Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βασικά από ότι βλέπω το LinX δεν το τρέχεις πατώντας το "ALL" και έτσι δεν επιλέγει όλη τη μνήμη και προφανώς για αυτό σου πετάει error 124 το οποίο είναι QPI v->μνήμη!

Δεν είναι στάνταρ το πόση τάση θέλει το qpi για την κάθε συχνότητα,απλά πάνω κάτω λέμε χωρίς όμως το να σημαίνει ότι το παραπάνω σε κάποια κομμάτια είναι σφάλμα και πρόβλημα.

Το qpi που γίνεται ροζ,μην το φοβάσαι καθόλου.Γιατί σε κάθε μητρική διαφέρει σε ποια τιμή θα αλλάξει χρώμα και απλά στην δικιά σου αλλάζει εκεί για χ,ψ λόγους χωρίς όμως να χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου.Για να ξέρεις,για 24\7 μέχρι 1.55v στο qpi είναι οκ.Από εκεί και πάνω δεν προτείνεται παρά μόνον για benches και πάντα με ένα όριο.

Εσύ βάλε τις μνήμες σου εκεί που θες και από κει και πέρα παίξε με το qpi v.

Αλλά να ξέρεις ότι όσο ανεβάζεις τις μνήμες και κρατάς τα timings χαμηλά πέρα από παραπάνω qpi θα χρειάζεσαι ίσως και λίγο τσίμπημα στην τάση των μνημών(d-ram v).Για παράδειγμα μνήμες 1866(7-7-7-21) θέλουν παραπάνω και qpi αλλά ίσως και πολλές φορές d-ram v από ότι μνήμες 1866(8-8-8-24).ή αλλιώς 1600(7-7-7-21)θέλουν λιγότερη από ότι 1866(7-7-7-21).

Θέλει ψάξιμο πάντως ότι και να κάνεις,υπομονή και επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι βλέπω το LinX δεν το τρέχεις πατώντας το "ALL" και έτσι δεν επιλέγει όλη τη μνήμη και προφανώς για αυτό σου πετάει error 124 το οποίο είναι QPI v->μνήμη!

Δεν είναι στάνταρ το πόση τάση θέλει το qpi για την κάθε συχνότητα,απλά πάνω κάτω λέμε χωρίς όμως το να σημαίνει ότι το παραπάνω σε κάποια κομμάτια είναι σφάλμα και πρόβλημα.

Το qpi που γίνεται ροζ,μην το φοβάσαι καθόλου.Γιατί σε κάθε μητρική διαφέρει σε ποια τιμή θα αλλάξει χρώμα και απλά στην δικιά σου αλλάζει εκεί για χ,ψ λόγους χωρίς όμως να χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου.Για να ξέρεις,για 24\7 μέχρι 1.55v στο qpi είναι οκ.Από εκεί και πάνω δεν προτείνεται παρά μόνον για benches και πάντα με ένα όριο.

Εσύ βάλε τις μνήμες σου εκεί που θες και από κει και πέρα παίξε με το qpi v.

Αλλά να ξέρεις ότι όσο ανεβάζεις τις μνήμες και κρατάς τα timings χαμηλά πέρα από παραπάνω qpi θα χρειάζεσαι ίσως και λίγο τσίμπημα στην τάση των μνημών(d-ram v).Για παράδειγμα μνήμες 1866(7-7-7-21) θέλουν παραπάνω και qpi αλλά ίσως και πολλές φορές d-ram v από ότι μνήμες 1866(8-8-8-24).ή αλλιώς 1600(7-7-7-21)θέλουν λιγότερη από ότι 1866(7-7-7-21).

Θέλει ψάξιμο πάντως ότι και να κάνεις,υπομονή και επιμονή!

Οσο αφορα τις μνημες. ο κατασκευαστης λεει 1.65 ρευμα.εγω το εχω στο 1.64 γιατι στο 1.66 γινετε ροζ.δλδ για να εχω τα timing Που λεει ο κατασκευαστης πρεπει να δωσω παραπανω ρευμα?να παω 1.7 h 1.68 για παραδειγμα?απλα σαν noobaw φοβαμαι μμην καψω τπτ :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν τρεία θέματα...

1)Είναι τάση και όχι ρεύμα!

2)Ο κατασκευαστής λέει 1.65v στα ποσα mhz και με τι timings???Δλδ ποιες μνήμες έχεις?

3)Δίνοντας εσύ από το bios 1.64 και λιγότερο δίνεις,οπότε λογικό το bsod.αλλά και μέσα στα win,δλδ το πραγματικό,θα είναι ακόμα λιγότερο.Δλδ εσύ μπορεί να δίνεις 1.64 αλλά στα win να παίρνουν 1.62!!!Οπότε κοίτα όταν δίνεις 1.64 πόσο παίρνουν στα win και μετά βάλε στο bios τέτοια τιμή ώστε στα win να παίρνουν 1.65-1.66v.

Το ότι γίνεται ροζ μη σε απασχολεί.Είναι στη μητρική και συμβαίνει για διάφορους λόγους(δεν είναι thread να τους εξηγήσουμε) και χωρίς λόγο ανησυχίας.Σε πολλούς από εμάς έχουμε κίτρινες-ροζ-...τιμές στις ρυθμίσεις του bios ανάλλογα τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν τρεία θέματα...

1)Είναι τάση και όχι ρεύμα!

2)Ο κατασκευαστής λέει 1.65v στα ποσα mhz και με τι timings???Δλδ ποιες μνήμες έχεις?

3)Δίνοντας εσύ από το bios 1.64 και λιγότερο δίνεις,οπότε λογικό το bsod.αλλά και μέσα στα win,δλδ το πραγματικό,θα είναι ακόμα λιγότερο.Δλδ εσύ μπορεί να δίνεις 1.64 αλλά στα win να παίρνουν 1.62!!!Οπότε κοίτα όταν δίνεις 1.64 πόσο παίρνουν στα win και μετά βάλε στο bios τέτοια τιμή ώστε στα win να παίρνουν 1.65-1.66v.

Το ότι γίνεται ροζ μη σε απασχολεί.Είναι στη μητρική και συμβαίνει για διάφορους λόγους(δεν είναι thread να τους εξηγήσουμε) και χωρίς λόγο ανησυχίας.Σε πολλούς από εμάς έχουμε κίτρινες-ροζ-...τιμές στις ρυθμίσεις του bios ανάλλογα τη μητρική.

της ιδιες μνημες εχουμε λογικα 3x2 GB corair dominator GT 1866 7 8 7 20.οποτε δινω ταση 1.68 τι λες? :)

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπαν ηδη τα παιδια θελει ψαξιμο, δυστυχως δεν ειναι σου ειπα αυτο, το κανεις και δουλευει.

Καποια σχολια εκ πρωτης οψεως θα κανω για να σε βοηθησουν στο ψαξιμο και μονο.

Uncore Clock Ratio.........................: 16 -- με αυτο παιξε και 17&18 & auto. προσωπικα στην ud5 το ειχα 19 με memory multi 8 οπως εσυ. Σταθεροτατα.

Extreme Memory Profile(X.M.P.).............: D -- αυτο γιατι D; αφου το υποστηριζουν οι μνημες γιατι εσυ οχι; βαλτο E και μετα θεσε παλι τα timings/ρευματα οσο θες ασχετα τι βαζει απο μονο του.

PCI Express Frequency(MHz).................: 101 -- εδω θα προτεινα 100. Δεν γνωριζω γιατι, αλλα σε ολα τα OC guides προτεινουν 100 για σταθεροτητα.

Performance Enhance........................: TURBO --- Βαλτο καλυτερα standard. Οι διαφορες εινα απειροελαχιστες σε benches, ισως περισσοτερες σε θεμα σταθεροτητας.

Profile DDR Voltage........................: 1.66 -- Αστο 1.66 και οχι 1.64 .Να ξερεις οτι σχεδον παντα παιρνεις κατι λιγοτερο απο οτι δινεις στο bios, και υποθετω γι αυτο δεν εχει επιλογη 1.65 .

> Advanced Voltage Settings [Press Enter]

>>> CPU

LoadLine Calibration.......................: level2 -- Γι αυτο δεν εχω αποψη. Εγω στο level1 το ειχα παντως.

CPU Vcore..................................: 1.39625 -- wtfwtf?? D0 chip με HT off; ειναι too much man. 1.35 και κατεβαινε.

QPI/VTT Voltage............................: 1.33 Εδω παιζουν πολλα. Δοκιμασε και με 1.30 αλλα και με 1.35 . Μην κολλας στο ροζ του 1.35, οπως προειπαμε σχεδον παντα παιρνεις κατι λιγοτερο.

Virtualization Technology..................: E Αυτο D αν δεν τρεχεις virtual machine/desktops κτλ.

g'luck!

Link to comment
Share on other sites

Το πόση τάση θα δώσεις σου είπα είναι σχετικό γιατί μητρική με μητρική διαφέρει.Θα δώσεις στα bios τόση όση χρειάζεται έτσι ώστε στα win σε full load LinX να σου δείνει 1.65v.Ψάξ'το.

Στην τελική με 1.68v θα είσαι καλυμένος στάνταρ.

@javaneze:

Sorry man αλλά θα διαφωνήσω λιγάκι σε κανα δυο πραγματάκια.

Μπορεί να δείνει από bios 1.39v αλλά στα win με full load και εξαιτίας vdroop να πέφτει αρκετά και κοντά στο 1.35v!!!Οπότε αφού δε ξέρουμε...είναι σχετικό το αν είναι αρκετό ή όχι.Γενικά όμως με HT off όντως συμφωνώ ότι είναι,ειδικά όμως δεν είμαστε σίγουροι.Το ίδιο πάνω κάτω και για την τάση στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Το πόση τάση θα δώσεις σου είπα είναι σχετικό γιατί μητρική με μητρική διαφέρει.Θα δώσεις στα bios τόση όση χρειάζεται έτσι ώστε στα win σε full load LinX να σου δείνει 1.65v.Ψάξ'το.

Στην τελική με 1.68v θα είσαι καλυμένος στάνταρ.

@javaneze:

Sorry man αλλά θα διαφωνήσω λιγάκι σε κανα δυο πραγματάκια.

Μπορεί να δείνει από bios 1.39v αλλά στα win με full load και εξαιτίας vdroop να πέφτει αρκετά και κοντά στο 1.35v!!!Οπότε αφού δε ξέρουμε...είναι σχετικό το αν είναι αρκετό ή όχι.Γενικά όμως με HT off όντως συμφωνώ ότι είναι,ειδικά όμως δεν είμαστε σίγουροι.Το ίδιο πάνω κάτω και για την τάση στις μνήμες.

εχω μερικες ερωτησης.

1)τι ειναι το ΗΤ και γιατι να το εχω ΟΝ.

2)καποιο προγραμμα που να λεει ολα τα volt αναλυτικα που εχω δωσει και να το βλεπω στο desktop υπαρχει, κατι σαν αυτο που εχω βαλει πιο κατω σε φωτο.το easy tune 6 ειναι καλο σαν προγραμμα?

3)το QPI link να το εχω auto?γενικα πως υπολογιζεται?

4)το TRC στις μνημες μου το δειχνει 48 στο cpuz να το βαλω Μanual τοσο στο ΒΙΟΣ?CR 1T η 2Τ?

5) Αν ανεβασω κιαλλο τον επεξεργαστη θα πρεπει να δωσω παραπανω ταση και στο qpi vtt η μονο στο cpu vcore?

cpuzo.th.jpg

linx1.th.png

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Ανετα!

Σε εμενα για 2000Mhz 8-8-8-24 θελει 1.55ν qpi.

θα εχω προβλημα αν βαλω τισ μνημες 2000 ενω ειναι 1866?ποσο ταση θελει και τι timmings?emena einai 7 8 7 20 1866 corsair dominator gt 1.65 volt.δηλαδη 2000 8 8 8 24 με 1.68 ρευμα υπαρχει αυτο ή θα τις καψω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καούν φίλε μου αλλά το θέμα είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε εμείς πόσο θέλουν οι μνήμεες σου για να δουλέψουν σε μια συχνότητα επειδή κάθε κομμάτι λειτουργεί διαφορετικά και άλλη τάση θα θέλουν οι δικές μου και άλλη οι δικιές σου για την ίδια συχνότητα και timings.Όλα αυτά δεν είναι σου λέει ο ένας και ο άλλος και τα βάζεις και παίζουν!!!Όλα αυτά είναι πράγματα που τα ψάχνεις εσύ ο ίδιος και μόνος σου και βρίσκεις τι παίζει και τι τάση θέλει το κάθε τι στο σύστημά σου!!!

Πρόβλημα δε θα έχεις αλλά το θέμα είναι πόση τάση θα θέλουν οι δικές σου αλλά και το qpi!

Για να καταλάβεις,εμένα για τα 2006mhz το qpi θέλει 1,525v και οι μνήμες 1.65 d-ram v με 8άρια αλλά για τα 2055 οι μνήμες θέλουν 1.70v και qpi 1.55v.Σε σένα όμως δε θα λειτουργούν απαραίτητα με τα ίδια αλλά μπορεί να χρειάζονται διαφορετικές τάσεις.

Κατάλαβες?

edit

Επίσης όταν τρέχεις LinX να επιλέγεις το "ALL".

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καούν φίλε μου αλλά το θέμα είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε εμείς πόσο θέλουν οι μνήμεες σου για να δουλέψουν σε μια συχνότητα επειδή κάθε κομμάτι λειτουργεί διαφορετικά και άλλη τάση θα θέλουν οι δικές μου και άλλη οι δικιές σου για την ίδια συχνότητα και timings.Όλα αυτά δεν είναι σου λέει ο ένας και ο άλλος και τα βάζεις και παίζουν!!!Όλα αυτά είναι πράγματα που τα ψάχνεις εσύ ο ίδιος και μόνος σου και βρίσκεις τι παίζει και τι τάση θέλει το κάθε τι στο σύστημά σου!!!

Πρόβλημα δε θα έχεις αλλά το θέμα είναι πόση τάση θα θέλουν οι δικές σου αλλά και το qpi!

Για να καταλάβεις,εμένα για τα 2006mhz το qpi θέλει 1,525v και οι μνήμες 1.65 d-ram v με 8άρια αλλά για τα 2055 οι μνήμες θέλουν 1.70v και qpi 1.55v.Σε σένα όμως δε θα λειτουργούν απαραίτητα με τα ίδια αλλά μπορεί να χρειάζονται διαφορετικές τάσεις.

Κατάλαβες?

edit

Επίσης όταν τρέχεις LinX να επιλέγεις το "ALL".

οκ τωρα το επιασα οτι δεν ειναι standar και ας εχουν τα ιδια χαρακτιριστικα.οποτε παιζω με την ταση τρεχω το LINX all και βλεπουμε :Ρ.

Thanks

Επισης μπορει καποιος να απαντησει στα ερωτηματα που εθεσα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

θα εχω προβλημα αν βαλω τισ μνημες 2000 ενω ειναι 1866?ποσο ταση θελει και τι timmings?emena einai 7 8 7 20 1866 corsair dominator gt 1.65 volt.δηλαδη 2000 8 8 8 24 με 1.68 ρευμα υπαρχει αυτο ή θα τις καψω?

Λογικα θα δουλεψουν οι μνημες στα 2000 με 8-8-8-24. Τωρα μην βαλεις 1.68 πιστευω δεν χρειαζεται ξεκινα με 1.64 και βλεπεις,και σου λεω τοσο επειδη δεν ξερω την μητρικη σου. Στη δικια μου δουλευουν 2000 με 1.57625.

Μην τρελενεστε με τα ρευματα.

Αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο μου τον venom7 οτι θελει να το ψαξεις μονος και πολυ.

Για του λογου το αληθες σου παραθετω μια φωτο να δεις.

post-9802-1416074723,0664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω μερικες ερωτησης.

1)τι ειναι το ΗΤ και γιατι να το εχω ΟΝ.

Σου ενεργοποιεί πέρα από τους 4 πυρήνες άλλους 4 εικονικούς(threads) με αποτέλεσμα πιο γρήγορος σε multi threaded εφαρμογές.

Βαριέμαι να ξαναεξηγώ!!!:p

2)καποιο προγραμμα που να λεει ολα τα volt αναλυτικα που εχω δωσει και να το βλεπω στο desktop υπαρχει, κατι σαν αυτο που εχω βαλει πιο κατω σε φωτο.το easy tune 6 ειναι καλο σαν προγραμμα?

Ένα πολύ καλό για να βλέπεις θερμοκρασίες αλλά και ρεύματα είναι το Everest.Ένα πιο απλό είναι το PC Probe II.Για τις θερμοκρασίες σε πυρήνες το core temp.

3)το QPI link να το εχω auto?γενικα πως υπολογιζεται?

Έχω asus mobo και αυτό υπάρχει στις gigabyte οπότε ας σου πει κάποιος που έχει g.Τι επιλογές σου έχει?

4)το TRC στις μνημες μου το δειχνει 48 στο cpuz να το βαλω Μanual τοσο στο ΒΙΟΣ?CR 1T η 2Τ?

Όχι,άσ'το ως έχει.Μόνο τα 4 πρώτα πειράζεις.

Το CR βάλ'το 1T.

5) Αν ανεβασω κιαλλο τον επεξεργαστη θα πρεπει να δωσω παραπανω ταση και στο qpi vtt η μονο στο cpu vcore

Ανάλογα αλλά συνήθως σε όλα(cpu v, qpi v & ίσως d-ram v).

edit

@takis-pa

Καλά ντάξει...

Εσύ Τάκη άνοιξε δικό σου thread "απίστευτα κ*λ*φαρδος...cpu,ram!!!"

:p

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ παπαρισμα τελικα δεν μπορεσα να τον παω πανω απο 4 :(

μπορει και να μην πηγαινει δεν ξερω.οριστε και ενα σσ με τα σεττινγς

tempsx.th.jpg

Προσπαθησα τουλαχιστον να τον εχω στα 4 με 2000ραμ αλλα τπτ.

του εδωσα vtt 1.55 / Dram v 1.7 kai cpu 1.45 kai τπτ.Μετα εριξα την ταχυτητα της ραμ στα 1860 με ρευμα 1.,68 , ολα καλα μεχρι που ετρεξα το LINX και το πσ κολλησε.ουτε BSOD ουτε ρρ.απλα κολλησε στα windows.

Οκ ειμαι ευχαριστημενος με το 4 εννοειτε απλα βλεπω πολλα ρευματα ρε παιδες!1.51 δεν ειναι πολυ?πιο κατω που βγαζει το 0χ00000124 BSOD.ΟΙ ραμ πειραζει που ενω ο κατασκευστης λεει 1.65 ειναι στο 1.5?Ετραξα επιδης και το Linx 20 loop all kai ολα καλα.αυτα

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως:):clap:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Τώρα κοίτα,με τις μνήμες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως.Επίσης πολλές φορές αυξάνοντας το CPU PLL v έχει σαν αποτέλεσμα να μπορείς να μειώσεις την τάση στο cpu!!!Για αυτό δώσε cpu pll 1.86v και άρχισε να ρίχνεις το cpu v σιγά σιγά να δεις μήπως τελικά μπορείς και με λιγότερη τάση!Μπορεί να πέσει 2-3 σκάλες!

Δεν κατάλαβα όμως τι έκανες!Τα είπες λίγο μπερδεμένα.Στα 4 με 2000 μνήμες και cpu v 1.45, vtt 1.55 & d ram v 1.7 και δε μπούταρε το pc?Και μέτά άλλαξες μόνο μνήμες στα 1866 με d ram 1.68 και τα άλλα ίδια και σου κόλλησε?

Το 1.51 είναι κάπως πολύ για αυτήν την συχνότητα των μνημών και του επεξεργαστή αλλά όχι απαραίτητα γιατί έχεις 930 με διαφορετικό controller από τον 920...ΑΛΛΑ υπάρχει μία ρύθμιση την οποία όταν αλλάζεις μνήμες μπορεί να μην αλλάζει αυτόματα και να πρέπει να την αλλάζεις κάθε φορά χειροκίνητα και αυτήν και για αυτό είχες ίσως πρόβλημα με τις μνήμες 2000 και με 4++ghz.Είναι τα 1)qpi link data rate και το 2)UCLK frequency.Σε αυτά να έχεις κάθε φορά την μικρότερη τιμή(την αμέσως επόμενη από το auto).

Οπότε προσπάθησε ξανά άμα είναι προσέχοντας αυτή τη λεπτομέρια για μνήμες 2000 και για 4+ghz και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ παπαρισμα τελικα δεν μπορεσα να τον παω πανω απο 4 :(

μπορει και να μην πηγαινει δεν ξερω.οριστε και ενα σσ με τα σεττινγς

tempsx.th.jpg

Προσπαθησα τουλαχιστον να τον εχω στα 4 με 2000ραμ αλλα τπτ.

του εδωσα vtt 1.55 / Dram v 1.7 kai cpu 1.45 kai τπτ.Μετα εριξα την ταχυτητα της ραμ στα 1860 με ρευμα 1.,68 , ολα καλα μεχρι που ετρεξα το LINX και το πσ κολλησε.ουτε BSOD ουτε ρρ.απλα κολλησε στα windows.

Οκ ειμαι ευχαριστημενος με το 4 εννοειτε απλα βλεπω πολλα ρευματα ρε παιδες!1.51 δεν ειναι πολυ?πιο κατω που βγαζει το 0χ00000124 BSOD.ΟΙ ραμ πειραζει που ενω ο κατασκευστης λεει 1.65 ειναι στο 1.5?Ετραξα επιδης και το Linx 20 loop all kai ολα καλα.αυτα

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως:):clap:

Κοιτα σιγουρα εχεις κανει λαθη στην εικονα που βλεπω.

1. Βαλε την ταση στις μνημες κανονικα στο 1.65

2. Ριξε το qpi/vtt στο 1.35 οταν εχεις τις μνημες στα 1600Mhz

3. Μεχρι 1.3 το cpu/vcore ειναι οκ για τα 4ghz που θελεις.

και κατι ακομη ο επεξεργαστης σου αρεσκεται να δουλευει στο 21x multiplier.

παιξε λιγο με 21x190 και τα νουμερα που σου εδωσα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το vtt είναι πάρα πολύ για αέρα...;)

Δοκίμασε όπως είπαν τα παιδιά 21χ190 και χαμήλωσε vtt.

Οι μνήμες σου λογικά έχουν hyper chips οπότε δεν έχουν πρόβλημα στο ρεύμα...

Εχω υδροψυξη swiftech 656 και τα σχετικα:Ρ.θα κανω τωρα δοκιμες μπας και παω στο επιθυμιτο αποτελεσμα 4mhz cpu 2000 ram

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.