Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ρε παίδες όμως γιατί μου ζητάει πολύ ρεύμα όμως για τα 4.2?Έχω δοκιμάσει και με 1.28 αλλά τρώω μπλε οθόνη με κάτι 0x0000...A ή ....C2 και τέτοια!

Τι να κάνω?

με παραπανω δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω,απλά μου φαίνεται πολύ το να θέλει πάνω από 1.30++!!!

Έτρεξα με v core 1.35 και qpi 1.25 και πέρασε.Οπότε το qpi εντάξει δεν είναι?Και τώρα θα δοκιμάσω πιο κάτω στο v core.Και άμα βγάλει error τότε από v core δεν θα είναι αφού μου πέρασε πριν?

Link to comment
Share on other sites

Για το qpi που εμεινε η απορια χθες , ελεγα οτι μεχρι μια ταση τη δεχεται κανονικα το cpu και το βλεπεις οτι κερδιζεις . Απο ενα οριο και μετα , το cpu απλα δε δεχεται την μεγαλυτερη ταση και μπορει να παγωνει ... να γινεται ασταθες ή να μην κανει ουτε boot .

Το να ψοφησει απο qpi ταση δεν το εχω συναντησει . Πολλοι στο XS παιζουν με 1.5+ καθημερινα στο qpi εδω και ενα χρονο .

Απο οτι βλεπω , καλα το εχεις ψαξει μεχρι στιγμης . Το 1.30V για 4.2ghz ειναι απο τα καλα κομματια . Το 1.35 ειδικα για καλοκαιρι δε μου φαινεται καθολου ασχημο .:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω,απλά μου φαίνεται πολύ το να θέλει πάνω από 1.30++!!!

Έτρεξα με v core 1.35 και qpi 1.25 και πέρασε.Οπότε το qpi εντάξει δεν είναι?Και τώρα θα δοκιμάσω πιο κάτω στο v core.Και άμα βγάλει error τότε από v core δεν θα είναι αφού μου πέρασε πριν?

Το qpi είναι εντάξει. Με το vcore παίξε τώρα.

Για το qpi που εμεινε η απορια χθες , ελεγα οτι μεχρι μια ταση τη δεχεται κανονικα το cpu και το βλεπεις οτι κερδιζεις . Απο ενα οριο και μετα , το cpu απλα δε δεχεται την μεγαλυτερη ταση και μπορει να παγωνει ... να γινεται ασταθες ή να μην κανει ουτε boot .

Το να ψοφησει απο qpi ταση δεν το εχω συναντησει . Πολλοι στο XS παιζουν με 1.5+ καθημερινα στο qpi εδω και ενα χρονο.

Σ'ευχαριστούμε Στέλιο που το διασαφήνισες. Ακριβώς αυτό είπα ότι εννοούσες, απλά το διατύπωσα λίγο διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με περισσοτερο ρευμα στο vcore αλλα και στο qpi.

Για την ακριβεια βαλε το μεγιστο ασφαλες στο qpi v, 1.34 .

Eπειτα σταθεροποιησε με vcore και οταν φτασεις stable αρχιζεις να κατεβαζει το qpi μεχρι να βρεις τη χρυση τομη.

Επισης μην σφιγκεις τους χρονισμους των μνημων πριν σταθεροποιησεις το oc σου.

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys πραγματικά!Με βοηθάτε πολύ!

Μην ξεχνάτε ότι εμένα μου ζητάει qpi 1.25v με timings 9άρια(δείτε cpu-z).

Επίσης η τελευταία μου δοκιμή μέχρι στιγμής και η καλύτερη μέχρι τώρα(δεν νομίζω ότι γίνεται και πιο κάτω),είναι...

i792021x200stable.jpg

Όμως είμαι με ρεύμα στα bios 1.30v όπως βλέπετε και στο Turbo v,αλλά στα win με full load το ρεύμα πάει 1.323v και κάποιες φορές το cpu-z μπορεί να δείξει στιγμιαία και 1,349!!!

Δεν ξέρω γιατί!Μπορεί κάτι να παίζει με την μητρική.Μπορεί κάποιο ελλάτωμα στο load line calibration και αντί για vdroop έχω overvoltage!Αν είναι disabled τότε μπορεί να μου ρίξει το ρεύμα στιγμιαία κατά 0.05v περίπου αλλά το ρίχνει στάνταρ κατά 0,02-0,03v και άμα είναι είτε στο auto είτε στο enabled τότε συμβαίνει το αντίστοιχο αλλά προς τα πάνω,δλδ με αύξηση κατά την ίδια ποσότητα και στιγμιαία πάλι κατά 0,05 περίπου!!!

Δλδ άμα δίνω από bios 1.27v στα win θα είναι 1.30v και στιγμιαία μπορεί να δείξει κάποιες φορές και 1.32!!!Υ.Γ. Αυτό συμβαίνει μόνον όταν είναι σε φορτίο(full load).Υπό άλλες συνθήκες και idle καταστάσεις,δίνει όσο του δίνω από bios σχεδόν.

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

petrooko επηρεαζουν τα χαμηλοτερα dram freq και uncore;

venom αν θυμαμαι καλα παλαιοτερα ποστς του wacko απλα ετσι δουλέυει το vdroop στις x58 asus.

Overvoltage αντι για under.

Oποτε μην σε τρομαζει.

Link to comment
Share on other sites

Μα και κάτι άλλοι γνωστοί μου που έχουν την ίδια μητρική,δεν έχουν αυτό το θέμα!Μόνο το κλασικό vdroop!

@petrooko όντως γιατί βγάζει λιγότερο και πέρνει περισσότερο χρόνο?Είναι λογικό αυτό?Τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι λογικο κατι δεν παει καλα με τις ρυθμισεις ? αφου επρεπε να το εχεις καταλαβει απο μονος σου... σου ειπα το λογικο στα 4,2 αναλογα και με τις μνημες βεβαια ειναι να βγαζει γυρω στα 54 55 gflops ! εκει καπου!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα παιζουν ρολο οι μνημες αλλα και γω στα 1600 τρεχω με 8αρια βεβαια και βγαζω 54 55 που σου ειπα με χρηση full μνημης, τωρα τι να σου πω μαλλον για τις ρυθμισεις μου κανει

Link to comment
Share on other sites

Το overvoltage είναι γενικό φαινόμενο σε όλες σχεδόν τις μητρικές, αν ενεργοποιηθεί το vdroop compensation, loadline calibration ή όπως τέλος πάντων το αναφέρει η κάθε εταιρεία. Αποκλείεται να έχεις φίλους που δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα φίλε venom. Το κάνουν όλες οι μητρικές. Classified, P6T, MSI Eclipse, DFI T3eH8, Foxconn, Rampage II Extreme, Rampage III Extreme κτλ κτλ. Το έκανε και η ud7, αλλά μετά το F6 bios κάνει ένα πολύ μικρό undervoltage με το loadline calibration στο level 2. Το προτιμώ έτσι...Όσο για τα gflops, είναι πρόβλημα του linx. Δε φταίει κανείς. Αν τρέξει κανείς πολλές φορές το linx, θα παρατηρήσει ότι ακόμα και χωρίς καμμία αλλαγή στις συχνότητες τα gflops παίζουν πολύ από μέτρηση σε μέτρηση. Ο λόγος είναι ότι αλλάζει η ποσότητα της μνήμης που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα. Πολλές φορές χρησιμοποιεί 4700mb, άλλες 4300, άλλες 4500, με αντίστοιχες φυσικά αλλαγές στις τιμές των gflops. Δηλαδή το ποσό της μνήμης που είναι ελεύθερο κάθε φορά, ποικίλλει. Επομένως το linx χρησιμοποιεί όση μνήμη βρει ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν φταιει το liNX καταρχας χρησιμοποιει ιδια ποσοτητα μνημης.. αυτο το πραγμα παρατηρειται οταν γινεται καποια λαθος ρυθμιση και το CPU δεν παιζει σωστα... Δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ παντως θεμα του linx και αυτο φαινεται κιολας αμα δεις τα screenshoots του venom οπου η ποσοτητα μνημης ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με παραπάνω ρεύμα αλλά πήγαν 52+.Δεν πήγαν 54-55.ΑΛΛΑ δοκίμασα και στα 4.2Ghz με 20x210 και σε αυτήν την περίπτωση πήγαν 54+.Άρα...???Πάντως δεν ξέρω γιατί είχα λιγότερο στα 4.2ghz(49+) από ότι είχα στα 4ghz(52+) πριν!!!

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συμβαίνει!!!

Προσπαθώ να τρέξω στα 4.4ghz αλλά συμβαίνει κάτι το τελείως περίεργο!!!

Αρχικά ψάχνω να βρω πόσο ρεύμα χρειάζεται το qpi για μνήμες στα 1683.Έτσι έβαλα 20χ210 και μπούταρα και έτρεξα linx.Τελικά πέρασε linx με qpi v 1,25.

Στη συνέχεια βάζω στα bios ρυθμίσεις για τα 4.4ghz οι οποίες είναι 21x210 με μνήμες 1683 με 9άρια και qpi 1,25.Ρεύμα στο cpu έβαλα αρχικά 1.375 με σκοπό να δω άμα μπουτάρει,τρέχει και βγάζει Linx.

Όμως,το παράξενο της υπόθεσης και αυτό που μου συμβαίνει είναι ότι,ενώ μπαίνει στα win και ξεκινάει και τρέχει linx όταν γίνετε full load με το core temp, ο πολλαπλασιαστής από 21 γίνεται 20 και η συχνότητα από 4.4 γίνεται 4.2.Βγάζει linx αλλά με πεσμένο πολλαπλασιαστή οπότε είναι σαν να βγάζει στα 4.2!!!Οπότε δεν δοκιμάζω και με περισσότερο ρεύμα γιατί κάτι παίζει και φαντάζομαι ότι και με παραπάνω ρεύμα θα συμβεί το ίδιο.

Τι συμβαίνει ρε παιδιά???Γιατί μου το κάνει αυτό?Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε σας?Τι να κάνω?

Κάποιος κάποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι.ο cpu ριχνει την συχνοτητα του γιατι λογικα θα εχει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες στα 4.4ghz.τωρα για εσενα δεν ξερω γιατι εχεις και υδροψυξη.ριξε μια ματια παντως στις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.