Jump to content



Recommended Posts

Λογικά το ανάποδο.. όταν ανέβουν οι πωλήσεις, αυξηθεί-φτηνήνει η παραγωγή ή αποφασίσει κάποια απ τις εταιρείες να κάνει το μπαμ και ακολουθήσουν οι άλλες σαν ντόμινο (ο ανταγωνισμός που λες αλλά προυποθέτει το χαμηλότερο κόστος παραγωγής)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή σκεφτομαι να τσιμπήσω και εγώ έναν 80ρι ποστβιλ, ξέρετε άμα υποστηρίζουν τριμ σε ide mode ;

Γιατί δυστυχώς η p5k που διαθέτω δεν υποστηρίζει ΑΗCI...(δλδ υποστηρίζει αμα κάνεις crossflash κτλ αλλά τέλως πάντων..). Δε γνωρίζω άμα μπορώ να βάλω single δίσκο στον raid controller και να ενεργοποιηθεί το AHCI, άμα κάποιος γνωρίζει ας μου πει παρακαλώ.

οκ βρήκα την απάντηση μου στην 91 σελίδα για το τριμ :/

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

πέρασα χθες στον δεύτερο intel x-25M windows 7 και είδα το φως το αληθινό...

τώρα μπορώ να πω πως ο φορητός πετάει!

φορτώνουν όλα όπως πρέπει και πιο γρήγορα.

χαοτική διαφορά με τα γνήσια vista που φόραγε το μηχάνημα....

δεν πίστευα οτι το λειτοργικό μπορεί να κόβει τόσο από το δίσκο...

και τα δύο 32bit εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

πέρασα χθες στον δεύτερο intel x-25M windows 7 και είδα το φως το αληθινό...

τώρα μπορώ να πω πως ο φορητός πετάει!

φορτώνουν όλα όπως πρέπει και πιο γρήγορα.

χαοτική διαφορά με τα γνήσια vista που φόραγε το μηχάνημα....

δεν πίστευα οτι το λειτοργικό μπορεί να κόβει τόσο από το δίσκο...

και τα δύο 32bit εκδόσεις

Δεν έχει να κάνει με τους Ιntel αυτό. Τα λειτουργικά που δίνουν pre-installed μαζί με τους φορητούς (ειδικά τους budget που είναι και πιο αδύναμοι) είναι εντελώς .... γτπκ.

Πέρασε ένα lenovo G550 2GB ram (365Ε) από τα χέρια μου τίγκα στο bloatware. Με φορμάτ και Vista SP2 (32Bit) καθαρά (έγινε φορμάτ και clean install, + κόψιμο 2-3 services + avast) πέταγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση μoυ,

όλη διαφορά οφείλεται αποκλειστικά και μόνο

στο λειτουργικό.

εννοείται συγκρίνω προσωπικές εγκαταστάσεις και όχι recovery καταστάσεις tifozif1

ok τότε, αλλά γιατί μπερδεύεις τον κόσμο τότε ????
πέρασα χθες στον δεύτερο intel x-25M windows 7 και είδα το φως το αληθινό...

τώρα μπορώ να πω πως ο φορητός πετάει!

φορτώνουν όλα όπως πρέπει και πιο γρήγορα.

χαοτική διαφορά με τα γνήσια vista που φόραγε το μηχάνημα....

δεν πίστευα οτι το λειτοργικό μπορεί να κόβει τόσο από το δίσκο...

και τα δύο 32bit εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα kingston ssd v series 40gb που ουσιαστικά είναι ειναι ένας ιντελ rebranded 2nd gen controller. Aν και αρχικά η kingston είχε υποσχεθεί trim support, αυτό το τελικά δεν θα γίνει , αφού η ιντελ δεν της δίνει την άδεια και έτσι η kingston αποφάσισε να τον σταματήσει και να βγάλει στη θέση του τον 30αρη με toshiba controller. (Kαι το κακό είναι ότι πήρα τσαμπα χαρά όταν τον ανοιξα και είδα ότι έχει το 02ha firmware, αλλά τελικά trim δεν υποστηρίζει)

Tωρα για μας που ξεμείναμε με το συγκεκριμένο δίσκο, τι μπορούμε να κάνουμε για να τον επαναφέρουμε στην αρχική κατάσταση? Οχι, ότι και έτσι ειναι άσχημα, μια χαρά δουλεια κάνει ο ιντελ controller.Υποψην ότι να τον flashαρω με το καινούιο intel firmware δεν γίνεται και ούτε το ιντελ ssd toolbox δουλεύει , καθώς λένε ότι δεν βρήκαν ιντελ δίσκο.

Το tony-trim τα κανει πολύ χειρότερα με το συγκεκριμένο δίσκο, απ'ότι έχω διαβάσει στο ιντερνετ, οπότε τι μας μένει? Μονο το hdd erase?

Kανενα άλλο πρόγραμμα που δεν θα χρειάζεται να σβήνει όλο το δίσκο (για να μην παιρνω image) αλλά μόνο τον άδειο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, με τους Rapid Manager 9.5.6.1001 (απο station drivers) , εχει κανονικα TRIM στα 7 x64 που μολις εβαλα :) . Οσον αφορα το αυξημενο Latency που παρατηρησαν καποιοι, τσεκαρα με το DPC και εκτος ενος καρφιου στα ~3K μs που το πεταξε και τις 2 φορες που ετρεξα το προγραμμα στα πρωτα 5-7 δεπτερολεπτα, μετα για κανα λεπτο που το αφησα ηταν στα συνηθη average της gigabyte στα ~90-110μs (στα ΧΡ βεβαια εχει 15-40 , αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..)

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα, με τους Rapid Manager 9.5.6.1001 (απο station drivers) , εχει κανονικα TRIM στα 7 x64 που μολις εβαλα :) . Οσον αφορα το αυξημενο Latency που παρατηρησαν καποιοι, τσεκαρα με το DPC και εκτος ενος καρφιου στα ~3K μs που το πεταξε και τις 2 φορες που ετρεξα το προγραμμα στα πρωτα 5-7 δεπτερολεπτα, μετα για κανα λεπτο που το αφησα ηταν στα συνηθη average της gigabyte στα ~90-110μs (στα ΧΡ βεβαια εχει 15-40 , αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..)

Δεν νομίζω ότι υποστηρίζει ακόμη trim...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω.. συμφωνα με αυτο , και οι 2 τροποι επιστρεφουν οτι ειναι ενεργοποιημενο.
Το συγκεκριμένο απλά σου λέει ότι είναι ενεργοποιημένη η εντολή στο λειτουργικό.

Ακόμη δεν έχει δώσει drivers δικούς της η Intel για να περνάει η εντολή στον δίσκο.

Μέχρι στιγμής με Intel drivers, trim έχουμε μόνο μέσω Toolbox.

Εναλλακτικά ahci της Microμαλακης(msachi)

Intel Support Community

Link to comment
Share on other sites

για το 1ο "συγκεκριμενο" οκ συμφωνω.. αλλα το 2ο που κανει report το toolbox , δεν ειναι θεμα λειτουργικου. ειναι στα data που διαβαζει απο το δισκο (μεσω του driver??)

επισης, τους rapid storage επισημα δεν τους εχει δωσει η intel νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

...... τσεκαρα με το DPC και εκτος ενος καρφιου στα ~3K μs που το πεταξε και τις 2 φορες που ετρεξα το προγραμμα στα πρωτα 5-7 δεπτερολεπτα

Τι ειναι αυτο???

λινκυ?

Παντως με τους RST ειδα μια μικρη διαφορα στα νουμερα προς τα πανω σε σχεση με τον IMSM. Μετα κιολας απο Tony TRIM τα νουμερα ανεβηκαν κι αλλο.

SS οταν γυρισω σπιτι το απογιομα.

edit:

screenshots

Core i7 920@4040, 3x2GB OCZ Blade @1934 9-9-9-31-1T, Asus Rampage II Extreme, Radeon HD5870,

3x Intel X25-E 32GB SLC@ Raid0 on ICH10R

IMSM 8.9.1023

imsm.jpg

IRST 9.5.6.1001

irst.jpg

IRST after Tony TRIM

irsttony.jpg

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εννουσα , ανεφερε καποιος οτι με τους τελευταιους RST , εκτιναχτηκαν τα νουμερα στο DPC, και οτι γυρνωντας στην προηγουμενη εκδοση , ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο, για αυτο το ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι παιζει με τον δικο μου Postville? Τα νουμερα μου απο crystaldiskmark εχουν πεσει απο 1-6mb κατω σε σχεση με οταν τον πρωτοπηρα με ιντελ οδηγους και με το παλιοτερο firmware. Χτες αποφασισαν να ενεργοποιησω το trim και να κανω κ ενα formatακι που το χρειαζοταν αλλωστε.

Κανω firmware update--->ολα οκ.

Κανω εγκατασταση Win 7 x64--->ολα οκ.

Κανω εγκατασταση συσκευων κ αφηνω τους intel drivers απ εξω.

Ανοιγω το toolbox να δω αν υποστηριζεται το trim και στο word 169 μου βγαζει 1 οποτε ειναι ενεργοποιημενο.(απ οτι διαβασα)

Τρεχω crystaldiskmark και τα νουμερα ειναι ελαφρως πεσμενα. Καλα οχι τρελες διαφορες, δεν με νοιαζει και τοσο.

Το θεμα ειναι οτι τρεχω το optimizer απο το toolbox και μου βγαζει αυτο:

attachment.php?attachmentid=37935&stc=1&d=1264682387

Οταν δουλευει το τριμ δεν δουλευει το optimize??? Δε νομιζω να παιζει κατι τετοιο.Οπως φαινεται απο πανω εχω win7 x64 με ahci ms drivers και το firmware ειναι το 02HD. Δεν θα πρεπε να δουλευει το optimize?

post-2766-1416074300,3352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.