Jump to content



Recommended Posts

Aυτο δε το ηξερα :unsure:

Οποτε μαλλον παω για τον 80ρη για να μπω κι εγω στο club των ssd.

Thx παιδια :)

Ναι αλλα και χωρις το τριμ παλι ποιο γρηγοροι ειναι οι 2χ.

Πιστευω να βγαλουν και τριμ για το raid οπου να ναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και χωρις το τριμ παλι ποιο γρηγοροι ειναι οι 2χ.

Πιστευω να βγαλουν και τριμ για το raid οπου να ναι

Ποιο γρήγοροι Που??Στο sequential read/write???

Tα Iops τα κοιταξε κανενας??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και χωρις το τριμ παλι ποιο γρηγοροι ειναι οι 2χ.
Και γω το ίδιο πίστευα αλλά στην πράξη δεν υπάρχει καμία, μα καμία διαφορά. Πίστεψέ με το δοκίμασα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο write
Δεν αντιλέγω ότι όντως μπορεί να υπάρχει διαφορά. Λέω ότι στην πράξη αυτή η διαφορά δεν φαίνεται ή έστω είναι αμελητέα.

Και τώρα που είμαι με ένα SSD την ίδια απόδοση έχω και βλέπω στις καθημερινές μου εργασίες. Και δεν έχω και το φόβο αν θα μου σπάσει το array ή όχι.

Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο write

για ποσο καιρο νομιζεις οτι το raid χωρις τριμ θα ειναι πιο γρηγορο στο write ??? εκτος αν καθε παρασκευη το σπας

και το τριμαρεις :D

επισης αν νομιζεις οτι ενα raid ειναι πιο γρηγορο σε random reads απο εναν μονο του τοτε μαλλον εισαι λαθος.

αν τωρα εχεις τοσα πολλα queue που θα τραβας απο το array σου τοτε μαλιστα stick to raid.

σε αλλο thread εχω κανει κατι τεστ με 8 ssd δες τα διαγραμματα και σκεψου.

:T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Άνοιξα σήμερα το Hard Disk Sentinel για να τσεκάρω θερμοκρασίες σε 2 σκληρούς που τοποθέτησα σε αυτοσχέδιο cage :p, και έπεσα πάνω στο εξής μήνυμα για τον SSD: "There Are 2 bad Sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area. It is recommended to examine the log of the disk regularity." :wall: Να αρχίσω να ανησυχώ; Έτρεξα τα διαγνωστικά από το toolbox, και τα έβγαλε κανονικά. Τι στο καλό έπαθε;

EDIT: Και στο log του HDS βγάζει τα εξής: Reallocated Sectors Count 1->2 και Reallocated Sectors Count 0->1

Έγινε επεξεργασία από Cleitos
Link to comment
Share on other sites

Το trim δεν δουλευει με το toolbox σε raid.

Βασικα δεν υποστηριζεται καν το trim σε raid

ρε σεις παιδια εγω έχω καταλήξει στο συμπερασμα ότι αν δουλευει το trim ο δισκος γινεται optimized από μόνος. αυτό το συμπερανα γιατι όποτε τρεχο το εργαλειο η διαδικασία ολοκληρώνεται σε ενα δευτερολόπτο σε αντίθεση με μαρτυρίες άλλων λαμπιτών που αναφέρουν ότι παίρνει ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Άνοιξα σήμερα το Hard Disk Sentinel για να τσεκάρω θερμοκρασίες σε 2 σκληρούς που τοποθέτησα σε αυτοσχέδιο cage :p, και έπεσα πάνω στο εξής μήνυμα για τον SSD: "There Are 2 bad Sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area. It is recommended to examine the log of the disk regularity." :wall: Να αρχίσω να ανησυχώ; Έτρεξα τα διαγνωστικά από το toolbox, και τα έβγαλε κανονικά. Τι στο καλό έπαθε;

EDIT: Και στο log του HDS βγάζει τα εξής: Reallocated Sectors Count 1->2 και Reallocated Sectors Count 0->1

δεν ξέρω αν όντως εχεις πρόβλημα αλλά το hd sentinel είναι εργαλείο για συμβατικούς σκληρους δεν ξέρω κατα πόσο εφαρμόζεται σε ssd. δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να λάβεις το μηνυμα υπόψιν σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γράφει και το HD Inspector (Αξιοπιστία 98%):hm:.

@psyber: Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση. Δεν ξέρω φίλε, δεν έχω ιδέα περί SSD όπως ανέφερα και μερικές σελίδες πίσω. Και στα 2 προγράμματα στην άρχη ήταν όλα οκ. Πράγματι, και τα 2 είναι για συμβατικούς δίσκους περισσότερο, αλλά τι να πω. Ας μιλήσουν οι ειδικοί..:help:

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα ελέγχου για SSD πέραν του Toolbox;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Άνοιξα σήμερα το Hard Disk Sentinel για να τσεκάρω θερμοκρασίες σε 2 σκληρούς που τοποθέτησα σε αυτοσχέδιο cage :p, και έπεσα πάνω στο εξής μήνυμα για τον SSD: "There Are 2 bad Sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area. It is recommended to examine the log of the disk regularity." :wall: Να αρχίσω να ανησυχώ; Έτρεξα τα διαγνωστικά από το toolbox, και τα έβγαλε κανονικά. Τι στο καλό έπαθε;

EDIT: Και στο log του HDS βγάζει τα εξής: Reallocated Sectors Count 1->2 και Reallocated Sectors Count 0->1

Από τη στιγμή που το Toolbox της Intel δεν σου έβγαλε κάτι, μην ανησυχείς...

Στη χειρότερη, HDDErase...

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα και το HDTune μόλις, τόσο το bench όσο και το Error Scan (Full). Όλα καθαρά.

Ναι στο toolbοx, το extended test βγήκε οκ. Στα SMART Attributes όμως, στο Re-allocated Sector Count, μου λέει 2 στο Raw. Is this ok; Δε βγάζει τίποτα στο Recommended Action βέβαια (Ready to use).

HDDErase? :tomato:

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

"μηδαμινα" εχεις host writes και το Wear out, το Normalised ηθελα (το οποιο υποθετω θα ειναι 99 μαλλον , αφου φαινεται αρκετα καινουργιος ο δισκος). τι να πω, περιεργο μεν αλλα δε θα ανησυχουσα τοσο (για αυτο η Ιντελ αλλωστε εβαλε εξτρα μεταβλητη στο SMART , το Wear out indicator, σαν ενδεικτη του ποση ζωη εχει ακομη ο δισκος.. με 1-2 reallocated sectors δεν προκειται να σε "χαιρετησει" καθολου συντομα..

υ.γ> και το intel toolbox στο Reallocated Sector Count στο RAW. 2 σου γραφει?

υ.γ2> ποσο καιρο χρησιμοποιεις το δισκο?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ sorry, there you go: RE-allocated Sector Count Normalized 100 (ναι στο raw έλεγε 2), Host Writes 200 Normalized, Media Wearout indicator 99 Normalized. Σχεδόν ένα μήνα τον έχω, και έχω πάνω μόνο τα 7 και μερικά προγράμματα, υπόλοιπο έχει μείνει γύρω στα 40GB.

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλύτερα τώρα :smoke:. Θα το παρακολουθήσω να δω, σε περίπτωση που βγάλει κι'άλλα στο toolbox (χτύπα ξύλο :fie:) ή στο HDTune δείξει damage blocks, τι γίνεται; Παίζει RMA;

Ευχαριστώ παίδες :thank_you2:.

Link to comment
Share on other sites

To sentinel υποστηρίζει κανονικά τους ssd και το γράφει και στο site τους , και γω αυτό χρησιμοποιώ. Σε μένα μου είχε βγάλει ο intel ssd 8 reallocated sectors count, όταν του είχα αλλάξει firmware και είχα βάλει το 02ha που η ιντελ μετά απο λίγες μέρες το απέσυρε. Φυσικά τον πήγα πίσω και μου τον αλλάξανε (δεν είχε κλείσει ούτε μήνα) χωρίς να αναφέρω το firmware update, αν και κανονικά rma δεν ισχύει παραμόνο αν σου τελειώσουν τα spare sectors, αλλα επειδή ήταν σχετικά καινούριος και ήταν και πλαισιο μου τον αλλάξανε. Η πλάκα ήταν ότι ο άνθρωπος στο service προσπαθούσε νa μου εξηγήσει ότι δεν έχει bad sectors γιατί είναι ssd και έχει κελιά, μέχρι που είδε το smart και κατάλαβε και μου τον άλλαξε. Aν φυσικά σου τα έβγαλε με τον καιρό δεν είναι κάτι να ανησυχείς (αν και είναι πολύ νωρίς για να σου βγάλει), εκτός αν δεις ό,τι συνεχώς αυξάνονται. Εχω κλασσικούς δισκους 1χρονου με 100 reallocated sectors count χωρίς να αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, και οι κλασσικοι δίσκοι έχουν πάνω απο 5000 spare sectors για αυτή τη δουλειά.

Το host writes τι είναι? Πόσα γίγα έχουν γραφτεί συνολικά στο δίσκο? 680gb σε 37μερες σε ώρες λειτουργίας είναι φυσιολογικό?

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.