Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ξεκίνα με 1.35 στο cpu αν θες να παίξεις στα 4 GHz. To 1.16v που φαίνεται στο screenshot είναι πολύ λίγο.

Το 1,16ν είναι σε idle. Αν έχει δώσει από bios 1,2125 και έχει ενεργοποιημένο το loadline calibration θα παίρνει σε load όσο βάζει στο bios+0,02. Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν 1,23. Επίσης 1,35 για 4 είναι πάρα πολύ αλλά θα μπορούσε να ξεκινήσει με αυτό και να αρχίσει σιγά σιγά να το ρίχνει. Αποκλείεται επίσης να μη μπορεί να σηκώσει η μητρική 172 bclk. Στα 200-210 θα τερματίσει αν και αυτό είναι χλωμό δεδομένου ότι οι Ρ6Τ οι απλές ανέβαζαν περισσότερο και από Ρ6Τ Deluxe.

Φίλε Fanistelrooy ξεκίνα με 1,35 αφήνοντας τα άλλα όπως είναι, έχοντας απλά υπόψη σου ότι οι μνημούλες θα ανέβουν στα 1528. Και πάλι βέβαια είναι κάτω από την ονομαστική τους ταχύτητα οπότε δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτα εδω:


CPU Ratio 21.0
Intel Speedstep Disabled
BCLK freq 191
PCIE freq 100
DRAM freq 1531
UCLK freq 3063
QPI Likn Data Rate Auto (6893, 8424, 9191MT/s αυτες τις επιλογες εχει)

DRAM Timing 9-9-9-24
DRAM Timing Mode 2N

CPU Voltage 1.32500
CPU PLL Voltage Auto
QPI/DRAM 1.34375
IOH Voltage 1.18
DRAM Voltage 1.50

Load Line Calibration Enabled
CPU Spread Spectrum Disabled
PCIE Spread Spectrum Disabled


C1E Support Disabled
A20M Disabled
Intel Speedstep Disabled
Intel C-STATE Disabled

Ολα τα υπολλοιπα στο [Auto]

Περασε 10γυρους Linx με 4GB μνημη στο τεστ και θερμοκρασια μεχρι 82 βαθμους.

Θα δοκιμασω να ριξω το CPU Voltage.

Tο QPI/DRAM το δοκιμασα απο πιο χαμηλα αλλα μου πεταγε σφαλματα 0x0A (unstable RAM/IMC, increase QPI).

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το QPI Link Data Rate βάλτο χειροκίνητα στη χαμηλότερη τιμή. Περίεργο πάντως να θέλεις τόσο πολύ ρεύμα στο qpi εκτός αν με το auto λειτουργεί ψηλότερα σε συχνότητα. Δε νομίζω όμως γιατί αν δούλευε στα 8424 δε θα άναβε καν. Το όριο με νερό και αέρα είναι περίπου 7000ΜΤ/S. Η θερμοκρασία σου επίσης είναι λιγάκι υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Το QPI Link Data Rate βάλτο χειροκίνητα στη χαμηλότερη τιμή. Περίεργο πάντως να θέλεις τόσο πολύ ρεύμα στο qpi εκτός αν με το auto λειτουργεί ψηλότερα σε συχνότητα. Δε νομίζω όμως γιατί αν δούλευε στα 8424 δε θα άναβε καν. Το όριο με νερό και αέρα είναι περίπου 7000ΜΤ/S. Η θερμοκρασία σου επίσης είναι λιγάκι υψηλή.

Εσφηξα το cpu block οσο παει και επεσε η θερμοκρασια 5-6 βαθμους. Εβαλα και το QPI Link Data Rate στη χαμηλοτερη τιμη και τωρα θα δοκιμασω να ριξω τα ρευματα παλι, μηπως και τα καταφερω.

edit:

Αυτο το block εχω

http://www.guru3d.com/articles_pages/alphacool_nexxxos_xp_core_i7_water_block_review,8.html

Eμενα με prime95 παιζει γυρω στους 70

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Μην φρικάρετε έτσι με τις θερμοκρασίες ρε παιδιά.Ο δικός μου τώρα στα 4ghz, με ούτε που ξέρω ποσο ρευμα του εχω δωσει, δουλευει με linx ht on στους 80-85 εδω και 3 χρονια?4?Κιχ δεν έχει βγάλει ο κακομοίρης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω θερμομετρο.... το linx χτυπαει ακομα ψηλα ομως, καπου 77°C

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Οι θερμοκρασιες ειναι σχετικα!! καλες με το ρευμα που δινεις..... Αλλα κατι με ενοχλει!!! Εχει 3πλο ψυγειο απ'οτι ειδα... θα περιμενα κατι καλυτερο να σου πω την αληθεια. Συντομα θα σου δειξω γιατι το λεω ;)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο εσυ εχεις 970. Μην τα μπλεκεις. Έχει πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο τους 4core 920. Φανη μια χαρα εισαι για μενα. Έχεις πεσει σε ζεστο κομματι, αυτο ειναι ολο :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα που ειναι και χειμωνας δεν θα αναβω και καλοριφερ λοιπον:innocent:

Να ρωτησω κατι, παιζει προβλημα αν δωσω στις μνημες πανω απο 1.5 ρευμα που λενε οτι θελουν; το λεω για να δω αν μπορεσω να ριξω το qpi με αυτον τον τροπο.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το error το βγάζει στο ίδιο ακριβώς λεπτό (23') και με 1,5 και με 1,54 και με 1,56? Αν ναι, τότε δεν βοηθάει να αυξήσεις την τάση της μνήμης. Θέλει κι άλλο qpi ή vcore.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.