Jump to content



Αποψεις για αγορα οθόνης


lifO

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum,

Είμαι κάτοχος μίας LG 24" έναν χρόνο τώρα και καθώς βάζω NOVA στο σπίτι θέλω να την

πουλήσω ( http://www.prad.de/en/guide/screen3510.html ) και να πάρω μια αντίστοιχη με TV Tuner ενσωματωμένο!

Καθώς έχω "τέρας" θέλω να πάρω πάλι ένα και μετά απο μια πρόχειρη έρευνα (καθώς στην Ελλάδα δυστιχώς δεν έχεις και πολλές επιλογές) στα καταστήματα e-shop και plaisio κατέληξα σε 2 οθόνες οι οποίες νομίζω πως είναι αυτό που χρειάζομαι και πιο συγκεκριμένα είναι οι:

1. Samsung T260HD LCD TV 26'' ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9A8BC06A5CC8AB )

2. LG M2794D PC Monitor - LCD TV, 27'' ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9A8BC06A5CC8AB )

Τα θετικά της Samsung σε συγκριση με την LG είναι

1)η απεικόνιση (16:10 Wide) ενώ η LG (16:9 Wide) και

2)η Μέγιστη Ανάλυση (1920 x 1200) ενώ η LG (1920 x 1080)

3)επίσης (αν δεν κάνω λάθος σου δινει την δυνατότητα μετακίνησης της οθόνης πάνω-κάτω κάτι που η LG δεν το κάνει)

Ενώ τα θετικά της LG σε συγκριση με την Samsung είναι

1)οι 27" (κατι που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα,για μια ιντσα)

2)η Φωτεινότητα (400 cd/m²) ενω η Samsung (300 cd/m²)

3)η Δυναμική Αντίθεση (20.000:1) ενώ η Samsung (20.000:1)*(το site του πλαισιου με τα κλασσικα οτι να'ναι λαθη....λεει 10.000:1)

Η διαφορά στην τιμή είναι ελάχιστη...

Καθώς είμαι τρελαμένος ταινιάκιας και gamer και κάτοχος πάνω απο 230 HD (720p και 1080p) ταινιών και αρκετών games με απασχολεί ιδιαίτερα η ποιότητα της εικόνας.

Παρακαλώ οι τυχόν κάτοχοι κάποιας εκ των 2 οθονών και όλοι οι γνώστες του θέματος "οθόνη" ας παραθέσουν τις απόψεις τους.Επίσης αν κάποιος βρεί ή έχει καμία SAMSUNG στο ίδιο "αμαξωμα" γιατι οι άλλες δεν μου αρέσουν ας το ρίξει παρακάτω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Η οθόνη που έχεις τώρα είναι πάρα πολύ καλή, εφόσον δεν έχει βγάλει πρόβλημα, με καλό πάνελ fullhd ανάλυση, οι άλλες είναι χειρότερες σε ποιότητα εικόνας. Στη θέση σου ούτε που θα το σκεφτόμουν, θα την κρατούσα και θα αγόραζα μία κανονική τηλεόραση, έστω με δόσεις. Πάρα πολλές επιλογές και γκάμα τιμών, και με πολύ εντυπωσιακά "αμαξώματα".

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα το προβλημα μου ειναι και το θεμα χώρου καθως ειναι πανω στο γραφειο και δεν εχω χώρο να βαλω πουθενα τηλεοραση ουτε σε τοιχο.

Παρεπιπτωντος η οθονη μου ειναι HD Ready αλλα εχει αναλυση 1920x1200 και ειναι κομπλε απο την αποψη ευκρινιας και αναλυσης σε οτι ποιοτητα θελεις και αναλυση (720p, 1080p) το θετικοτατο της ειναι το flatron που σε αφηνει να την γυρισεις σχεδον οπως θελεις κατι που οι αλλες δεν εχουν...

Link to comment
Share on other sites

την 260 εχω κ εγω ταινιακιας κ με ελειψη χωρου.ειιναι πολυ καλη η οθονη.σε hd δειχνει αψογα μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παραπονο.τωρα σιγουρα υπαρχουν κ καλυτερες αλλα στα λεφτα της συνδυαζεις κ ενα fullhd monitor κ μια fullhd τηλεοραση.πιστευω οτιτετοιες επιλογες αξιζουν οταν υπαρχει ελλειψη χωρου κ χρηματος.στην τελικη σου μενει σαν τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

την 260 εχω κ εγω ταινιακιας κ με ελειψη χωρου.ειιναι πολυ καλη η οθονη.σε hd δειχνει αψογα μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παραπονο.τωρα σιγουρα υπαρχουν κ καλυτερες αλλα στα λεφτα της συνδυαζεις κ ενα fullhd monitor κ μια fullhd τηλεοραση.πιστευω οτιτετοιες επιλογες αξιζουν οταν υπαρχει ελλειψη χωρου κ χρηματος.στην τελικη σου μενει σαν τηλεοραση.

Συμφωνω απολυτα!Αντε να βρω να πουλησω αυτην που εχω γιατι αλλιως δεν με βλεπω για αγορες!:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω, έχω την T260HD και την L245WP ,στο μέγεθος δεν κατάλαβα διάφορα!!

Η T260HD έχει tn panel και ποιο μεγάλο pixel, αλλά εσύ θες την αλλαγή για να βλέπεις nova!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μη κανεις καμια βλακεια....εχεις αριστη οθονη, απο αυτες που κυνηγαμε με το τουφεκι να πετυχουμε για να γλιτωσουμε απο τα ΤΝ panels που εχουν κατακλυσει την αγορα, και θες να την πουλησεις και να πας σε χειροτερη μονο και μονο για το tuner?

Βρες τροπο να καλυψεις το θεμα του tuner με εξωτερικη συσκευη (καποιο tv-box που λειτουργει αυτονομα χωρις τον υπολογιστη ανοικτο) και μη συζητας καν την αλλαγη που σκεφτεσαι με οποιαδηποτε απο τις 2.

ΑΝ παντως αποφασισεις να την κανεις τη βλακεια, στειλε μου μια τιμη με PM για την οθονη σου που θες να πουλησεις, αλλα μην εκμεταλευτεις το γεγονος οτι την εκτιμω τοσο, την εχεις και ενα χρονο :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω, έχω την T260HD και την L245WP ,στο μέγεθος δεν κατάλαβα διάφορα!!

Η T260HD έχει tn panel και ποιο μεγάλο pixel, αλλά εσύ θες την αλλαγή για να βλέπεις nova!!!

Σαν ποιότητα εικόνας πια σου φαίνεται καλύτερη?η δεν βλέπεις διαφορά?την τηλεοραση την δουλεύεις?είναι ενταξει και απο εικονα και απο ολα?

φιλε μη κανεις καμια βλακεια....εχεις αριστη οθονη, απο αυτες που κυνηγαμε με το τουφεκι να πετυχουμε για να γλιτωσουμε απο τα ΤΝ panels που εχουν κατακλυσει την αγορα, και θες να την πουλησεις και να πας σε χειροτερη μονο και μονο για το tuner?

Βρες τροπο να καλυψεις το θεμα του tuner με εξωτερικη συσκευη (καποιο tv-box που λειτουργει αυτονομα χωρις τον υπολογιστη ανοικτο) και μη συζητας καν την αλλαγη που σκεφτεσαι με οποιαδηποτε απο τις 2.

ΑΝ παντως αποφασισεις να την κανεις τη βλακεια, στειλε μου μια τιμη με PM για την οθονη σου που θες να πουλησεις, αλλα μην εκμεταλευτεις το γεγονος οτι την εκτιμω τοσο, την εχεις και ενα χρονο :p

Εχεις δικιο σε αυτο και το ξέρω καθως το εχω ψάξει αρκετα το θέμα με τα monitors και τα panels, είχα δοκιμάσει και μερικά εξωτερικά tv box αλλα δεν δουλευαν σωστα (Avermedia και μερικα Pinnacle) λογο μεγέθους οθονης κυριος γιατι ειναι δύσκολο να βρεις καλό tv box (καθως τα πιο πολλα που κυκλοφορουν ειναι σαχλαμαρες). Εκτος των αλλων εδω παλι ερχεται το θέμα χώρου καθως επικρατεί ενα χάος απο καλώδια διπλα απο το pc μου και με το tv box θα προσθέσω και αλλα.:help1:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τσεκαρα μια τωρα που βλεπω μια hd ταινια τις γωνιες θεασης.απο παντου δειχνει το ιδιο εκτος αν κοιταξεις 15-20ποντους κ πιο κατω απο το υψος της οθονης.αρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις γωνιες θεασης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τσεκαρα μια τωρα που βλεπω μια hd ταινια τις γωνιες θεασης.απο παντου δειχνει το ιδιο εκτος αν κοιταξεις 15-20ποντους κ πιο κατω απο το υψος της οθονης.αρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις γωνιες θεασης.

Καλα αυτο δεν με απασχολει και πολυ να σου πω την αληθεια αλλα ενταξει καλο ειναι να το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Και μην τρως τον πρόλογο με τα 'χιλιάρικα' των contrast!!!

Στην τελική ότι και να σου πούμε απο εδώ ο καλύτερος τρόπος είναι να τις δεις ο ίδιος δίπλα-δίπλα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα εικόνας πια σου φαίνεται καλύτερη?η δεν βλέπεις διαφορά?την τηλεοραση την δουλεύεις?είναι ενταξει και απο εικονα και απο ολα?

Η αλήθεια είναι οτι είμαι ενθουσιασμένος από την φωτεινότητα ( αντιθεση) , άλλά και την γυαλιστερή εικόνα που εχει !!! τέρμα πια η ζεστά στα μούτρα από την οθόνη της lg. H T260HD κυριολεκτικά πολυ κρύα , σαν τηλεόραση είναι πολύ καλή σε ολα !!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι είμαι ενθουσιασμένος από την φωτεινότητα ( αντιθεση) , άλλά και την γυαλιστερή εικόνα που εχει !!! τέρμα πια η ζεστά στα μούτρα από την οθόνη της lg. H T260HD κυριολεκτικά πολυ κρύα , σαν τηλεόραση είναι πολύ καλή σε ολα !!!

Αυτο ηθελα να το ακουσω!Θα το εχω υποψιν..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγκρίνετε ΤΝ panel με την L245WP??? και είστε και ενθουσιασμένοι με την ποιότητα? εγώ τηλεώραση ήθελα και πού και πού να συνδέω στο pc και τα χρώματα και η φωτεινότητα της Τ260HD, αλλά και τησ lg 27' πού είναι tv - monitor ήταν για πέταμα, είχα πάει και τις είχα δει live 2 - 3φορές προτίμησα 26lg3050 που είναι τηλεώραση 720p(δεν ξέρω τι panel έχει αλλά μεγάλη διαφορά) καταλαβαίνεις δηλαδή για τι χάλι μιλάμε τα άλλα δύο κομμάτια (για games βάζω το ΑΑ στο 16x και παρά το 720p δεν έχω jagies)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγκρίνετε ΤΝ panel με την L245WP??? και είστε και ενθουσιασμένοι με την ποιότητα? εγώ τηλεώραση ήθελα και πού και πού να συνδέω στο pc και τα χρώματα και η φωτεινότητα της Τ260HD, αλλά και τησ lg 27' πού είναι tv - monitor ήταν για πέταμα, είχα πάει και τις είχα δει live 2 - 3φορές προτίμησα 26lg3050 που είναι τηλεώραση 720p(δεν ξέρω τι panel έχει αλλά μεγάλη διαφορά) καταλαβαίνεις δηλαδή για τι χάλι μιλάμε τα άλλα δύο κομμάτια (για games βάζω το ΑΑ στο 16x και παρά το 720p δεν έχω jagies)

δεν εχουνε καμια σχεση τα χρωματα που βγαζει μια τηλεοραση σε παιχνδια ή σε games ακομη και 720p με οποιοδηποτε μονιτορ ειτε αυτο ειναι tn ειτε pva η οτιδηποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.