Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Μια χαρα εισαι... Για δοκιμασε τις ρυθμισεις που θα σου πω... (ρυθμισεις για να παει στα 4) και πες θερμοκρασιες.Απο τις ρυθμισεις του OCCT πες του να σε κοβει στους 90 και οχι στους 80 που ειναι τωρα...

.

Ti eννοείς μ' αυτό; Που βρισκονται αυτές οι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ok για τις ρυθμίσεις του bios η μονη ερωτηση ειναι CPU DLL Volt ή CPU PLL Volt;

Για τις ρυθμίσεις του OCCT ελεγα , που ειναι αυτες και τι εννοεις να με κοβει στο 90 και οχι στο 80;

CPU PLL. Τυπογραφικο λαθος :p

Στο OCCT πας options και πατας το κουμπακι με το γραναζι...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με linpack εισαι αψογα... Αν ειναι με το κανονικο τοτε εχεις θεμα... Εμενα στα 4Ghz χτυπαει 85αρια. Το linpack τον σκιζει και τον επεξεργαστη και τις μνημες... Αν το βαλεις στο απλο θα δεις πολυ παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι... Για δοκιμασε τις ρυθμισεις που θα σου πω... (ρυθμισεις για να παει στα 4) και πες θερμοκρασιες.Απο τις ρυθμισεις του OCCT πες του να σε κοβει στους 90 και οχι στους 80 που ειναι τωρα...

Στο ΒΙΟS πας

Αi overclock tuner : Manual

BCLK: 190

CPU voltage 1.28125

CPU DLL VOLT 1.96

QPI/DRAM voltage: 1.28125

UCLK: 3237 αν εχεις 1600αρες μνημες...

Και πες θερμοκρασιες...

Μηπως χρειαζονται και αλλες ρυθμισεις εδω; Τα βιος εχουνε πολυ περισσοτερες κι εσυ μου ανεφερες μονο 5, ισως χαζη ερωτηση αλλα οπως ειπα δεν γνωριζω πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως χρειαζονται και αλλες ρυθμισεις εδω; Τα βιος εχουνε πολυ περισσοτερες κι εσυ μου ανεφερες μονο 5, ισως χαζη ερωτηση αλλα οπως ειπα δεν γνωριζω πολλα.

Μετα πας σε πολυ προχωριμενο OC στο οποιο δεν ειμαι και εγω εμπειρος... Το θεμα ειναι να ειναι stable το συστημα... βαλε να τρεξει το απλο OCCT για μερικες ωρες και αν δεν κρασαρει το μηχανημα εισαι stable...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με linpack εισαι αψογα... Αν ειναι με το κανονικο τοτε εχεις θεμα... Εμενα στα 4Ghz χτυπαει 85αρια. Το linpack τον σκιζει και τον επεξεργαστη και τις μνημες... Αν το βαλεις στο απλο θα δεις πολυ παρακατω...

Οπως ειπα ειτανε 7 λεπτα σε λινπακ και maximum 85 βαθμους απο το core temp και 83 βαθμους απο το OCCT

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ειτανε 7 λεπτα σε λινπακ και maximum 85 βαθμους απο το core temp και 83 βαθμους απο το OCCT

Μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες σου. Δεν ανεβηκε και λιγο. 1.2Ghz... Την χρηση που βλεπεις στο linpack δεν την βλεπεις σε καθημερινη βαση. Εκτος και αν κανεις τρελλο rendering...

Link to comment
Share on other sites

Μετα πας σε πολυ προχωριμενο OC στο οποιο δεν ειμαι και εγω εμπειρος... Το θεμα ειναι να ειναι stable το συστημα... βαλε να τρεξει το απλο OCCT για μερικες ωρες και αν δεν κρασαρει το μηχανημα εισαι stable...

Να μην δοκιμασω δηλ το linpack στα 4 Ghz;

Link to comment
Share on other sites

Απο το CPU-Z που κατεβασα βλεπω τις μνημες να ειναι στα 1140 Μhz με 8-8-8-20 ενω απο τη μαμα τους ειναι στα 1600 με 7-8-7-20. Για να δουλεψουνε εδω πρεπει να τις βαλω στο βιος manual σ'αυτες τις τιμες και να μην τις αφησω στο auto;

Link to comment
Share on other sites

Απο το CPU-Z που κατεβασα βλεπω τις μνημες να ειναι στα 1140 Μhz με 8-8-8-20 ενω απο τη μαμα τους ειναι στα 1600 με 7-8-7-20. Για να δουλεψουνε εδω πρεπει να τις βαλω στο βιος manual σ'αυτες τις τιμες και να μην τις αφησω στο auto;

Το cpuz σου βγαζει 1140 ή 570; Αν σου βγαζει 1140 τοτε τρεχουν στα 2280 :S ριξε ενα screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Πατας στο πληκτρολογιο το κουμπακι ptrscr και μετα paste στη ζωγραφικη και save... παιζουν πολυ χαμηλα οι μνημες σου και δεν ειναι λογικο με τετοιο BCLK. Το ΒΙΟS τι λεει; Γιατι μπορει να ειναι σκαλωμα του cpuz...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προ λίγων ημερών κάτοχος ενός Ι7 920 D0 ,μητρικής Asus P6T , μνημών Mushkin 6GB 1600Mhz (7-8-7-20) και ψύκτρα CoolerMaster Hyper Z-600.Μιας και δεν είχα στο παρελθόν Ιντελ , το τελευταίο μου σύστημα ήταν AMD δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από τους Ιντελ και γενικά από τους Ι7.

Έχω τις εξής απορίες και θα παρακαλούσα για όποια βοήθειά σας:

- Η μητρική μου έχει το bios 603 και στο site της Asus έχω δει ένα καινούριο το 707. Αξίζει να βάλω το νέο bios και αν ναι πως μπορώ να το εγκαταστήσω; Θα παρακαλούσα για αναλυτικές οδηγίες μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα PC και γενικώς τα αγγλικά μου είναι μέτρια.

- Θα θελα να ασχοληθώ με OC άλλα δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Θα παρακαλούσα πολύ από τους σχετικούς για αναλυτικές οδηγίες βήμα προς βήμα στις ρυθμίσεις των bios και τι πρέπει να προσέξω. έχω διαβάσει κάποια θέματα εδω στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό γι αυτή τη μητρική (Asus P6T) .

Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάπως έτσι αρχίσατε. Μπορεί με τα ερωτήματα μου εδώ στο φόρουμ να μάθουνε και κάποιοι άλλοι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για όποια βοήθειά σας.

Ξαναποσταρω τις απορείες μου και θα παρακαλουσα πολυ για όποια βοήθειά σας. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ξαναποσταρω τις απορείες μου και θα παρακαλουσα πολυ για όποια βοήθειά σας. Ευχαριστω

Tωρα για το OC τι περιμενεις; Να κατσει καποιος να σου κανει και μαθημα; Μπορεις να βρεις πολλους οδηγους στο ιντερνετ. Google is your friend και πανω απο ολα διαβασε καλα το manual της μητρικης σου... Διαβαζεις και κανεις τις δοκιμες σου... Οσο πιο ψιλα ανεβεις και εισαι stable με καλες θερμοκρασιες, τοτε εισαι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.