Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Lakisss

Recommended Posts

το ματι του DVD πρεπει να περνει φως. δοκιμασε χωρις το μπλε λεντ and close the lights in the room :D

Ουτε φως ουτε τιποτα....

Δοκιμασα αλλο dvd και δουλευει κανονικα, οποτε δεν ειναι θεμα γραμμης ρευματος του psu.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι το plexy το εμφανιζει σαν dvd-ram, ενω το αλλο κανονικα σαν dvd-rw, παρόλο που ειναι και τα δυο RW!

Καμια ιδέα κανεις???:help:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε φως ουτε τιποτα....

Δοκιμασα αλλο dvd και δουλευει κανονικα, οποτε δεν ειναι θεμα γραμμης ρευματος του psu.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι το plexy το εμφανιζει σαν dvd-ram, ενω το αλλο κανονικα σαν dvd-rw, παρόλο που ειναι και τα δυο RW!

Καμια ιδέα κανεις???:help:

αυτο που δοκίμασες μαλλον ηταν με το καπακι του... δες την φώτο απο το βίντεο σου και δες οτι το δισκάκι που βαζεις αντανακλα το μπλε φως του λεντ γυρω γύρω... η αντίδρασή του DvD ειναι οτι δεν περιεχει δισκο το tray... δοκίμασε το απλα χωρίς το λεντ και δες τι συμβενει.

post-2254-1416074332,4696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δοκίμασες μαλλον ηταν με το καπακι του... δες την φώτο απο το βίντεο σου και δες οτι το δισκάκι που βαζεις αντανακλα το μπλε φως του λεντ γυρω γύρω... η αντίδρασή του DvD ειναι οτι δεν περιεχει δισκο το tray... δοκίμασε το απλα χωρίς το λεντ και δες τι συμβενει.

Εδω που εφτασα, η μονη λυση δυστυχως ειναι το λυσιμο του dvd.

Θα το δοκιμασω αυτο με τα led, αν και δεν πιστευω οτι ειναι εκει το προβλημα.

Πολλοι εχουν κανει το ιδιο και δουλευει κανονικα το dvd.

http://www.daejavoo.com/pages/modding-guides/led-optical-drive-mod/full-guide.php

http://www.youtube.com/watch?v=rPPxt21BKAE

http://www.youtube.com/watch?v=aKaKXk4ENqY

Αν ειμαι τοσο γκαντεμης τι να πω....είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Εδω που εφτασα, η μονη λυση δυστυχως ειναι το λυσιμο του dvd.

Θα το δοκιμασω αυτο με τα led, αν και δεν πιστευω οτι ειναι εκει το προβλημα.

Πολλοι εχουν κανει το ιδιο και δουλευει κανονικα το dvd.

http://www.daejavoo.com/pages/modding-guides/led-optical-drive-mod/full-guide.php

http://www.youtube.com/watch?v=rPPxt21BKAE

Αν ειμαι τοσο γκαντεμης τι να πω....είδωμεν.

δοκιμασε να βαλεις τα λεντ δεξια και αριστερα και σε χαμηλωτερο υψος απο την κεφαλη δοκιμασε να την βαλεις πιο χαμηλα. Αν και παλι δεν δουλευει δοκιμασε χωρις το λεντ. Αν δουλεψει τοτε δοκιμασε και εσυ δεξια και αριστερα. Αν παλι εχουμε προβλημα τοτε απλα εχεις μια αδυναμη και φωτοευαισθητη κεφαλη :(

Link to comment
Share on other sites

Καλυψα τα led και περιορισα πολυ το φως τους, αλλα παλι τα ιδια κανει!

Για να τα κλεισω, πρεπει να λυσω το dvd, και να κοψω τα καλωδια τους.

Κανω οτι μπορω μηπως και γινει κατι χωρις να το λυσω....

Παντως το πορτακι κινειται κανονικα, το laser το ιδιο, αλλα δεν διαβαζει.

Απο τις εκατο φορες που το εχω δοκιμασει, μονο τρεις εβγαλε το laser φως.

Κατι ειναι και αυτο....δειχνει οτι παιρνει ρευμα και δουλευει....

Δεν εχω αλλη επιλογη απ' το να το βγαλω απ' το bay, και να το λυσω πλεον.

Δεν ειναι απλο, γιατι πρεπει να φτιαξω καινουργια γραμμη ρευματος πιο μακρια, ωστε να το

δοκιμασω εκτος κουτιου.....

Δεν εβαλα και ο μ@@@κ@ς τα led απ' την αρχη με ενα διακοπτακι για να ξερω.... τωρα

φτου και απ'την αρχη!

Τρελά πισωγυρίσματα!

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα χαρτονάκι και δοκίμασε το σε οσο το δυνατόν πιο σκοτινο δωμάτιο. δες επίσης αν έχει σκόνη η κανένα σκουπίδι η κεφαλή πάνω μπορεί να είναι και αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Tiltevros
Link to comment
Share on other sites

Update.

Δυστυχως το dvd δεν λεει να δουλεψει σωστα....

Εκοψα τα led, προσπαθησα τα παντα αλλα τιποτα...επιμενει να με ταλαιπωρει!

Ετσι αποφασισα να προχωρησω με τις λεπτομερειες που απομενουν γιατι μου την εδωσε ασχημα,

και ειπα να αλλαξω λιγο το κλιμα.

Συνεχεια με τις γειωσεις λοιπον...

Κοπηκε ενα καλωδιο, μπηκε ενας ακροδεκτης, και βιδωσε πανω στους δισκους για την απαραιτητη γειωση τους.

1001933.jpg

Το καλωδιο περασε μεσα απ' τον σωληνα, και βιδωθηκε πανω στην κλεμμα (το πρωτο απο αριστερά).

1001936q.jpg

Λεπτομερεια της κλεμμας απο κατω, και το συνολο των τελικων γειωσεων.

1001932d.jpg

1001938.jpg

Στην συνεχεια κοπηκε ενα μικρο plexy διαστασεων 10 x 10 x 14mm.

1001939z.jpg

Ανοιχτηκε κατα μηκους του μια τρυπα των 6mm.

1001941.jpg

Ενα τμημα της τρυπας απεκτησε λιγο μεγαλυτερη διαμετρο, με την βοηθεια του dremel.

1001943n.jpg

Κολληθηκε το καλωδιο της κεντρικης γειωσης στο βυσμα.

1001944w.jpg

Μπηκε και το sleeve.

1001946n.jpg

Εχω την συνηθεια απο παλια να κραταω διαφορα ''μπιχλιμπιδια'', που μου καθονται καλα στο ματι.

Ψαχνοντας στον σωρο βρηκα αυτο το ελατηριο, και σκεφτηκα να ομορφηνω λιγο το βυσμα.

1001947.jpg

Το ελατηριο ταιριαζε κουτι, και φορεθηκε στο καλωδιο.

1001949.jpg

Το βυσμα της γειωσης συναρμολογημενο, στην τελικη του μορφη.

1001954.jpg

1001951.jpg

1001952e.jpg

Μπηκε και στο αλλο ακρο ο ακροδεκτης που θα συνδεθει με το σασί.

1001956z.jpg

Τελικο αποτελεσμα.

Η κεντρικη γειωση του τροφοδοτικου περναει μεσω του βυσματος στο σασι και στην κλεμμα,

και αυτη με την σειρα της το διανεμει στο hardware.

1001957.jpg

1001959b.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς και κόβεις το πλέξι με dremel και δεν λιώνει? Μήπως το ψύχεις τοπικά με νερό ή τπτ?

Γιατί εγώ που έκοψα προχθές ένα πλαστικό, γινόταν σαν τσίχλα :getlost:, και το μέταλλο έβγαζε σπίθες.

Link to comment
Share on other sites

από την πρώτη σελίδα του thread :

Καταρχας για το κοψιμο του, αγοραστε λαμες σεγας της bosch για ψιλη λαμαρινα, ειναι Νο.1!!!

Κατα το κοψιμο μην τρεχετε την σεγα και να κοβετε σε χαμηλες σχετικα στροφες, γιατι

ζεσταινεται η λαμα και λιωνει το plexi, πραγμα που επαθα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς και κόβεις το πλέξι με dremel και δεν λιώνει? Μήπως το ψύχεις τοπικά με νερό ή τπτ?

Γιατί εγώ που έκοψα προχθές ένα πλαστικό, γινόταν σαν τσίχλα :getlost:, και το μέταλλο έβγαζε σπίθες.

Σπιθες εβγαζε η λαμα???:hmm:Τι ειδους πλαστικο επιχειρησες να κοψεις?

Αν προσπαθησες πχ. pvc, οντως λυωνει ευκολα....

Παντως με το plexy δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα ανεξαρτητως στροφων της σεγας,

αρκει να μην την ''τρέχεις''.

Μονο οταν προσπαθησα να κοψω plexy παχους 10-20mm. ζεσταθηκε η λαμα και δεν εκοβε λογω μικρών δοντιών.

Εριξα κατα μηκος της γραμμης που ηθελα να κοψω WD-40, και σιγα-σιγα εκανα δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

pvc πρεπει να είναι λογικά, ηλεκτρολογικό κουτί έκοβα

Τώρα οι σπίθες δε ξερω τι να πω, μπορεί να ήταν και από το γιαπονοκινέζικο ντρέμελ :p ακομα παντως δε τα κακάρωσε, στροφάρει...

Σκεφτόμουν να βάλω γράσο σε σπρέι αλλα τώρα με λες για WD-40. Κάνει και για τετοια δουλεια? Μπράβο το WD40...:T:

Link to comment
Share on other sites

Update.

Ειπα σημερα να ασχοληθω λιγο με το tank, και να μαζεψω σιγα-σιγα τις λεπτομερειες του κουτιου.

Το dvd ακομα δεν το εχω πιασει και μαλλον το βλεπω για το τελος, αφου οπως δειχνει παω για καινουργιο....

Αρχικα μαρκαριστηκε για κοψιμο, ενα κομματι απο 5αρι plexy.

1001967vi.jpg

Το κομματι τριφτηκε και γυαλιστηκε.

1001971l.jpg

Απο την αρχη του project ειχαν μεινει δυο τρυπες στο σασι, μετα την μετακομιση των rca στο πατωμα.

Ετσι αποφασισα να τις χρησιμοποιησω για την στηριξη του plexy.

1001972.jpg

Το κομματι μπηκε στην μεγγενη, και με την βοηθεια του θερμομπιστολου πηρε την επιθυμητη κλιση.

1001973q.jpg

Εδω σε προχειρη τοποθετηση.

1001975o.jpg

Επιστροφη στην μεγγενη, οπου το κομματι απεκτησε την τελικη του μορφη.

1001978o.jpg

Στη συνεχεια ανοιχτηκε μια τρυπα διαμετρου 8mm. στο ανω ακρο του.

1001982m.jpg

Προχειρη δοκιμη του tank πανω στην βαση.

Η ταπα σφιγγει τερμα χωρις να εμποδιζεται απο το 5αρι plexy, αφου η αποσταση μεταξυ βαλβιδας-παξιμαδιού

ειναι 6mm.

1001983.jpg

1001985e.jpg

1001984.jpg

Απομενει η στηριξη της βασης στο σασι, γι'αυτο και ανοιχτηκαν πανω της δυο τρυπες διαμετρου 6mm.

1001986.jpg

Πιστός στο κόκκινο χρωμα που χαραχτηριζει το project, εβαψα την ταπα του tank στο χρωμα του σασί.

1001964a.jpg

1001965l.jpg

Εδω το σετ tank-βαση-βιδες, ετοιμο προς τοποθετηση.

1001987.jpg

Τοποθετημενο πλεον, χωρις λαδι ομως ακομα.

Απομενει να παρει ρευμα, και να συνδεθει με τους temp. meters.

1001988q.jpg

1001989.jpg

1001990n.jpg

1001992w.jpg

1002011.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί που έφτιαξες είναι απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σε παραδεχομαι... χάζεψα μέσα σε όλες αυτές τις εικόνες. Εαν μπορείς βάλε και μερικές που είναι τελείως τελειομένο...και πάλι μπράβο σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί που έφτιαξες είναι απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σε παραδεχομαι... χάζεψα μέσα σε όλες αυτές τις εικόνες. Εαν μπορείς βάλε και μερικές που είναι τελείως τελειομένο...και πάλι μπράβο σου πάντως.

Το κουτι δεν ειναι τελειωμενο φιλε μου.

Το project το παρακολουθητε σε πραγματικο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.