Jump to content



Recommended Posts

Καλα, το πως αντιλαμβανομαστε εμεις την αποκριση ειναι αλλο και τα benches ειναι αλλο.

Ωστε λες οτι το Crystal οσο κενο χωρο και να εχεις τα ιδια θα σου πει. Οk, δειξε μου ενα αλλο προγραμμα που να σου τα λεει διαφορετικα αναλογα με τον free space σου, να το εχω υποψη μου να το τρεξω σε λιγο που θα τιγκαρω...

Link to comment
Share on other sites

Oχι εγω φιλε μου, εσυ ησουν που μιλησες για τιγκαρισμα, το ξεχασες? :)

Πριν μου ειπες να μη παιρνω το crystaldiskmark σαν το απόλυτο ενδεικτικό μέσο επιδόσεων του δίσκου γιατι οσο ελευθερο χωρο και να εχω θα μου δειξει το ιδιο score, σε ρωτησα λοιπον να μου πεις ποιο αλλο προγραμμα δε θα μου δειξει το ιδιο score και λες δε νομιζεις να υπαρχει...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το HDTune pro. Τρέξε ενα Random Access read test τωρα και ξαναδοκίμασε όταν το drive τιγκάρει.

Δοκίμασε και με το IOMeter. Φτιάξε ένα test file των 10GB τώρα, τρέξε ένα random 4K test, 100% write, 0% read. Γέμισε το drive σου, τόσο ώστε να χωρέσει το test file ξανά και ξανακάνε το ίδιο. Δες αν τα αποτελέσματα είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Oχι εγω φιλε μου, εσυ ησουν που μιλησες για τιγκαρισμα, το ξεχασες? :)

Πριν μου ειπες να μη παιρνω το crystaldiskmark σαν το απόλυτο ενδεικτικό μέσο επιδόσεων του δίσκου γιατι οσο ελευθερο χωρο και να εχω θα μου δειξει το ιδιο score, σε ρωτησα λοιπον να μου πεις ποιο αλλο προγραμμα δε θα μου δειξει το ιδιο score και λες δε νομιζεις να υπαρχει...:confused:

όλα τα αποθηκευτικά μέσα από usb μνήμες έως σκληρούς δίσκους,

χρειάζονται ένα ποσοστό ελεύθερου χώρου για να λειτουργούν σωστά.

με αυτό το σκεπτικό σου λέμε να έχεις κενό χώρο.όχι επειδή έτσι μας την κάπνισε.

αν θές να τον έχεις γεμάτο έχε τον, δικός σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα αποθηκευτικά μέσα από usb μνήμες έως σκληρούς δίσκους,

χρειάζονται ένα ποσοστό ελεύθερου χώρου για να λειτουργούν σωστά.

με αυτό το σκεπτικό σου λέμε να έχεις κενό χώρο.όχι επειδή έτσι μας την κάπνισε.

αν θές να τον έχεις γεμάτο έχε τον, δικός σου είναι.

Μιλουσαμε για benches και απλα κατεθεσα την εμπειρια μου: Με το crystal δεν ειδα καμμια διαφορα ειτε σε τιγκαρισμα, ειτε σε πολυ κενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερη εικόνα θα είχες αν δούλευες το Pc για κάνα μήνα με τιγκαρισμένο

δίσκο και μετά να έτρεχες το crystaldiskmark.

λογικά έβαλες μεγάλα αρχεία για να γεμίσει ο δίσκος, έτρεξες το crystaldiskmark και τον ξανάδειασες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε συνεβη τετοιο πραγμα, ποτε δε θα εβαζα επιτηδες μεγαλα αρχεια μονο και μονο για να κανω τιγκαρισμενη μετρηση. Δεν αξιζει το κοπο τετοια φθορα.

Παντως εσυ θεωρεις οτι αλλη μετρηση σου βγαζει με τιγκαρισμενο μολις και αλλη με τιγκαρισμενο επι ενα μηνα?

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρω αυτό. όπως σου είπα παραπάνω όλα τα αποθηκευτικά μέσα από usb μνήμες έως σκληρούς δίσκους,

χρειάζονται ένα ποσοστό ελεύθερου χώρου για να λειτουργούν σωστά, κάτι που λογικά ισχύει και στους ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου δε το ξερεις τι μου λες να "καλύτερη εικόνα θα είχες αν δούλευες το Pc για κάνα μήνα με τιγκαρισμένο δίσκο και μετά να έτρεχες το crystaldiskmark".

Το οτι ολα τα αποθηκευτικα μεσα θελουν ποσοστο ελευθερου χωρου το γνωριζω(το εχω μαλιστα σημειωσει νωριτερα) αλλα μιλαμε για benches.

Link to comment
Share on other sites

:slap: δεν ξεκινήσαμε να μιλάμε συγκεκριμένα για το crystaldiskmark.

ρώτησες γιατί έχει διαφορές ο δικός σου από του hurin και σου απάντησα :

οι διαφορές που βλέπεις με τον δικό σου οφείλονται

κυρίως σε αυτό: γέρο-intel 80gb 1st gen fullαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγω σου απαντησα: Ιδια γερικος ειναι και ο δικος μου intel.

Πλην του κεντρικου σκορ, οι διαφορες που εγραψα ειναι στατιστικα στοιχεια.

Ακομα ειπα πως οτι απ οτι εχω δει, το τιγκαρισμα δεν επηρεαζει τα benches, εννοωντας το Crystal που εχω ελεγξει.

Τοτε εσυ μου ειπες οτι το Crystal δεν ειναι ενδεικτικο και μου λεει τα ιδια ειτε με πολυ free space ειτε με καθολου. Οποτε τοτε εγω σου ζητησα να μου υποδειξεις προγραμμα που δε σου βγαζει το ιδιο σκορ, για να μου απαντησεις οτι δε γνωριζεις κανενα...

Link to comment
Share on other sites

...και σου είπα για να το δούμε αυτό γέμισε το δίσκο σου και δούλεψέ τον έτσι

για κανα μήνα, μετά τρέξε το crystaldiskmark να δούμε τί ισχύει, έτσι για δοκιμή.

πιο σωστή γνώμη θα έχουμε τότε.

ίδια γέρικος είναι ο δίσκος σου αλλά 2nd gen όχι 1st όπως του hurin.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενα νοημα να κανουμε συνεχως replay? Αφου εκει υπαρχουν γραμμενα...

Επαναλαμβανω(γιατι μαλλον δε το διαβασες παλι φαινεται) οτι ποτε δεν θα τιγκαριζα τον ssd μονο και μονο για bench πειραματισμο, δεν αξιζει το κοπο η φθορα. Εσυ ομως μιλησες για το Crystal σα να εισαι σιγουρος, σα να ειναι κατι δεδομενο.

Το οτι του hurin ειναι 1st gen σημαινει οτι φθειρεται γρηγοροτερα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πόσο τον γέμισες όταν έλεγες οτι έτρεξες το crystaldiskmark με γεμάτο δίσκο;

η κυριότερη διαφορά είναι οτι δεν έχει trim οπότε ίσως να πέφτουν οι επιδόσεις του πιο γρήγορα από το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.