Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Dem : 1.80 κατι ειμαι οντως. Γενικα απο trekking δεν εχω θεμα, απλα το μονο που μου αρεσει οπτικα ειναι το Cube Ltd στα 480-κατι. Ολα τα υπολοιπα δεν θελω να τα βλεπω με τα καλαθακια τους και τις σχαρες κλπ κλπ :p Μετα απλα ξεφευγουνε σε τιμη και δεν ξερω αλλα το θεωρω βλακεια να παω να δωσω 600-700 ευρω για ενα trekking (που βλεπεται)

λολ ποια καλαθακια ρε συ...

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/scott-sportster-p5-1.html

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/ktm-life-one-1.html

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/scott-sportster-p55-1.html

http://www.podilatorama.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1115&category_id=133&option=com_virtuemart&Itemid=2

απο 395... χωρις καλαθακια και πανε μια χαρα σε χωμα (για την χρηση που την θελετε εσεις απ οτι καταλαβα)

και τα πεζοδρομια μια χαρα ανεβοκατεβαινουν

οσο για την ασφαλτο μερα με τη νυχτα.

αυτος που θα ασχοληθει με χωματοδρομο - κοτρονες και θα θελει να κανει καταβαση με 40-50-60 km/h

χωρις να χρειαζεται ακτινολογιση/βδομαδα, τον καταλαβαινω να δωσει 700-800Ε για ΜΤΒ ΗΤ 26' τροχο

...θα δωσει λεφτα σε καλα περιφερειακα...οκ.. (rims, κεντρα, αναρτηση, δισκοφρενα κτλ)

αλλα αν μιλαμε για χαλαρη οδηγηση σε χωματακι και κυριως ασφαλτο και θελεις να δωσεις κατω απο 500

πας σε Trekking ανετα.

(με την ευκαιρια που μου δινει ο cddaraa απο προηγουμενο post)

για την κατηγορια 700-800Ε

http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/specs.html?b=1763

δεν εχω δει καλυτερο value απο περιφερειακα μακραν τα καλυτερα στα λεφτα του...

deore, xt, RockShox Tora

και το Acid του Iασωνα στα 700 που πηρε πολυ καλη τιμη ηταν.

ειχαμε πει και για το canyon...αλλα εχει και αυτο τα "-" του...

π.χ. δεν μπορεις να το δοκιμασεις πριν το παρεις.

τον gomar για αυτα που θελει να κανει δεν θα τον βολευε με τιποτα

ενα trekking...αλλα τωρα αν μιλαμε για πατημενο χωματακι και πετρουλες

δεν εχουν προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή απλα θα μαθω να σηκωνω εγκαιρα τον λοκω μου πριν την λακουβα, πεζοδρομιο, κακοτεχνια δρομου :p

Παντως πολυ χαιρομαι που δεν πηγα σε trekking ετσι οπως την κοβω την δουλεια και για την ειδικη διαδρομη δρομος-πεζοδρομιο που ακολουθειται.

2) Προβλεπω οτι μαλλον επρεπε να παω σε ποδηλατο των 100 ευρω. Ισως και των 80 :p Δεν φοβηθηκα καθολου αλλα τωρα που οι δρομοι ειναι αδειοι... Τον χειμωνα (δηλαδη απο Σεπτεμβρη που θα γυρισουν ολοι) με τιγκα κινηση προβλεπω να τρωει τρελλο παροπλισμο το οχημα στη διαδρομη για δουλεια.

3) Για πρωτη μερα μετα απο 12 χρονια απουσιας απο το αθλημα το Κυψελη-Ευαγγελισμος πηγε στα 25 λεπτα... Οσο κανει και το τρολλευ :hehe:

αααα τωρα το ειδα αυτο

το πηρες κι ολας...ενταξ καλα εκανες και ΔΕΝ πηρες τρεκκινγ :hehe:

πρεπει να σηκωνεις και λιγο λοκω* και μπροστα ροδα οχι βοουρ στα πεζοδρομια :p

* για να μην παρεξηγηθω

αυστηρα οταν εχουμε μπροστα πεζοδρομιο ή μια κακοτεχνια δρομου και μονο

σε αυτην την περιπτωση.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Thanx ρε. Προφανως ηταν υπερβολικο τα "καλαθακια και πανερια και σχαρες για BBQ" και τα ειχα δει και τα KTM life κλπ κλπ. Απλα μου ειχε μεινει τραυματικη εμπειρια απο τις ψακτικες μου στα διαφορα site που πατουσα trekking/hybrid και το 70% εβγαινε με σχαρες και τιμονια απο αυτα που ειχαν τα ποδηλατα το 1920.

Anyway δεν ξερω αν θα το μετανιωσω για το MTB/trekking επιλογη (χλωμο, γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης για να την μετανιωσω) παντως σιγουρα θα μου μεινει αυτο το computer-ιστικο που αγοραζεις κατι και μετα καθεσαι τις επομενες μερες να κοιτας τί αλλα υπηρχανε σε αντιστοιχη τιμη με καλυτερα εξαρτηματα :p

Link to comment
Share on other sites

Thanks

fail δεν εχει για 24 ιντσες :(

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=26231

11Ε/τεμαχιο +12Ε μτφ.... ε περιπου τοσο τα βρισκεις και Ελλαδα, νομιζω κανα 15Ε /τεμ τα δινουν..

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Τα παραγγέλνω αμεσα :baby:

Αφού τα βρίσκεις περίπου ίδια τιμή και Ελλάδα, γιατί δε τα παίρνεις από εδώ, ώστε να ενισχύσεις την Ελληνική οικονομία, να μείνουν τα χρήματα σε Ελληνικά χέρια κτλ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθώ το thread και ειλικρινά σκέπτομαι να ξαναρχίσω το ποδήλατο...εχω να κάνω περίπου 20 χρόνια. δεν ξέρω τίποτα για μάρκες-ποιότητες-τιμές-σχεσεις κασσέτας-δόντια κτλ

θα ήθελα ένα ποδήλατο περισσότερο για πόλη αλλά να μπορεί να καβαλάει κανα πεζοδρόμια και να πηγαίνει σε κανα χωματόδρομο. trekking να ψάχνω;

Με ενδιαφέρει η άνεση όταν κάνω ποδήλατο και να μην το νιώθω βαρύ....είμαι αρκετά βαρύς από μόνος μου (110κιλά) και σχετικά ψηλός (1,92). Τι διαστάσεις κοιτάω;

Τιμές λέω κανα 500αρι....Όχι κατ'ανάγκη μοντέλα του 2010,ας είναι παλαιότερα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα βρίσκεις περίπου ίδια τιμή και Ελλάδα, γιατί δε τα παίρνεις από εδώ, ώστε να ενισχύσεις την Ελληνική οικονομία, να μείνουν τα χρήματα σε Ελληνικά χέρια κτλ...

οι περισσοτεροι κλεβουν κοσμο σε περαστικα και ανταλλακτικα ειδικα το 90 εγιναν πλουσιοι

τωρα με το Internet εχουν χαλαρωσει καπως αλλα όχι πολυ.

Ναι, υπαρχουν και εξαιρεσεις, γενικα μιλαω. (Μαλιστα μου τα λένε και ιδιοι, καρφωνουν ο ενας τον αλλον)

sstav μεγεθος 20-21 εισαι αλλα πρεπει να το δοκιμασεις ... περισσοτερο μετραει το υψος καβάλου..

ποστ 961 + http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=274

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες εχω ξεκινησει της προπονησεις στο ποδηλατο της βεραντας.

Χθες εφτασα επιτυχως τα 20χλμ και αφησα μια λιμνη ιδρωτα στο πατωμα :hehe:

Οταν γυρισω απο της διακοπες παμε για αγορα :neo:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω και εγώ.

να ρωτήσω.

πχ, στο Hardrock της specialized.

το 2010 μοντέλο έχει 50€ διαφορά (και καμία άλλη από όσο βλέπω -αν έχουν πλζ πείτε) ΜΟΝΟ για τα δισκόφρενα.

Τα αξίζει?

Βασικα απο οτι καταλαβα εγω... οι δισκοι εχουνε πιο πολυ νοημα αμα τυχον ειναι να χρησιμοποιησεις το mountain για... mountains :p

Τωρα μεσα στην πολη που το θελουμε εμεις... χλωμο να δικαιολογησεις τα παραπανω λεφτα.

Εγω το πηρα γιατι δεν θεωρησα τραγικη την διαφορα χρηματων + το οτι ειχε το μεγεθος και το χρωμα που ηθελα μονο σε disc (σοβαρος λογος :p ) τωρα ας πει και κανας αλλος που ξερει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλα ταυλιάρη μην το γελάς, το χρώμα (=> τα λοοκς) χαλαρά παντοφλιάζουν απο μόνα τους το 50άρικο, απλά είχα απορια πόση διαφορά κανουν τα ρημάδια!

αν και το μπλε απο όσο βλέπω τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.