Jump to content



Recommended Posts

να κανω μια ερωτηση σχετικα με το firmaware?

ειχα βαλει δυστηχως αυτο που ειχε βγει κ μετα απο λιγο καιρο χαλασε αρκετους ssd απο εδω μεσα..κ ευτυχως για μενα δεν επαθε τιποτα - προς το παρων θελω να πιστευω..

κ εχω βαλει το toolbox και στο crystal βγαζει αυτο.. ειναι κομπλε ο ssd?

87317257.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από τη στιγμή που δεν θεωρώ μπελά το Stripe, γιατί να μην πάω σε 2Χ ό,τι πάρω ώστε να 2πλασιάσω τα νούμερά μου προς το καλύτερο?

Γιατί θα διπλασιάσεις μόνο τα νούμερα στα benchmark..δεν θα δεις καμία διαφορά στα υπόλοιπα πράγματα..

κ εχω βαλει το toolbox και στο crystal βγαζει αυτο.. ειναι κομπλε ο ssd?

ναι είναι μια χαρά, το θέμα είναι το πως αισθάνεσαι εσύ τον υπολογιστή σου κ όχι το crystalmark.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δλδ είναι ότι η απόδοση θα είναι όντως αρκετά καλύτερη αλλά εγώ δεν θα την καταλαβαίνω. Άρα δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάω σε 2Χ SSD

Ο λόγος για 2x80 vs 1x160 είναι οτι το RAID δεν υποστηρίζει Trim yet.Από την άλλη σε "νούμερα" θα είσαι καλύτερα τόσο σε sequential read όσο και σε Write.

Για το άλλο που ρώτησες για τους ΟCZ,οι intel υπερτερουν κατα πολυ στα ramdom write 4k (στα μικρα αρχεια δλδ) που σε ενδιαφέρει μιας και θα στησεις λειτουργικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δλδ είναι ότι η απόδοση θα είναι όντως αρκετά καλύτερη αλλά εγώ δεν θα την καταλαβαίνω. Άρα δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάω σε 2Χ SSD

ακριβώς, αν μιλούσαμε για σκληρούς δίσκους θα σου έλεγα κάνε το..είναι απλά τεράστια η διαφορά όταν 2 μηχανικοί δίσκοι είναι raid 0 και αυτό φαίνεται παντού..στους ssd όμως οι τιμές γίνονται τόσο μεγάλες που δεν έχει ποια κανένα νόημα..

θα σου πρότεινα να πάρεις έναν ssd και έναν μεγάλο μηχανικό για αποθήκευση..έτσι θα μπορείς να μεταπηδήσεις στην επόμενη γενιά πολύ πιο εύκολα..κ δεν θα σου μείνουν και 2 δίσκοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το άλλο που ρώτησες για τους ΟCZ,οι intel υπερτερουν κατα πολυ στα ramdom write 4k (στα μικρα αρχεια δλδ) που σε ενδιαφέρει μιας και θα στησεις λειτουργικο.

2 Vertex όμως έναντι του 1 γρηγορότερου Intel?

Link to comment
Share on other sites

τα μεγαλα write εχουν ενδιαφερον εαν σκοπευεις να γραφεις συνεχεια πολλα GB στο δισκο, κατι που φυσικα δε συστεινεται για τους ssd.

για λειτουργικο σε ενδιαφερει το random read/write.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To MLC δεν μας αρκεί δλδ ε? Thnx

το jmicron είναι ο controller και το mlc ο τρόπος που δουλεύει o ssd..o jmicron είναι χειρότερος απο τον controller της intel..

αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που δεν αναφέρθηκε καθόλου ο Mushkin?

Ο κύριος λόγος είναι ο τίτλος του θέματος, που παραπέμπει σε συζήτηση για συγκεκριμένους SSD και πληροφορίες γι'αυτούς.

Παρ'όλα αυτά, ο συγκεκριμένος Mushkin δεν ξέρω τι φρούτο είναι. Έχει μεν τον Jmicron τον οποίο δεν θα πλησίαζα πλέον ούτε με μαγκούρα 2 μέτρα, αλλά από την άλλη έχει λέει και 32Mb cache (τα γνωστά προβλήματα είχαν πάντα να κάνουν με τους cache-less Jmicron), οπότε ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι παίζει. Η δε περίεργη χωρητικότητά του, δείχνει ότι δεν είναι κανένας από τους rebadged "Core" SSDs που είδαμε τα τελευταία 1.5 χρόνια, οπότε αυτό σηκώνει συζήτηση σε άλλο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα indexing τι σημαινει?

Παρατηρησα οτι στο control panel των 7 υπαρχει ο "δεικτης εμπειριας" που καθοριζεται απ το χαμηλοτερο βαθμο... ο βαθμος αυτος σε μενα εινσαι 5,9 και αντιστοιχει βεβαια στον ssd δισκο μου. Καλα ειναι? Εσεις πόσο εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.