Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Lakisss

Recommended Posts

Ηχεία από plexi ε? nice!

Μόνο που υπάρχει ήδη κατοχυρωμένη πατέντα :phttp://www.freepatentsonline.com/3967065.pdf

Προσωπικά όμως δε θα προτιμούσα να γίνει όλο το σώμα των ηχείων από πλεξι και εξηγούμαι.

Πιστεύω ότι οι δονήσεις και ιδιαίτερα λόγω των woofer θα καταστρέψει σιγά σιγά το πλεξι και τις ενώσεις του με αποτελεσμα να διαλυθεί. Επίσης ο ήχος στις χαμηλές συχνότητες δε θα είναι τοσο γλυκός και γεμάτος όσο σε ένα ξύλινο ηχείο (το γιατί έχει βάση κυρίως ακουστική και δε το έχω ψαξει)

Τέλος ο χώρος μέσα από τα ηχεία ειναι μεγάλος και κενός. Οποτε αν δε βαλεις τπτ νομίζω ότι θα φαίνεται ασχημα (αν του βαλεις οτιδήποτε παραπάνω, απλώς θα χάνει το νόημα του ηχείου)

Οποτε εξέτασε το ενδεχόμενο να κάνεις μέρος των ηχείων από πλέξι ή να ντύσεις από έξω το ξύλο με πλέξι (που θα μπορούσε να έχει χαραγμένα γραμματα και να φωτίζεται το πλέξι από το πλάι ή να αλλαζει χρώμα και να αναβοσβήνει αναλογα με το ρυθμό της μουσικής και τις συχνότητές της)

Link to comment
Share on other sites

Ηχεία από plexi ε? nice!

Μόνο που υπάρχει ήδη κατοχυρωμένη πατέντα :phttp://www.freepatentsonline.com/3967065.pdf

Προσωπικά όμως δε θα προτιμούσα να γίνει όλο το σώμα των ηχείων από πλεξι και εξηγούμαι.

Πιστεύω ότι οι δονήσεις και ιδιαίτερα λόγω των woofer θα καταστρέψει σιγά σιγά το πλεξι και τις ενώσεις του με αποτελεσμα να διαλυθεί. Επίσης ο ήχος στις χαμηλές συχνότητες δε θα είναι τοσο γλυκός και γεμάτος όσο σε ένα ξύλινο ηχείο (το γιατί έχει βάση κυρίως ακουστική και δε το έχω ψαξει)

Τέλος ο χώρος μέσα από τα ηχεία ειναι μεγάλος και κενός. Οποτε αν δε βαλεις τπτ νομίζω ότι θα φαίνεται ασχημα (αν του βαλεις οτιδήποτε παραπάνω, απλώς θα χάνει το νόημα του ηχείου)

Οποτε εξέτασε το ενδεχόμενο να κάνεις μέρος των ηχείων από πλέξι ή να ντύσεις από έξω το ξύλο με πλέξι (που θα μπορούσε να έχει χαραγμένα γραμματα και να φωτίζεται το πλέξι από το πλάι ή να αλλαζει χρώμα και να αναβοσβήνει αναλογα με το ρυθμό της μουσικής και τις συχνότητές της)

Εχω φτιαξει ξανα καμπινα ηχειων απο MDF, και φυσικα ο ηχος του ξυλου δεν συγκρινεται με τιποτα!

Αν προσεξες δεν θα χαλασω τα ''μαμα'' ξυλινα ηχεια (τρελος ειμαι?), και φυσικα δεν αναμενω αποτελεσματα επιπεδου ξυλινης καμπινας.....

Γι 'αυτο και διαλεξα καπως καλουτσικα ηχεια, μηπως σωσω την κατασταση.

-Η καμπινα δεν νομιζω να ανοιξει, το θεωρω απιθανο, τα RMS θα ειναι λιγα οπως και ο εκτωνομενος αερας.

-Το μπασο υπαρχει τροπος να γεμισει.

-Το Look αστο πανω μου.

-Λαμπακια να αναβοσβηνουν? Καγκουρια βρε συ...:laughing:

Anyway θα δω πως θα παει οταν τα βαλω μπροστα, μια προγευση εδωσα απλα της συνεχειας.

Κατσε να τελειωσει το case πρωτα, ν'ακουσω το ''μπιπ''...

Link to comment
Share on other sites

Άκου εκεί plexy ροδέλα... θα τρελαθούμε εντελώς .. μπράβο ρε φίλε..χαρά στο κουράγιο σου...:snap: .μιας και η mobo είναι μπλε μπορείς να κάνεις διχρωμία στο sleeving κοκκινο - μαυρο ή κόκκινο μπλε..:alien:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας.

@F117 του χρονου στο ADW 2010.

@MUL η ιδιορυθμη τοποθετηση οδηγει πολλες φορες στην αναζητηση ''περιεργων'' λυσεων, εξ'ου και η plexy ροδελα.

Το χρωμα στο sleeve δεν θ'αλλαξει, μαλλον η mobo με την πρωτη ευκαιρια.:)

Δυστυχως δεν καταφερα να βρω την MSI στην πρωτη ''κοκκινη'' version της....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ρε Laki.:snap:

Το μονο που με στεναχωρεί σε όλο το case είναι που θα μαζεύεται σκόνη στα πλαστικά λόγο στατικού ηλεκτρισμού και θα είσαι συνεχώς με ένα πανί στο χέρι.:look:

πετσί είπαμε, πετσί !!!

Lakiss.... τι να πω ρε φίλε! περα από την κατασκευή και την πραγματικά καλή υλοποίηση, με ενθουσιάζει το ότι δοκιμάζεις πράγματα που ξεφεύγουν από τα δοκιμασμένα!

Εχεις το σεβασμό μου! και ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά, έστω και στο ADW2010!

Link to comment
Share on other sites

πετσί είπαμε, πετσί !!!

Lakiss.... τι να πω ρε φίλε! περα από την κατασκευή και την πραγματικά καλή υλοποίηση, με ενθουσιάζει το ότι δοκιμάζεις πράγματα που ξεφεύγουν από τα δοκιμασμένα!

Εχεις το σεβασμό μου! και ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά, έστω και στο ADW2010!

Ευχαριστω και παλι.

Μ 'αρεσει να δοκιμαζω γενικα περαν των καθιερωμενων, πετυχουν η οχι....:)

Αλλωστε ειναι και αυτος ενας λογος (περαν του περιορισμενου χρονου), που το project εχει τραβηξει τοσο πολυ.

Τουλαχιστον προσπαθω σε καθε part να ειμαι αναλυτικος, σε περιπτωση που και καποιος αλλος

θελησει να ακολουθησει καποια ιδεα μου.

Εχει δρομο ακομα το project....ελπιζω να μην εχω κουρασει....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Part -26. HDD Cables (part -2).

Συνεχεια επι των δισκων και σημερα, με δυστυχως οχι και τοσο καλη εξελιξη.:(

Για αρχη φτιαχτηκαν δυο data sata.

1020189.jpg

Προσεξτε την εμφανη διαφορα σε φαρδος, αναμεσα στο κανονικο και στο modd-αρισμενο.

Πιστευω αξιζει τον κοπο να το επιχειρησει κανεις, ειδικα οταν εχει πολλους δισκους στο case του.

1020190.jpg

Στη συνεχεια ντυθηκe με sleeve το υπολοιπο των καλωδιων.

1020191.jpg

Κατσε λεω να κανω ενα τεστ για να δω που πεφτουν τα καλωδια, και τρωω την μεγαλη ηττα......

1020193.jpg

Οι δισκοι δεν χωρανε πλεον στην θεση τους, καθως βρισκουν στον καθετο σωληνα της κεντρικης καλωδιωσης.

Ειμαι fail στην μετρηση κατα 8mm. , γιατι δεν υπολογισα εξαρχης το μηκος των sata.....:wall::wall::wall:

Απλα....τα ξέχασα!!!

1020196.jpg

Δυστυχως η μονη λυση μεχρι στιγμης, ειναι το κοψιμο του σωληνα.

Απαγοητευτικα για σημερα και τα παρατησα να πω την αληθεια.....

Ιδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το sleeve και το μακαρόνι από που τα προμηθεύεσε; Επίσης το μακαρόνι πως σφίγγει γύρω από τις ενώσεις;

Το sleeve το πηρα απο e-bay.

Για το μακαρονι, ισχυει οτι ειπε και ο crio. Συγκεκριμενα, εγω του κανω γρηγορα περασματα με τον

αναπτηρα για να ζεσταθει.

Link to comment
Share on other sites

για τα θερμοσυστελλόμενα καλύτερα με το πιστολάκι μαλλιών.

lol δεν το ήξερα αυτό!:dirol:

Με αναπτήρα το καλύτερο και μερικές φορές, αν δεν βαριέμαι, με το κολλητήρι...έχω όμως την εντύπωση ότι ο αναπτήρας κάνει καλύτερα δουλειά! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.