Jump to content



Recommended Posts

α δε το καταλαβα ετσι, νομιζα οτι ηταν raid με ssd.

σε αυτο που ρωτησα πριν καποια απαντηση ?

Έτσι όπως τα είπε ο GeorgeVasil είναι. Μόνος του είναι o postville.

Επίσης τα νούμερα επανήλθαν στα αρχικά με το καινούριο firm και φυσικά με το toolbox.

post-3074-1416074227,1718_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

You think so.;)

Ειναι διαφορετικό πράμα να θες Trim σε Raid με 2xSSD..και διαφορετικό το να εχεις τον controller σε RAID mode με 1xSDD και μια συστοιχία άλλων δίσκων απάνω.

@Spyrus link me pleaze.

Προσπαθώ να βγάλω άκρη:

http://communities.intel.com/thread/7693

Α, και το firmware όποιος το έχει να μου το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποιο ειναι καλυτερο?

Μπορεις να μου πεις γιατι εχω χαμηλοτερα νουμερα απο αλλους χρηστες? μηπως γιατι εχει γινει ζημια απο το πολυωρο κατεβασμα torrents?...

Δηλ. αυτοι τη στιγμη ολοι οι κατοχοι intel ssd δεν εχουν firmware?

εννοω οτι τα μπεντσοπρογραμματα αμα τα τρεχεις ολη μερα δε κανουν καλο για το δισκο.Ζημια δεν εχει γινει ή τουλαχιστον φτιαχνεται.

θες το καινουργιο firmware -οπως και γω- για να δουλεψει το τριμ. Λογικα αφου το βαλεις θα φτιαξουν ολα.οπως και να χει εγω προτεινω υπομονη για να γλιτωσεις τα χειροτερα.Ο δισκος μπορει να πηγαινει πιο αργα απο αλλους αλλα δε σημαινει οτι σερνεται.κομματια παει και παλι. relax.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά με τους drivers του controler γίνεται ένας χαμός

διαβάζω αλλού ότι μόνο με τον MS Ahci driver κάνει trim, αλλού διαβάζω ότι καλύτερος είναι ο matrix και αλλού λένε να χρησιμοποιούμε τους drivers της intel (Intel® 5 Series/3400 Series Chipset Family 6 Port SATA AHCI Controller - 3B22)

προσωπικά με τον τελευταίο έχω τις μεγαλύτερες ταχύτητες (intel X-25m G2 με περασμένο το "προβληματικό firmware" σε win7 64bit σε ahci mode)

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα acronis back up και μετά κάνε ένα hdderase για να έρθει στην αρχική του κατάσταση.

http://www.iishacks.com/index.php/2009/06/30/how-to-secure-erase-reset-an-intel-solid-state-drive-ssd/

μετά κάνε restore και δες πως θα πάει. Σε άλλο sata port δοκίμασες να τον βάλεις? Αν όχι πριν κάνεις το παραπάνω δοκίμασε το.

όσο για τα image διάβασα ότι στους SSD χαλάνε την "ευθυγράμμιση" των αρχείων

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3004461&postcount=7

ισχύει κάτι τέτοιο;

Και μία off topic ερώτηση

όταν θέλουμε να περάσουμε το image από acronis πχ η διαδικασία μετά το format είναι :

1- Περνάμε το λειτουργικό

2- Περνάμε το Acronis

3- Κάνουμε restore το image

???

Link to comment
Share on other sites

Ευθυγραμμιση, ζυγοσταθμιση, σφιξιμο sτους μεντεσεδες, allignment των block, επιστημονικο calculator για ρυθμιση του cluster size και στο raid και του stripe size, απενεργοποιηση του defrag, του superfetch, του prefetch, του Indexing, TRIM support, Garbage collectors, Intel Toolbox, HDD erase

και spank me hard and call me Judie....

Το θεμα εχει φτασει 77 σελιδες να λεμε τα ιδια και τα ιδια.

Για ολα τα παραπανω εχω να πω 1 πραγμα...

Αγορα των δισκων πριν 10 μηνες περιπου. Κλειστο μονιμα το indexing και το defrag.

Απο τοτε, εχουν περασει τα Παθη του Χριστου και ακομα μετα απο τοσα format, benchmark, iometer κτλ,κτλ παντα επανερχονται στην αρχικη τους κατασταση με ενα απλο format.

ΤΕΛΟΣ.

Υ.Γ. Ο p @ p @ r @ s που εβγαλε το CrystalDiskMark και εχει καταστρεψει κοσμο θελει ευνουχισμο και ταμπελα ειμαι τεντυμποης.... αφου τον λουσουμε, με πισσα και nand flash σε ολο το προσωπο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@jax: lol

'Εχω εγκατεστημένο το Diskeeper 2010 και μόλις σήμερα ανακάλυψα μια λειτουργία του για SSD...:tomato:

Solid state drive (SSD) technology delivers faster and better performance than conventional hard disk drives. However, Microsoft Windows is not optimized for NAND Flash as a principal storage device, such as is used with SSDs. As a result, computers with SSD storage devices will eventually experience a very noticeable and dramatic performance deterioration (up to 80%), to the degree that they will operate much slower than they would with a hard disk. Research at Diskeeper Corporation has shown that SSD performance can be greatly improved by a special type of optimization.

HyperFast technology is the innovative new solution to increase performance and extend the useful life of Solid State Drives (SSDs). HyperFast automatically detects SSDs and applies specialized processing to optimize them. Using HyperFast technology, your SSDs will maintain that out-of-box speed for file writes, which would otherwise deteriorate over time. This optimization process also minimizes the number of erase-write cycles that would otherwise occur through normal use, thereby increasing SSD longevity.

A free trial of HyperFast is included with trial versions of Diskeeper. It can be licensed for an additional cost when purchasing Diskeeper.

Solid state drives suffer from these performance and reliability issues:

Free space fragmentation.

Finite lifespan that decreases with more writes over time.

As a result, regular defragmentation of SSD volumes is not as effective as it is on magnetic hard disk drives, and in fact it can shorten the lifespan of an SSD. To address these issues, the HyperFast SSD optimization technology uses specialized algorithms to reduce or eliminate free space fragmentation, while minimizing the number of file write operations it uses in the process. HyperFast optimization not only improves the performance of your SSD volumes, it can also increase the lifespan of the drive.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυγραμμιση, ζυγοσταθμιση, σφιξιμο sτους μεντεσεδες, allignment των block, επιστημονικο calculator για ρυθμιση του cluster size και στο raid και του stripe size, απενεργοποιηση του defrag, του superfetch, του prefetch, του Indexing, TRIM support, Garbage collectors, Intel Toolbox, HDD erase

και spank me hard and call me Judie....

Το θεμα εχει φτασει 77 σελιδες να λεμε τα ιδια και τα ιδια.

Για ολα τα παραπανω εχω να πω 1 πραγμα...

Αγορα των δισκων πριν 10 μηνες περιπου. Κλειστο μονιμα το indexing και το defrag.

Απο τοτε, εχουν περασει τα Παθη του Χριστου και ακομα μετα απο τοσα format, benchmark, iometer κτλ,κτλ παντα επανερχονται στην αρχικη τους κατασταση με ενα απλο format.

ΤΕΛΟΣ.

Υ.Γ. Ο p @ p @ r @ s που εβγαλε το CrystalDiskMark και εχει καταστρεψει κοσμο θελει ευνουχισμο και ταμπελα ειμαι τεντυμποης.... αφου τον λουσουμε, με πισσα και nand flash σε ολο το προσωπο.

Αρε ζαχο θυμασε τι αποψεις ειχα στις αρχες για τους SSD..??:p

Πηρα..δοκιμασα ολα good.. αλλα το μικροβιο ειναι ακομα εδω..:lazy:

Ετσι οπως τα λες ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα παραπανω εχω να πω 1 πραγμα...

Αγορα των δισκων πριν 10 μηνες περιπου. Κλειστο μονιμα το indexing και το defrag.

Απο τοτε, εχουν περασει τα Παθη του Χριστου και ακομα μετα απο τοσα format, benchmark, iometer κτλ,κτλ παντα επανερχονται στην αρχικη τους κατασταση με ενα απλο format.

Το θεωρείς νορμάλ εσύ αυτό ή το λες από την άποψη ότι και καλά έχουν την ίδια συμπεριφορά με τους μηχανικούς οι οποίοι "ζωντανεύουν" μετά από format?

Να το θέσω αλλιώς, αν στους 10 μήνες δεν είχες κάνει format, θα είχε πέσει αισθητά η απόδοσή τους? Γιατί εγώ σε ένα Stripe με 4 μηχανικούς που έχω εδώ και πολύ καιρό, δεν έχω κάνει φορμάτ αλλά δεν βλέπω και πτώση επιδόσεων.

Μην πάρεις κακοπροαίρετα τα παραπάνω, απλά σκέφτομαι να κάνω αγορά 2 SSD δίσκων για stripe για το λειτουργικό μου partition Και θεωρώ ότι έχεις αρκετή εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα (όπως και άλλοι όπως ο Πέτρος και η ChSin7 οπότε αν έχουν χρόνο ας απαντήσουν)

Link to comment
Share on other sites

@jax: lol

'Εχω εγκατεστημένο το Diskeeper 2010 και μόλις σήμερα ανακάλυψα μια λειτουργία του για SSD...:tomato:

Μην την χρησιμοποιησεις..δεν λεει τιποτα,εχει βγει απο περισυ αλλα μια βολτα στο νετ θα σε πεισει

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Η αληθεια ειναι οτι πτωση επιδοσεων υπαρχει.

Αυτο θελει να εξασφαλισει το TRIM command και το Garbage Collector της OCZ ή το toolbox της Intel.

To θεμα ειναι οτι ναι μεν μπορει να υπαρχει πτωση, αλλα οταν μιλαμε για εναν δισκο δεν ειναι κατι που μετα απο 4-5 μηνες χρησης ενα απλο format και image με Acronis δεν μπορουν να επαναφερουν.

Θελεις να σου πω ποτε εκανα το τελευταιο φορματ? πριν λιγες μερες που ηρθε ο 3ος SSD.

Ειχα να κανω απο τοτε που βγηκαν τα win7 RTM (Ιουλιο νομιζω). Οι επιδοσεις στα νουμερα (benchmarks ειχαν πεσει). H αισθηση ηταν η ιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Η αληθεια ειναι οτι πτωση επιδοσεων υπαρχει.

Αυτο θελει να εξασφαλισει το TRIM command και το Garbage Collector της OCZ ή το toolbox της Intel.

To θεμα ειναι οτι ναι μεν μπορει να υπαρχει πτωση, αλλα οταν μιλαμε για εναν δισκο δεν ειναι κατι που μετα απο 4-5 μηνες χρησης ενα απλο format και image με Acronis δεν μπορουν να επαναφερουν.

Θελεις να σου πω ποτε εκανα το τελευταιο φορματ? πριν λιγες μερες που ηρθε ο 3ος SSD.

Ειχα να κανω απο τοτε που βγηκαν τα win7 RTM (Ιουλιο νομιζω). Οι επιδοσεις στα νουμερα (benchmarks ειχαν πεσει). H αισθηση ηταν η ιδια.

Είναι πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα που έκανες format. Αλλά από την άλλη, αν στην αίσθηση δεν καταλαβαίνεις διαφορά, τότε δεν με χαλάει.

BTW, κοντά στα 400-450€ να πάρω 2 Vertex 60άρηδες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα έναν X25-M 160Gb με καλύτερες επιδόσεις (από έναν 80άρη εννοείται), εξασφαλισμένο TRIM (που δεν ξέρουμε πότε και πως θα παίξει σε RAID) και μεγαλύτερη χωρητικότητα σε έναν δίσκο (που στο μέλλον τον πετάς και μέσα στο λάπτοπ και είσαι άρχοντας).

Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλά σενάρια στην καθημερινή χρήση του υπολογιστή, όπου τα 150Mb/sec write των 2 80άρηδων θα έχουν εμφανή διαφορά από τα 100Mb/sec του 160άρη ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Με τα ίδια κριτήρια προτίμησα κ γω πριν καιρο τον 160αρι αντι για δύο 80ριδες. Ειδικα το ότι τον βάζεις όποτε θελεις σε laptop μετράει πολυ! Δοκιμαστικά που το έβαλα στο δικό μου όταν το πρωτοπήρα του έδωσε άλλο αέρα! Οχι βέβαια τόση διαφορά όση είδα στο desktop αλλα σημαντική στην πράξη. Και τα 160GB είναι ικανοποιητικά για laptop νομίζω ενώ τα 80 σε περιορίζουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάπου ψιλοχάθηκα, θα μπορουσε κάποιος να βοηθεήσει (με screenshots και links) αναφορικά με τους AHCI Drivers Μιcrosoft vs Intel (πως βλέπουμε με ποιους λειτουργεί το σύστημά μας) και πως κάνω απεγκατάσταση των Intel drivers ώστε το λειτουργικό να βάλει τους δικούς του.

Επίσης μια λεπτομερή διαδικασία επεξήγησης της αναβάθμισης - αλλαγής modes (βήματα 1, 2, 3 κτλ)

Θέλω να πω (αν τα εχω καταλάβει)

1.ΒΙΟS σε ΙDE > boot > κανένα πρόβλημα βλέπει τον δίσκο ως IDE (πως το βλέπω από Windows αυτό;)

2.BIOS σε ΑΗCI σε καινούργιο λειτουργικό > κανένα πρόβλημα..πως το βλέπω το AHCI από Windows αυτό; Oι drivers ΑΗCI είναι του λειτουργικού και αν θέλω περνάω τους Ιντελ. Πρέπει όμως;

3α.BIOS σε ΑΗCI σε παλαιό λειτουργικό > no boot; τι κάνουμε;

3β.BIOS σε ΑΗCI σε παλαιό λειτουργικό > boot > Αν θέλω περνάω τa inf της Intel και τέλος;

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα έναν X25-M 160Gb με καλύτερες επιδόσεις (από έναν 80άρη εννοείται), εξασφαλισμένο TRIM (που δεν ξέρουμε πότε και πως θα παίξει σε RAID) και μεγαλύτερη χωρητικότητα σε έναν δίσκο (που στο μέλλον τον πετάς και μέσα στο λάπτοπ και είσαι άρχοντας).

Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλά σενάρια στην καθημερινή χρήση του υπολογιστή, όπου τα 150Mb/sec write των 2 80άρηδων θα έχουν εμφανή διαφορά από τα 100Mb/sec του 160άρη ;)

συμφωνό και εγώ. Είχα 2*80 σε raid και όταν ψόφησαν προτίμησα να πάρω έναν 160αρη. Η αίσθηση μέσα στα win είναι η ίδια και δεν μπλέκω με raid κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, Ζάχο (και ΣΙΑ :p) γιατί να μην πάω στον Vertex που έχει αρκετά καλύτερο Speed στο write? Είναι πλασματικό νούμερο?

Επίσης, από τη στιγμή που δεν θεωρώ μπελά το Stripe, γιατί να μην πάω σε 2Χ ό,τι πάρω ώστε να 2πλασιάσω τα νούμερά μου προς το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.