Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Κυριακή στις 9 το πρωί έχει μάζωξη στο Village Park Ρέντη με προορισμό την Κηφισιά.

Ευκαιρία να χαρώ το φρεσκοπλυμένο και φρεσκολαδωμένο ποδηλατάκι μου με τα καινούρια του πατούμενα :D

bike1-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1ον βαριέμαι το κλικ κλακ.....

2ον το παπουτσάκι που φοράω μια χαρά με βολεύει για ποδήλατο.

3ον επειδή οι διαδρομές που κάνω είναι κυρίως freeday και λοιπά γκρουπάκια που έχουν πολύ σταμάτα ξεκίνα το spd δε βολεύει με τίποτα.

Την επένδυση του τιμονιού να την κάνω μπλε ή να βάλω μια φρέσκια μαύρη ξανά?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δηλαδη τι κανουμε? :p

οταν θα μαθεις να κανεις με spd , σιγουρα θα αναθεωρησεις πολλα πραγματα.

Οπως στο πως θα κανεις ποδηλατο , η στο πως θα χειριζεσαι το ποδηλατο , στην δυναμη σου , στην τεχνικη σου και σε πολλα αλλα που τα μαθαινεις καθοδων..

Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι καταληγουν σε spd...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ οτι το να κάνεις ποδήλατο με spd είναι σαφώς καλύτερο για όλα όσα αναφέρεις αλλά και για αρκετά ακόμη.

η διαφορά όμως που επιλέγω το απλό παπούτσι είναι οτι προς το παρόν οι διαδρομές μου δεν είναι καθαρά αγωνιστικές να μην αφήνω το πετάλι για 1-1μιση ώρα σερί......όταν λοιπόν κάνεις casual cycling με πολλά σταμάτα ξεκίνα εντός πόλης, δε συνάδει με το να βάλεις spd.

μπορεί να έχω ένα καλό κουρσάκι στην κατοχή μου αλλά προς το παρόν το στυλ ποδηλασίας μου δεν είναι για spd.

Link to comment
Share on other sites

δε προσπαθω να σε πεισω αλλα μιλας για κατι που δεν εχεις δοκιμασει.

ειτε 1 μετρο κανεις ειτε 1000 δεν αλλαζει κατι.

δε χρειαζεται να ακολουθεις αγωνιστικες διαδρομες ουτε να κανεις επι 3 ωρες ποδηλατο.

εφοσων το ποδηλατο σου ειναι στη ζωη σου , τοτε τα spd η τα πεταλια του Racer ειναι must

edit : @racer τα ειχα αυτα παλια στην κουρσα μου...αστο uber fail.

Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν είδα το iclic.....είναι όντως λιγότερο μπελαλίδικο από κάτι spd που είδα.

για να καταλάβω λοιπόν.....

1)

αγοράζω αυτά που αντικαθιστούν το κλασσικό πετάλι μου

Time I-CLIC Fibre Flex Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com

2)

αγοράζω και αυτά που κουμπώνουν στο παπούτσι?

Time I-CLIC Cleats | Buy Online | ChainReactionCycles.com

και

3)

ένα παπούτσι με συμβατές τρύπες για i-clic?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ακριβα ρεεε

παρε spd...παμφθηνα ειναι

edit : οσο μπελας ειναι τα iclic αλλο τοσο ειναι και τα spd....

2 βιδουλες βαζεις στο παπουτσι σου για spd κ τελος

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

η τελική διαφορά ενός πακέτου time i-clic με ένα πακέτο spd είναι της τάξης των 60-70ευρώ από ότι βλέπω.

το ποσό αυτό δεν το σκέφτομαι αν είναι να πάρω κάτι καλό που θα συμβαδίζει με το υπόλοιπο κουρσάκι (άσχετα αν προς το παρόν του είχα τα κλασσικά σχαράκια των 15ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

τα θεωρω πολλα παραπανω λεφτα για κατι που κανεις την ιδια ακριβως δουλεια με 60-70ευρω λιγοτερα

αλλα αν το ενστικτο σου λεει για iclic τοτε go for it..Το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο παντως.ειτε με spd ειτε με iclic

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.