Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

αυτες ειναι επιλογες που οταν ειναι enabled μειωνουν την ταχυτητα του επεξεργαστη,αρα και το ρευμα που καταναλωνουν, για να εξοικονομισουν ενεργεια.

Βεβαια αυτο το κανουν οταν δεν χρειαζεται η ισχυς του επεξεργαστη.

Κατι αλλο...το turbo το εχεις κλειστο?

Τωρα αν λεγεται καπως αλλιως το EIST δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Το turbo είναι ανοιχτό και το θέλω ανοιχτό.Εξάλλου δεν έχει σχέση αυτό για να το κλείσω!

Επίσης ξανα έτρεξα linx και οι θερμοκρασίες κιμαίνονται από 65-71 και του nb μέχρι 43max!Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το κάνει αυτό αφού δεν παίζει ,λογικά κια από ότι καταλαβαίνω και από όσα ξέρω,θέμα throttling!

Επίσης κατέβασα ένα αρχείο που παρέθετε αρκετές σελίδες πιο πίσω ο Στέλιος και το άνοιξα και είδα ότι το turbo mode ειναι disabled αλλά το EIST είναι enabled!!!

i7turbo.jpg

Στο bios μήπως πρέπει να το κάνω disabled και είναι αυτό που φταίει?Και αν ναι ποια είναι η επιλογή του?Επειδή δεν βλέπω πουθενά EIST!!!

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαβασει ολο το θεμα...(κακως βεβαια) και δεν καταλαβα τι μου λες για το αρχειο αυτο.

Αν πχ το turbo ειναι ανοιχτο και τα multi που δινει ειναι μικροτερα απο τo multi που εχεις ισως στο κατεβαζει...γιατι λες απο 22 στο παει 21.Αυτο που λεω ισως ειναι και κοτσανα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο.Καταρχήν είπα ότι από 21 μου το πάει 20,όχι από 22 σε 21.Επίσης είπα ότι κατέβασα ένα αρχείο-πρόγραμμα,το i7 turbo 6.95 που έχω βάλει και στο screen shot πιο πάνω,το οποίο δείχνει ότι το turbo mode είναι απενεργοποιημένο αλλά το EIST ενεργοποιημένο.Και ότι όταν πάει full load τότε πέφτει ο πολλαπλασιαστής από 21 σε 20 παρόλλο που έχω χαμηλές θερμοκρασίες 66-71 και nb 43max.Και οπότε θεωρώ ότι δεν παίζει θέμα throttling αλλά δεν ξέρω τι sk@τ@ παίζει και τι να κάνω!Και αν για όλα τελικά φταίει το EIST που μου δείχνει ότι είναι ενεργοποιημένο και απενεργοποιόντας το διορθωθεί το πρόβλημα.Αλλά δεν βλέπω επιλογή για το EIST στο bios με σκοπό να το κάνω disable!

Link to comment
Share on other sites

Το screen shot δεν το ειχες βαλει οταν απαντουσα η τουλαχιστον δεν το ειχε φορτωσει σε μενα.

Δεν ξερω,αν υπαρχει με αλλο ονομα η EIST function.Δοκιμασε να αλλαξεις τα multi απο το turbo και να τα βαλειςνα ειναι ολα μεγαλυτερα απο το non turbo multi.

αποχωρο για υπνο,καλο κουραγιο με τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεμπερδέψουμε λίγο το φίλο venom7. Μπες στο bios της μητρικής σου και πήγαινε στο μενού Advanced->CPU Configuration. Υπάρχουν δύο τρόποι να μείνει μόνιμα ο πολλαπλασιαστής 21. Πρώτος τρόπος να τον βάλεις χειροκίνητα 21 από το cpu ratio οπότε δε σε απασχολούν μετά turbo και eist. Δεύτερος τρόπος να έχεις ενεργοποιημένο το turbo και το eist. Επειδή κάποιες φορές οι ρυθμίσεις αυτές επηρεάζουν η μία την άλλη, αν παρατηρήσεις ότι πάλι πέφτει στο 20 κάνε μια μικρή αλλαγή, π.χ βάλε turbo χωρίς eist ή και 21 πολλαπλασιαστή και turbo και eist. Κάποια στιγμή θα δεις ότι θα λειτουργεί σωστά. Αλλιώς πάρε μια gigabyte και ησύχασες (δε μπορούσα να μη το πω πάλι...αναθεματισμένες asus). Όση ώρα τρέχεις linx έχε πάντα ανοικτό το i7turbo και βλέπε αν πέφτει. Αν είναι θέμα θερμοκρασίας που αποκλείεται, δε θα πέσει αμέσως αλλά μετά από λίγα λεπτά. Αν πέσει αμέσως είναι προφανώς πρόβλημα του turbo και eist.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bios της μητρικής σου και πήγαινε στο μενού Advanced->CPU Configuration. Υπάρχουν δύο τρόποι να μείνει μόνιμα ο πολλαπλασιαστής 21. Πρώτος τρόπος να τον βάλεις χειροκίνητα 21 από το cpu ratio οπότε δε σε απασχολούν μετά turbo και eist.

Μα το έχω είδη 21 εκεί μέσα και παρόλλα αυτέ πέφτει!!!

Δεύτερος τρόπος να έχεις ενεργοποιημένο το turbo και το eist. Επειδή κάποιες φορές οι ρυθμίσεις αυτές επηρεάζουν η μία την άλλη, αν παρατηρήσεις ότι πάλι πέφτει στο 20 κάνε μια μικρή αλλαγή, π.χ βάλε turbo χωρίς eist ή και 21 πολλαπλασιαστή και turbo και eist.

Μα δεν έχω επιλογή για το eist στα bios!!!Δεν βλέπω κάπου κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Το eist είναι αυτό που λέει speedstep tech. Sorry που δεν το διευκρίνησα νωρίτερα. Η rampage ii extreme ήταν μέχρι τώρα η μόνη asus που κλείδωνε πραγματικά ο πολλαπλασιαστής στο 21. Στην Ρ6Τ δεν κλείδωνε ποτέ πέραν του 0001 bios. Δεν το καταλαβαίνω. Νομίζω πάντως ότι το speedstep και το turbo πρέπει να είναι και τα δύο ενεργοποιημένα για να κλειδώνει το 21 ή να έχεις 21 το cpu ratio και απενεργοποιημένα τα άλλα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο bios 1802 αλλά εμένα δεν έχει την επιλογή turbo mode tech αλλά την speedstep tech και είναι και disabled αλλά και το cpu ratio είναι 21 και παρόλλα αυτά μου ρίχνει τον πολλαπλασιαστή!!!

http://www.tomshardware.com/gallery/asus_rampage-ii-extreme_bios06,0101-180851-5824-0-0-0-jpg-.html

Τι παίζει?Γιατί δεν την έχει?Μήπως αυτού του bios?Τι να κάνω?

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με το linx που στα 4.2 μου έβγαζε λιγότερα GFlops και περισσότερο time διορθώθηκε...

i792021x200stable.jpg

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι για 21χ200=4.2 θέλει από bios 1.30000v core,ενώ για 20χ210=4.2 θέλει 1.33750 από bios!!!Και όλα αυτά για full stable linx!

Τι λένε?Καλά είναι?Επειδή εμένα μου φαίνεται πολύ το ρεύμα αλλά οι θερμοκρασίες καλές!

Στο σημαντικό της υπόθεσης τώρα και στο πρόβλημα που χρειάζομαι την βοήθειά σας...

Παρατήρησα κάτι που έχει σχέση με τους πολλαπλασιαστές και με αυτά που λέγαμε παραπάνω.Ότι όταν τρέχω Linx και έχω ανοιχτό το πρόγραμμα i7 turbo,τότε όλα πάνε τέρμα (100) τα C0 state percent και το multiplier πέφτει στο 20 όπως φαίνεται και στο cpu-z.

Όμως όταν τρέχω prime αντί για linx τότε στο πρόγραμμα i7 turbo τα C0 State percent δεν πάνε τέρμα (100) αλλά παίζουν μεταξύ 99,80-99,90 και το multiplier thread από 20.700 και πέφτει μέχρι περίπου το 20,400 και στο cpu-z δεν πέφτει ο πολλαπλασιαστής!!!Ίσως άμα το αφήσω για περισσότερη ώρα να πέσει κάτω από 20,400 και τελικά να πέσει και στο cpu-z.

1)Τι συμβαίνει ρε παιδιά?

2)ΓΙΑΤΙ μου ρίχνει τον πολλαπλασιαστή????

3)Γιατί δεν μου έχει την επιλογή turbo mode tech στα bios και πως να κάνω το EIST disable?

4)Τι να κάνω???

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Στα 4.2 με 21χ200 με μνήμες 1603 με 9άρια ή 20χ210 με μνήμες 1683 με 9άρια?

@alexkhr Το θέμα μου όμως δεν είναι που θα τον έχω για κάθε μέρα!Αλλά τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά που έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

@zpaf Αλήθεια,γιατί θες να ποστάρω vantage?

Να ενημερώσω όμως ότι είναι με 10.4.

Ορίστε με το καλύτερο αποτέλεσμα ανάμεσα στα δύο...

win73dmarkvantage5870ci.jpg

Τι λέει?Είναι καλά?

Απλα ηθελα να δω την διαφορα στο gpu score με εναν ι7 ποιο χαμηλα και με τα ρολογια της 5870 στα defaults της 850/1200.

Thanks anyway.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.