Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Lakisss

Recommended Posts

εγώ να γελάσω μπορώ με αυτό,ούτε ξέρω καν πώς να αρχίσω και πως να τελείωσω σε κάτι τέτοιο,εδώ καλά καλά ένα κουμπί για το καλώδιο πχ που ανοίγει ο υπολογιστής δεν ξέρω να φτιάχνω και πώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τα λέει ΟΛΑ!

Πώς κοστολογείς μια ώρα που "γέμισες τις μπαταρίες σου" και το ευχαριστήθηκες και από πάνω.

Όσο και να τις πληρώσεις δεν φτάνει, απλά δεν πληρώνεται..........

Γι αυτό λέω και εγώ, δεν πανα σέρνομαι, αμά μπει ο διάολος (βλέπε ιδέα) μέσα μου , περνάει και η κούραση και γίνομαι και 20 χρόνια νεότερος.

Αυτό είναι ....το βρήκα........η αίσθηση είναι αυτή : Ενθουσιασμός το αίμα να βράζει , τα "γρανάζια στο μυαλό να στριφογυρνάνε με χίλιες στροφές, και απλά.........................δεν περιγράφεται, μόνο άμα το ζήσεις καταλαβαίνεις.

Γι΄αυτό φίλε Νίκο , απλά Respect!

Όσο για το πομπέ, πολύ το φοβόμουν ότι τα προβλήματα θα είναι πολύ περισότερα από τα κέρδη.

Man...you make it sound like sex time...!:hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ, πολλά παιδιά έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Εγώ όμως νομίζω ότι, κάπου υπάρχει λάθος στο πως σκέφτονται, παρ' όλο που είναι φυσικό.

Το λάθος είναι ότι νομίζουν πως αυτός που θαυμάζουν την δουλειά του (ή την "τρέλα του"), ήταν από πάντα τόσο καλός, και επιπλέον ένα ακόμα μεγαλύτερο λάθος που κάνουν είναι να πιστεύουν ότι ικανοποίηση μπορείς να αντλήσεις από αυτό που κάνεις μόνο αν είναι πολύ υψηλού επιπέδου.

Και τα δύο πολύ μεγάλα λάθη και μάλιστα ακόμα χειρότερα γιατί αποθαρύνουν τον νεοφώτιστο από το ασχοληθεί με κάτι και να αντλήσει αυχαρίστηση από αυτό.

Γιατί παραβλέπουν ότι "Το ταξίδι είναι πιο σημαντικό από την άφιξη στο στόχο", δεν αντιλαμβάνονται ότι ευχαρίστηση μπορείς να βρείς κάνοντας και κάτι απλό, δεν είναι απαραίτητο από τα πρώτα βήματα να φτιάξεις κάτι σαν το Plexi project του φίλου μας του Νίκου.

Συμπάθαμε αν σε ζάλισα, αλλά πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε τις στοιχειωδώς απαιτούμενες δεξιότητες για να απολαύσουμε το αίσθημα της δημιουργίας, και να μην ξεχνάμε ότι ακόμα και το πιο αποτυχυμένο "προϊόν" του "κόπου" μας , είναι απείρως καλίτερο από αυτό που δεν "τολμήσαμε" να κάνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Man...you make it sound like sex time...!:hehe:

Δεν απέχει καθόλου, μα καθόλου!!

Μόνο να σκεφτείς την στιγμή που , μετά από ώρες σκέψης, όλα τα κομάτια του προβλήματος έουν πάρει θέση, κα αντιλαμβάνεσαι -έτσι σε λανθάνοντα χρόνο- ότι είναι έτοιμα να ταιριάξουν ΤΕΛΕΙΑ μεταξύ τους.

Πρόσεξε, δεν έχουν "κινηθεί ακόμα, αλλά είσαι σίγουρος ότι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!!!

Ξέρεις κάτι σαν την μετέωρη κατάσταση που βρίσκεσαι ακριβώς πριν την κορύφωση .....της προσπάθειας εννοώ.......

Και ο παραλληλισμός που υπέθεσες παύει να είναι και τόσο αδόκιμος.

Νομίζω!

:T:

Link to comment
Share on other sites

απο αποτυχημένα πράγματα άλλο τίποτα ... μόνο λεφτά ξόδευα!

Αυτό είναι το κόστος που πληρώνουμε όλοι για την ......ευτυχία!

Και για να κλείσω ακόμα με ένα "τσιτάτο" :

Από τα λάθη μας έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε πολύ περισσότερα από ότι από τα σωστά μας.

(Τι είπα πάλι ο Κομφούκιος!!!!:jump::jump::jump::jump:)

Link to comment
Share on other sites

@AgentCain κάτι μου λεει ότι θα αντέξει η καμπίνα.

Το ίδιο μου είπαν και στο μαγαζί, αλλά θα διαψεύσω τις προβλέψεις.

Η ακαμψία του plexyglass σαν υλικό, πιστεύω ότι δέν θα μεταφέρει τους κραδασμούς στις κολλησεις.Την πίεση του αέρα φοβάμαι λίγο, αλλά θα το ρυθμίσουμε αυτό.

Δύο 10ιντσά σε plexy καμπίνα είναι πάντως πολύ μεγάλη πρόκληση.

Πρέπει να συνδυαστεί στιβαρότητα, άψογη συναρμογή, καθώς και ομορφιά.

Πάντως μάνα εξ' ουρανού ήταν αυτό το δώρο!

Ανυπομονώ να τα πιάσω στα χέρια μου! (θα τα αφήσω τελευταία και καλύτερα)

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Θα πάς και σε τέτοιο δλδ?

subwoofer_big.jpg

Και μάλιστα 2!!! :o

Πωωω i gotta hear it to believe it! περιμένουμε βιντεάκι με τεστ στο youtube:to_pick_ones_nose:

Αν μπορείς βρες κανα ενισχυμένο plexi με πλέγμα ξερω γω.

Για την ακαμψία δε κατάλαβα τι εννοείς, εγω νόμιζα ότι τα μαλακά υλικά όπως το ξύλο είναι αυτά που απορροφούν τους κραδασμούς και ότι τα σκληρά πλέξυ, γυαλί, μέταλλο, κεραμικά τους μεταφέρουν. Οπως και ναχει ελπίζω οι κολλήσεις σου να αντέχουν για καλό και για κακό.

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

[ιδεα mode on] Αμα δεν αντεχει , μπορεις να φτιάξεις κάποιον διακριτικό σκελετό αλουμινίου να συγκρατέι τα plexi ενωμένα , δηλαδή το plexi να εχει το ρόλο ως παράθυρου, δεν ξερω αν γίνομαι κατανοητός . Δεν θα ειναι δηλάδή απο 100% plexi η κατασκευή αλλά νομίζω οτι θα ειναι ωραίο το αποτέλεσμα:magic: . Πολύ ωραία δουλεια παντως

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επιτέλους ήρθε η ωρα να κατέβεις ADW... Έχω δει (κ απο κοντα εννοείται) όλα τα προτζεκτ του ADW κ εχω να πω οτι το δικό σου είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλυτερο. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει κανει ουτε το 1% της μοντας που εχεις κανει εσυ... Σου ευχομαι λοιπον οσοι παρευρεθουν στο ADW να εκτιμησουν τη δουλειά σου κ να πάρεις την πρωτη θεση που σου αξιζει με 1000.

ΥΓ: Βασικα μπορεί να έχει ειπωθεί κάπου οπότε σορυ αν δεν το είδα. Αλλα ρε παιδιά ειναι κ 44 σελίδες θρεντ... Τι να πρωτοδεις...?

Λοιπον το πλεξι οταν το κοβεις η ακρη του θολώνει. Ειχα δει καποτε ενα βιντεακι που μπορούσες να κάνεις την άκρη του γυαλιστερή ξανά πολυ εύκολα. Απλά την περνάς με ενα φλογιστρο πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με το υλικό κατασκευής του κουτιού είναι να ΜΗΝ πάλλεται/συντονίζεται το ίδιο κατά την αναπαραγωγή μουσικής (στην παρίπτωσή μας του μπάσου)! Όσο στιβαρότερα τα τοιχώματα και όσο πιο άκαμπτο το κουτί, τόσο σταθερότερες οι παράμετροι που καθορίζουν τον ήχο και τις μέγιστες στάθμες. Αν το κουτί μας είναι φτιαγμένο από υλικό που πάλλεται ή συντονίζεται, τότε μέρος της κινητικής ενέργειας της μεμβράνης του ηχείου μεταφέρεται στο κουτί και έχουμε απώλεια στάθμεων...

Ειδικά όσον αφορά τα σαμπ, τοιχώματα κουτιού από ξύλο, MDF ή multiplex (κάτι σαν MDF, το οποίο όμως περιέχει και ρυτίνες που έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία για αύξηση της ακαμψίας) με πάχος 20mm δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο, ενώ σε πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις (extrem SQ/SPL) συναντάμε και τοιχώματα με 25, 30 ή και 40mm πάχος.

Πιστεύω ότι το plexiglass είναι αρκούντως άκαμπτο και προσφέρεται για αυτή τη δουλειά ακόμη και σε μικρό πάχος, αρκεί οι κολλήσεις και τα δεσίματα να αντέχουν στους παλμούς του αέρα όταν σκάει η μπασιά (ότι ακριβώς περιέγραψε ο Lakiss δλδ). Εξάλλου, με 50-60RMS ισχύος που νομίζω ότι θα είναι διαθέσιμα και απλώς δύο 8ιντσα (μικρά σαμπ ή mid-bass με κάπως χαμηλό βύθισμα) δε γεννάται θέμα συντονισμών ή στοιβαρότητας του κουτιού. Εκείνο που προέχει και έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να κατεφέρουμε να "πάρουμε" από τα ηχεία όσα περισσότερα μπορούμε για να γεμίσουν λίγο οι χαμηλότερες οκτάβες...

Link to comment
Share on other sites

Ερνέστο άν δέν κάνω λάθος (δέν θυμάμαι καλά τον κωδικό), αυτά πρέπει να είναι http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/sid/x/shp/oxbaseshop/cl/details/cnid/ff441778ba2382a27.05316644/anid/64e4120c0ccdab3a5.99222237/tpl//lang/1

http://www.lautsprechershop.de/pdf/beyma/beyma_10br60.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Μέχρι το βράδυ θα σου βγάλω κουτί για κλειστή και ριφλέξ καμπίνα για αυτό το σασί. Ποιό είναι το ανώτατο όριο στα ωφέλιμα λίτρα που μπορείς να διαθέσεις για την υλοποίηση? Μιλάμε πχ για 3-4 λίτρα max ή μπορούμε να το πάμε και σε 8-10 λίτρα πχ (τα οποία θα είναι πλέον standmounters μαζί με τα monitor από πάνω...)? :dirol:

Link to comment
Share on other sites

10 λίτρα? Στο μαγαζί μου πρότειναν γύρω στα 40 έκαστο!

Μήν κάνεις τίποτα, ακόμα δέν τα έπιασα στα χέρια μου ρε σύ.

Όταν τα ξεκινήσω (σε +1μήνα σίγουρα), θα μιλήσουμε στο θέμα ''Δοκιμή ηχείων''.http://www.thelab.gr/showthread.php?t=81697

Πιστεύω θα ήταν καλύτερο να δουνε όλοι πώς σετάρονται τα ηχεία, και τα μυστικά τους. Μήν τα λέμε αυτά με pm. ....τί λές?

Link to comment
Share on other sites

40 λίτρα για ένα 10ιντσο mid-bass? ? ? ? Σαν πολλά μου ακούγονται... Τρέχω ολόκληρο 15ιντσο τερατώδες subwoofer με μόλις 45 ωφέλιμα.

Καλά, θα κάνω ούτως ή άλλως τις προσομειώσεις για να δω τι ψάρια πιάνει το εν λόγω ηχείο, όλα δημοσίως ανακοινώσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Part -35. Plexiglass Speakers. (Part -8).

Ο χρόνος πιέζει (μαζί και το ADW2010), οπότε ασχολήθηκα αρκετα εχθές με τα monitors μήπως και τελειώσω σήμερα.

Οι πλάτες των καμπινών πήραν θέση στο δράπανο, όπου ανοίχτηκε μία τρύπα διαμέτρου 50mm.

1003263j.jpg

1003265.jpg

Μαρκαρίστηκαν τα σημεία που θα τρυπηθούν.

1003266r.jpg

Πρόχειρο test fit γαι την εφαρμογή του bass reflex.

1003267.jpg

1003270x.jpg

1003273i.jpg

Εχθές έφτιαξα και το δεύτερο crossover για να είμαι έτοιμος με τα κομμάτια, και να απομείνει σήμερα σχεδόν μόνο το μοντάρισμα.

Πολύ παίδεμα η κατασκευή του crossover...ιδιαίτερα να πετύχεις το σωστό ταίριασμα του plexy cover ανάμεσα στις κλέμμες ράγας.

Το ένα crossover μαρκαρίστηκε και τοποθετήθηκε στο δράπανο προς τρύπημα.

Επειδή οι κολλήσεις εξέχουν απο το κάτω μέτος της πλακέτας, ακούμπησε πάνω σε ένα κομμάτι ''ντάου''.

1003274t.jpg

1003275o.jpg

Εδώ τρυπημένο.

1003278a.jpg

1003280.jpg

Το crossover κεντραρίστηκε στην πλάτη της καμπίνας, όπου ανοίχτηκαν οι δύο σχετικές τρύπες.

1003282z.jpg

1003283.jpg

Βόλτες ανοίχτηκαν με μία βίδα σκληρών δίσκων, και την βοήθεια του WD-40.

Κατόπιν βιδώθηκαν δύο ψηλοί αποστάτες μητρικής.

1003284c.jpg

1003285.jpg

Η λεπτομέρεια μετράει, γι' αυτό και οι αποστάτες βάφτηκαν με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.

Δυστυχώς το σπείρωμα και η βάση τους δέν ήταν δυνατό να βαφτεί γιατί με τι βίδωμα ξέβαφαν, και φαίνονταν αηδία σε δοκιμές που έκανα.

1003300i.jpg

Βιδώθηκε και το bass reflex με ομοίως βαμμένα παξιμάδια σαφαλείας.

1003301.jpg

Έτοιμη πιά η πλάτη της καμπίνας.

1003299.jpg

1003302m.jpg

1003304.jpg

1003305.jpg

Λεπτομέρειας συνέχεια.

Το crossover μονώθηκε με χαρτοταινiα και βάφτηκε με μαρκαδόρο, για να μήν φαίνεται απ΄το πλάι το πράσινο pcb.

1003306o.jpg

1003307.jpg

1003308.jpg

Στη συνέχεια κόπηκε ένα κομμάτι ricofon με ψαλίδι, και τοποθετήθηκε στην πλάτη.

1003309m.jpg

1003311t.jpg

1003312i.jpg

1003313w.jpg

Βιδώθηκε το crossover στους αποστάτες, και έτοιμη η πλάτη.

1003315k.jpg

1003318b.jpg

1003319k.jpg

Το πολύ αύριο βράδυ έχω πρώτη δοκιμή.:happy2:

Μακάρι να βρώ καμία κάμερα της προκοπής να σας ανεβάσω video...

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.