Jump to content



5000 ευρώ για "entertainment" πακέτο..


kbilly13

Recommended Posts

Φίλος φίλου, μου αναθέτει (επί πληρωμή) να του "φτιάξω" κατάσταση..

Δλδ, τι εννοώ.. πλήρες πακέτο ψυχαγωγίας που θα περιλαμβάνει pc κομπλε, TV, ήχο..

Το όριο είναι 5000 για την αγορά

Τι θέλει να κάνει.. gaming, ταινίες, μουσική, internet, σε πακέτο που να είναι και εμφανίσιμο και "εντυπωσιακό".. φυσικά με αξιόπιστο pc (ούτε λόγος για overclocking!) που θα κάνει τα "πάντα", γρήγορα και σταθερά..

Το θέμα είναι να τα βάλουμε να παίξουν και να μην ασχοληθώ καθόλου με αστάθειες, προβλήματα, κολλήματα κτλ..

Έμφαση δίνεται πολύ, ΚΑΙ στην τηλεόραση..

Εβγαλα λοιπόν ένα πακέτο που πιστεύω θα τον καλύψει σε όλα..

5000eurofullentertainme.jpg

Θα ήθελα σχόλια και προτάσεις πριν προχωρήσω..

Θα μπορουσα να μειώσω το κόστος από κάπου και να τα δώσω αλλού?

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Η τηλεόραση είναι από τα standard που δεν θα αλλάξουν

Την είδαμε από κοντά και πάθαμε πλάκα - εξάλλου θέλει να είναι και τελευταίας τεχνολογίας..

Όσο για τους δίσκους θέλω συνδυασμό χωρητικότητας-αξιοπιστίας-ταχύτητας, και οι συγκεκριμένοι RE3 τα συνδυάζουν ιδανικά έχοντας και πολλές "καλές" τεχνολογίες.. ας είναι και πιο ακριβοί από άλλους, δεν με πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είσαι αποφασισμένος. Πέραν του ότι είναι λάθος που θα δώσεις τόσα λεφτά στο eshop, τί συμβουλή περιμένεις? Θέλω να πω σε ποια πράγματα είσαι διαπραγματεύσιμος για να μην ψάχνουν και οι άλλοι για εναλλακτικές όταν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είσαι αποφασισμένος. Πέραν του ότι είναι λάθος που θα δώσεις τόσα λεφτά στο eshop, τί συμβουλή περιμένεις? Θέλω να πω σε ποια πράγματα είσαι διαπραγματεύσιμος για να μην ψάχνουν και οι άλλοι για εναλλακτικές όταν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις κάτι?

Έχεις δίκιο!

Kαι συγνώμη που δεν το διευκρίνησα..

ΣΤΑΝΤΑΡ είναι η τηλεόραση, (παιδιά του άρεσε πολύ του τύπου, και σαν εμφάνιση και σαν εικόνα.. δεν θέλει άλλη), οι δίσκοι, ο i7, nvidia κάρτα γραφικών (μεταξύ άλλων, του άρεσε πάρα πολύ το cryostasis και το mirrors edge - δεν φταίω εγώ! :-) )...και τα vista ultimate

Δεν είναι δική μου απόφαση αν θα αγοραστούν από eshop.. προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου! (ίσως νοιάζει αυτόν βέβαια από ότι κατάλαβα, δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς..) - απλά για να δείτε τι θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Για ηχοσύστημα πιστεύω οτι το Ζ-5500 της Logitech είναι πολύ καλύτερο και οικονομικότερο. Και εφόσον γλιτώσεις τόσα χρήματα για πληκτρολόγιο ποντίκη θα πρότεινα κάτι απο Logitech όπως MX Air™ Rechargeable Cordless Air Mouse, diNovo Mini ή diNovo Edge.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τα εν λόγω χρήματα , και βάση των "προτιμήσεων" του γνωστού σου , θα έπαιρνα αυτά:

(αν και θα γλίτωνα ένα κάρο χρήματα αν προτιμούσα τον καλύτερο της σειράς πράσινο τετραπύρηνο , και μια κόκκινη 4890)

post-2970-1416073991,0216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τα εν λόγω χρήματα , και βάση των "προτιμήσεων" του γνωστού σου , θα έπαιρνα αυτά:

(αν και θα γλίτωνα ένα κάρο χρήματα αν προτιμούσα τον καλύτερο της σειράς πράσινο τετραπύρηνο , και μια κόκκινη 4890)

Τον Yamaha RX-V663 όμως τον έχει 600€.. :suicide:. Σε άλλα μαγαζιά υπάρχει στα ~450, όσο έχει και ο Harman Kardon AVR-255 από Γερμανία.. ;). Με λίγο ψάξιμο, θα γλυτώσει αρκετά €.

Έχει μεγάλο χώρο; Τον παίρνει για προβολέα..; :whistle2:. Η 46άρα σύντομα θα του φανεί μικρή.. -παθών- :angry:

Link to comment
Share on other sites

Για το pc εντάξει είναι... Όπως είναι,i7 και gtx285 ή 295.

Ηχεία ΟΥΤΕ ΚΑΝ να σκεφτεί τα z-5500,δεν είναι καθόλου καλύτερα,δεν κάνουν είναι χάλια για home cinema και γενικώς,ο ήχος είναι για τα πανηγύρια,υπερβολικό πλαδαρό μπάσο που στις ταινίες βουίζει ο τόπος επειδή δεν έχει καλή απόκριση συχνότητας το σαπιsub,και είναι πολύ αδύναμα ηχεία,αν δεις στο tb-speaker.com τα w3-871sc που έχουν τα z-5500 είναι 12w rms ηχειάκια.

Το ηχοσύστημα που έχεις στην σύνθεση με τα harman kardon και τον sony είναι κλάσεις ανώτερο ποιοτικά και έχεις και hdmi,upscale από dvd κτλ,και πόλλά περισσότερα format ήχου τα οποία είναι πολύ σημαντικά κυρίως στις ταινίες.

Καλύτερα όμως να κοιτάξει κανέναν onkyo ή pioneer ενισχυτή από τους low budget.

Ας πούμε τον Pioneer VSX-819H στα 390 που υποστηρίζει και το νέο format ήχου,το DTS-HD εδώ.

Πεταμένα λεφτά στον sony,και τον pioneer τον βρίσκεις και με 360,δες skroutz.gr

Αν θελέι να κόψει κάτι από ήχο,να κοιτάξει το set Magnat Monitor 990 στα 260 ευρώ περίπου -πολύ φτηνά ηχεία και με πολύ καλό ήχο για τα λεφτά τους-,και subwoofer ένα μικρό της yamaha το YST-SW030 στα 110 ευρώ,εδώ.

Προσωπικά θα έπαιρνα τον Pioneer οπωσδήποτε γιατί είναι πολύ καλύτερος από τον sony,και τα harman kardon ή τα Yamaha NS-P446 με sub και όχι το sw030.

Και καλύτερα να τα πάρει από πλαίσιο ξέρωγω τουλάχιστον το pc και την tv,και για ήχο από ηχοέκφραση (αν τα έχουν),ή ακόμα και απ'τον κωτσόβολο.Στο e-shop μόνο πράγματα που έχουν εγγύηση αντιπροσωπείας γιατί έχουν ακουστεί και ακούγονται πολλά για το RMA.Να ας πούμε αν καεί η μητρική τρέχα βρες άκρη,καλύτερα να πάρεις καινούρια παρά να την επιστρέψεις στο e-shop.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε κουτι

βαλε κανα Cosmos S

βγαλε την καρτα ηχου,η onboard το ιδιο πραγμα ειναι

καλυτερα να παει σε 4870Χ2 και τελος θα μπλεξει τα μπουτια του με την οθονη και τη τηλεοραση που εχουν διαφορετικη αναλυση οταν θα προσπαθει να τις ρυθμισει.

καλυτερα να παρει οθονη 1920Χ1080

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για δισκο θα εβαζα κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320637

για λειτουργικο

και για αποθηκη 2 τετοιους

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1107399&HYSKLIROSDISKOSHORITIKOTHTA=1000+GB&category=69977741&catalog=20

σε raid1

Στα ιδια λεφτα σχεδον και πολυ καλυτερα απο τους 2 RE3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.