Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

το qpi εξαρταται απο το blckl και απο τον πολλαπλασιαστη των μνημων.Για να βεβαιωθεις πως ειναι σταθερο το μηχανημα βαζεις το blclk που θες και τον πολλαπλασιαστη των μνημων εκει που θες ωστε να εχεις την επιθυμητη συχνοτητα και μετα στον cpu πολ/στη 12.στην περιπτωση μας.200 blclk και πολλαπλασιαστη μνημων 10 για να εχουμε τα 2000.μολις βρουμε ποσο ρευμα θελει τοτε βαζουμε πολλαπλασιαστη cpu 20 ή 21 και παιζουμε με το vcore.αμα ειχαμε τον ι7 960 θα βαζαμε blclk 142 και πολλαπλασιαστη μνημων στο 14 ετσι ωστε συχνοτητα μνημων ~2000.επειδη το qpi θα ηταν 4544mhz(36χ πολ/στη qpi)εναντι των 7200(36χ πολ/στη qpi) που αναγκαζεται να παει με το 200 blclk θα θελαμε και λιγοτερο ρευμα στο qpi/vtt.μετα θα βαζαμε πολλαπλασιαστη 28-29 και θα ειχαμε τον cpu ~4ghz.Αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον και εχω δει στον υπολογιστη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το jumper αυτο του αλλαξα θεση πριν κανω οτιδηποτε αλλο,απο την αρχη.

Οτι δινεις στο bios αυτο βλεπει και μεσα.

Τελικα το jumperακι qpi llc στην REX III την εκανε την δουλεια του. Δεν ειναι και ακριβως οτι δινεις απο το bios αλλα οκ τουλαχιστον δεν βουταει τρελλα οπως πριν. Τωρα ειμαι με 1.53 απο bios και στα windows εχω 1.51 σε idle και 1.50 σε load.

Αυτα που παρατηρησα στο Linx παιζωντας παντα με τις τασεις και τον στοχο για τα 4200 με ht on και 2000αρες τις μνημες ειναι τρια πραγματα.

1ον Περιεργη θερμικη συμπεριφορα του i7. Με λιγοτερη ταση στο cpu αλλα και στο qpi ειχα μεχρι και 4 βαθμους πανω σε θερμοκρασια.

2ον Τα gflops στο Linx με την ιδια συχνοτητα cpu και την ιδια ποσοτητα μνημης δεν ηταν παντα τα ιδια. Με σταθερη παντα την συχνοτητα της cpu και των μνημων (21x200) 4200 το Linx μου εδινε απο 53000 μεχρι 55000.

Τις περισσοτερες φορες οταν επαιζε το 1ο σεναριο ειχα και τα λιγοτερα gflops.

3ον Μαλλον η corsair h50 εχει φτασει στα ορια της αφου στο σεναριο με τον ι7-960 στα 4200Mhz και τις μνημες στα 2000mhz φτανει στους 85 βαθμους στο Linx.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,νέα στο προσκοίνιο...!

Linx stable στα 4.5Ghz!Και για του λόγου το αληθές...

i792021x2144504stable.jpg

Πως φαίνεται?

Επίσης έτρεξα και στα 4.4 και είμαι και εκεί Linx stable με ρεύμα cpu 1.4v και qpi 1.275v με μνήμες στα 1683Mhz.Όλα τα άλλα είναι ίδια.Απλά δεν έβγαλα screenshot για να ανεβάσω!

Από δω και πέρα όμως αρχίζουν τα προβλήματα στα οποία χρεάζομαι και την βοήθειά σας!!!

Έχω καταφέρει να φτάσω max bclk 223,να μπουτάρω στα win και να τρέξω prime με 21x223 στα 4683Mhz!Το οποίο είναι και το max o\c που έχω φτάσει(τουλ. μέχρι στιγμής,αν και δεν νομίζω να γίνεται και παραπάνω!).

maxbclk21x2234693mhz.jpg

Το θέμα όμως είναι ότι για να γίνει αυτό και να μπουτάρω και να τρέξω prime,έπρεπε 1ον)το QPI Link Data Rate να το βάλω σε slow mode(2632Mhz) και 2ον)να βάλω HT off!!!Και γενικά αυτό πρέπει να γίνει για bclk πάνω από 214!

1)Γιατί αυτό?Οι γνώστες παρακαλώ κάποια βοήθεια για επίληση του προβλήματος αυτού και επεξήγησή του!

Έχω δοκιμάσει και για περισσότερο bclk με πολλαπλασιαστή 12 αλλά δεν μπουτάρει καν το pc με bclk 124+!

2)Τι να κάνω?

Υ.Γ.Ξέχασα να ανεβάσω το cpu pll στο 1.86v,για τα 4.5Ghz,το οποίο με βοηθάει να ρίξω το cpu v!!!Θα το δοκιμάσω και άμα έχω διαφορά θα ποστάρω.

edit:κοίταξα στο bios το save profile που είχα και είδα ότι είναι ήδη στα 1,86!!!Δεν ξέρω γιατί το δείχνει 1,81!Μάλλον κανα ψιλοκολληματάκι θα έφαγε.Τεσπά!

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

ωραίος venom απλά το ρεύμα για 24χ7, αν και σε νερό, είναι πολύ...δεν ξέρω κατά πόσο το degrade ενός επεξεργαστή είναι αποτέλεσμα υψηλών θερμοκρασιων που αναπτύσσονται κατά την λειτουργία του ή ρεύματος και μόνο

Link to comment
Share on other sites

1.475volt για τα 4.5ghz σαν πολλα δεν ειναι?

Είναι?Δεν ξέρω!Αφού για τα 4.4 θέλει 1.4,λογικό μου φαίνεται.Εξάλλου όπως έχουμε πει άπειρες φορές...τα bclk(στην προκειμένη περίπτωση)δεν είναι στεαγάλια!Πάντως από ένα search που έκανα,έχω δει και άλλους και με λιγότερο ρεύμα και άλλους και με περισσότερο ρεύμα.Και εξάλλου,για άλλη μια φορά,δεν έχει σημασία το ρεύμα αλλά η θερμοκρασία σε κάθε τιμή του ρεύματος που έχει ο καθένας.Και εκεί φαίνεται το πόσο καλό είναι το κάθε κομμάτι.Γιατί η θερμοκρασία σε κόβει και όχι το ρεύμα!

ωραίος venom απλά το ρεύμα για 24χ7, αν και σε νερό, είναι πολύ...δεν ξέρω κατά πόσο το degrade ενός επεξεργαστή είναι αποτέλεσμα υψηλών θερμοκρασιων που αναπτύσσονται κατά την λειτουργία του ή ρεύματος και μόνο

Μα δεν το θέλω για 24\7!Απλά τσεκάρω τα κομμάτια!cpu,motherboard!Για 24\7 είμαι σε αυτά της υπογραφής μου!Ούτε θέλω,ούτε χρειάζομαι,ούτε υπάρχει λόγως αλλά ούτε θα δω-δούμε διαφορά με παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

1ον)Έχεις 960 και όχι 920...

2ον)Για μνήμες 2000,μια χαρά είναι το qpi v σου!

3ον)Υποθέτω ότι δεν γίνεται με λιγότερο ρεύμα,έτσι?Ούτε άμα αυξήσεις το CPU PLL έως 1.87v?

4ον)Πάντως μια χαρά μου φαίνεται το όλο θέμα γενικά!

edit:

Στο π΄ροβλημά μου...???κάποιος...!:flag:

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

1ον)Έχεις 960 και όχι 920...

2ον)Για μνήμες 2000,μια χαρά είναι το qpi v σου!

3ον)Υποθέτω ότι δεν γίνεται με λιγότερο ρεύμα,έτσι?Ούτε άμα αυξήσεις το CPU PLL έως 1.87v?

4ον)Πάντως μια χαρά μου φαίνεται το όλο θέμα γενικά!

1ον) μπααα μη νομιζεις η μονη διαφορα ειναι στην τιμη τους.

2ον) ναι οντως αν και υπαρχουν και κομματια που περνανε Linx και με 1.45 στο qpi.

3ον) δεν εχω παιξει καθολου με το cpu pll .Θα το δω καποια στιγμη.

4ον) ευχαριστω δεν νομιζω να μπορουσα να κανω κατι καλυτερο με την corsair h50.

πιστευω πως οι μνημες που εχουν συχντοτητα 2000mhz θα ετρεχαν μια χαρα με 1.35volt στο qpi αν ο cpu ηταν τα 2.66 ghz με το κλασικο 133blckl αντι για τα 200.

Δυστυχως φιλε μου στην δικη μου περιπτωση οι gskill στα 2000Mhz και το cpu στα defaults 25x133 θελει παλι 1.5 στο qpi. Φαντασου οτι στο 1.45 ουτε καν ποσταρι.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη στο είχα πει και όταν μιλήσαμε. Δε μπορείς να περάσεις τα 214, όχι γιατί δε μπορείς να διατηρήσεις λογική θερμοκρασία, αλλά γιατί το φορτίο του επεξεργαστή είναι πολύ μεγάλο πλέον για να το διαχειριστεί η υδρόψυξη. Για να το περάσεις αυτό θα έπρεπε να είχες γύρω στους 45 βαθμούς full load, πράγμα αδύνατο υπό τις παρούσες συνθήκες. Ο λόγος που το περνάς με ΗΤ off είναι γιατί μειώνεται το φορτίο κατά 60-70 watt και η θερμοκρασία κατά 10-12 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

3ον)Υποθέτω ότι δεν γίνεται με λιγότερο ρεύμα,έτσι?Ούτε άμα αυξήσεις το CPU PLL έως 1.87v?

Τελικα ανεβαζωντας το cpu pll μεχρι 1.87 δεν χρειαζομαι τοσο cpu vcore.

Εχει καποια διαφορα να εχω το pll ποιο ψηλα και το vcore χαμηλοτερα ; Απο θερμοκρασιες δεν ειδα καποια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα!!!

Συνύθως ανεβάζοντας το cpu pll έχεις μείωση του cpu v όπως σου προανάφερα αλλά-επομένος και καλύτερες temps!

Τελικά πόσο ρεύμα χρειάζεσαι για τα 4 και 4.2 με αυξημένο το cpu pll?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου φιλε μου πως εχουν τα πραγματα μετα το παιχνιδι με το cpu pll και το σεναριο i7 στα 4200mhz με ht on και μνημες στα 2000mhz.

Ξεκιναω βαζωντας pll 1.87 και ριχνω την ταση στο cpu απο 1.36 σε 1.33

Παω το πρωτο linx και στο 1ο περασμα τρωω bsod νουμερο 124.

Vtt λεω και του δινω ενα κλικ πανω απο 1.51 στο 1.52.

Παπαλα παλι τα ιδια. bsod 124. Αιντε λεω αλλο ενα κλικ και παμε στο 1.53.

Δυστυχως τιποτε.

Οποτε λεω αφου πριν ημουνα οκ με 1.36 στο cpu και 1.51 στο vtt (στο 0.15 δηλ. η διαφορα) να κανω το ιδιο και τωρα.

1.33 στο cpu plus 0.15 στο vtt δηλαδη 1.48 και voilaaaaa

Τρεχω linx εδω και καμποση ωρα.:happy2:

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Κουλό αλλά αφού δουλεύει!!!:T:

Πάντως συμβαίνει κάποιες φορές το πολύ ρεύμα qpi να το μπουκώνει και να μην είναι σταθερο και να μην το δέχεται και με λιγότερο να είσαι οκ...όπως και τώρα με σένα.Επίσης συνύθως για μνήμες 2000+ το qpi ζητάει 1.50+,αλλά οι rampage 3 extreme μου έχουν δείξει ότι μπορούν και με λιγότερο από 1.50!

Μια χαρά είσαι!!!Και με 1.33 περίπου για 4.2!Τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου φιλε μου πως εχουν τα πραγματα μετα το παιχνιδι με το cpu pll και το σεναριο i7 στα 4200mhz με ht on και μνημες στα 2000mhz.

Ξεκιναω βαζωντας pll 1.87 και ριχνω την ταση στο cpu απο 1.36 σε 1.33

Παω το πρωτο linx και στο 1ο περασμα τρωω bsod νουμερο 124.

Vtt λεω και του δινω ενα κλικ πανω απο 1.51 στο 1.52.

Παπαλα παλι τα ιδια. bsod 124. Αιντε λεω αλλο ενα κλικ και παμε στο 1.53.

Δυστυχως τιποτε.

Οποτε λεω αφου πριν ημουνα οκ με 1.36 στο cpu και 1.51 στο vtt (στο 0.15 δηλ. η διαφορα) να κανω το ιδιο και τωρα.

1.33 στο cpu plus 0.15 στο vtt δηλαδη 1.48 και voilaaaaa

Τρεχω linx εδω και καμποση ωρα.:happy2:

εγω νομιζω οτι θα ισουν ποιο καλα με τις μνημες που εχεις να τις πας 1600μηζ με timing 6-7-6-18 1.64v με 1.66v αντι 9-9-9-24 και το qpi/vvt 1.30v εως 1.35v αντι 1.51v. 10c κατω στην temp σου για πλακα. ειχα τις ιδιες μνημες και ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι!!!Και με 1.33 περίπου για 4.2!Τούμπανο!

Ευχαριστω φιλε

εγω νομιζω οτι θα ισουν ποιο καλα με τις μνημες που εχεις να τις πας 1600μηζ με timing 6-7-6-18 1.64v με 1.66v αντι 9-9-9-24 και το qpi/vvt 1.30v εως 1.35v αντι 1.51v. 10c κατω στην temp σου για πλακα. ειχα τις ιδιες μνημες και ξερω.

Κοιτα ποιο πολυ παιζει το γαμοτο πηρα 2000αρες να μην τις παιξω εκει. 10 κατω με τιποτε παντως με 1.30 1.35. Με το ζορι 5 κατω βλεπω εγω.

Ετσι κι αλλιως για 24/7 δεν βλεπω καν τον λογο να παιζω τοσο ψηλα.

Λιγο serfαρισμα λιγο dirt2 και λιγο cod5 ο 960 μου ειναι αρκετος και στα default του και με καλες θερμοκρασιες.

defl.png

Link to comment
Share on other sites

:OT: @zpaf:

Φιλε οταν ποσταρεις διαφορα εγω κολαω με τις θερμοκρασιες που εχεις ρε φιλε σε IOH και ICH και τρελαινομαι.!! :suicide:

Πρεπει να σου εχει κατσει μιλαμε απιστευτη μητρικη.:OT:

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου πω οτι καλα εκανες και πειρες τις 2000μηζ, ελπιζοντας απο εξωτερικο λιωμα τιμη οπως εκανα και εγω. αυτες η μνημουλες κατεβαινουν πολυ κατω στα timing με αποτελεσμα να εχει πολυ καλυτερες επιδοσεις απο τα 2000μηζ και 9-9-9-24 στα games, δοκιμασε και θα δεις ;) επεισης προτιμουνται για οσους εχουν σκοπω το OC.. αυτες η τιμες που βλεπεις ειναι αουα στο PC Probe II και στο δικο μου τα ιδια λεει αλλα κανενα αλλο οπως RealTemp Cpu-Z κ.λπ δεν συμφωνη με το PC Probe II.

Ευχαριστω φιλε

Κοιτα ποιο πολυ παιζει το γαμοτο πηρα 2000αρες να μην τις παιξω εκει. 10 κατω με τιποτε παντως με 1.30 1.35. Με το ζορι 5 κατω βλεπω εγω.

Ετσι κι αλλιως για 24/7 δεν βλεπω καν τον λογο να παιζω τοσο ψηλα.

Λιγο serfαρισμα λιγο dirt2 και λιγο cod5 ο 960 μου ειναι αρκετος και στα default του και με καλες θερμοκρασιες.

defl.png[/quote

Link to comment
Share on other sites

:OT: @zpaf:

Φιλε οταν ποσταρεις διαφορα εγω κολαω με τις θερμοκρασιες που εχεις ρε φιλε σε IOH και ICH και τρελαινομαι.!! :suicide:

Πρεπει να σου εχει κατσει μιλαμε απιστευτη μητρικη.:OT:

Συγνωμη για την συνεχεια του offtopic

@takis-pa οι θερμοκρασιες του IOH και ICH εχουν να κανουν πιστευω με δυο πραγματα.

1) Αλλαγη της μαιμουδοψηκτρας και της παστας με την optional που εχει η REXIII.

2)Τα δυο μεγαλα ανεμιστηρια του HAF φυγανε (πλαινο και πανω). Τωρα ειμαι με 4 120αρια στο πλαι και 2 120αρια πανω

Το 2ο δεν ειχε ως αποτελεσμα να πεσουν μονο οι θερμοκρασιες της μητρικης αλλα και των vga.

Ξερεις και εσυ οτι η 1η σου vga ειναι κολλητα στο northbridge. Δεν μπορει να εισαι στην καρτα(vga) idle στους 50 και να εχεις διπλα σου το northbridge στους 40 βαθμους.

Οταν εστησα την μητρικη χωρις να κανω τιποτε απο τα δυο παραπανω ημουνα 55 60 περιπου στα ICH/IOH με το καλημερα(boot) και στο gaming μετα απο καμμια ωρα ειχανε παει στους 70 και η vga διπλα στους 85.

Εδω ειμαι με ολα (m/b cpu ram vga) default και θερμοκρασια δωματιου στου 22 βαθμους (a/c).

post-2962-1416074523,8817_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.