Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Από δική μου δοκιμή πρόσφατα σε πολύ καλή υδρόψυξη με το δικό μου επεξεργαστή, όχι με τόσο καλό block (dtek fuzion v2) αλλά με πολύ καλύτερη αντλία (swiftech mcp655) και ένα 3πλό και ένα διπλό ψυγείο οι θερμοκρασίες ήταν τραγικές. Στην καλύτερη 2-3 βαθμούς καλύτερες από την true. Αποκλείεται να έχεις 25 βαθμούς διαφορά. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό το νούμερο. Ενδεικτικά, εγώ με την true στα 4200 με 1,24 και με δύο scythe slipstream push pull βλέπω περίπου 69-70. Καθόλου κακά για αέρας. Μόλις περάσω τα 1,32-1,33 τάση αρχίζουμε να οδεύουμε ολοταχώς προς 80. Την υδρόψυξη τη δοκίμασα καλοκαίρι δυστυχώς και στα 4650 περίπου με 1,46ν με ένα wprime 1024 έφτανε σχεδόν 100 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους καταφερα και εσπασα το φραγμα των 4 σταθερος ...

Τελικα οταν ολα τα αλλα αποτυχουν εμπιστευτειτε το μανιουαλ η κατασταση ...

Ορμομενος απο τον myst τα αφησα ολα auto και αλλαξα μονο vcore σε 1.28750v bios (1.264 idle/ 1.248 load παρολο το LLC enabled) και 1.32v το VTT.

Ενταξει δεν ειναι και 4,2 ακομα αλλα ειναι ενα μεγαλο βημα απο τα 185*21 που ειχα κολλησει ... :dance3:

t1246781_4116.jpg:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε μαν μην με απογοητευεις ... Μια χαρα ειναι η θερμοκρασια... μεχρι τα 100 εχουμε :D

Παντως σε full load το RE5, ολα full,1920*1200, πανω απο 62 δεν πηγε η θερμοκρασια ... οποτε γιατι να σκαω για το prime ...

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το έχουμε ξαναπεί ότι οι θερμοκρασίες prime ή ακόμα χειρότερα linx είναι εξωπραγματικές και ουδέποτε υπάρχει πιθανότητα να τις δεις σε πραγματικές συνθήκες, ούτε ακόμα και σε επεξεργασία βίντεο με 8 threads. Το λέω απλά γιατί δοκιμάζουμε αναγκαστικά με prime οπότε εκεί θα έχεις μάλλον πρόβλημα λόγω των θερμοκρασιών. Κατά τα άλλα όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου δοκιμή πρόσφατα σε πολύ καλή υδρόψυξη με το δικό μου επεξεργαστή, όχι με τόσο καλό block (dtek fuzion v2) αλλά με πολύ καλύτερη αντλία (swiftech mcp655) και ένα 3πλό και ένα διπλό ψυγείο οι θερμοκρασίες ήταν τραγικές. Στην καλύτερη 2-3 βαθμούς καλύτερες από την true. Αποκλείεται να έχεις 25 βαθμούς διαφορά. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό το νούμερο. Ενδεικτικά, εγώ με την true στα 4200 με 1,24 και με δύο scythe slipstream push pull βλέπω περίπου 69-70. Καθόλου κακά για αέρας. Μόλις περάσω τα 1,32-1,33 τάση αρχίζουμε να οδεύουμε ολοταχώς προς 80. Την υδρόψυξη τη δοκίμασα καλοκαίρι δυστυχώς και στα 4650 περίπου με 1,46ν με ένα wprime 1024 έφτανε σχεδόν 100 βαθμούς.

Εσύ δεν το έχεις σε κουτί, οπότε μην ξεχνάς ότι ο περιβάλλοντας αέρας έχει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία (εγώ παντα μιλάω για θερμοκρασίες μέσα στο κουτί). Επίσης το μπλόκ σου δεν πατούσε καλά γι αυτό είδες διαφορά μόνο 2-3 C. Τέλος εσύ μιλάς για TRUE με push - pull, εγώ είχα Ultra 120 Extreme μόνο push. Αν τα βάλεις όλα αυτά κάτω θα δεις πως μαζεύεις αυτό το νούμερο (πολύ πρόχειρα, 85 βαθμούς που είχα -10 βαθμούς περιβάλλον, -5 βαθμούς TRUE με push - pull = 70 που έχεις). Πάντα μιλάω για Linx που είναι 5 βαθμούς περίπου διαφορά από το prime95.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες που λέω τώρα είναι σε κουτί. Δεν έχω open air πλέον. Δικό μου λάθος αυτό που δεν το ανέφερα. Με push pull κερδίζεις το πολύ 3-4 βαθμούς απ'ότι με έναν push. Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο είναι οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιείς. Έχω κερδίσει 3-4 βαθμούς ακόμα σε σχέση με τους noctua που είχα πριν. Σε open bench θα είναι ακόμα καλύτερα υποθέτω. Το συμπέρασμα πάντως παραμένει, ότι δηλαδή με μια καλή αερόψυκτρα και διαλεγμένα κομμάτια (ανεμιστήρες, κουτί κτλ) είσαι πάρα πολύ κοντά στην υδρόψυξη, με λιγότερη ταλαιπωρία και με ελάχιστο συγκριτικά κόστος. Επιφυλάσσομαι για μια ακόμα δοκιμή σύντομα, στις τωρινές συνθήκες, με υδρόψυξη, για να καταλήξω σε ένα πιο αντικειμενικό συμπέρασμα. Από περιέργεια, το heatkiller από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες που λέω τώρα είναι σε κουτί. Δεν έχω open air πλέον. Δικό μου λάθος αυτό που δεν το ανέφερα. Με push pull κερδίζεις το πολύ 3-4 βαθμούς απ'ότι με έναν push. Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο είναι οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιείς. Έχω κερδίσει 3-4 βαθμούς ακόμα σε σχέση με τους noctua που είχα πριν. Σε open bench θα είναι ακόμα καλύτερα υποθέτω. Το συμπέρασμα πάντως παραμένει, ότι δηλαδή με μια καλή αερόψυκτρα και διαλεγμένα κομμάτια (ανεμιστήρες, κουτί κτλ) είσαι πάρα πολύ κοντά στην υδρόψυξη, με λιγότερη ταλαιπωρία και με ελάχιστο συγκριτικά κόστος. Επιφυλάσσομαι για μια ακόμα δοκιμή σύντομα, στις τωρινές συνθήκες, με υδρόψυξη, για να καταλήξω σε ένα πιο αντικειμενικό συμπέρασμα. Από περιέργεια, το heatkiller από που το πήρες?

Όλα είναι απο Αγγλία από το www.watercoolinguk.co.uk. Σε εμένα πάντως έκανε διαφορά. Αν όμως είχα προσθέσει και άλλα μπλοκς στο κύκλωμα σίγουρα δεν θα έβλεπα αυτή τη διαφορά. Στην περίπτωσή μου ο επεξεργαστής έχει αποκλειστικά το 4πλό ψυγείο. :) (και γω δεν έχω ανανεώσει ακόμα την υπογραφή μου :p )

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό. Σε γενικές γραμμές πάντως χρειάζεται 1,22-1,25 για τα 4 και 1,27-1,32 για τα 4200. Για καταπληκτικά κομμάτια όπως το δικό μου ή του lazy dog ή του yog-sothoth, είσαι prime stable στα 4 με 1,2 και στα 4200 με 1,25. Johny αν θέλει 1,4 για τα 4200 στο prime πολύ δύσκολα θα πάει 4,5 με οποιοδήποτε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα κάτι. Ο yog-sothoth χρησιμοποιεί το realtemp για θερμοκρασία. Το realtemp δείχνει 5 βαθμούς λιγότερο από το κανονικό καθ'ότι διαβάζει λάθος και το TJunction, κι αυτό δηλαδή 5 βαθμούς λιγότερο. Άρα αυτά που συζητάμε δεν είναι συγκρίσιμα γιατί εγώ μιλάω για everest ή coretemp (5+). Όταν λοιπόν εγώ λέω 69-70 βαθμούς, σε realtemp είναι 64-65. Άρα έχω ακριβώς την ίδια θερμοκρασία με τον sothoth στα 4,2. Άλλη μια απόδειξη της αδυναμίας της υδρόψυξης.

EDIT: Άκυρο το ποστ. Ελέγχοντας ξανά τα δεδομένα δεν ισχύει αυτό που είπα. Από την έκδοση 3.00 του realtemp και μετά δεν υφίσταται η διαφορά των 5 βαθμών από τα υπόλοιπα προγράμματα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στη συχνότητα που είσαι. Είναι πολύ χαμηλή. Βάλτο 1,8 και άστο εκεί. Μετά τα 4,2 πιθανώς να χρειαστεί αύξηση πάνω από 1,8.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαπιστωσα πως αρκετοι εχουν την P6T Deluxe V2 (πολυ πιθανο να ισχυει και στις αλλες της εκδοσεις) θελω να μοιραστω κατι που νομιζω πως δεν εχει αναφερθει μεχρι στιγμης (συγχωρεστε με αν κανω λαθος), μιας και προσφατα την απεκτησα και γω.

Ειναι γνωστο πως με το Turbomode και το C1e enabled στο bios o πολλαλασιαστης αυξανεται κατα 1, με 2 η περισσοτερους active cores.Υπαρχει ομως τροπος ο πολλαπλασιαστης να αυξηθει κατα 2 οταν μονο ενας πυρηνας ειναι ενεργος.Αυτο γινεται ενεργοποιωντας την επιλογη C-state support στο BIOS (το οποιο απο default ειναι disabled).

Μπορειτε να το δοκιμασετε τρεχοντας ενα thread στο Prime95 και παρακολουθοντας τον πολλαπλασιαστη στο cpu-z να παιζει μεταξυ x21 και x22,αναλογα με το τι αλλο συμβαινει στον υπολογιστη εκεινη τη στιγμη.

Αυτο που διαπιστωσα εγω (και δεν ξερω αν συμβαινει μονο στο δικο μου συστημα) ειναι πως, με ενεργοποιημενο το C-state support μπορει να εχω 3-4 βαθμους κατω στον επεξεργαστη σε idle και ενα εξτρα boost οποτε χρησιμοποιειται ενας μονο πυρηνας,αλλα σε benchs πχ στο 3dmark06 για καποιο λογο πεφτουν κατα πολυ οι επιδοσεις (και μαλιστα τα επιμερους σκορ της GPU και οχι της CPU).

Για παραδειγμα στο δικο μου συστημα (i7 940 στοκ και radeon 5850@850/1200) με το C-state on ειμαι στα 17800-18200 (παιζει αρκετα το αποτελεσμα) ενω με το C-state off ειμαι σταθερα στα 20300.

Μπορει καποιος να το δοκιμασει και να μας πει αν οντως ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει γιατί σε μεγάλο φορτίο και αυτή η μητρική έχει το ίδιο πρόβλημα που προσπαθούσα να αποφύγω δίνοντας την msi eclipse που είχα πριν. Ρίχνει τον πολλαπλασιαστή ή αλλιώς απενεργοποιεί το turbo. Δηλαδή αν ο επεξεραγστής σου έχει 23 πολλαπλασιαστή οπουδήποτε, μόλις τρέξεις μια εφαρμογή με φορτίο πάνω από 75% (prime, linx κτλ.), ο πολλαπλασιαστής πέφτει στο 21. Γι'αυτό βλέπεις μειωμένες επιδόσεις με το C1E on. Όταν το απενεργοποιείς το πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή επανέρχεται μόλις περάσεις τα 4200 MHz. Εκεί που ήμουν έτοιμος κι εγώ να σπάσω τη μητρική έτσι γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ τελευταία με δαύτες, βρίσκω ένα πολύ ωραίο thread που λέει ότι αν κάνω crossflash με ένα bios της παλιάς Ρ6Τ deluxe, κλειδώνει ο πολλαπλασιαστής. Ας το δοκιμάσω λέω και πέτυχε.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιγραφω ακριβως το ιδιο φαινομενο.Αναφερομαι στην επιλογη C-state support και oxι στην C1E, την οποια εχω παντα ενεργοποιημενη.Στο linx και στο prime με το turbo on ειναι μονιμα το turbo ενεργοποιημενο,δεν πεφτει ο πολλαπλασιαστης.Παραθετω το παραδειγμα του δικου μου επεξεργαστη στο 3dmark06, φανταζομαι θα ισχυει το ιδιο και στον 920, αλλα παντα με max multi x20(+1) αντι για x22(+1) που ειναι στον 940.

C1e support παντα ON:

-c-states off, turbo mode off : 2933mhz (133x22), 19200 3dmarks

-c-states off, turbo mode on : 3059mhz (133x23), 20300 3dmarks

-c-states on, turbo mode off : 2933mhz (133x22), 17600 3dmarks

-c-states on, turbo mode on : 30559-3192mhz (133x23-24) : 17800-18200 3dmarks

Αυτο μου φαινεται παραδοξο, το πως ενεργοποιωντας το c-states support στα ιδια η παραπανω ρολογια να μειωνεται η αποδοση

Έγινε επεξεργασία από BillGS
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή c-states αφορά νομίζω τον επεξεργαστή σε idle κατάσταση και είναι πτώση του πολλαπλασιαστή ανάλογα με το φορτίο. Δεν παίρνει μέρος σε οποιαδήποτε λειτουργία του με φορτίο. Όπως είπα και παραπάνω, ο πολλαπλασιαστής σε αυτή τη μητρική σε φορτίο πέφτει μετά τα 4200. Σε μικρότερες συχνότητες τον κρατάει στο μέγιστο ανάλογα με τη ρύθμιση που έχουμε βάλει εμείς. Γι'αυτό σε σένα τον κρατάει όσο τον βάζεις. Την πτώση αυτή των επιδόσεων με c-states on δε μπορώ να την εξηγήσω. Δε βγάζει νόημα, εκτός αν τελικά δεν αφορά μόνο την idle κατάσταση αλλά επηρεάζει τελικά και το load.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.