Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Lakisss

Recommended Posts

Πωωωω μαρέσει να βλέπω καινούργιες ιδέες :T:

Αν βάλεις τον αισθητήρα πάνω στα heatpipes θα έχεις μια τρομερή ένδειξη της απαγωγής που πετυχαίνεις

Προβλέπω 2-3 βαθμούς διαφορά με τη θερμοκρασία πυρήνα

Αν είχε και φωτισμό ο μετρητής θα ήταν ότι πρέπει για OC :p

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Τρελή σκέψη μαρέσει παρα πολύ :p

Να σου πω.. της τρύπα την πέτυχες με την πρώτη φορα η ήθελε τρόχισμα δεξιά αριστερά πάνω κάτω..?

Και γιατί χρησιμοποίησες τρυπάνι?

Αφού έχεις και dremel μου φαίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lakisss χθες διαβασα το νημα σου και ομολογω πως με καθηλωσε μεχρι να το διαβασω ολο (μεχρι και το τελευταιο σημερινο update) και περιμενω πως και πως το φιναλε.

Αυτο που προσωπικα με εχει εντυπωσιασει ειναι

1. Η χειρουργικη ακριβεια σου στα κοψιματα με το χερι

2. Ο συνδοιασμος τεραστιας επιμονης και υπομονης που δειχνεις,ακομα και οταν υπαρχουν αναποδιες που σε πανε πολυ πισω χρονικα (βλεπε ποντικι)

3. Το "ματι" σου που βλεπει τις ιδεες και τις υλοποιει,αλλα και το οτι ο ενθουσιασμος σου δεν σου γινεται εμποδιο,καθως σε καθε μοντα και πατεντα που κανεις,βλεπεις μπροστα και υπολογιζεις ενα σωρο πραματα.Μονο στον σωληνα την πατησες χοντρα δυστυχως αλλα δεν πειραζει.Στο τελος ισως αν τον φας λιγο ακομα και του βαλλεις ενα πλεξυ καπακι (ισως και κοκκινου χρωματος) θα ειναι μια χαρα.

4. Το αισθητικο αποτελεσμα συνολικα.Εχω δει αρκετες κατεσκευες απο πλεξυ,αλλα ομολογω πως η συγκεκριμενη ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει και ταυτοχρονα με οσες πατεντες εχεις κανει,πολυ καινοτομα κατασκευη (μοντεντ τροφοδοτικο/μετασχηματιστης/οπτικο ντραιβ κτλ,πατωμα διπλο,πλεξυ καθρεφτης,κ.ο.κ) αλλα και πολυ λειτουργικη (σωληνας,κρυφη βαση στο πατωμα)

Σιγουρα οπως εχουν πει και αλλα παιδια,η ποιοτητα της δουλειας σου πλησιαζει και ξεπερνα σε καποια σημεια,δουλειες που εχουν γινει στο εξωτερικο.

Συνεχισε την καλη δουλεια μαν:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καταρχας ολους για τα καλα σας λογια.

Μου ειχε καρφωθει απο καιρο η ιδεα να το κανω και δισταζα να πω την αληθεια, αλλα το αποφασισα

στο Multirama Extreme οταν περιεργαζομουνα τις ψυκτρες στο ραφι.

Αν εβρισκα και τον μικρο μετρητη θα ηταν καλυτερα, γιατι θα εκοβα λιγοτερη επιφανεια στα fins.

Δειτε εδω τις διαφορες στις διαστασεις τους.

-Αυτος που εβαλα http://www.scythe-usa.com/product/acc/040/tm02bk-detail.html

-Ο μικρος http://www.scythe-usa.com/product/acc/041/tm02bk-detail.html

AgentCain ειναι φωτιζομενος οπως βλεπεις...:)

Επισης θα ηθελα να δω πως θα συμπεριφερθει η ψυκτρα και γενικα το συστημα σε OC, αλλα ειμαι ασχετος με το

θεμα! Ισως το κανουμε στο τελος αν προσφερθει καποιος να βοηθησει, για την ιστορια και μονο.

Jason ποια τρυπα ακριβως εννοεις?

CrazyAnt χαιρομαι που σου αρεσε το project.

Προσπαθω να κανω μια απολυτως χειροποιητη κατασκευη με οτι αυτο συνεπαγεται, καλο η κακο (ποντικι, σωληνας).

Να κανω και μια ερωτηση καθοτι ασχετος?

Ποιο link επιλεγω απο αυτα ωστε να εμφανιζονται οι φωτο, οπως εκαναν στο part -27 στην προηγουμενη σελιδα?

http://img340.imageshack.us/img340/785/38664461.png

Για imageshack μιλαω παντα....

Αυτες που σηκωσα τωρα ηταν με Direct Link.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να βγει και ψυκτρα Akasa Nero Thermo με ενσωματωμένο δείκτη θερμοκρασίας πατενταρισμένο από τον Lakisss? :D

Για την κάρτα γραφικών περιμένουμε κάτι εξίσου extreme, κάτι σε cooler μορφής ati5870 σε plexi έκδοση εννοείται με ιδιοκατασκευή ψύξης peltier :happy2:

το παρατράβηξα ε? :p

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Jason ποια τρυπα ακριβως εννοεις?

1001321k.jpg

Βλέπω ότι από την αριστερή και την δεξιά πλευρά κατά μήκος έχεις κάνει τρύπες με τρυπάνι...

Γιατί τις έκανες αυτές και δεν πείρες το dremel να το κόψεις?

Είναι πιο βαθί από το τροχάκι?

Link to comment
Share on other sites

Jason η απαντηση ειναι απλη.

Ετσι πάει....

1001341h.jpgw1024.png

Στο πλαι ομως δεν βολευει γιατι εμποδιζουν τα heatpipes, γι' αυτο και τρυπησα.

1001342s.jpgw1024.png

Το τρυπανι επισης βοηθησε και σαν οδηγος, γιατι ηθελα να μπω μεσα ακριβως 18 χιλιοστα= 7 fins.

Απο εκει και περα οι επιφανειες χρειαστηκαν πολυ δουλεια για να γινουν ομαλες, και να φτιαχτει

ενα καλο σχηματικα παραλληλογραμμο.

Δεν περιμενα να βγει τοσο καλο να πω την αληθεια, αφου ο μετρητης δεν εχει καθολου τζογους

και μπαινει σχεδον σφηνωτα.

Χρησιμοποιησα δισκο, φρεζακια και τελος βουρτσα για τα γρεζια εσωτερικα.

1001343p.jpgw1024.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία η ιδέα σου φίλε όπως πάντα. Η ερώτηση μου είναι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το καλωδιο που πέρασες μέσα απο την ψύκτρα λόφο θερμότητας.

Δεν υπαρχει θεμα για τα καλωδια, ουτε για το πλαστικο περιβλημα του μετρητη.

Οι θερμοκρασιες ειναι μικρες, τα καλωδια ειναι μονωμενα με μακαρονι, και η ψυκτρα δεν θα δουλεψει

παθητικα, αλλα ψυχεται με 12αρι fan.

Τα πλαστικα δεν λυώνουν τοσο ευκολα, χρειαζονται αρκετα μεγαλη θερμοκρασια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Part -29. GPU Cooler.

Το ενα φερνει τ'αλλο και μετα την μόντα του cpu, ειπα να πειραξω λιγο και την καρτα γραφικων...:)

Τρέλας συνεχεια λοιπον με στοχο την ομορφια, αλλα και την μετατροπη της καρτας σε passive!

Ολα αυτα βεβαια με το πλεονεκτημα οτι δεν ειμαι gamer, και οτι 10cm. ακριβως κατω απο την καρτα βρισκεται

ενας fan 120mm, παροχης 50cfm.....

H καρτα ειναι μια Gigabyte 9500gt 512Mb.

1001350d.jpg

1001353g.jpg

Για αρχη σκεφτηκα να τοποθετησω μια ψυκτρα απο καποιο παλιο Pentium, η οποια ταιριαζε κουτι.

1001360.jpg

Η ιδεα απορριφθηκε ομως μιας και ηταν ασχημη.

Ετσι επεσε στο ματι μου η ψυκτρα που εβγαλα απο το CPU.

Η ψυκτρα ειναι μια Asus V72 - s775 http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?item=N82E16835101026

Δυσκολη η μόντα, αλλα ειπα να το προσπαθησω για καθαρα λογους μαζοχισμού.... :)

Η ψυκτρα.

1001344x.jpg

1001346g.jpg

1001347n.jpg

1001349m.jpg

1001345j.jpg

Παρατηρηση πρωτη....οι βιδες γυρω απο το GPU ειναι ασημετρες (δυστυχως....).

1001351.jpg

Παρατηρηση δευτερη....η ψυκτρα ειναι πολυ μεγαλη, οποτε αφαιρεθηκαν μερικα fins.

1001354.jpg

H καρτα δεν θα παταει ακριβως στο κεντρο λογω χωρου, αλλα το πλακακι της ειναι μεγαλο και καλυπτει το GPU.

1001355v.jpg

Προχειρη τοποθετηση, και ειναι εμφανες οτι τα heatpipes ενοχλουν.

1001358n.jpg

1001356p.jpg

1001357.jpg

Εδω θα πεσει κραξιμο, αλλα εχω κανει την μελετη μου....

Τα heatpipes περιεχουν μικρη ποσοτητα νερου υπο συνθηκες υποπιεσης, για να χαμηλωσουν το σημειο

βρασμου του υγρου. Εγω παντως εις γνωσιν μου τα έκοψα....

Το αποτελεσμα ηταν ενας απλος κουφιος σωληνας (φτηνή η ψυκτρα), χωρις ''ψυχα'' και στεγνός.

Οταν ερθει η ωρα θα το φτιαξω και αυτο...

1001362.jpg

Παμε στα δυσκολα, το ταιριασμα της ψυκτρας. Εδω το ''μαμισιο'' πατημα για socket 775.

1001378i.jpg

Επρεπε να φτιαξω εναν ανταπτορα, και στην αρχη δουλεψα πανω σ'ενα κομματι αλουμινιο.

1001398z.jpg

Το αλουμινιο κοπηκε και βιδωθηκε πανω στην ψυκτρα.

1001389u.jpg

1001392w.jpg

Εδω η ψυκτρα σε προχειρη τοποθετηση, με το αλουμινιο πανω απο τις τρυπες.

1001388x.jpg

1001390.jpg

Αφου φτιαχτηκαν και οι δυο ανταπτορες, η ψυκτρα στηριχτηκε με χαρτοταινια πανω στην καρτα

στην επιθυμητή θεση.

1001399qo.jpg

Προσεκτικα αποτυπωθηκαν με 2mm. τρυπανι οι τρυπες πανω στους ανταπτορες, απ' την αναποδη

μερια της καρτας.

1001400e.jpg

Τελικο αποτελεσμα.

1001401n.jpg

Φυσικα το αλουμινιο ηταν μια προσωρινη λυση (αν και μου πηρε αρκετες ωρες), και κατασκευαστηκε

μονο σαν πατρόν.

Για τους νεους ανταπτορες χρησιμοποιηθηκε ανοξοιδωτο σιδερο παχους 1.5mm.

1001403m.jpg

Εδω ο νεος ανταπτορας με ολο το σετ, αλενοβιδες Μ3 και παξιμαδια κανονικα αλλα και ασφαλείας.

1001407ap.jpg

Κοπηκαν οι αλενοβιδες και ετοιμος ο πρωτος.

1001408.jpg

1001409v.jpg

Οι βιδες θα γινουν περαστές, και θα σφιξουν στην ψυκτρα με παξιμαδι.

1001415t.jpg

Λογω ομως του παραγωνου, η δευτερη τρυπα πεφτει επανω στα fins. Εδω μαρκαρισμενα με μαρκαδορο.

1001417c.jpg

Τα fins κοπηκαν, και εγινε μια φωλια για το παξιμαδι.

1001418e.jpg

1001419q.jpg

1001420h.jpg

1001421k.jpg

Ετοιμη η μια μεριά.

1001425o.jpg

Προχειρη δοκιμη, και ολα αψογα μεχρι στιγμης. Το φοβομουνα να πω την αληθεια...

1001426.jpg

1001427m.jpg

Για γαρνιτουρα ειπα να φτιαξω και μερικα heatsinks για τις ram, απο ενα παλιο cooler για chipset.

1001367r.jpg

Εδω το cooler κομμενο στα δυο.

Προσεξτε ποσο εφαγε τον δισκο, αφου εχει βαση παχους 4mm. Την ακουσε κανονικα το δισκακι Praktiker....

Επισης προσεξτε ποσο ομαλο γινεται το σημειο κοπης με λιγο υαλοχαρταρισμα.

1001377p.jpg

Εδω ενα ετοιμο heatsink.

1001373m.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όντως καλή πατέντα αυτή με τα ψυκτράκια...αλλά δεν βγαίνουν μακρόστενα;

Υπάρχουν βέβαια και έτοιμα χάλκινα, αλλά τα ασημένια(αλουμινένια) ταιριάζουν πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.