Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

έριξα πολύ ψάξιμο για να καταλήξω εδώ.....γενικά νομίζω selle italia>>> all (εκτός ίσως από san marko που είναι εφάμιλλες)

τον τελευταίο μήνα δοκίμασα 2 specialized,1 fizik, 1 san marko, και 2 selle italia εκ των οποίων η μία είναι αυτή που παρήγγειλα.

Σαν ποιότητα κατασκευής βάζω selle italia και san marko παρέα. Οι άλλες είναι πίσω στο χιλιόμετρο.

Από θέμα γεωμετρίας τώρα (ο καθένας έχει διαφορετικό butt) η selle μου ταίριαξε απόλυτα στη λεκάνη.

Σε αντίθεση με μια Specialized Toupe που μαρτύρησα 5μέρες πάνω της.

Άντε να έρθει από Αγγλία την επόμενη βδομάδα να γουστάρω ποδηλατάκι κι άλλο.

Τελική τιμή 100ευρώ στρογγυλά στην πόρτα μου από evancycles. Ελλάδα δε την βρήκα κάτω από 135ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Η slr δεν σε βόλεψε τελικα;Στα πόσα mm βγίνει αυτή;

Θέλω εντυπώσεις Από τιτανιο-ράγες σε σχέση με καρβουνινες . Θέλω να πάρω και εγω μια f-lite αλλα με προβληματίζει αν αξίζει η διάφορα Από τιτανιο σε κάρβουνο. βέβαια αυτή είναι gel ενώ η άλλη ήταν ελαστομερες

Link to comment
Share on other sites

Η slr δεν σε βόλεψε τελικα;Στα πόσα mm βγίνει αυτή;

Θέλω εντυπώσεις Από τιτανιο-ράγες σε σχέση με καρβουνινες . Θέλω να πάρω και εγω μια f-lite αλλα με προβληματίζει αν αξίζει η διάφορα Από τιτανιο σε κάρβουνο. βέβαια αυτή είναι gel ενώ η άλλη ήταν ελαστομερες

Η SLR Carbon που είχα ήταν μοντέλο χωρίς το FLOW και σε μεγάλες διαδρομές ακόμα και με μαξιλαράκι είχα μια μικρή ενόχληση που αντιμετώπιζα με το να σηκώνομαι συχνά από τη σέλα πράγμα που μου χάλαγε την όλη φάση της ποδηλασίας.

Επειδή το ποδήλατο το έχω και για γενικότερη μετακίνηση και μικρότερες διαδρομές ήθελα μια σέλα πιο άνετη (άρα gel) και που να διαθέτει και το Flow σύστημα για τον προστάτη.

Οι διαστάσεις της νέας είναι 131χιλιοστά όπως και της Carbon που με βόλεψε αφάνταστα. Εξάλλου είναι και ίδιας φιλοσοφίας από την ίδια εταιρία.

Για όσο δοκίμασα τιτάνιο απέναντι σε carbon η αίσθηση δεν είχε μεγάλες διαφορές.....ίσως ελάχιστα μπροστά το τιτάνιο στο να απορροφά κραδασμούς αλλά επειδή στη μέση ήταν και το gel versus leather μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν....πήρα απόφαση να ανακατασκευάσω το πρώτο μου ποδήλατο με ταχύτητες.....

Ideal Pro Rider 1992.Αγορασμένο από το 1ο μαγαζί του Γατσούλη στην 3η Σεπτεμβρίου και 68.000δρχ!

Θα σας βάλω μερικές φωτογραφίες να το δείτε όπως το βρήκα 11χρόνια μετά στην αποθήκη.

υπάρχουν ελπίδες να το σώσω? θέλω πολύ να το ξαναστήσω γιατί πέρασα 10χρόνια οργώνοντας τη Ρόδο πάνω σε αυτό το ποδήλατο.

post-596-1416075060,5266_thumb.jpg

post-596-1416075060,8051_thumb.jpg

post-596-1416075060,9143_thumb.jpg

post-596-1416075061,1127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν....πήρα απόφαση να ανακατασκευάσω το πρώτο μου ποδήλατο με ταχύτητες.....

Ideal Pro Rider 1992.Αγορασμένο από το 1ο μαγαζί του Γατσούλη στην 3η Σεπτεμβρίου και 68.000δρχ!

Θα σας βάλω μερικές φωτογραφίες να το δείτε όπως το βρήκα 11χρόνια μετά στην αποθήκη.

υπάρχουν ελπίδες να το σώσω? θέλω πολύ να το ξαναστήσω γιατί πέρασα 10χρόνια οργώνοντας τη Ρόδο πάνω σε αυτό το ποδήλατο.

ξανα βαλτο μεσα:p

Link to comment
Share on other sites

αη σατ μπρικς........και εξηγούμαι.......

πριν καμιά ώρα φούσκωσα τα λάστιχα (τα οποία πριν το παρατήσω είχα αλλάξει πρόσφατα)και προς έκπληξη μου είδα οτι και οι σαμπρέλες μια χαρά ήτανε και οι ρόδες πήραν κανονικά αέρα.....

ε.....2 το πρωί σερφάρω αμέριμνος με το old bike πλάι μου.......και ξαφνικά

ΚΑΜΠΟΥΜ!........έσκασε δίπλα μου το λάστιχο με 55πίεση.........στάνταρ περιμένω σε λίγο τη γειτονιά να μου χτυπάνε το κουδούνι αν έπαθα κάτι. :hang3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αη σατ μπρικς........και εξηγούμαι.......

πριν καμιά ώρα φούσκωσα τα λάστιχα (τα οποία πριν το παρατήσω είχα αλλάξει πρόσφατα)και προς έκπληξη μου είδα οτι και οι σαμπρέλες μια χαρά ήτανε και οι ρόδες πήραν κανονικά αέρα.....

ε.....2 το πρωί σερφάρω αμέριμνος με το old bike πλάι μου.......και ξαφνικά

ΚΑΜΠΟΥΜ!........έσκασε δίπλα μου το λάστιχο με 55πίεση.........στάνταρ περιμένω σε λίγο τη γειτονιά να μου χτυπάνε το κουδούνι αν έπαθα κάτι. :hang3:

το παθα και γω μια μερα με την κουρσα..

διαβαζα μεσημερακι - απολυτη ησυχια και μπαμ!!!!!!!!!!!!!!

ε απο τοτε δεν ξαναδιαβασα :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν....πήρα απόφαση να ανακατασκευάσω το πρώτο μου ποδήλατο με ταχύτητες.....

Ideal Pro Rider 1992.Αγορασμένο από το 1ο μαγαζί του Γατσούλη στην 3η Σεπτεμβρίου και 68.000δρχ!

Θα σας βάλω μερικές φωτογραφίες να το δείτε όπως το βρήκα 11χρόνια μετά στην αποθήκη.

υπάρχουν ελπίδες να το σώσω? θέλω πολύ να το ξαναστήσω γιατί πέρασα 10χρόνια οργώνοντας τη Ρόδο πάνω σε αυτό το ποδήλατο.

Εξαρτάται τι θες να κάνεις μαζί του και πόσο μεράκι έχεις, για εμένα το ποδήλατο ΣΙΓΟΥΡΑ μπορεί να γίνει πλήρως λειτουργικό, με κάποια έξοδα και κάποιο προσωπικό κόπο βέβαια.

Αρχικά θα το έλυνα εντελώς και θα έτριβα τα σκουριασμένα μέρη που θα κρατούσα (τιμόνι, stem κλπ) και θα τα έβαφα με σπρέυ.

Στην συνέχεια θα έλυνα εντελώς τους τροχούς και θα έκανα ένα service στα κέντρα. Καινούριες σαμπρέλες και λάστιχα πόλης.

Καινούρια κασέτα και καινούρια ντεραγιερ, ίσως και δισκοβραχίωνας. Εύκολα θα το έκανα μετατροπή σε singlespeed just for the fun of it.

Μετά θα άλλαζα σέλα και grips. Συναρμολόγηση ξανά με λάδι και γράσο όπου χρειάζεται. Θα έβαζα μερικά quick release όπου έκρινα απαραίτητο.

Αλλαγή στα φρένα με v-brakes. Ακτινολόγηση των τροχών.

Έτοιμος!

Το άχρωμα του είναι μούρλια!!

Πρώτη δοκιμαστική βόλτα μέσα στην πόλη και καλά οργώματα :T:

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΠΟΥΜ!........έσκασε δίπλα μου το λάστιχο με 55πίεση.........στάνταρ περιμένω σε λίγο τη γειτονιά να μου χτυπάνε το κουδούνι αν έπαθα κάτι. :hang3:

καλα ρε ........ 55 πιεση στο MTB????

βαλτου 30-40

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.