Jump to content



virual Machines +πρόσβαση στο πραγματικό hardwrare


DarkSaga

Recommended Posts

ενδιαφερόμουν να στήσω ένα δυο μηχανάκια σε virtual μορφή με διάφορα λειτουργικά για δοκιμές αλλά και για πλήρη χρήση.

δοκίμασα το virtual PC χωρίς επιτυχία

και μετά το virtualBOX sun

μετα λύπης μου ανακάλυψα οτι το μηχάνημα που σηκώνεται

είναι κάτι διαφορετικό απο αυτό που ήθελα χρειαζόμουνα...

δεν έχεις όντως το hardware του μηχανήματος διαθέσιμο κάρτες κλπ

απλά ένα εικονικό γυμνό μηχάνημα...

1.τι εξυπηρετεί αυτό?

2.υπάρχει πρόγραμμα που να δίνει πρόσβαση στο πραγματικό hardware?

ή όλη βαβούρα ξεκινάει απο μια κάρτα σύλληψης

με βλέπω να στήνω κανονικά το λειτουργικό στον vertex πάλι

Link to comment
Share on other sites

το virtual pc χρησιμευει για τον απλουστατο λογο το οτι σε καποια αλλα λειτουργικα δεν μπορεις να δουλεψεις ορισμενα προγραμματα που δεν ειναι συμβατα με καποια αλλα...

στα windows 7 εχω το virtual pc με τα xp για να δουλευω το cubase πχ :victory:

Link to comment
Share on other sites

Το VPC 2007 έχει επιλογή για hardware assisted virtualization. Αυτό δεν σημαίνει οτι βλέπει ακριβώς το hardware που έχεις αλλά ότι κάποιες λειτουργίες υποβοηθούνται σε επίπεδο hardware έτσι ώστε να επιταχύνονται.

Παρομοίως νομίζω και το VMware.

Πάντως το VPC αν και δεν είναι VMware είναι αρκετό για μέτριων απαιτήσεων χρήση.

Εγώ πχ έστησα Ubuntu με Apache & MySQL σε αυτό παρόλο που στις επιλογές του client λειτουργικού δεν δίνει Linux (Other).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι hardware assisted virtualization σημαινει απλα οτι θα χρησιμοποιησει τα virtualizations extension που εχουν καποιοι απο τους σημερινοι επεξεργαστες και τιποτα παραπανω.

Αν και στο τελευταιο VirtualBox εχει καποιο ειδος hardware acceleration γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Τα VPC και VMware δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε hardware σίγουρα, αλλά δεν νομίζω να έχει και κανένα...

Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να έχουν κάτι τέτοιο...έτσι και αλλιώς ότι έχω δοκιμάσει, μια χαρά τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

To virtualization υπάρχει κυρίως για web server εφαρμογές και βάσεις δεδομένων, δηλαδή αυτή είναι η κύρια χρήση του και εκεί πέφτει και η περισσότερη έρευνα/υποστήριξη...

Από την άλλη λόγο της ενασχόλησης των χρηστών για εκπαιδευτικούς λόγους ή λόγο ανάπτυξης εφαρμογών σε πολλές πλατφόρμες, έχει αρχίσει να εξελίσσεται το virtualization και σε άλλους τομείς, όπως η υποστήριξη 3d δυνατοτήτων των καρτών γραφικών (direct3d)...

Από εκεί και πέρα υπάρχουν drivers μόνο για συσκευές που υποστηρίζουν στάνταρ πρωτόκολλα, πχ κάρτες ήχου που είναι SB compatible κλπ... στην ουσία όλες οι συσκευές μέσα στο vm είναι software και κάνουν tunneling στις φυσικές συσκευές, αλλά χρησιμοποιώντας βασικά api των windows και όχι το api των drivers των συσκευών, το οποίο δεν είναι δυνατών να γνωρίζουν...

Μετά υπάρχουν διάφοροι λόγοι για το ποιο vm πρέπει να χρησιμοποιείς ανάλογα με το τι θες να κάνεις... για γενική χρήση και δοκιμές, προτείνω το virtual box, το οποίο είναι πιο αργό όσων αφορά τα i/o, αλλά χρησιμοποιεί καλύτερα την επεξεργαστική ισχύη...

Πάντως για την περίπτωσή σου, αν είναι θέμα εγκατάστασης νέας συσκευής και drivers, τότε προτείνω να χρησιμοποιήσεις τα profiles των windows...

Link to comment
Share on other sites

με virtual box ξεκίνησα αλλα είναι τελεείως γυμνό το μηχανάκι...

απλά δε μου κάνει....

για τα λοιπά ναι μπορεί να δουλευει το tunneling το ψιλοφαντάστηκα

αλλά δε με βολεύει θα στήσω λειτουργικό

thank you all

από το όνομα και μόνο το είχα πιο complete στο μυαλό μου :) τες πα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.