Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βασικά άμα ρίξω κάτω από 1.85 τότε στο linx δεν είμαι stable παρά μόνο αν ανεβάσω 1-2 κλικτο ρεύμα cpu όπου έτσι ανεβαίνει πιο πολύ η temp.Οπότε με συμφέρει πιο πολύ pll παρά cpu v!

Link to comment
Share on other sites

εμενα για να σταθεροποιηθει το μηχανημα στα 21*191 με μνημες 1528 και 8αρια timings ήθελε 1.32qpi/vtt αλλα και 1.18-1.2v qpi pll αντι για 1.1 που ειναι το κανονικο.περιεργο αλλα μονο με αυτο σταματανε τα ακυρα παγωματα.1.5 μηνα+ χωρις ουτε ενα προβλημα.και επισης σε εμενα τι 1.7 τι 1.8 cpu pll ειναι το ιδιο στη σταθεροτητα οποτε το εχω βαλει 1.7

Link to comment
Share on other sites

για πλάκα στα 9,1GHz με νερό :p

mapoioseimai.jpg

υγ: με ένα rr έφτιαξε πάλι καθώς όση ώρα έβλεπε έτσι τον επεξεργαστή τα πάντα πήγαιναν σε slow motion αν και έτρεξα ένα σινεμπεντσάκι από περιέργεια το οποίο ήταν όμως νορμάλ :(

Link to comment
Share on other sites

για πλάκα στα 9,1GHz με νερό :p

mapoioseimai.jpg

υγ: με ένα rr έφτιαξε πάλι καθώς όση ώρα έβλεπε έτσι τον επεξεργαστή τα πάντα πήγαιναν σε slow motion αν και έτρεξα ένα σινεμπεντσάκι από περιέργεια το οποίο ήταν όμως νορμάλ :(

Nα μπορουσες αραγε να το κανεις validate και να το ανεβασεις στο hwbot??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μια προσπαθεια για να εχω τον ι7 στα 4200 24/7

Ειμαι απο bios by xmp και τα μονα που εχω πειραξει ειναι τα memory timings την ταση της cpu του qpi και του ioh ολα τα αλλα default.

Στα παιχνιδια και τα μετροπρογραμματα ειμαι οκ αλλα στο linx μετα την 3η 4η λουπα τρωω bsod (τα temps του cpu δεν πανε πανω απο 80 βαθμους στα full load του linx).

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να πειραξω στο bios ή το αφηνω ως εχει ;

Ευχαριστω

cpuall.png

Link to comment
Share on other sites

Nα μπορουσες αραγε να το κανεις validate και να το ανεβασεις στο hwbot??

lol δε το σκέφτηκα

Να του έδινες 1.2v core να πήγαινε 10Ghz!!!:hehe::p

μα έψαχνα τη χρυσή τομή ανάμεσα σε o/c και temps :p

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

Αφού ρε συ τρως μπλε οθόνες!!!Εσύ λες να τα αφήσεις και έτσι!!!

Αρχικά βάλε στις μνήμες ρεύμα 1.65-1.68 επειδή βλέπω ότι έχεις χαμηλώσει τα timings και ανέβασε qpi στα 1.35.Ξαναδοκίμασε και πες!Δες και τι error σου πετάει άμα σου ξαναβγάλει μπλε οθόνη και εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

Αφού ρε συ τρως μπλε οθόνες!!!Εσύ λες να τα αφήσεις και έτσι!!!

Αρχικά βάλε στις μνήμες ρεύμα 1.65-1.68 επειδή βλέπω ότι έχεις χαμηλώσει τα timings και ανέβασε qpi στα 1.35.Ξαναδοκίμασε και πες!Δες και τι error σου πετάει άμα σου ξαναβγάλει μπλε οθόνη και εδώ είμαστε!

Κοιτα bsods τρωω στο Linx πουθενα αλλου. Ολη μερα σημερα παιζω παιχνιδια τρεχω αλλα προγραμματα και ειμαι οκ.

Λες δηλαδη οτι ειναι θεμα τασεων και οχι αλλου σεταρισματος στο bios ;

Παω να φαω κανα bsod και ερχομαι με το νουμερακι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισε σιγά σιγά(2 κλικ τη φορά) να κατεβάζεις ρεύμα στο qpi αρχικά μέχρι να μη σου βγάζει linx.Όταν φας μπλε οθόνη η κολλήσει το linx με error,τότε η αμέσως προιγούμενη τιμή θα είναι η χαμηλότερη δυνατή stable.

Μετά να κάνεις το ίδιο και στο cpu v.

Να τρέχεις linx 20 loops κλικάροντας το "All"!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω τον παραπανω επεξεργαστη και ενω εχω φτασει μεχρι εδω

lower2.png

αλλα δεν ειμαι rock stable.Οταν λεω οτι δεν ειμαι rock stable,εννοω οτι μονο στο linx μου πεταει errors η και πιο σπανια bsod.

H μητρικη μου ειναι η dfi T3H8.Και με σχετικο ψαξιμο δεν βρηκα ακρη με τις τιμης ΙΟΗ κτλ που μαλλον ειναι για τα voltera.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να πατάει σωστά η H50 το είχα πάθει και εγώ με την zalman 9900 :hehe: γιατί το idle σου είναι πολύ καλό εγώ έχω idle (με την megahalem) 51,51,50,49 και σε full load δεν ξεπερνάω τους 74 βαθμούς με θερμοκρασία περιβάλλον 30c :laughing: και εγώ με turbo off είμαι http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1253320

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πολυ θερμοκρασια για turbo off. :X:

Πολυ θερμοκρασια για HyperThreding off.

44 με 48 ειμαι τωρα με τις ζεστες σε idle με την hammer που ειναι πολυ ταπεινοτερη της H50.

Πρεπει να την τσεκαρεις καθως και να αναλογιστεις για ενα 2ο ανεμιστηρα σε push pull.

Ισως μπορεις και με λιγοτερο vcore τα 4 ειδικα με ht off.

Eπισης αν ανοιξεις τα EIST (speedstep) & C1e θα εχεις ενδεχομένως πτωση temps.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.