Jump to content



Recommended Posts

μνήμη έχω 4 gb DDR3 1600mhz

το indexing κλείνει από εκεί που δείχνω στο πρώτο attach?

όσο για το defrag το έχω ρυθμίσει να μην τον κάνει ποτε.

Καλύτερα να το κλείσεις από τα services. Αλλιώς, τρέχει το service χωρίς να κάνει ουσιαστικά τίποτε και απλά τρώει RAM και boot time. :snap:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,

έτρεξα το crystaldiskmark σε safe mode και πήρα αυτά τα αποτέλεσματα (τα πρώτα 2 attach) και μετά το έτρεξα πάλι σε κανονικό boot (το τρίτο attach (βάρεθηκα να τρέξω και την v3.0 beta σε normal boot) και όπως βλέπετε υπάρχει εμφανής διαφορά

Άρα κάποιο πρόγραμμα/services που τρέχει σε κανονική εκκίνηση επηρεάζει την ταχύτητα του ssd. άντε να ψάχνω τώρα ένα ένα τα προγράμματα/services :slap::confused:

Καλύτερα να το κλείσεις από τα services. Αλλιώς, τρέχει το service χωρίς να κάνει ουσιαστικά τίποτε και απλά τρώει RAM και boot time. :snap:

αν το κλείσω από τα services δεν θα απενεργοποιήσω και το indexing στους υπόλοιπους δίσκους;:wassat:

post-5016-1416074218,0919_thumb.jpg

post-5016-1416074218,1018_thumb.jpg

post-5016-1416074218,1106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που χρειάζεται το TRIM τον driver της Microsoft για να τρέχει αυτόματα

και δεν τρέχει με αυτόν της Intel από το Storage Manager.

Χρειάζεται κάποιος να έχει το Toolbox σε αυτήν την περίπτωση.

Οπότε μέχρι να βγει το firmware ελπίζω να βγει και Intel Driver, αλλιώς θα πρέπει

να το γυρίσω σε Microsoft AHCI (και να χάσω το de-fragment support ενός εξωτερικού usb που έχω :tomato:)

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω.

Αγορασα προσφατα εναν ssd δισκο, τον Intel X-25M. Ακουω οτι πρεπει να του περασω και ενα firmware, ειναι απαραιτητο αυτο? Αλλα ποιο να περασω? Επισης ακουγεται οτι το τελευταιο που ειχε βγαλει η Intel ηταν ακαταλληλο και κατεστρεψε μερικους δισκους, οποτε φοβαμαι μην παθω κι εγω το ιδιο μιας και πληρωσα 400€...

G1 ειμαι ή G2?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον 160ρη που πήρα σήμερα πέρασα το "προβληματικό" firmware χωρίς κανένα πρόβλημα.(ο 3ος G2 που έχω και έχω περάσει το τελευταιο firmware απροβληματιστα):beer:

Eισαι των extreme sport εσυ φιλε...:worship: :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τα εξής και πείτε μου τι πιστεύετε - αναπαρήγαγα το πρόβλημα με την επεξεργασία εικόνων στο Photoshop.

picture.php?albumid=123&pictureid=4467

picture.php?albumid=123&pictureid=4469

Εδω δεν ξέρω αν φαίνεται τίποτα...

picture.php?albumid=123&pictureid=4468

Κατα τις χρονικές στιγμές από πάνω, το συστημα παγώνει, δεν κάνει τίποτα ενώ επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που ο κέρσορας παγώνει εντελώς. Τα διαστήματα αυτά κρατάνε από 3sec μέχρι μισό λεπτό. Είναι απίστευτα εκνευριστικό, συμβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Ο δίσκος ειναι ο πρώτης γενιας X25-M Adata 80GB.

:(

Link to comment
Share on other sites

περίμενε μέχρι το τέλος του μήνα θα βγάλει καινούριο firmwire, δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα μέχρι τότε.

για να έδωσες 400 ευρώ πρέπει ν πήρες τον 160, g2 είσαι.

Ναι, αυτον εχω.

Ωστε να περιμενω να βγει το καινουργιο στο τελος του μηνα?

Παντως στο CrystalDiskMarc βγαζω πολυ χαμηλα νουμερα, ειδικα τα write(και σε XP και σε 7)... Με το firmware θα ανεβουν?

Mε αυτο το Trim τι παιζει? Ενεργοποιειται αυτοματα στα 7? Πρεπει να υπαρχει περασμενο και το firmware για να λειτουργησει?

Γα καποιες βδομαδες ειχα τον ssd με τα XP, υπαρχει περιπτωση να του εκανα ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τα εξής και πείτε μου τι πιστεύετε - αναπαρήγαγα το πρόβλημα με την επεξεργασία εικόνων στο Photoshop.

Κατα τις χρονικές στιγμές από πάνω, το συστημα παγώνει, δεν κάνει τίποτα ενώ επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που ο κέρσορας παγώνει εντελώς. Τα διαστήματα αυτά κρατάνε από 3sec μέχρι μισό λεπτό. Είναι απίστευτα εκνευριστικό, συμβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Ο δίσκος ειναι ο πρώτης γενιας X25-M Adata 80GB.

:(

κάνε ένα acronis back up και μετά κάνε ένα hdderase για να έρθει στην αρχική του κατάσταση.

http://www.iishacks.com/index.php/2009/06/30/how-to-secure-erase-reset-an-intel-solid-state-drive-ssd/

μετά κάνε restore και δες πως θα πάει. Σε άλλο sata port δοκίμασες να τον βάλεις? Αν όχι πριν κάνεις το παραπάνω δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε να περιμενω να βγει το καινουργιο στο τελος του μηνα?

ναι, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε.

Mε αυτο το Trim τι παιζει? Ενεργοποιειται αυτοματα στα 7?

Όταν περάσεις το νέο firmwire θα ενεργοποιηθεί και το trim..

Γα καποιες βδομαδες ειχα τον ssd με τα XP, υπαρχει περιπτωση να του εκανα ζημια?

όχι δεν γίνεται να του έκανες ζημιά με οποιοδήποτε λειτουργικό και να είχες πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τα εξής και πείτε μου τι πιστεύετε - αναπαρήγαγα το πρόβλημα με την επεξεργασία εικόνων στο Photoshop.

picture.php?albumid=123&pictureid=4467

picture.php?albumid=123&pictureid=4469

Εδω δεν ξέρω αν φαίνεται τίποτα...

picture.php?albumid=123&pictureid=4468

Κατα τις χρονικές στιγμές από πάνω, το συστημα παγώνει, δεν κάνει τίποτα ενώ επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που ο κέρσορας παγώνει εντελώς. Τα διαστήματα αυτά κρατάνε από 3sec μέχρι μισό λεπτό. Είναι απίστευτα εκνευριστικό, συμβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Ο δίσκος ειναι ο πρώτης γενιας X25-M Adata 80GB.

:(

Windows 7 Intel SATA/AHCI Lockups. Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο...
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια παρτιδα που εχει φερει το Πλαισιο ειναι με το τελευταιο firmware 02ΗΑ .

Χθες πηρε φιλος εναν 80αρη και μου εκανε εντυπωση .

Ομοιώς και ένας δικός μου φίλος παρέλαβε το 02HA.Package date 31/10.

Του βγάζει και ενεργοποιημένο το trim command κιόλας.

Φίλε μπορείς να το δείς με το crystaldiskinfo http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα τις χρονικές στιγμές από πάνω, το συστημα παγώνει, δεν κάνει τίποτα ενώ επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που ο κέρσορας παγώνει εντελώς. Τα διαστήματα αυτά κρατάνε από 3sec μέχρι μισό λεπτό. Είναι απίστευτα εκνευριστικό, συμβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Ο δίσκος ειναι ο πρώτης γενιας X25-M Adata 80GB.

:(

Έχω και εγω ένα παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε άλλη μορφή, Ανάβει τα λαμπάκι του δίσκου και το σύστημα παγώνει για 3 sec περίπου, mouse & τέτοια δουλεύουν βέβαια. Έχω και εγω adata 1ής γενιάς 80GB σε AHCI 8 σε laptop. Δεν του πολύ δίνω σημασία γιατί είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα

Windows xp SP3

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αντιμετωπίζουν "παγώματα"(Win 7), μια πιθανή λύση είναι η παρακάτω διαδικασία:

1. Download the latest Intel Matrix Storage Manager from my update notice above.

2. Run the installer as administrator. You should not get any errors.

3. Open Regedit and navigate to: HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaSTOR\Parameters.

4. Change the LPMDSTATE value to zero for each port.

t1275695_capture.jpg

5. Reboot and enjoy a freeze-free system!

Link to comment
Share on other sites

Ομοιώς και ένας δικός μου φίλος παρέλαβε το 02HA.Package date 31/10.

Του βγάζει και ενεργοποιημένο το trim command κιόλας.

Φίλε μπορείς να το δείς με το crystaldiskinfo http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html.

Γκαντεμιά τότε γιατί αυτός που πήρα το Σάββατο έχει το G9

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.