Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Στα 4.2 με 1.35 ρευμα φτανω τους 89 βαθμους με linpack αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ για να τον εχω ετσι 24/7. Ειδικα τωρα που εχει ακομα ζεστες... Οταν φευγω το PC μενει ανοιχτο και το κλιματιστικο κλεινει ;)

Link to comment
Share on other sites

Μολις κατέβασα το OCCT. Ξέχασα να αναφέρω πως έχω και GPU μια 4890. Μου έβγαλε κάποιο μήνυμα οτι το Gpu Occt δεν θα λειτουργεί και είναι όντως απενεργοποιημένο, γιατί;

Γιατι δεν εχεις περασμενο DirectX 9 που θελει για να τρεξει. Ριξε ενα linpack για κανενα 5λεπτο και πες μας θερμοκρασιες... οχι το απλο τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανέβασα το Bus speed στα 160 άρα είναι 160χ20= 3,2Mhz και έτρεξα 6 λεπτα το OCCT και μου έβγαλε αποτελέσματα: cpu1 : 42 cpu2: 36 cpu3: 40 cpu4: 36 . αυτες ειναι οι θερμοκρασίες του κάθε πυρηνα;

Ναι αν και μου φαινονται πολυ χαμηλα... OCCT linpack ετρεξες; αυτες ειναι θερμοκρασιες IDLE. Πατησες να ξεκινησει το τεστ; :p

Link to comment
Share on other sites

Το απλο ητανε τωρα τρεχω το λινκπακ

Στο απλο με την συχνοτητα που εχεις επρεπε να εχεις χτυπησει τουλαχιστον 65 βαθμους... το βαζεις και πατας το ON για να ξεκινησει... και ξεκιναει να μετραει το χρονομετρο...

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω το occt linpack?ψαχνω στο γουγλη αλλα βρισκω το σκετο occt

occt λεγεται το προγραμμα. Το linpack ειναι ενα απο τα τεστ που εχει μεσα. Δεν υπαρχει τιποτα αλλο που να σκιζει ετσι τον επεξεργαστη...

Link to comment
Share on other sites

Στο απλο με την συχνοτητα που εχεις επρεπε να εχεις χτυπησει τουλαχιστον 65 βαθμους... το βαζεις και πατας το ON για να ξεκινησει... και ξεκιναει να μετραει το χρονομετρο...

Δεν ειδα πουθενα να γράφει θερμοκρασιες εκτος απο idle εχω ενα προγραματακι το core temp 0.99.5 κι εκει μου εβγαλε : core0: 60 core1: 56 core2: 58 core3: 51 καλα δεν ειναι για 3,2Mhz;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα πουθενα να γράφει θερμοκρασιες εκτος απο idle εχω ενα προγραματακι το core temp 0.99.5 κι εκει μου εβγαλε : core0: 60 core1: 56 core2: 58 core3: 51 καλα δεν ειναι για 3,2Mhz;

Το βαζεις στο linpack και πατας το ΟΝ. Στο εχω κυκλωσει... Οταν το πατησεις το χρονομετρο απο πανω αρχιζει να μετραει...

post-13340-1416074103,5091_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ τρεχει τωρα το εβαλα στα 8 λεπτα και μεγιστη θερμοκρασια που εδειξε ως τωρα ηταν 66 βαθμοι , ειναι οκ;

Μια χαρα εισαι... Για δοκιμασε τις ρυθμισεις που θα σου πω... (ρυθμισεις για να παει στα 4) και πες θερμοκρασιες.Απο τις ρυθμισεις του OCCT πες του να σε κοβει στους 90 και οχι στους 80 που ειναι τωρα...

Στο ΒΙΟS πας

Αi overclock tuner : Manual

BCLK: 190

CPU voltage 1.28125

CPU DLL VOLT 1.96

QPI/DRAM voltage: 1.28125

UCLK: 3237 αν εχεις 1600αρες μνημες...

Και πες θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.