Jump to content



Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς παίζει ο rapid storage manager στους περισσότερους από εσάς...Έχω προσπαθήσει να τον εγκαταστήσω σε πάρα πολλά μηχανήματα (ich9/ich10) και παρουσιάζει φοβερές αστάθιες.Από blue screens μέχρι ολοκληρωτικά παγώματα...όλα σε άσχετες χρονικές φάσεις... :X:

Link to comment
Share on other sites

πώς τον εγκατέστησες φίλος;

μου βγάζει κάτι σφάλματα στην εγκατάσταση.

Πάω Device Manager > IDE ATA/ATAPI COntrollers > δεξί κλικ Update Driver > Browse My Computer και το οδηγάω στο φάκελο x64 του Driver που έχω κάνει μόνο extract.

Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχει επιλογή update driver.

ίσως επειδή τους έχω σε raid 0.

ok το βρήκα!

ήθελε αυτή τη διαδικασία στην ακριβώς επόμενη συσκευή (Ελεγκτές Αποθήκευσης)

και συγκεκριμένα στο:

Intel® Desktop/Workstation/Server Express Chipset SATA RAID Controller

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

read/write : Up to 250/170 MB/s

IOPS: Up to 50K/40K

τους ξεκλείδωσαν επιτέλους. Βέβαια, πως αλλιώς θα πουλούσαν τους Χ25-Ε !!! Και απο κατανάλωση .... χ(3)στα : 6W !!! bye bye mobile αγορά. Όλοι σε SandForce θα πάνε για την αυτονομία και μόνο.

Και είναι ακόμα πίσω από τους C300 και έχρονται την ίδια εποχή (1ο τρίμηνο του 2011) οι νέοι Crucial !!!

Για να δουμε και τιμές

Έγινε επεξεργασία από BStath
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε...

περιμενε λιγο πρωτα να βγουνε τα πρωτα samples και μετα να συζητησουμε, καταναλωσεις, επιδοσεις και τα σχετικα.

Θεωρητικα και ο τωρινος X25-E εχει 3.3Κ random 4K writes.

Εχεις βρει SSD μεχρι τωρα που να ειναι γρηγοροτερος εστω και μετα απο 2 χρονια που ειναι στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς άλλος αυτό:

Χ25-Μ (25nm)

Χ25-Ε (25nm)

Ή μου διαφεύγει κάτι;

Note that Intel tests 4KB random write performance differently on enterprise vs. consumer drivers so you can’t directly compare the numbers between the X25-M and X25-E. The X25-E will be 2.5” only.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να καταπίνει αμάσητα το 260ΜΒ/s και 80ΜΒ/s write που έδιναν οι προηγούμενοι Intel (του καταπληκτικού controller των 10καναλιών που ίδιος είναι και στους X25E των 260/220 ΜΒ/s) δεν ήταν αποτέλεσμα σκόπιμου κουτσουρέματος. Άλλωστε τον ίδιο controler έχει και η νέα σειρά X25M (gen3)

Δεν αμφιβάλω καθόλου για τα νούμερα που δίνει η Intel (μέσo Anand) για τους νέους X25M. Μπορεί και να είναι και παραπάνω σε read/write/IOPS. H αύξηση της κατανάλωσης είναι που μου την σπάει. Εμάς τους φορητάκηδες δεν μας σκέφτονται ?

Ξέρω περιπτώσεις (από φόρα) που από Samsung 256GB πήγαν σε X25-M Gen2 και βλέποντας την μπαταρία να αδειάζει ξαναγύρισαν πίσω σε Samsung. Και ο C300 256GB έχει αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον Samsung 256GB αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή. Όχι όμως και το κακό του νέου X25Μ !! 0.75W σε idle !!! Όσοι έχουν περάσει από τους 4200RPM/5400RPM/7200RPM 2.5άρηδες των 25+/20+/17+ ms στους Samsung των 200ΜΒ/s, 0.2ms και των 0.2W/1W καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Από την άλλη βέβαια, οι δισκοtech (WD/Seagate/Toshiba) βλέποντας SSDs στα 600GB θα νοιώθουν την γη να χάνεται κάτω από τα πόδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που ξαναβλέπω τους νέους Samsung (470 series) μου πέφτουν τα σάλια :

http://www.hardwareluxx.de/community/f227/koreanischer-leckerbissen-samsung-470-series-ssd-update-11-09-2010-a-741047.html

Τέτοιον έπρεπε να είχα πάρει, τα ίδια χρήματα με τον C300 256 : http://geizhals.at/eu/a553467.html

Link to comment
Share on other sites

Οι νεοι Ιντελ G3 δεν ξεπερνουν τα 250MB/s. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με το παλιό controller που έχουν με ONFI 1.0.

Οι Sandforce SF2000 θα έχουν ONFI 2.0 όπως και οι Crucial C300. Μονο ετσι ξεπερναει ο controller τα 250MB/s.

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το πιο γρήγορο write στα ssd το εχει ο Samsung (470 series)

http://www.hardwareluxx.de/community...-a-741047.html

Τα ssd με Sandforce Sf1200 δεν έχουν πραγματικό write πάνω από 140MB/S http://www.legitreviews.com/article/1299/10/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νεοι Ιντελ G3 δεν ξεπερνουν τα 250MB/s. Αυτό νομίζω έχει να κάνει με το παλιό controller που έχουν με ONFI 1.0.

Οι Sandforce SF2000 θα έχουν ONFI 2.0 όπως και οι Crucial C300. Μονο ετσι ξεπερναει ο controller τα 250MB/s

Δεν συμφωνώ. Το ONFI έχει να κάνει με τα specs των DRAM chips και όχι με τον controller. ONFI 1.0 -> 50MB/s από το ΝΑΝD chip x 10 lanes ο controller του intel = 500ΜΒ/s. Έτσι και ο X25-V δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τα 125MB/s (που δεν συμβαίνει) μιας και τα μισά nands λείπουν (δουλευει με τα μισά lanes).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα lanes του Intel controller και τα ποσα MB/S δινει δεν ειναι απλή αριθμητική. Υπάρχει πολύπλοκος αλγόριθμος.

Τα NAND chips 34nm και 25nm υποστηρίζουν το πρωτόκολλο ONFI 2.x . Τώρα πρέπει και ο controller να υποστηρίζει το ίδιο πρωτόκολλο. Τα Intel G2 εχουν Nand με ONFI 2.0 και controller με ONFI 1.0. Εδω υπάρχει μια εξήγηση για το Sandforce SF2000 πως φτάνει τα 500MB/S http://www.anandtech.com/show/3971/sandforce-announces-nextgen-ssd-controller-sf2000-capable-of-500mbs-and-60k-iops/2

Τώρα οι Intel G3 γιατί είναι τόσο αργοί 250MB/S read και 170MB/S write; Πως οι Sandforce SF2000 βγάζουν 500ΜΒ read/write; Υποπτεύομαι ότι είναι το ONFI, χωρίς να αποκλείω και κάποιο κόλπο με RAID στον controller.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω καποιες ερωτησουλες να σας κανω και αν 8α μπορουσατε να με βοη8ησετε!

εχω 3xpostville σε raid 0 και λεω τωρα να παρω και 4ο τι λετε? να το κανω η να περιμενω τους καινουριους??8α εχουν μεγαλη διαφορα? και σε τιμη και σε επιδωσεις εννοω!

και εκτος αυτο αν μπορουσατε να μου προτεινεται εναν καλο raid controller για το raid μου αλλα οχι πανακριβω!!

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις διαφορα. Στα GB μονο.

Αν εχεις μητρικη με Intel ICHxR τοτε ηδη εισαι στο οριο του controller.

Οποτε αν βαλεις ενα ακομα δισκο το πιο πιθανο ειναι οτι θα ανεβουν μονο τα sequential writes.

Αν αγορασεις controller ψαξε για καποιον αρκετα γρηγορο SATA 3 (6GB/s) κατα προτιμηση χωρις cache.

π.χ.

http://www.span.com/product_info.php?cPath=24_1751_1764&products_id=27719 για 8 δισκους/SSD.

http://www.span.com/product_info.php?cPath=24_1751_1764&products_id=27718 για 4 δισκους/SSD.

Πιο καταλληλος βεβαια να σου πει για τους controllers ειναι ο Tiltevros.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!αυτη ειναι καλη μαρκα?γιατι δεν ξερω τπτ για controllers πρωτη φορα 8α ασχολη8ω!μηπως ξερεις αν μπορω να τους βρω Ελλαδα?Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο?εχω περι8ωριο λιγο παρα πανω σε λεφτα!αν χρειαζεται βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Τα lanes του Intel controller και τα ποσα MB/S δινει δεν ειναι απλή αριθμητική. Υπάρχει πολύπλοκος αλγόριθμος.

Τα NAND chips 34nm και 25nm υποστηρίζουν το πρωτόκολλο ONFI 2.x . Τώρα πρέπει και ο controller να υποστηρίζει το ίδιο πρωτόκολλο. Τα Intel G2 εχουν Nand με ONFI 2.0 και controller με ONFI 1.0. Εδω υπάρχει μια εξήγηση για το Sandforce SF2000 πως φτάνει τα 500MB/S http://www.anandtech.com/show/3971/sandforce-announces-nextgen-ssd-controller-sf2000-capable-of-500mbs-and-60k-iops/2

Τώρα οι Intel G3 γιατί είναι τόσο αργοί 250MB/S read και 170MB/S write; Πως οι Sandforce SF2000 βγάζουν 500ΜΒ read/write; Υποπτεύομαι ότι είναι το ONFI, χωρίς να αποκλείω και κάποιο κόλπο με RAID στον controller.

Έχεις "δίκιο" για τον "αλγόριθμο". Είναι ακριβώς ο ίδιος αλγόριθμος που έχει κάνει την Intel αυτό που είναι. Γιαυτό οι X25M G1 ήταν 250/70, οι G2 250/90 και οι G3 250/170. O αλγόριθμος αυτός δίνει και το HT το 2009 στην μετεξέλιξη των Core ενώ η intel το κατέχει και το έχει δώσει στην αγορά χρόνια πριν, θα δώσει το USB3 & Sata3 σε ~χρόνο από τώρα (λες και δεν μπορεί μπορούσε να τα έχει δώσει από χθές). Εκμεταλλεύεται το όνομά της και την θέση που έχει στην αγορά συν την τεράστια έρυνά της και τα "πρωτοποριακά" προϊόντα σε χαμηλό κόστος που μπορεί να δώσει οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί για να σφαλιαρίζει τον ανταγωνισμό όποτε αυτός σηκώνει κεφάλι.

Τωρα στο θέμα μας, δεν πιστεύω οτι ο controler της Intel περιορίζεται στα νούμερα αυτά διότι είναι ONFI 1.0, δεν υπάρχει ONFI στους controlers και το στήριξα παραπάνω. Με το να πετάς το "δεν είναι τόσο απλό, είναι θέμα αλγοριθμου" δεν με καλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.