Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

στα 1.35v κ 4.3ghz μουδωσε ας πουμε error το LinX.. εκτος της αυξησης του vcore (που οντως στα 1.4v ειναι stable) θα μπορουσα δλδ ναυξησω το ΙΟΗ? το QPI/DRam τοχω Αuto..

Κατ'αρχήν να μη βάζεις ποτέ auto. Η μητρική το ρυθμίζει όπως θέλει και συνήθως δίνει πολύ περισσότερο ρεύμα απ'ότι χρειάζεται. Δεύτερον, μπορεί να σε βοηθήσει το ΙΟΗ και το PLL. Αν και συνήθως αν η σταθερότητα βελτιώνεται με την αύξηση του vcore τότε δε σε βοηθούν αυτά. Αν όσο και να ανεβάζεις το vcore δε σταθεροποιείται, σημαίνει ότι δε φταίει αυτό για την αστάθεια, άρα τότε μπορούν να βοηθήσουν. Δε χάνεις τίποτα βέβαια να δοκιμάσεις ένα διαφορετικό συνδυασμό και να δεις πως πηγαίνει.

4,2 stable :triniti:

Ωραίος. Και εις ανώτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η msi κάνει 0.5MHz overclock οπότε είναι 215.5. Τώρα όμως έχω μια Asus P6T Deluxe V2 οπότε είναι 214.8 αλλά με λιγότερο ρεύμα. 1,39. Θα παίξω και παραπάνω αλλά δεν έχω αξιωθεί. Μακάρι να με φτάσεις αλλά το κόβω χλωμό.:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

έχω επεξεργαστή D0, x58-udr3, thermalright ultra 120 xtreme, gskill 1333MHz

σήμερα μου ήρθε η ψύκτρα και τα έστησα. συμβουλεύτηκα και έναν οδηγό της gigabyte για 4GHZ

βάζω prime και μετά από κανένα 10λεπτο blue screen :(

η μέγιστη τιμή της θερμοκρασίας στο prime ήταν 78 βαθμοί (μόνο ο ένας πυρήνας έπιανε τόσο)

αυτά που ρύθμισα είναι:

bcklc: 200

QPI 36x

TURBO: OFF

HT: ON

memory speed: 1200MHz

UnCore 2600

Vcore: 1,30

QPI/Vtt: 1,515

αργότερα άλλαξα και το QPI/vtt σε μικρότερη τιμή αλλά πάλι τα ίδια

μπορείτε να με συμβουλέψετε για κάποιες τιμές στα setting για να το καταφέρω στα 4GHz πιο εύκολα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :T:

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμ...:p και τι θερμοκρασιες εχεις γιατι εγω εχω κατι 35-40αρια σε idle και 65-70 στο πριμε..

35ρια σε idle δεν παίζει να έχεις. 40 ίσως. Μια χαρά είσαι. Εγώ με την τάση 1,28, δηλαδή στα 4300 περίπου, έχω 69-70 στο prime με HT on πάντα. Με τάση 1,35 και συχνότητα 4420, βλέπω 78-79 στο prime. Από εκεί και πάνω σταματάω πλέον να τρέχω prime γιατί δεν έχει νόημα λόγω θερμοκρασίας. Σκέφτομαι την υδρόψυξη τελευταία, μήπως και καταφέρω και περάσω τα 4600 για 24/7 μιας και έχω ένα από τα τρία καλύτερα batches D0 που έχουν κατασκευαστεί. Καλός αλλά φωτιά ο άτιμος. Θα το ερευνήσω.

μπορείτε να με συμβουλέψετε για κάποιες τιμές στα setting για να το καταφέρω στα 4GHz πιο εύκολα;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :T:

Όπως έχω πει δεκάδες φορές δε γίνεται να σταθεροποιηθεί ένα σύστημα με έτοιμες τιμές άλλων. Το overclocking θέλει ψάξιμο και υπομονή. Όλη η μαγεία του άλλωστε αυτή είναι. Να προσπαθείς μόνος σου να στραγγίξεις και την παραμικρή έξτρα απόδοση που μπορεί να σου δώσει το σύστημα σου. Οπότε ξεκίνα από την αρχή σιγά σιγά. Άμα σώνει και καλά θέλεις κάποιες ενδεικτικές τιμές για τα 4 είναι: επεξεργαστής 1,25-1,27, qpi 1,3. Δε χρειάζεται κάτι άλλο κανονικά. Άμα δεις και δε σταθεροποιείται δώσε στο CPU PLL 1,88 και στο ΙΟΗ 1,25. Άμα ούτε με αυτά δε μπορεί να σταθεροποιηθεί, μάλλον έπεσες σε μάπα κομμάτι. Η μητρικούλα που έχεις είναι συμπαθητική αλλά πρόσεξε το τεράστιο vdroop που έχει η τάση. Για να έχεις 1,25-1,27 στον επεξεργαστή με αυτή τη μητρική θα πρέπει να δώσεις στο bios 1,32-1,35. Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα σου. Επίσης βάλε το uncore στα 2400 για αρχή. Πάντα να το βάζεις στο διπλάσιο της μνήμης και αν πηγαίνει καλά χωρίς πρόβλημα, μπορείς να το ανεβάσεις ένα σκαλί. Δοκίμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 40 φτανει αλλα συνυθως παιζει στο 37-38 με 1,37 ταση χωρις πολυ ψαξιμο..θα δω αυτες τις μερες μηπως παω και 4500+ αν και τωρα μια χαρα ειμαι..οταν βαλω και w/c βλεπουμε..οσων αναφορα τα batches..που μπορω να το δω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί του επεξεργαστή και πάνω του φυσικά. Είναι 8 ψηφία του τύπου 3845Β026. Αυτό είναι το δικό μου. Τα golden batches, κοινώς τα καλύτερα, είναι 3845Β026, 3845Β027 και 3849Β018. Πάνε με αέρα γύρω στα 4,6 με περίπου 1,45, 4,7 με νερό με 1,48-1,52 και με cascade ή άζωτο 5200-5300. Και το φοβερό είναι ότι όταν το πήρα εγώ δεν υπήρχαν αυτές οι πληροφορίες και το διάλεξα στην τύχη μεταξύ τριών-τεσσάρων διαφορετικών. Αυτό θα πει κωλοφαρδία.:T:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ :-)

τελικά ήταν στο prime 7 ώρες χωρίς να βγάλει λάθη :-)

οι ρυθμίσεις που έκανα:

20*200

QPI 7,2

MEMORY 1200MHz

TURBO: OFF

HT: ON

Uncore: 2600

Vcore: 1,35

QPI/Vtt: 1,315

IOH : Auto (1,10)

CPU PLL: Auto (1,80)

κατά τη διαδικάσία του prime η μέγιστή θερμοκρασία στον ένα πυρήνα ήταν 82 και στους άλλους 75-78

λέτε να τα αφήσω έτσι ή υπάρχει κάποια αλλαγη που μπορώ να κάνω ώστε να μου τον κρατάει πιο κρύο ή σε χαμηλότερα volt ;

Να ανεβάσω τις μνήμες από τα 1200MHz ; (είναι Gskill 1333MHz)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :T:

Έγινε επεξεργασία από myst
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ταχύτητες που έχετε είναι λογικές για την χρήση του συγκεκριμένου επεξεργαστή 24/7; Επίσης οι θερμοκρασίες σε load δεν είναι υπερβολικές; μια καλή αερόψυξη φτάνει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ναι..στο κατω κατω σε κανενα προγραμμα δεν περνεις τις θερμοκρασιες του πριμε..και οι idle ειναι μια χαρα νομιζω..οσο για το voltage ειναι λιγο ψηλα αλλα αξιζει για τις επιδοσεις που εχεις..σημερα ετρεξα ενα vantage στο performance 57.000 pts εβγαλε περιπου..και απο θερμοκρασια δεν περασε τους 50-58 βαθμους..

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι με νερό (ΗK 3.0 copper, PA 120.4, Laing 18W + XSPC reservoir top + 4x Yate Loon 2200rpm @ 5v pull) αυτή τη φορά και HT on. Συντηρητικά για αρχή και βλέπουμε όταν βρεθεί ξανά χρόνος.

t1245841_4200-ht.jpg

t1245862_cachemem1600-67618.png

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Στην υδρόψυξη είναι μόνο ο επεξεργαστής? Τσίπσετ και κάρτα γραφικών? Laing 18W είναι η D5? Ή το δυνατότερο μοντέλο? Βγαίνει με 1500L/H και βγαίνει και σε ένα μοντέλο λίγο πιο δυνατό στα 1800-1900L/H. Σε τρέλανα στις ερωτήσεις το ξέρω αλλα είναι επειδή σκέφτομαι να πάω ξανά μετά από χρόνια σε υδρόψυξη αν και δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο τελικά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

κατά τη διαδικάσία του prime η μέγιστή θερμοκρασία στον ένα πυρήνα ήταν 82 και στους άλλους 75-78

λέτε να τα αφήσω έτσι ή υπάρχει κάποια αλλαγη που μπορώ να κάνω ώστε να μου τον κρατάει πιο κρύο ή σε χαμηλότερα volt ;

Να ανεβάσω τις μνήμες από τα 1200MHz ; (είναι Gskill 1333MHz)

Mε τι ψυκτρα εισαι και σε τι tower;

Το 1,35 vcore τι σου εδινε στα windows και ειχες το loadline calibration enabled ή disabled;

Eφοσον ειναι σταθερος μπορεις να δοκιμασεις παλι prime με λιγοτερο ρευμα ... ενα κλικ την φορα, συνηθως για ασταθεια λογω vcore θα σου "σκαει" σε λιγοτερο απο ωρα, οποτε κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να περιμενεις 7αωρα σε καθε vcore setting που βαζεις ...

Οταν βρεις ενα σημειο που περασε την μια ωρα και σε ικανοποιει το αφηνεις και 7αωρο για να εισαι 100% σιγουρος ...

Οι μνημες κατα πασα πιθανοτητα πανε και παραπανω, αλλα καλυτερα για μενα να δοκιμασεις χαμηλοτερα timings και υψηλοτερο uncore multi. Δοκιμασε εως και x19.

Link to comment
Share on other sites

Στην υδρόψυξη είναι μόνο ο επεξεργαστής? Τσίπσετ και κάρτα γραφικών? Laing 18W είναι η D5? Ή το δυνατότερο μοντέλο? Βγαίνει με 1500L/H και βγαίνει και σε ένα μοντέλο λίγο πιο δυνατό στα 1800-1900L/H. Σε τρέλανα στις ερωτήσεις το ξέρω αλλα είναι επειδή σκέφτομαι να πάω ξανά μετά από χρόνια σε υδρόψυξη αν και δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο τελικά.

Μόνο ο επεξεργαστής. Είναι η DDC Ultra ver3.2 με 600l/h. Η D5 είναι στα 1200l/h (έχει και έκδοση που μπορείς να μειώσεις τη ροή). Κυρίως αγόρασα υδρόψυξη ξανά γιατί βαρέθηκα να καθαρίζω σκόνες απο την Ultra 120 Ex, με είχε κουράσει και ήθελα και το Silverstone TJ07, οπότε ήταν μια χαρά για εγκατάσταση μέσα. Οι θερμοκρασίες είναι εντελώς διαφορετικές όμως, τον είχα στα 4400 χωρίς HT και χτυπούσα 85, η στα 4000 με HT και χτυπούσα 88-90. Τώρα 200 παραπάνω, με μεγαλύτερη θερμοκρασία περιβάλλοντος από πριν (περίπου 5 βαθμούς) και φτάνει τα 65, δλδ άμεση σύγκριση με τον αέρα (αν και 200 Mhz κάτω στον αέρα) στους 60 βαθμούς , μια διαφορά 25 βαθμών πιστεύω ότι είναι μια χαρά. Θα το παλέψω για 4500 σύντομα, κάποια πρώτα τεστ που έκανα μου πέταξαν λάθη μετά απο 7 pass στο Linx με μέγιστη θερμοκρασία τους 75 και 1.4v. Απλά δεν είχα χρόνο να τεστάρω παραπάνω. Ίσως μπορέσω να ρίξω και άλλο τις θερμοκρασίες αν ξανα-απλώσω Coolaboratory Liquid metal pro γιατί πιστεύω ότι βιάστηκα πολύ να τα συνδέσω και δεν πρόσεξα αρκετά το στρώμα να είναι ομοιόμορφο και στο σωστό πάχος (είναι και λίγο μανίκι να την απλώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.