Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ρε παιδιά όσους είδα να έχουν spd όλοι βλαστημάγανε με το κούμπωμα και με το πόσο εύκολα ξεκουμπώνουν αν κάνεις καμιά καγκουριά ενώ κάνεις πετάλι......θέλουν δηλαδή μεγάλη προσοχή για να τα δουλέψεις....

εγώ ψάχνω το σύστημα που θα είναι πιο βολικό (να περπατάω σαν άνθρωπος και όχι σαν πάπια) και χωρίς να πονοκεφαλιάζεις με το να προσέχεις πως κάνεις πετάλι αν καταλάθος ξεκουμπώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Γιώργη, δεν υπάρχει πιο εύκολο κι ασφαλές πράγμα από τα spd. Μια βίδα ρυθμίζεις με το tension του ελατηρίου κι αυτό ανάλογα ρυθμίζει την σκληρότητα που θα ξεκουμπώνει. Προσοχή χρειάζεται την πρώτη φορά που θα τα χρησιμοποιήσεις, μέσα σε 20 λεπτά τα είχα συνηθίσει εγώ, και αισθάνομαι κουτσός πλέον σε ποδήλατο χωρίς αυτά.

Τα SPD-SL (τύπου I-clic) είναι για αγώνες και κούρσες αποκλειστικά μιας και κει αν ξεκουμπώσει από λάθος μάλλον τον έχασες τον αγώνα.

Να πάρεις SPD απλά. Έχω κάτι παπουτσάκια shimano που ναι πιο αναπαυτικά και από τα καθημερινά μου.

Link to comment
Share on other sites

το λεπόν.....μετά από ώριμη σκέψη πάω σε αυτά

Shimano M647 Clipless SPD Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Shimano FN20 SPD Shoes | Buy Online | ChainReactionCycles.com

αν έχετε ενστάσεις σήμερα....αύριο παραγγέλνονται.

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον flameboy γιατί τελικά με νιώθει το παλικάρι και κάθε φορά πριν αγοράσω κάτι για το πρώην ποδήλατό του ξέρει ακριβώς τι χρειάζομαι και μέχρι στιγμής ότι πήρα είναι da best! :magic:

Link to comment
Share on other sites

το λεπόν.....μετά από ώριμη σκέψη πάω σε αυτά

Shimano M647 Clipless SPD Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Shimano FN20 SPD Shoes | Buy Online | ChainReactionCycles.com

αν έχετε ενστάσεις σήμερα....αύριο παραγγέλνονται.

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον flameboy γιατί τελικά με νιώθει το παλικάρι και κάθε φορά πριν αγοράσω κάτι για το πρώην ποδήλατό του ξέρει ακριβώς τι χρειάζομαι και μέχρι στιγμής ότι πήρα είναι da best! :magic:

Τα προηγούμενα παπούτσια μου ήταν καθαρά βουνού γύρω στα 150€. Το σχαράκι εξείχε κάνοντας δύσκολο το περπάτημα και αφήνοντας σημάδια σε πλατώματα. Άσε που το καθαρό λάστιχο δεν κάνει για τα ελληνικά βουνά.

Πριν δυο μήνες πήρα αυτά . Εκπληκτικά παπούτσια, αλλά κυρίως το σχαράκι είναι μέσα από την επιφάνεια της σόλας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μ αρέσει το FN21 σε γκριζάκι :D

ebay_images_2010_shimano_shimano_shoe_SH-FN21.jpg

έχει και καλή τιμούλα

http://cgi.ebay.com/Shimano-SH-FN21-SPD-Touring-Shoes-SILVER-EU-Size-41-/220623295877?pt=UK_Sporting_Goods_Athletic_Shoes_ET&hash=item335e2c5585

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειπα να κανω μια μεγαλη διαδρομη.

φορτωσα και την φωτογραφικη μου τσαντα και βουρ προς την λιμνη του μαραθωνα

Kallithea - Limni marathona

73.23 km in 03:22:36 hours at 21.69 km/h on cube acid.

59.06 max speed

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειπα να κανω μια μεγαλη διαδρομη.

φορτωσα και την φωτογραφικη μου τσαντα και βουρ προς την λιμνη του μαραθωνα

Kallithea - Limni marathona

73.23 km in 03:22:36 hours at 21.69 km/h on cube acid.

59.06 max speed

χεστηκαμε για τη διαδρομη , τις φωτος θελουμε να δουμε:p

Link to comment
Share on other sites

πως μιλας ετσι δημοσιως....τσκ τσκ.

οσον αφορα τις φωτος , πραγματικα εβγαλα 1-2 για να φαινεται απλα οτι εφτασα.Περιμενα να ειχε κανα δρομακι χωματοδρομο για να χωνομουν σε καμμια γωνιτσα της λιμνης αλλα τπτ.Πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

απο θεμα αντοχων καθολου.

Σα να μην εκανα ποδηλατο ηταν.(ενταξει υπερβαλλω αλλα για να καταλαβετε το λεω)

Αυτο που με κουρασε πολυ ηταν η μεση μου μετα απο τοσες ωρες ποδηλατο.Ειχα και την τσαντα στη πλατη , και εδεσε το πραμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειπα να κανω μια μεγαλη διαδρομη.

φορτωσα και την φωτογραφικη μου τσαντα και βουρ προς την λιμνη του μαραθωνα

Kallithea - Limni marathona

73.23 km in 03:22:36 hours at 21.69 km/h on cube acid.

59.06 max speed

Τόσο μεγάλη διαδρομή την έκανες μονος σου?

Δεν βαριέσαι σε κάποια στιγμή?

Κανένα λάστιχο έσκασε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.