Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

εε ενταξει δεν σκαει με τον ..πωπω:p

Παλι εχει τα ποδια στο πληθος των περιπτωσεων σαν αμορτισερ ειτε στο εδαφος(η σελα ειναι πολυ χαμηλα εξαλλου)..ειτε στο σκελετο.

Kατα τα αλλα συμφωνω με την σκεψη...

Παντως ειμαι με την απορια για ποιο λογο δεν του βαζουν πεταλια..

(ειρωνικα) σκεφτηκα φοβουνται μη τρεξει/πεσει κανει καμμια βλακεια..:p

Link to comment
Share on other sites

εε ενταξει δεν σκαει με τον ..πωπω:p

Παλι εχει τα ποδια στο πληθος των περιπτωσεων σαν αμορτισερ ειτε στο εδαφος(η σελα ειναι πολυ χαμηλα εξαλλου)..ειτε στο σκελετο.

Kατα τα αλλα συμφωνω με την σκεψη...

Παντως ειμαι με την απορια για ποιο λογο δεν του βαζουν πεταλια..

(ειρωνικα) σκεφτηκα φοβουνται μη τρεξει/πεσει κανει καμμια βλακεια..:p

Η εταιρία φτιάχνει ως επί τω πλείστον ξύλινα ποδήλατα για παιδάκια προσχολικής ηλικίας.

Φτιάχνει και αυτό που το ονομάζει Jumper χωρίς πετάλια κάτι σαν πατίνι, με ένα λάστιχο στο πιρούνι που το βαφτίζει ανάρτηση.

Το ποδήλατο είναι μικρό για το μέγεθος του πιτσιρικά. Είναι κατασκευασμένο για μικρότερες ηλικίες, που δεν θα του κάνουν τέτοια χρίση.

Αυτός χρειάζεται κανονικό ΒΜΧ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τραγελαφικά στην Πάτρα χθες το βράδυ στην ποδηλατοπορεία που διοργανώνουν οι Ποδηλάτες Πάτρας κάθε πρώτη Παρασκευή του μήνα.

Η χθεσινή πορεία είχε σαν θέμα τα γνωστά γαϊδουράκια-αυτοκόλλητα, προσπαθώντας να προωθήσει την ευαισθησία για τους πεζούς και τα ΑμεΑ. Για περισσοτερα στο video που ακολουθεί.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OYZYZmw8P6A]YouTube - Γάιδαροι σε πεζόδομο στην Πάτρα / Donkey drivers in Patra[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακριβως τι γινεται..αν θες να εξηγησεις λιγο παραπανω;

Ποοι με ποιους τσακωθηκαν;

Παντως μιας και ανεφερες ΑΜΕΑ,πριν τα Χριστουγεννα που γυρναγαμε απο το σχολειο ,στον σταθμο του Α.Αντωνη απ'εξω ηταν ενας 40αρης με μηχανακι που "την επμαινε" σε ενα αντρογυνο τυφλων ,γιατι δηθεν πηγαν καταπανω του....

Μολις ειδα το συζυγο να τον εχει καταβαλει ο φοβος...(ο αλλος ηταν ετοιμος να τον δειρει)....και το χειροτερο!!!Ολοι καθονταν και απολαμβαναν το θεαμα...

Τελοσπαντων με τα πολλα πηγαμε και τον διωξαμε.

Κυκλοφορουν μεγαλοι λακαμαδες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακριβως τι γινεται..αν θες να εξηγησεις λιγο παραπανω;

Ποοι με ποιους τσακωθηκαν;

Παντως μιας και ανεφερες ΑΜΕΑ,πριν τα Χριστουγεννα που γυρναγαμε απο το σχολειο ,στον σταθμο του Α.Αντωνη απ'εξω ηταν ενας 40αρης με μηχανακι που "την επμαινε" σε ενα αντρογυνο τυφλων ,γιατι δηθεν πηγαν καταπανω του....

Μολις ειδα το συζυγο να τον εχει καταβαλει ο φοβος...(ο αλλος ηταν ετοιμος να τον δειρει)....και το χειροτερο!!!Ολοι καθονταν και απολαμβαναν το θεαμα...

Τελοσπαντων με τα πολλα πηγαμε και τον διωξαμε.

Κυκλοφορουν μεγαλοι λακαμαδες......

Αντιγράφω από το youtube:

Γαιδαροι στον πεζόδομο Ρήγα Φεραίου στην Πάτρα.

Όπως κάθε μήνα οι ποδηλάτες και ποδηλάτισσες Πάτρας πραγματοποίησαν την ποδηλατοπορεία διαμαρτυρία τους. Εντός του πεζόδρομου της Ρήγα Φεραίου υπήρχε παράνομα σταθμευμένο αυτοκίνητο από ιδιοκτήτες καφετέριας οι οποίοι ισχυρίστηκαν οτι έκαναn τροφοδοσία (8μμ ημέρα Παρασκευή) ενώ μόλις είδαν τους ποδηλάτες μπήκαν στο αυτοκίνητο να φύγουν (τέλος η τροφοδοσία?). Αφού τα ποδήλατα παρέμεναν νόμιμα στον πεζόδρομο, οδηγός και συνεπιβάτης του αυτοκινήτου καθώς και θαμώνες της καφετέριας επιτέθηκαν στους ποδηλάτες που βρίσκοταν νόμιμα στον πεζόδρομο και διεκδικούσαν να σταματήσει η παράνομη ύπαρξη αυτοκινήτου στον πεζόδρομο. Εκτός των προπηλακισμών (μέρος των οποίων φαίνονται στο βίντεο) υπήρξε και φραστική επίθεση όπως ακούγεται για το βίντεο (

" "θα στο βάλω εκεί που ξέρεις..) και έβρισαν τους ποδηλάτες σαν άπλυτους (μάλλον ήταν αγανακτισμένοι πολίτες).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε σούπερ, όμορφες διαδρομές και καλή παρέα. Φάγαμε πολύ λάσπη αλλά η μέρα ήταν εκπληκτική για ποδήλατο. Πολύ κόσμος έξω πάντως που χαιρόταν την μέρα, και πολύ κόσμος επίσης με ποδήλατα, έχει πάρει πολύ τα πάνω του το άθλημα :T:

Κι εδώ είναι η διαδρομή που κάναμε: 02/06/11

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ποδηλατο φοβερο ε;

η λασπη και το γλιστριμα αλλη φαση ε ;;;

τα μονοπατια που σε πηγαμε ;;;;

υπηρχαν λιμνουλες 3μετρες και εμπαινες ΟΛΟΣ μεσα στο νερο...ειδικα το τελευταιο μονοπατι που το αφησαμε για το τελος (τελευταιο και καλυτερο) μου λεει ο Κωστας

"ρε μου πονεσαν τα χερια απο το τρανταγμα"

αφου εισαι γεροντι του δρομου ρεεεε! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την έχω βάλει εκεί για να βρίσκεται, σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη.

Σκέφτομαι να τη βγάλω όμως -ή να τη μετακινήσω κάπου αλλού!- γιατί όλο με ρωτάει ο κόσμος διάφορα, όπως "σου έσπασε το παλουκόσελο?" "κιόλας το χάλασες ρε?" "τιν' τουτο?" κλπ. :hehe:

Θα βάλω και μια με τέρμα ανοιγμένη τη μπροστινή ανάρτηση μόλις βρω χρόνο (είναι μεταβλητής διαδρομής, απο 90mm σε 140mm), το κάνει και φαίνεται πιο "wild" :p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που έφτασα με το καράβι Πειραιά μπήκα ηλεκτρικό και δεν κατέβηκα Μοναστηράκι αλλά μπήκα και στο μετρό για να κατέβω Σεπόλια. Μοναστηράκι-Σύνταγμα βρήκα ζόρι για να επιβιβαστώ και τελικά περίμενα 2 συρμούς μετά για να βρω κάπου χώρο και για το κουρσάκι.

Αν εξαιρέσουμε έναν ηλικιωμένο που μου τα χωνε για λίγα λεπτά κανείς άλλος δεν μου πε κάτι. Ούτε ήρθε κάποια ασφάλεια του Μετρό να με εμποδίσει.

Σίγουρα δεν περίμενα να μπω με την πρώτη με τόσο κόσμο που πάει στις δουλειές του στις 8 το πρωί γι αυτό και πρόσεχα μην γίνω ανεπιθύμητος....

αλλά νομίζω οτι και να με σταματάγανε οι security, έχοντας πληρώσει εισητήριο 1.40ευρώ μου κακοφάνηκε τόσο που θα συνεχίζω να μπαίνω κανονικά και σε όλους τους σταθμούς. Εντάξει 10-15λεπτά καθυστέρηση για να βρω χώρο για το bike δε με πειράζει.....

και στην τελική Ενιαίο εισητήριο και Ενιαίο φορέα για τα σταθερής τροχιάς δε θέλανε? Να έχουμε τότε και ενιαίους κανόνες για τα ποδήλατα......όπως και στον ηλεκτρικό και στο τραμ έτσι και στο μετρό.

Τσάκωνα....έχεις κάτι να προσθέσεις στις κυρώσεις που μπορώ να δεχτώ και τι μπορώ να μή δεχτώ (π.χ. προσωποκράτηση από security)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

geogegoland λογικα προς free ride δεν ειναι ;

γιατι δε του βαζεις 140-160 μπροστα;

Είναι All mountain με στοιχεία freeride (πρόσεξε τους δίσκους μπροστά), και η ανάρτηση που έχω για τη χρήση που του κάνω είναι ιδανική. Ανηφόρες και αποστάσεις τύπου XC με τη διαδρομή στα 90-100mm, και άμα βρεθώ σε καμιά καλή κατηφοριά ή ανώμαλο χωματόδρομο, τη ρυθμίζω επιτόπου στα 120mm ή 140 -κάτι που αλλάζει και τη γεωμετρία του ποδηλάτου σε μεγάλο βαθμό- και.. πετάωωω! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χθες γυρισαμε απο βραδινη στο αιγαλεω με μονοπατια και 3 900aria lumens..

μαγευτικη νυχτα και πολυ καλη προπονησουλα..

Πιστευω στον Κωστα αρεσε η ιδεα και επιτελους ηρθε Ελλαδα και θα φυγει παλι πισω ξεροντας τι εστι MTB :)

Λοιπον το προγραμμα της κυριακης ειναι για πολυ δυνατα ποδια

Προτιμας αιγαλεω 40αρα

η προτιμας αυτο που κανονιζεται για την Κυριακη???

Gyro Parnitha by pxatzis at Garmin Connect - Details

δε το εχω κανει ποτε μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.