akoma ? endiaferome ... megethos ? extra ? perioxi ??

efxaristo

Πουλάει φίλος ποδήλατο:

IDEAL PRO RIDER 2010 mountain bike, Μέγεθος Large Νούμερο 51. Αγορασμένο 10-06-2010 Πωλείται 300 Ευρώ. Δώρο το φωτακια.

166343_498519433621_827528621_6018258_2710348_n.jpg

το ποδήλατο είναι αγρατσούνιστο και σε τέλεια κατάσταση.εγγυώμαι.

300ευρώ :)

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Όταν μου το έκανε εμένα αυτό είχαν χαλάσει τα ρουλεμάν του δισκοβραχίωνα. Δε ξέρω τι τύπου είναι αυτά που έχεις (κλειστά ή αν ανοίγουν) αλλά αν ανοίγουν μπορείς να τα βγάλεις και να δεις σε τι κατάσταση είναι.

κλειστου τυπου ειναι και το θεμα ειναι οτι το πηγα για σερβις για καθαρισμο και μου ειπε οτι τα γρασαρε.Ο μαστορας ειναι σιγουρα καλος αποδεδειγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μλκ, τι κάθε βόλτα? 1,5 χρόνα τους τουμ, το τούμ-τιριρι, και δεδομένουν πως δεν είναι downhill αγωνιστικά ρουλεμάν που τα φοράει και μπετονιέρα, είναι φυσιολογική φθορά.

Link to comment
Share on other sites

2600 χιλιομετρα εχω κανει.λασπες βουνο πετρα μονοπατια.

Πιστευω πως ειναι λιγα για να εχει φθορα.

anyway..θα το αφησω ετσι μεχρι να σπασει και θα παω για αλλαγη δισκοβραχιωνα

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι τα κλειστά με λάστιχο έχουν όριο περιστροφής τις 12 - 18 χιλ στροφές περίπου και τεράστια αντοχή βάρους δεν υφίσταται θέμα φθοράς από την χρίση.

Υπάρχει όμως μεγάλο θέμα με το νερό. Όταν λοιπόν το μπάζεις στις λίμνες και στις λάσπες, και το πλένεις μετά με το λάστιχο, λέγοντας έτσι το χαίρομαι, δεν παραπονιέσαι για αξιοπιστία.

Στην δουλειά μου, με την υποψία νερού πετάμε τα ρουλεμάν και ας είναι χθεσινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο, δεδομένου πως τα ρουλεμάν mountain ποδηλάτου, ΘΑ φάνε πολύ νερό, παίζει να είναι κάπως διαφορετικά αυτά και να μην έχουν τέτοιες φθορές, ή πρέπει να είναι τίγκα στο γράσο πάντα για να μην φτάνει το νερό εκει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ρουλεμάν ειδικά για ποδήλατα. Οι εταιρείες προσαρμόζουν τις κατασκευές τους στα ρουλεμάν του εμπορείου.

Όσο γράσο και να βάλεις μετά από 10 περιστροφές θα ξεράσει το περιττό και θα μείνει με αυτό που μπορεί να ανεχθεί.

Το νερό που κυλάει δεν μπαίνει μέσα στο κλειστό ρουλεμάν. Μπαίνει αν το βουτήξεις στο νερό, η το πλακώσεις στη πίεση.

Εκτός από το νερό υπάρχει και θέμα με τη λάσπη που λειτουργεί σαν σμυρίγδι στα μέρει που τρίβετε. Οπότε αντιλαμβάνεσαι τι φθορά προκαλεί.

Τίποτα από αυτά δεν είναι πρόβλημα αν γουστάρεις και είσαι έτυμος να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα : )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βγαλαμε το συμπερασμα οτι ειναι λασπες.η οτι καταπονειται το ποδηλατο απο τις λασπες..

ολοι οι αλλοι που ποδηλατω μαζι τους παλουκαρια μου γιατι δεν εχουν προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.