Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

lol!!!Λοιπόν,έτρεξα και linx και όντως ήθελε παραπάνω ρεύμα.Συγκεκριμένα 1,23750v(bios) και στα win idle1.23v και load 1.257v με temps ανέβηκαν μόνο 2C ο κάθε πυρήνας σε idle ενώ σε load έμειναν το ίδιο με πριν.

Και για του λόγου το αληθές...

i792021x190stable.jpg

Οπότε τώρα είναι καραrock stable?Καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Venom7

Mου εχει τυχει να ειμαι 12ωρες prime stable και μετα απο 2-3 μερες gaming να μου πεταξει bsod (error 101). Θυμαμαι οτι οταν ετρεξα το linx δεν το περναγε.... Σηκωσα λιγο ρευμα και ολα καλα το τελευταιο 6 μηνο+.

EDIT

Σηκωσε 1.28ν και 21χ200, θα τα εχεις ανετα πιστευω.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτε άλλο παρά μόνο το ρεύμα του cpu για τα 21x200=4.2?Ούτε nb v ούτε qpi v ούτε τίποτε άλλο,επειδή ανεβαίνει το bclk?

Το πιθανοτερο ειναι οτι θα σου χρειαστει υψηλοτερο vtt . Απο τα 3800 στα 4000 το uncore , υπολογιζω ενα 0.05+ .

Βεβαια και η REX2 δεν ειναι οτι καλυτερο για κλοκαρισμα μνημης , γιατι εχει μεγαλο vdroop στο qpi ,οπως ολες οι Asus εκτως της REX3 .

Με το 1.47v που βαζεις , να υπολογιζεις οτι εισαι περιπου 1.42v σε φορτιο .

Link to comment
Share on other sites

Όταν χαμηλώνεις την συχνότητα στις μνήμες τότε το qpi δεν το χαμηλώνουμε?Θέλω να πω ότι με 21x190 και μνήμες στα 1904 χρειάζομαι qpi 1.475.Όταν όμως βάζω 21x200 τις μνήμες τις πάω 1603.'Αρα το qpi μείωσει δε θέλει?Ή θέλει αύξηση?

Εγώ γνωρίζω ότι το qpi είναι ανάλογο με την συχνότητα των μνημών.Δλδ όσο πιο χαμξλά τόσο λιγότερο qpi v χρειάζεται και αντίστοιχα όσο πιο ψιλά τόσο υψιλότερο qpi χρειάζεται.Ή μήπως δεν έχουν σχέση και επειδή αυξάνεται το bclk πρέπει να αυξηθεί και το qpi v,οπότε το qpi είναι ανάλογο του bclk?Κάνω λάθος κάπου?Πως είναι τελικά?Δλδ για να τρέξω τώρα στα 21x200=4200 με μνήμες τώρα 1603,ενώ πριν 1904,χρειάζομαι πιο πολύ qpi ή λιγότερο σε χέση με το 1.475 που έχα πριν?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα γραφεις .

Νομισα οτι θα κρατησεις σταθερο το διαιρετη των μνημων για να παιξεις στα 2000Mhz .

Το qpi το ανεβαζεις οταν ανεβαζεις uncore ή μνημες . Ακομη και κρατοντας σταθερες τις μνημες στα 1600 , εσυ ισως θελεις να ανεβασεις uncore στα 3600 πχ ή στα 4000 .

Τοτε χρειαζεται παλι αυξηση του qpi .

Οσο ανεβαζεις bclk κρατοντας σταθερο διαιρετη uncore , ανεβαινει το uncore . Αρα θα χρειαστει περισσοτερο qpi .

Εσυ πρεπει να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα. Δες αρχικα ποσο qpi θελεις για 1800 μνημες , ποσο για 1850 ... ποσο για 1900 κλπ.

Εχε στο νου σου οτι την ταση που βαζεις στο qpi , την τρωει ο επεξεργαστης και επομενως ζεστενεται περισσοτερο.

Αρα , σε οριακες καταστασεις , του δημιουργεις προβλημα λογω της αυξημενης θερμοκρασιας.

Επισης , υπαρχει και καποιο οριο στο qpi που ακουει ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε λίγο με τη σειρά τα πράγματα.

1)Το uncore είναι το λεγόμενο qpi link στο cpu-z?

Αν είναι αυτό,τώρα στα 21χ200 και μνήμες 1603 είναι 3600 και πριν στα 21χ190 και μνήμες στα 1904 ήταν στα 3430.Οπότε εγώ τώρα που κατέβασα τις μνήμες αλλά αύξησα το qpi link θα πρέπει να αυξήσω ή να μειώσω τοqpi v?

2)Τι είναι το uncore και πως το υπολογίζεις?

3)Ποιο είναι το όριο στο qpi?

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασιες εχεις στελ00κο εσυ τωρα ? θερμοκρασια δωματιου 29 βαθμους IDLE 48 εως 50... Τραγικη θερμαστρα το πισι :ph34r:

45 idle ο πιο ζεστος πυρηνας και 84 full load .

Με 25c δωματιο .

Δε λυπασαι την κορμαρα σου που ιδρωνει στους 29C ??? Αναψε τον κλιματισμο ρεεε !!! :)

Ας τα πάρουμε λίγο με τη σειρά τα πράγματα.

1)Το uncore είναι το λεγόμενο qpi link στο cpu-z?

Αν είναι αυτό,τώρα στα 21χ200 και μνήμες 1603 είναι 3600 και πριν στα 21χ190 και μνήμες στα 1904 ήταν στα 3430.Οπότε εγώ τώρα που κατέβασα τις μνήμες αλλά αύξησα το qpi link θα πρέπει να αυξήσω ή να μειώσω τοqpi v?

2)Τι είναι το uncore και πως το υπολογίζεις?

3)Ποιο είναι το όριο στο qpi?

To uncore ειναι αυτο που βλεπεις στο cpuz στο tab των μνημων (NB Frequency) .

Οταν λες οριο στο qpi τι εννοεις ?? Το qpi link ή την ταση qpi ? Γι'αυτο προτιμω να την αναφερω vtt . Δε μπερδευει τα πραγματα .

Qpi link οριο υπαρχει και ειναι σε καθε επεξεργαστη διαφορετικο . Ειναι σαν το BCLK wall . Δεν ειναι παντα οι μητρικες που κοβουν , αλλα και οι cpu .

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

OK.Και από ότι κατάλαβα είναι το διπλάσιο από την τιμή των μνημών.Οπότε το uncore με μνήμες πριν στα 1904 και bclk 190 ήταν 3809 και τώρα με μνήμες στα 1603 και bclk στα 200 το είναι 3207.Άρα τώρα θα πρέπει να ρίξω το qpi v,σωστά?

Εσύ μου είπες για qpi όριο πιο πάνω που την ακούει ο cpu.Λογικά για το ρεύμα εννοούσες και αυτό ρωτάω το όριο πιο είναι.

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

To uncore, δλδ η επιλογη UCLK frequency σε εσενα, πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2x το DRAM frequency. Επειτα μπορει να ειναι και 2x+1, ή 2x+2 κ.ο.κ.

Aναλογα τη ρυθμιση θα βαλεις και το qpi/vtt (QPI DRAM Core Voltage σε σενα).

Αρα στο απο πανω παραδειγμα, ναι θα ριξεις το voltage.

Hδη το 1.475 ηταν αρκετα ψηλα για 3809 αλλα δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζεται απο την συχνοτητα των μνημων περαν του uncore.

Ενδεικτικα στην ΕΧ58-UD5, με τις μνημες στα 1480 (8x185) αλλά uncore 3700 (20x185) με 1.3v qpi/vtt ειναι linx stable.

To qpi οριο που ανεφερε ο Stelaras, εννοουσε αυτο που ανεφερες εσυ στο cpuz ως qpi link το οποιο στο bios της mobo σου αναφερεται ως QPI LINK DATA RATE.

Αυτο ισως να ειναι φρονιμο να μην το αφηνεις στο auto και να το βαζεις στην πρωτη επιλογη κατω απο το auto.

Αν υπολογιζω σωστα, για bclk 200, σε σενα πρεπει να εμφανίζεται στο bios ως 7200 ΜΤ/s η πρωτη επιλογη, οπου στο qpi link πεδιο του cpuz θα εμφανιζει 3600, δλδ το μισο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Στελάρας νομίζω δεν είπε ότι θα την ακούσει ο cpu αλλά ότι δεν ακούει το qpi από ένα ρεύμα και πάνω. Δηλαδή από ένα ρεύμα και πάνω, όσο και να δίνεις δεν σταθεροποιείται (μιλάμε συνήθως για νούμερα πάνω από 1,5 βέβαια). Από εκεί και πέρα, αν ανέβεις στα 21χ200 και κατεβάσεις μνήμες, το 1,475 είναι τρομακτικό ρεύμα και δε χρειάζεται, δεδομένου ότι ζεσταίνει και τον επεξεργαστή. Εγώ δουλεύω στα 21χ203=4263, με 1,2625 bios, 1,248 πραγματικό σε linx, με μνήμες στα 1624 με 6-6-6-18 και uncore στο 2x και δίνω μόλις 1,275 στο qpi. Με uncore 2x+1 δίνω 1,335.

Link to comment
Share on other sites

Ο Στελάρας νομίζω δεν είπε ότι θα την ακούσει ο cpu αλλά ότι δεν ακούει το qpi από ένα ρεύμα και πάνω.

Αυτό είπε...

Επισης , υπαρχει και καποιο οριο στο qpi που ακουει ο επεξεργαστης.

Τώρα με αυτό τι θέλει να πει ο ποιητής....δεν ξέρω!Μάλλον αυτό που είπα και παραπάνω...

Επίσης δοκίμασα να βρω το χαμηλότερο ρεύμα στο qpi για τα 1904 στις μνήμες και uncore 3810 και τώρα είναι linx stable με qpi v=1.425v.

Επίσης έψαξα να βρω το χαμηλότερο qpi v που χρειάζεται για τα 1603 στις μνήμες και uncore 3204 και τώρα είναι qpi v=1.20-1.25!!!

Καλά δεν είναι?

Και κάτι τελευταίο...προς το παρόν!:D

Εγώ δουλεύω στα 21χ203=4263, με 1,2625 bios, 1,248 πραγματικό σε linx, με μνήμες στα 1624 με 6-6-6-18 και uncore στο 2x και δίνω μόλις 1,275 στο qpi.

Ναι αλλλά άμα βάλεις τις μήμες στα 1904 ή 2000,τότε το qpi v σου θα χρειάζεται πάνω από 1.45v και ίσως για τα 2000+ να θέλει και πάνω από 1.5V.Κάνω λάθος?Γιατί αυτό έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής να συμβαίνει.

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με αυτό τι θέλει να πει ο ποιητής....δεν ξέρω!Μάλλον αυτό που είπα και παραπάνω...

Εννοεί αυτό που είπα. Ότι δηλαδή ανεβάζοντας συχνότητα στον επεξεργαστή και κατ'επέκταση στο qpi, από κάποιο σημείο και έπειτα δε μπορείς να ανεβάσεις άλλο συχνότητα όσο ρεύμα και να δώσεις στο qpi. Αυτό όμως συμβαίνει σε μεγάλες τιμές τάσης qpi (πάνω από 1,5) και μεγάλες συχνότητες (πάνω από 215 bclck) , οπότε μη σε απασχολεί.

Επίσης δοκίμασα να βρω το χαμηλότερο ρεύμα στο qpi για τα 1904 στις μνήμες και uncore 3810 και τώρα είναι linx stable με qpi v=1.425v.

Επίσης έψαξα να βρω το χαμηλότερο qpi v που χρειάζεται για τα 1603 στις μνήμες και uncore 3204 και τώρα είναι qpi v=1.20-1.25!!!

Καλά δεν είναι?

Είναι άψογα.

Ναι αλλλά άμα βάλεις τις μήμες στα 1904 ή 2000,τότε το qpi v σου θα χρειάζεται πάνω από 1.45v και ίσως για τα 2000+ να θέλει και πάνω από 1.5V.Κάνω λάθος?Γιατί αυτό έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής να συμβαίνει.

Δεν κάνεις κανένα λάθος. Είσαι σωστός. Όταν βάλω τις μνήμες στα 2000, όσο ρεύμα και να δώσω στο qpi δε σταθεροποιείται με τίποτα. Έχει μια σχετική σταθερότητα στα 2000 με 1,515. Ο επεξεργαστής μου δεν έχει πολύ καλό imc, άρα αν θέλω να πάει ψηλά πρέπει να κρατάω τις μνήμες σχετικά χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.