Jump to content



Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. τον δίσκο τον έχω κάνα μηνα , υποθέτω ότι πρέπει να του κάνω update?

Αν δεν του κάνω και τον αφήσω έτσι θα χαλάσει μετά από καιρό χωρίς το trim που λέτε όλοι?

Δεν θεωρούμε αποχυμωτής ώστε να στίβο και το παραμικρό mb από τον ssd οποτε αν δεν τίθεται θέμα μελλοντικής ζημιας θα μπορούσα να τον αφήσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Eddi , και κάτι ακόμα όταν λες πέφτουν οι επιδόσεις εννοείς dld μετά από 2 χρονια θα έχω 10 mb λιγότερα σε speed από τα 250 που είναι τώρα?

Offtopic : έναν SSD για Netbook d250 πολύ οικονομικό ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Eddi , και κάτι ακόμα όταν λες πέφτουν οι επιδόσεις εννοείς dld μετά από 2 χρονια θα έχω 10 mb λιγότερα σε speed από τα 250 που είναι τώρα?

Offtopic : έναν SSD για Netbook d250 πολύ οικονομικό ?

όχι εννοώ ότι τώρα και μέχρι να βάλεις το firmware που υποστηρίζει trim θα έχεις 15-20mb/s λιγότερα, οπότε και οι επιδόσεις θα επανέρθουν στις αρχικές

εγώ στο d150 θα βάλω τον kingston v series 40gb με 80-90 ευρώ που είναι ιντελ rebranded και μελλοντικά θα υποστηρίζει trim (έχε υποψη σου ότι οι 64 και 128 δεν είναι intel αλλα jmicron οπότε μακριά) Επίσης ο controller σε μένα (και κατα 99.99% και σε σένα αφού ειναι ολόιδια) σε περιορίζει στα 100mb/s transfer rate. To δοκίμασα με τον ιντελ και όντως έχει αρκετή διαφορά, ακόμα και στο σερφάρισμα. Η πλάκα είναι στην εκκίνηση όπου ο δίσκος περιμένει τον επεξεργαστή που είναι όλη την ώρα στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε οπως ακριβως γραφει ο spyrus το θεμα ειναι οτι γιατι στον εναν εκανε κανονικα αναβαθμιση και στον αλλο εβγαλε το προβλημα? Πατησα retry 2 φορες και παλι τα ιδια μου εκανε.

Μετα απο αυτα που μου ειπες εβαλα τον ssd μονο του και μου εγραφε οτι δεν υπαρχει υλικο για αναβαθμιση γιατι ειχε γινει ηδη

Αυτο μου εκανε και μενα αλλα δεν φταιει το cd που λεει ο τυπος γιατι τον ενα μου τον εκανε κανονικα αναβαθμιση

Εγώ είχα πάνω SATA DVD από το οποίο διάβασε και δεν το πείραξα αυτό για να παίζει

σε IDE compatibility οπότε πιστεύω ότι για αυτό έβγαλε το μήνυμα.

Εσύ έχεις SATA DVD Drive όταν έκανες το upgrade ; Ήταν σε AHCI;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάνω SATA DVD από το οποίο διάβασε και δεν το πείραξα αυτό για να παίζει

σε IDE compatibility οπότε πιστεύω ότι για αυτό έβγαλε το μήνυμα.

Εσύ έχεις SATA DVD Drive όταν έκανες το upgrade ; Ήταν σε AHCI;

Οχι εγω το ειχα σε IDE οπως και να εχει περαστηκε τωρα αν δεν περαστηκε σωστα ο καιρος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλοί χρυσοί οι SSD αλλά ακόμα τσουχτεροι. Θυμάμαι παλιότερα που είχα δώσει 180 ευρώ για 60άρι.

Τότε πλήρωνα τη χωρητικότητα, τώρα πληρώνεις την ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλοί χρυσοί οι SSD αλλά ακόμα τσουχτεροι. Θυμάμαι παλιότερα που είχα δώσει 180 ευρώ για 60άρι.

Τότε πλήρωνα τη χωρητικότητα, τώρα πληρώνεις την ταχύτητα...

Τον ειπες τον πονο σου και εσυ:worship:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να κάνεις revert το firmware? γιατί δυστυχώς τα αποτελέσματα του bench είναι τραγικά..ακολούθησα κανονικότατα τις οδηγίες κ δεν έκανα καμμία μακακία...ιδού:

oldy.pngnewmz.png

Πάνω το πρίν και κάτω το μετά...σκ@τ@....τι το θελα ο βλακς...καλά να πάθω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να κάνεις revert το firmware? γιατί δυστυχώς τα αποτελέσματα του bench είναι τραγικά..ακολούθησα κανονικότατα τις οδηγίες κ δεν έκανα καμμία μακακία...ιδού:

oldy.pngnewmz.png

Πάνω το πρίν και κάτω το μετά...σκ@τ@....τι το θελα ο βλακς...καλά να πάθω...

:help1::help1::help1::help1:

rma asap

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.