Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Για εξηγήστε μου πως γίνεται αυτό:

Οπως ανάφερα παραπάνω είχα ζόρι να το κάνω stable στα 4.2. Ειχα 3gb dominator kit ddr3-1600

Χτές έβαλα 6gb vengeance kit το οποιο παίζει στα ίδια timings (8-88-24-1T) αλλά στα 1.5v με QpiVTT:1.15V

Με 1.15 αναμενόμενο να πετάει error σε 200αρι BCLK στα 1.275 είναι rock solid το περίεργο όμως είναι ενώ πρώτα ήθελε Vcore στο Bios 1.3750 για να είναι stable τώρα είναι μια χαρά με 1.3375 δλδ χρειάζεται -0.0375 Το αποτέσλεμα 4.2GHZ με θερμοκρασίες 79-81-80-78 στους πυρήνες ύστερα από 8ώρο Linx full mem test. Πως γίνεται ρε παιδιά οι μνήμες να επηρρεάζουν το vcore που χρείαζεται ο CPU? Επίσης νόμιζα πως το QpiVTT έχει να κανει εκτός βέβαια από την ταχύτητα και τα timings που παίζουμε τις ram με την CPU και όχι την ίδια μνήμη. Θεωρητικά αφού οι μνήμες παίζουν στην ίδια ταχύτητα και τα timings δεν θα έπρεπε να θέλουν τα ιδια qpivtt για να παίξουν stable?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρεπει να ξερεις οτι δεν υπαρχει "πρεπει" & "επρεπε" στο OC (και γενικα σε οτιδηποτε τρεχεις περαν προδιαγραφων)

Μπορει ακομα αν αλλαξεις θεσεις στα dims και βαλεις το πρωτο - τριτο παλι να θελει αλλα settings για να ειναι σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγήστε μου πως γίνεται αυτό:

Οπως ανάφερα παραπάνω είχα ζόρι να το κάνω stable στα 4.2. Ειχα 3gb dominator kit ddr3-1600

Χτές έβαλα 6gb vengeance kit το οποιο παίζει στα ίδια timings (8-88-24-1T) αλλά στα 1.5v με QpiVTT:1.15V

Με 1.15 αναμενόμενο να πετάει error σε 200αρι BCLK στα 1.275 είναι rock solid το περίεργο όμως είναι ενώ πρώτα ήθελε Vcore στο Bios 1.3750 για να είναι stable τώρα είναι μια χαρά με 1.3375 δλδ χρειάζεται -0.0375 Το αποτέσλεμα 4.2GHZ με θερμοκρασίες 79-81-80-78 στους πυρήνες ύστερα από 8ώρο Linx full mem test. Πως γίνεται ρε παιδιά οι μνήμες να επηρρεάζουν το vcore που χρείαζεται ο CPU? Επίσης νόμιζα πως το QpiVTT έχει να κανει εκτός βέβαια από την ταχύτητα και τα timings που παίζουμε τις ram με την CPU και όχι την ίδια μνήμη. Θεωρητικά αφού οι μνήμες παίζουν στην ίδια ταχύτητα και τα timings δεν θα έπρεπε να θέλουν τα ιδια qpivtt για να παίξουν stable?

Από τη στιγμή που οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές έχουν ενσωματομένο imc, είναι απόλυτα λογικό να εξαρτόνται πολλά

από τον επεξεργαστή.

Προφανώς με τις νέες μνήμες δεν ζορίζεται τόσο ο επεξεργαστής όσο με τις μνήμες που είχες πριν και άρα

χρειάζεται λιγότερο ρεύμα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλαξα πρόσφατα case και από ένα Midi tower πήγα στο HAF-X. Μην τα πολυλογώ πρέπει να είχα κάνει μεγάλη πατάτα με την θερμοαγώγιμη πάστα μιας και είχε ξεχιλισει σε όλο το socket οπότε πρέπει να λειτουργούσε σαν ακριβώς το αντίθετο από ότι θα έπρεπε καθώς δεν εξηγούνται διαφορετικά οι εξαιρετικά χαμηλότερες θερμοκρασίες που έχω τώρα:

Πριν

-------------

4.2GHZ : 79-81-80-78

4.3GHZ: 92-94-91-88

Μετά

-------

4.2GHZ: 69-69-69-64 (1600mhz ram 8-8-8-24-1T)

4.3GHZ:79-79-78-73 (1879mhz ram 9-9-9-24-2T)

Ολα με HT on

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι θερμοκρασίες μια χαρά ειναι αυτή τη στιγμή έστω και στα 4.3. Σε real world applications/gaming δεν ξεπερνάει τους 60. Τα 79 ειναι περισσότερο spikes ύστερα απο 20passes linx full mem test o μέσος όρος στο linx θα λέγα ήταν 76βαθμοί και σήμερα λόγω κρύου το καλοριφέρ είναι στο full kai to case στο μισο μέτρο απο αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το πιο βασικό ήταν το θέμα με την πάστα και εν συνεχεία η αλλαγή στο κουτί.Επειδή παίζει ρόλο και το πως είναι και το κουτί τώρα σε σχέση με το πριν μέσα.

Οι μνήμες σου πρέπει λογικά να μποτ=ρούν να παίξουν στα 1600 και με 7άρια!Για δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με Gentle Typhoons στην χαμηλοτερη ρυθμιση του Zalman FC1 με θερμοκρασια δωματιου 26c. Κλειστα EIST C1E και λοιπα μπλιπλικια. Δεν ψαχνω το απολυτο απλα αν ειναι λογικες οι θερμοκρασιες ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και με τι τάση.

Λογικές μου φαίνονται πάντως.

Είναι και τσιμπημένη η θερμοκρασία δωματίου που αναφέρεις.

edit : εγω με i7 920 D0, 3,8ghz, 1,19v, 20C θερμοκρασία χώρου, zalman 9500(λίγη για τα θερμικά φορτία που συζητάμε) και midi tower

είμαι στους 40C iddle και 70C linx.

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να εισαι δοκιμαστικα εκει...

εσφαξες που εσφαξες το ht εκει(σε αυτα τα mhz ) ...μου παιζεις και τις μνημες χαμηλα??

Τις ιδιες μνημες εχουμε..μεχρι 800(και λιγα παραπανω ) δουλευουν με 8-7-7...

εκτος αν θες να τις δουλευεις με 1.5v...

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι μην ψαχνεις να βρεις το υπερτατο κατω οριο τασης για το cpu μιας και ενδεχεται να αναθεωρησεις εστω κατα ενα μικρο ποσοστο οταν θα παιξεις με τις μνημες.

Σιγουρα παιζει ρολο και τι θες να κανεις με το pc σου ...αλλα απο οτι εχω δει απο αλλους d0 (και για τα συγκεκριμενα που κανω εγω στο pc μου) ..θα ξεκινουσα παλι δοκιμες αλλα στα 4G με HT on και μνημες @1600 με (8αρια .ισως δυσκολευομουν να κρατησω το 8-7-7 στα 4γιγα αλλα τουλαχιστον οι δικες μου μνημες φαινεται να μπορουν να δουλεψουν μεχρι και 1900μηζ(950) με 9αρια. ..σαν δευτερη εναλλακτικη για αλλα settings.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.