Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ρε μλκ, το ζελεδάκι έχει μέσα 4 σύκα, 12 μπανάνες, και 2 energy bars πάνω κάτω :p:D

Τα ίδια λέμε.

Και ο οργανισμός είτε είσαι ο φραγμας, εσύ ή ο Lans, ΠΑΝΤΑ χρειάζετε αναπλήρωση του τι καίει, και πριν ζητήσει κάτι για να αποφύγεις ταχυκαρδείς, τοίχους, και τραυματισμούς.

Επειδή έχουμε καλή (όχι εγώ) κατάσταση, δεν πάει να πει πως αγνοούμε τα πάντα και τρέχουμε χωρίς ενέργεια γιατί μια χαρά θα τραυματιστούμε.

Έγινε επεξεργασία από Dolly
Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λέτε αλλά δεν ένιωσα σε κανένα σημείο να κουράζομαι....ακόμα και στα ανηφορικά κομμάτια που εκεί κατάλαβα τι σημαίνει spd (σπρώξε τράβα)

εντάξει προφανώς ιδρώνω και γω.

αλλά για τα δεδομένα της διαδρομής με μέση θερμοκρασία 15βαθμούς και ένα βαμβακερό ελαφρύ μακρυμάνικο μπλουζάκι και εφόσον δε ζορίστηκα καθόλου δε βρίσκω λόγο να πρέπει να ιδρώσω όσο λέτε.

εντάξει λίγο ιδρώτα στο μέτωπο, στο λαιμό και στα χέρια τον είχα αλλά όχι σε σημείο να μουσκέψω...με τους 15βαθμούς και το αεράκι πάνω στο ποδήλατο ήμουν ιδανικά.

για τα πρώτα 35χιλιόμετρα διαδρομής πάντως ήμουν με ένα καλό πρωινό με δημητριακά, 3μανταρίνια και 1λίτρο νερό.......στο 35ο χλμ έπαιξε ξαναγέμισμα στο παγούρι και ένα bar.

τονίζω πάντως οτι σε κανένα σημείο δεν ένιωσα εξάντληση ή δίψα.......έπινα νερό πριν διψάσω.

Link to comment
Share on other sites

για τα πρώτα 35χιλιόμετρα διαδρομής πάντως ήμουν με ένα καλό πρωινό με δημητριακά, 3μανταρίνια και 1λίτρο νερό.......στο 35ο χλμ έπαιξε ξαναγέμισμα στο παγούρι και ένα bar.

τονίζω πάντως οτι σε κανένα σημείο δεν ένιωσα εξάντληση ή δίψα.......έπινα νερό πριν διψάσω.

Μια χαρά σε βρίσκω ρε, λογικότατο που δεν σου έλειψε ενέργεια και δεν είχες θέμα αφυδάτωσης!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μλκ, το ζελεδάκι έχει μέσα 4 σύκα, 12 μπανάνες, και 2 energy bars πάνω κάτω :p:D

Τα ίδια λέμε.

Και ο οργανισμός είτε είσαι ο φραγμας, εσύ ή ο Lans, ΠΑΝΤΑ χρειάζετε αναπλήρωση του τι καίει, και πριν ζητήσει κάτι για να αποφύγεις ταχυκαρδείς, τοίχους, και τραυματισμούς.

Επειδή έχουμε καλή (όχι εγώ) κατάσταση, δεν πάει να πει πως αγνοούμε τα πάντα και τρέχουμε χωρίς ενέργεια γιατί μια χαρά θα τραυματιστούμε.

α δεν καταλαβαινεις....

Το ζελεδακι , το μονο που κανει ειναι να σου δωσει φουλ ενεργεια ΓΙΑ ΛΙΓΟ αλλα μετα ο οργανισμος πεφτει πολυ πιο χαμηλα απο οτι πριν το παρεις.

σωστη δουλεια κανουν τα συκα ,παστελια , μπανανες..που σε κρατανε για αλλο τοσο

Ποιος αγνοει απο τα παραπανω που λεω ;Φανταζεσαι να πηγαινα στα βουνα που παω χωρις τα απαραιτητα εφοδια; σε νοσοκομειο θα ημουν

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Ιάσωνας, τα τζελεδάκια είναι προσωρινό boost. Όταν ήθελα να κάνω τα 100χλμ κάτω από 2ωρες και 45 λεπτά πήρα 7, κάτι λιγότερο από ένα ανά 20λέπτο για να κρατηθώ στην τσίτα. Πριν ξεκινήσουμε είχα πιει έναν διπλό εσπρέσσο και με το καλημέρα οι σφυγμοί μου ήταν στους 190, όπου και κρατήθηκαν εκεί περίπου για όλη την διάρκεια, κυρίως λόγω καφεΐνης. Και θα σκεφτώ να το ξανακάνω, το βράδυ έπεσαν οι σφυγμοί μου κάτω από 100 lol

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσο αν είναι έτσι στο θέμα της διάρκειας, δεν ήξερα πως είναι ΤΟΣΟ προσωρινό.

Αλλά συμφωνούμε όλοι πως.

α) Ο Φράγμας δεν μπορεί να ιδρώσει

β) Πρέπει να τρώμε σωστά και αρκετά

γ) Ο Φράγμας δεν κερδίζει ούτε τον εαυτό του σε κλήρωση.:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ζελεδακι απο τα συμπτωματα που λετε καταλαβαινω οτι μαλλον περιεχει και καφεινη.

θα μπορουσατε να εχετε ενα μπουκαλακι νερο με 30 γραμμαρια δεξτροζης για αμεση ενεργεια ανα πασα στιγμη. περισσοτερο απο καθε τζελ ή φρουτο.

οσο για την εφιδρωση παιζει ρολο και η θερμοκρασια και η υγρασια του περιβαλλοντος.

μου εχει τυχει να πιω 4 λιτρα σε 2 ωρες τρεξιμο και να μη μου φτανουν (φουλ ιδρωτας),και σε 4 ωρες να μην εχω ιδρωσει καθολου και με το ζορι να φτασω 3 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

ο οργανισμος πρεπει να τραφει...Αυτο γινεται με στερεα τροφη.Δεν αρκει μονο να εισαι στην τσιτα με 200 σφυγμους για να πιασεις τα μεγιστα σου.Θα πεσεις κατω ξερος

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το ζελεδακι απο τα συμπτωματα που λετε καταλαβαινω οτι μαλλον περιεχει και καφεινη.

θα μπορουσατε να εχετε ενα μπουκαλακι νερο με 30 γραμμαρια δεξτροζης για αμεση ενεργεια ανα πασα στιγμη. περισσοτερο απο καθε τζελ ή φρουτο.

οσο για την εφιδρωση παιζει ρολο και η θερμοκρασια και η υγρασια του περιβαλλοντος.

μου εχει τυχει να πιω 4 λιτρα σε 2 ωρες τρεξιμο και να μη μου φτανουν (φουλ ιδρωτας),και σε 4 ωρες να μην εχω ιδρωσει καθολου και με το ζορι να φτασω 3 λιτρα.

Δεξτρόζη, καφεΐνη και πολύ ζάχαρη έχουν μέσα.

Ιάσωνα εξαρτάται το τι κάνεις, άλλη προετοιμασία και φαγητό χρειάζεται πχ ένα 40χλμ TT κι άλλο 3 ώρες στο βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Αμα πιω powerade και ανεβω στο ποδηλατο,θα πηγαινω σαν παρτσακλο!

Δεν ειμαι ο ειδικος,ουτε ψαγμενος οσο εσεις παιδια,αλλα πιστευω το καλυτερο θα ναι ενα πιατο φαϊ γεματο υδατανθρακες ,φρουτα και φυσικος χυμος πριν μια βολτα.Εγω κατι τετοιο κανω συνηθως.Στα ενδιαμεσα δε ξερω....μονο νερο πινω..

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βαριέσαι να διαβάσεις

TekTro Auriga Series Reviews

και τα reviews του crc

Tektro Auriga Comp Disc Brake | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Αν δεν σε ικανοποιήσουν με 100-150Ε το πολύ υπάρχουν κορυφαία δισκόφρενα

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα , παρτο

δεν θα χρειαστεις εξαλλου δυνατο φρενο εσυ....Ουτε θα κανεις τις τρελες καταβασεις και επικυνδινα μονοπατια για να σε σωσει το φρενο

Το πολυ πολυ , αργοτερα ισως αλλαξεις δισκοφρενο σε 180αρη η πας σε μεταχειρισμενα shimano που ειναι αρκετα καλα.

Η dart3 οπως σου ειπα , στα κρυα δεν θα την παλεψει και πολυ..Αλλη συμπεριφορα εχει τον χειμωνα αλλη στο κρυο.Και στα χιονια ; ειναι σαν να μην εχεις:)

Αλλα αν εισαι διατεθημενος να ξεκινησεις βουνο , τοτε ειναι μια χαρα..και σιγα σιγα του σκας λεφτα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.