Jump to content



Recommended Posts

Exω αλλο μηχανημα, αλλα πες μου, τι κερδιζω με αυτο το toolbox?

Δες εδω και το CrystalDiskMark, καλο?

Ο δισκος ειναι αυτος, τον εχω περ.2 χρονια με καθημερινο γραψε-σβησε. Τους πρωτους μηνες ηταν σε XP.

Mε το toolbox ή καποια αλλη διαδικασια που εχω ακουσει, μπορω να ξανανεβασω τις επιδοσεις του εκει που αρχικα ηταν?

crystal301x64.png

Link to comment
Share on other sites

Τα reads ειναι σχετικα καλα (θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα στα 4KQD32). Τα writes οχι και τοσο.

Αν στησεις Windows 7, κανε πρωτα ενα secure erase μεσα απο το Intel Toolbox σε αλλο μηχανημα, ωστε να καθαρισει ολο το drive με το σωστο τροπο (να επανελθουν τα κελια μνημης στην εργοστασιακη μορφη) και μετα στησε Windows. Αφου τελειωσεις με την εγκατασταση των Windows, περνα τους τελευταιους drivers για την μητρικη σου και στησε παλι το Toolbox στην εγκατάστασή σου. Τρεξε ενα manual Trim και ξανατρεξε το CrystalDiskMark. Λογικά τα νούμερά σου θα επανελθουν στις αρχικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν πολυσκαμπαζω απο τα νουμερα των ssd's, τα παρακατω νουμερα για ενα intel X25-M postiville 80gb μετα απο περιπου 5-6 μηνες χρησης(απο τοτε εχω να τον φορμαρω δηλαδη) ειναι φυσιολογικα?:hmm:

ssd2n.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν πολυσκαμπαζω απο τα νουμερα των ssd's, τα παρακατω νουμερα για ενα intel X25-M postiville 80gb μετα απο περιπου 5-6 μηνες χρησης(απο τοτε εχω να τον φορμαρω δηλαδη) ειναι φυσιολογικα?:hmm:

ssd2n.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Γιατί, παρατηρείς καμία πτώση στις επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, παρατηρείς καμία πτώση στις επιδόσεις;

Οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, σαν αισθηση μια χαρα μου φαινεται.

Απλα απο καθαρη περιεργεια ρωταω, αν τα νουμερα του παραπανω bench που ποσταρα, ειναι φυσιολογικα ή χαμηλα, για ενα Postville 80αρι.

Επισης μια ακομη ερωτηση.

Πως μπορω να τσεκαρω, αν το Trim ειναι enable και λειτουργει κανονικα?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Τι drivers χρησιμοποιεις? Τα νουμερα σου στα writes ειναι σχετικα χαμηλα στα 512K, 4K και 4KQD32.

Drivers, να υποθεσω οτι ρωτας για την μητρικη?

Αν ναι, τοτε που εστησα το μηχανακι και το φορμαρα ειχα βαλει αυτους απο το cd, ουτε θυμαμαι πιο εκδοση ειναι ουτε τους πειραξα απο τοτε.

Εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα:o

Tα νουμερα στα reads ειναι φυσιολογικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλο μηχανημα να συνδεσεις τον SSD, μπορεις να το κανεις με το Intel SSD Toolbox.

Αν οχι, ριξε μια ματια αυτο τον οδηγο:

Guide How to use HDDErase

To utility ισχυει για ολους τους ssd?η μονο για τους ocz?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] τρεξε το bench σε 4000KB για να δουμε μεχρι που φτανει το write

-----------------------------------------------------------------------

CrystalDiskMark 3.0.1 x64 © 2007-2010 hiyohiyo

Crystal Dew World : Crystal Dew World

-----------------------------------------------------------------------

* MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 260.128 MB/s

Sequential Write : 135.431 MB/s

Random Read 512KB : 172.183 MB/s

Random Write 512KB : 137.080 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 15.700 MB/s [ 3833.0 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 31.322 MB/s [ 7647.0 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 140.890 MB/s [ 34396.9 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 64.383 MB/s [ 15718.5 IOPS]

Test : 4000 MB [C: 56.4% (62.9/111.7 GB)] (x5)

Date : 2011/07/19 1:42:09

OS : Windows 7 [6.1 Build 7600] (x64)

Link to comment
Share on other sites

To utility ισχυει για ολους τους ssd?η μονο για τους ocz?

Για ολους.

Για καλυτερα αν θελεις, κατεβασε το hirens boot cd. Εχει την εκδοση hdderase 4.0 ενσωματωμενη.

Γυρνα τον controller σε IDE mode και ξεκινα απο το CD. Θα τον βρει κανονικα και θα κανει το secure erase.

Drivers, να υποθεσω οτι ρωτας για την μητρικη?

Αν ναι, τοτε που εστησα το μηχανακι και το φορμαρα ειχα βαλει αυτους απο το cd, ουτε θυμαμαι πιο εκδοση ειναι ουτε τους πειραξα απο τοτε.

Εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα:o

Tα νουμερα στα reads ειναι φυσιολογικα?

Τα νουμερα στα reads ειναι φυσιολογικα. Τα writes ειναι πεσμενα. Κατεβασε τελευταιους IRST απο εδω αφησε το drive 1-2 μερες να δουλεψει και ξαναδοκιμασε να δεις τι κανει στις μετρησεις.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Τι drivers χρησιμοποιεις? Τα νουμερα σου στα writes ειναι σχετικα χαμηλα στα 512K, 4K και 4KQD32.

Γνωριζεις βεβαια οτι οι write ταχυτητες αυτων των Ιntel δισκων(εμενα και του 9000+prm) ειναι εξ ορισμου χαμηλες, καπου 70-100.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480

Κατεβασα και εγκατεστησα τους τελευταιους IRST που μου ειπες.

Ειδα αυξηση στο write 512K, πολυ μικρη αυξηση στο 4Κ και μικρη πτωση στο 4ΚQD32.

Επισης ειδα οτι αν την επιλογη 1000ΜΒ που εχει πανω το crystaldiskmark, την κανω 100ΜΒ μου ανεβαινουν πολυ οι ταχυτητες των writes? Γιατι?? Tι ακριβως μετραει αυτο?:hmm:

Το καινουργιο λποιπον result, ξανα στα 1000ΜΒ

ssssde.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Kαι ενα που ετρεξα στα 100ΜΒ :hmm:

ssseq.jpg

Uploaded with ImageShack.us

EDIT: Ετρεξε τωρα ακομη ενα στα 1000mb και τα νουμερα στα writes ειναι αρκετα ανεβασμενα και εκει τωρα!

Χαζεψε ο δισκος μου και κανει οτι να ναι?:p

ssss4q.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το drive (γιατί δίσκος δεν είναι) άρχισε απλά να επανέρχεται. Όταν έκανες εγκατάσταση τα windows πέρασες όλους τους drivers της μητρικής εκτός του controller. Μόλις έβαλες αυτούς που έπρεπε άρχισε να δουλεύει πιο σωστά το TRIM του drive και επανήλθαν οι επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλο μηχανημα να συνδεσεις τον SSD, μπορεις να το κανεις με το Intel SSD Toolbox.
Αν στησεις Windows 7, κανε πρωτα ενα secure erase μεσα απο το Intel Toolbox σε αλλο μηχανημα, ωστε να καθαρισει ολο το drive με το σωστο τροπο (να επανελθουν τα κελια μνημης στην εργοστασιακη μορφη) και μετα στησε Windows. Αφου τελειωσεις με την εγκατασταση των Windows, περνα τους τελευταιους drivers για την μητρικη σου και στησε παλι το Toolbox στην εγκατάστασή σου. Τρεξε ενα manual Trim και ξανατρεξε το CrystalDiskMark .

Eκανα μια γρηγορη αναγνωση στο pdf του Ιntel SSD Toolbox v2.0, απ οτι καταλαβα μπορω να εκτελεσω ολες τις λειτουργιες του στο ιδιο pc πλην του secure erase.

Oσο αφορα το secure erase εχω 2 αποριες πριν το τρεξω, λεει οτι δεν πρεπει ο ssd να ειναι bootable, επειδη εμενα εχει λειτουργικο θα πρεπει να του κανω Διαμορφωση ή υπαρχει κι αλλος τροπος για να αποφυγω αυτη τη φθορα?

Επισης πριν το τρεξεις λεει Unplug the SATA cable from the SSD and reconnect it while Intel SSD Toolbox is running. Ειναι ασφαλες να βαλω-βγαλω το καλωδιο με το pc εν λειτουργια?

Έγινε επεξεργασία από paris
σεψθρε
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=19448]paris[/MENTION].

Δεν χρειαζεται να βγαλεις-βαλεις το καλωδιο του SSD. Πρωτα σβησε το partition μεσα απο το Disk Management του υπολογιστη και χωρις partition τρεξε το Intel SSD Toolbox. Μεσα απο εκει τρεξε το Secure Erase. Δεν χρειαζεται κατι αλλο. Μολις το secure erase τελειωσει (περιπου 2 λεπτα) εισαι ετοιμος.

Συνδεσε το drive παλι στο μηχανημα που θελεις και ξεκινα την εγκατασταση.

Εννοειται οτι, οσα πραγματα εχεις μεσα στο drive θα χαθουν.

Αν σου εμφανίσει το ΑΤΑ Security Warning ΜΟΝΟ τότε χρειάζεται να βγάλεις και να βάλεις το SATA καλώδιο του drive. Χωρίς να κλείσεις το πρόγραμμα.

Επίσης μην σκέφτεσαι τη φθορά στο drive σου. Ακόμα και με υπερβολική χρήση ένα drive σαν τον X25-M μπορεί να κρατήσει στην χειρότερη 7-8 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θεμα ειναι, μετα απο 7 χρονια φθορας θα εχει τις ιδιες επιδοσεις?

Εννοειται οτι το καλωδιο θα το βαλω-βγαλω εφοσον μου βγαλει ΑΤΑ Security Warning. Ειναι ασφαλες κατι τετοιο με το pc σε λειτουργια?

Partitions δεν εχω, παρα μονο αυτο που ειναι το λειτουργικο. Κι αυτο πρεπει να σβηστει ε?(μεσω του disk management?)

Μολις τελειωσει το secure erase μπορω να παρω τον δισκο και να τον βαλω στο μηχανημα που θελω?

Εν τω μεταξυ υπαρχει καποιο περιεργο προβλημα, εβαλα τον ssd σε αλλο pc, του εσβησα και το partition αλλα το toolbox δε φαινεται να τον αναγνωριζει.... Εμφανιζεται μεν αλλα καμμια απο τις 5 επιλογες δεν ειναι ενεργη...:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα την ερωτηση για τα 7 χρονια ουτε η Intel μπορει να σου την απαντησει.

Ειναι ασφαλες να βγαλεις και να βαλεις το καλωδιο σε ωρα λειτουργιας.

Partitions τα σβηνεις ολα. Και αυτο που εχει το λειτουργικο. Μεσω του Disk Management.

Μολις σβησεις το partition και ολοκληρωσεις το secure erase, βγαλε το drive και βαλε το στο μηχανημα που θελεις.

Στο PC που εχεις προβλημα, βγαλε το SATA καλωδιο του drive και ξαναβαλε το.

Λογικα θα δει το drive κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.