Jump to content



Recommended Posts

Που ειναι το 2ο link? εγω μονο ενα βλεπω...

[

Δεν ξέρω γιατί αλλά φαίνεται έτσι [ κάτω απο το πρώτο λινκ

http://attach.mobile01.com/attach/201102/mobile01-014acb242a16921755a2bbebb955f2e7.jpg

http://attach.mobile01.com/attach/201102/mobile01-2f011cfb90b386b1b9d09e0f80cb5f51.jpg

http://attach.mobile01.com/attach/201102/mobile01-a10608d4389db65cb2b670b514a4efbb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά εδώ και μια βδομάδα σε 80άρη με το νεο FW.

Nα κάνω μια ερώτηση παίδες, σε σύστημα που δεν έχει γίνει φορμάτ εδώ και 1.5 χρόνο (και χωρίς RAID0) αξίζει να βάλει κάποιος intel rapid storage driver; Αν ναι, ποιούς;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά εδώ και μια βδομάδα σε 80άρη με το νεο FW.

Nα κάνω μια ερώτηση παίδες, σε σύστημα που δεν έχει γίνει φορμάτ εδώ και 1.5 χρόνο (και χωρίς RAID0) αξίζει να βάλει κάποιος intel rapid storage driver; Αν ναι, ποιούς;

ποιος ο λόγος να το κανείς; η τελευταία έκδοση σε κάποιους δεν παίζει καλά και χάνεις και το autotrim των windows7. μόνο αν δεν έχεις win7 αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Raid και όχι ένα ssd με SF2000 που ουσιαστικά καθιστά το RAID άχρηστο. Ίσα που με το Raid έχεις παραπάνω χρόνους απόκρισης (πρακτικά αδύνατον να γίνουν αντιληπτοί όμως) και τον επιπλέον έλεγχο απο το bios κατα την εκκίνηση. Με software RAID 0 τα πράγματα είναι εντελώς εικονικά με 2 ssd σχετικά οικονομικά Χ25-Μ 80GB ένα για OS και ένα για παιχνίδια ή απλά πήγαινε έλα GB για επεξεργασιες a/v όσοι ασχολείστε ε΄ναι κατα τη γνώμη μου πιο πρακτικό απο το "πόζερο" RAID. Υπομονή να βγούν όλοι οι νέοι controllers να μάθουμε τα χούγια τους και να πέφτουν οι τιμές σιγά-σιγά γιατί πολύ καιρό έχουν μείνει flat, σχεδόν διετία...

Link to comment
Share on other sites

αυξησαν τη σειριακη ταχυτητα εγγραφης και καλα για τα μεγαλα αρχεια( λες και θα αποθηκευεις ταινιες HD σε 120GB) και μειωσαν τα IOPS με τη δικαιολογία οτι δεν ειναι παρατηρησιμη η διαφορα σε home users. φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα εχει γινει στη μικροτερη σειρα 310

Link to comment
Share on other sites

αν εχω δυο ιntel σε rai0 και τρεξω intel toolbox αφου το γυρισω σε ide η ahci αλλα απο τα vista που εχω σε αλλο σκληρο θα δουλεψει το trim αν στα vista εχω intel drivers???

όχι. το trim ΔΕΝ δουλεύει σε raid.-

αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

αν οι 2 δίσκοι είναι σε raid0 και τους γυρίσεις σε ide το πιο πιθανό είναι να μη βλέπει το λειτουργικό από τον άλλο δίσκο τίποτα σ'αυτούς, ή κατεστραμμένα/μισά δεδομένα αφού στο raid0 τα δεδομένα γράφονται και στους δύο σαν να ήταν ένας, αλλά όχι παράλληλα.

δηλαδή δεν γράφονται τα ίδια και στους δύο όπως στο raid5 νομίζω.

οπότε αν τους trimαρεις ίσως να "χαλάσεις" τα περιεχόμενά τους, αν ,ξαναλέω, το λειτουργικό τους βλέπει σαν φορμαρισμένους και όχι σαν αφορμάριστους.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα δίκιο σε αυτό. οπότε Tony trim και erase ανά κάποια διαστήματα. είναι δυνατόν να γράψω ένα image με acronis και να το μεταφέρω στο raid? όταν οι Intel είναι σε raid οι υπόλοιποι σκληροί σε τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.