Jump to content



Recommended Posts

Τελικά σήμερα μου το ζήτησε ο προμηθευτής πίσω για έλεγχο και πιθανή αντικατάσταση και τον έστειλα.

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :T:

Θα ενημερώσω σχετικά μόλις έχω νέα.

Τελικά η Intel Ελλάδας μου αντικατέστησε τον δίσκο παρά το ότι το πρόβλημα ήταν στο Inteltoolbox utility v. 3.1.5 κατά το οποίο έδειχνε λάθος σε όλους τους SSD 520 με SN που άρχιζαν από ΕΚ. Στις επόμενες εκδόσεις 3.1.6 και μετά το πρόβλημα εξαλείφθηκε.

Εδώ μπορείτε να δείτε και τα αντίστοιχα thread (το πρώτο δικό μου) στο επίσημο forum της Intel.

New Intel SSD 520 180GB toolbox there was a warning "Drive health is degraded..."

Intel SSD Toolbox - Incorrect drive health displayed on some 520 SSD's

Τέλος καλό και όλα καλά χάρη στην μεγάλη αξιοπιστία της Intel η οποία δεν δίστασε να μου αντικαταστήσει τον δίσκο έστω και προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα κάποια τεστ σήμερα με τον X25M-G1 γιατί τώρα τελευταία σαν να μου κάνει κολλήματα, και βλέπω αυτά τα αποτελέσματα, τελικά να το αφήσω IDE ή AHCI? με default windows driver η Intel? Τα νούμερα δεν είναι κάπως?:hm:

kwd3.jpg

και ένα AS όπως το έχω τώρα με AHCI&Intel driver.

x689.jpg

Άρχισε να παραδίδει πνεύμα? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποια τεστ σήμερα με τον X25M-G1 γιατί τώρα τελευταία σαν να μου κάνει κολλήματα, και βλέπω αυτά τα αποτελέσματα, τελικά να το αφήσω IDE ή AHCI? με default windows driver η Intel? Τα νούμερα δεν είναι κάπως?:hm:

kwd3.jpg

και ένα AS όπως το έχω τώρα με AHCI&Intel driver.

x689.jpg

Άρχισε να παραδίδει πνεύμα? :wassat:

Όταν λες κολλήματα, εννοείς να παγώνει κατά την εγγραφή αρχείων?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου έκανε πολλά κολλήματα το pc ακόμα και στο desktop, και στο skyrim, πάγωνε για 4-5 δευτερόλεπτα και μετα ξανάδινε. Το έκανε σε μεγάλο βαθμό τελευταία, το μόνο που είχα πειράξει είναι να εχω αφήσει 4 gb στο σύστημα απο 8, και το pagefile ηταν 2048 στον ssd συν οτι είχα περάσει τους 320.49 WHQL drivers. Tώρα ξανα έβαλα 8gb, και έβαλα τους παλιούς 314.22 και όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόι.

Τα νούμερα σας φαίνονται φυσιολογικά? :hmm:

edit: και στο windows expirience εκεί που τον έβγαζε 7.1 τώρα τον βγάζει 5.9! όχι οτι ειναι σοβαρό bench αλλά κάτι σαν να μην κολλάει, να τον κάνω secure erase?

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή με έτρωγε εχθές έκανα format και secure erase στον ssd, τα αποτελέσματα φάινονται στους κάτω πίνακες, όπου δείχνει να έχουν επανέλθει οι εγγραφές στα κανονικά επίπεδα. Επιπλέον και στα windows expirience μου τον βγάζει οπως και παλιά 7.5 αντι του 5.9. :T:

df37.png

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

Ο SSD σου είναι Χ25-Μ G1, που σημαίνει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ TRIM πάρα μόνο το Garbage collection που κάνει ο controller. Άρα όσο τρέχεις benchmarks σαν το CrystalDiskMark, επί 5 φορές κιόλας, αρχίζει η πτώση των επιδόσεων.

Όταν το drive σου φτάνει σε αυτό το σημείο των χαμηλών επιδόσεων μόνο με Secure Erase μπορείς να επανέλθεις. Μετά για να ελέγξεις αν οι επιδόσεις επανήλθαν, τρέξε ένα AS SSD Benchmark και τίποτα άλλο, ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Δώσε κι ένα CrystalDiskInfo screenshot από το drive.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

Ο SSD σου είναι Χ25-Μ G1, που σημαίνει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ TRIM πάρα μόνο το Garbage collection που κάνει ο controller. Άρα όσο τρέχεις benchmarks σαν το CrystalDiskMark, επί 5 φορές κιόλας, αρχίζει η πτώση των επιδόσεων.

Όταν το drive σου φτάνει σε αυτό το σημείο των χαμηλών επιδόσεων μόνο με Secure Erase μπορείς να επανέλθεις. Μετά για να ελέγξεις αν οι επιδόσεις επανήλθαν, τρέξε ένα AS SSD Benchmark και τίποτα άλλο, ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Δώσε κι ένα CrystalDiskInfo screenshot από το drive.

Δεν συνηθίζω να τρέχω bench κάθε μέρα, άρχισα απο την στιγμή που το ένιωθα οτι κάτι δεν παει καλά, δηλαδή υπονοείς οτι μετα τα απανωτά bench που έκανα έχει ήδη χάσει την ταχύτητα του? να τον ξανακάνω secure erase? :hmm:

snsj.png

pn9n.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Τωρα που εχουν γινει mainstream τα 256 GB και πλησιαζονται σε τιμη και τα 500 GB (οκ οχι σε ιντελ το 2ο) γιατι να φορμαρει κανεις ολο τον ssd σε windows format;

Για να χωρισω εναν ssd σε δυο partition εχει καποια ιδιαιτερη διαδικασια ή παραδοσιακα σαν να ειναι HDD;

Εγκυμονει καποιος κινδυνος για την υγεια του εαν χωριστει σε partitions o ssd;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχουν γινει mainstream τα 256 GB και πλησιαζονται σε τιμη και τα 500 GB (οκ οχι σε ιντελ το 2ο) γιατι να φορμαρει κανεις ολο τον ssd σε windows format;

Για να χωρισω εναν ssd σε δυο partition εχει καποια ιδιαιτερη διαδικασια ή παραδοσιακα σαν να ειναι HDD;

Εγκυμονει καποιος κινδυνος για την υγεια του εαν χωριστει σε partitions o ssd;

nope

ισχύει ότι και σε κλασσικούς μηχανικούς δίσκους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Aν σε δισκο ssd μου δειχνει υγεια 95% ...μπορω να κανω κατι να παει 100%????

Δοκιμασε να κανεις firmware update.

Αν ειναι new o ssd παιζει να κανει λαθος report για το health και με το firmware update να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγόρασσα τον ιντελ 520 120 GB αλλά οι επιδόσεις του είναι κατώτερες των προσδοκιών.

Μπορεί κάποιος να ρίξει μια ματιά εδώ και να πει καμιά ιδέα σχετικά με το τι μπορεί να φταίει ?

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.