Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

τα πρωτα 1080km και εκανα full service.

τελικα με τα φρενα αντιμετωπιζω προβλημα.αυτο ειανι σιγουρο.

Παρολο που θελαν εξαερωση και DOT4 , συνεχιζουν να μην εχω καλο φρενο.Αλλα επειδη τα περασαμε απο πολλα χημικα , θα δω πως θα παει με το στρωσιμο και βλεπουμε.

Το νυχι ηθελε ρυθμισμα(απο πολλα κοπανηματα εφευγε μισο-ενα ποντο) λιπανση η ντιζα για ταχυτητες , ρυθμισμα οι ταχυτητες.Οπου να ναι παω για αλλαγη αλυσιδας (γιατι ηδη μου εχει σπασει μια φορα στην Παρνηθα σε μονοπατι)

Κατα τα αλλα επανηλθε στα φυσιολογικα του.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οι ζαντες δε χρειαστηκαν ακτινολογηση με τοσα κοπανηματα σε σκ@τοδρομους

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις κάνει και εξαέρωση τους έχεις αλλάξει και τακάκι και δεν σε καλύπτουν δες εδώ ενα συγκριτικό

How We Test Hydraulic Disc Brakes - BikeRadar

Για το δεύτερο ποδήλατο έχω ήδη παραγγειλει τα απλά shimano deore. Φρένα των 100ευρώ συναγωνίζονται φρένα για downhill των 400+ ευρώ(formula the one,shimano saint).Βέβαια ζυγίζουν αρκετά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περί Ταινίας τιμονιού ο λόγος.......

Ποιά να διαλέξω για το κουρσάκι? Η παλιά που είχε πάνω ξέφτυσε για τα καλά. Δεν ήταν gel αλλά αυτό το αφρώδες κλασσικό μαύρο.

Σκέφτομαι αντί για μαύρο να βάλω χρώμα γκρι ή carbon να δένει με το πιρούνι και το παλουκόσελο.

προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Και που πηρα φωτογραφικη μαζι μου τι καταλαβα....

την ξεχασα στην αραχωβα :p

ωραια διαδρομη , ωραιο βουνο , ωραια ελατα.

τα φρενα αναψαν και δουλεψαν κομπλε (με εσωσαν κιολας - λεπτομεριες ο Κλεισθενης που με εβλεπε απο πισω)

ηθελα κιαλλο να κανω αλλα δε μας το επετρεπε η ωρα

Σπαστηκα γιατι ο @#$@#$@ κατι εκανα στην αναρτηση και ηταν πολυ σκληρη κ ηταν σα να μην ειχα.

Deeeeem : για πες ρε πως μαλακωνουμε την αναρτηση στην dart3??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξεθαψα με το αδερφι ενα αρχαιο mercier καμπουρα

σιδερενιο πρεπει να ειναι

αξιζει να ασχοληθω να το σενιαρω?

αμμοβολη, βαφη νικελακια, σελιτσα κτλ?

ή να το αφησω να καταληξει σε κανενα τρικυκλο προς αγνωστη κατευθυνση?

Ελληνικα καταστηματα Online με συμβατα ανταλλακτικα για να παρω μια ιδεα περι κοστους παιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι L ή XL.. το φτιάχνεις και μου το στέλνεις :p

Τα mercier είναι υπέροχα ποδήλατα, φυσικά να ασχοληθείς!

Cyclist.gr - Ποδηλασία και Ποδήλατο για αρχή.. αλλά βασικά κοίτα Bicycles | Bikes | Mountain Bikes | Road Bikes | MTB Bikes | Bike Parts | Bike Frames | Road Frames | MTB Frames και Bikes | Mountain Bikes | Road Bikes & Cycling Apparel | Wiggle , πολλές φορές ακόμα και με τα μεταφορικά έχουν καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σας λέει κάτι;

podilato1.jpg

Πίσω σύστημα. Shimano Altus 14-16-18-21-24-28 6-speed.

podilato2.jpg

Πετάλια. Έχω και παπούτσια.

podilato3.jpg

Λεπτομέρεια ζάντας

podilato4.jpg

Φρένα - τακάκια Dia Compre.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Deeeeem : για πες ρε πως μαλακωνουμε την αναρτηση στην dart3??

ξεβιδώνεις το preload πουε είναι στο πάνω μέρος του καλαμιού(αν έχει και στα δυο τα γυρνάς και τα δύο ταυτόχρονα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.