Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

....Και επαναλαμβάνω ότι βγάζει linx σε όλες τις προαναφερθείσες συχνότητες και μετά κολλάει στο desktop.

Aυτο το προβλημα αντιμετωπιζω απο παντα σε πανω απο 185 bclk, και παντα οπως σου ειχα πει πιστευα οτι οφειλεται στο EIST. (ή στο C1e ή και στα 2 μαζι)

Εν προκειμενω, εχεις κατι απο τα 2 ενεργοποιημενο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε μένα δεν το έκανε ποτέ μέχρι σήμερα. Έχω το EIST ενεργοποιημένο με dynamic voltage. Και επειδή παρατηρώ ότι συμβαίνει σε όσους έχουν ud7 αποκλειστικά, λέω μήπως κάτι τρέχει με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε μένα δεν το έκανε ποτέ μέχρι σήμερα. Έχω το EIST ενεργοποιημένο με dynamic voltage. Και επειδή παρατηρώ ότι συμβαίνει σε όσους έχουν ud7 αποκλειστικά, λέω μήπως κάτι τρέχει με τη μητρική.

εγω εχω ud5

Link to comment
Share on other sites

πάντως τώρα που δίνω χειροκίνητα ρεύμα στο qpi/vtt 1,450v τα πορτοκαλί λαμπάκια έσβησαν απότε φανταστείτε πόσο ρεύμα έδινε πριν , και τώρα με την πρώτη μπουτάρει και όχι με την δεύτερη .

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε την διαφορα D0 C0?απλα ο D0 clockarei πιο πολυ?

θελω να αγορασω απο το πλαισιο τον 930 , πως θα ξερω τι revision ειναι?να παρω τηλ?

κατι off topic sorry γιαυτο εχω τον 8500 και παιζω μονο games αξιζει να περασω στον 930?θα δω διαφορα στα fps και στα benchmarks.αυτα σορρυ και παλι για το off topic :p

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

κατι off topic sorry γιαυτο εχω τον 8500 και παιζω μονο games αξιζει να περασω στον 930?θα δω διαφορα στα fps και στα benchmarks.αυτα σορρυ και παλι για το off topic :p

Επειδή και εγώ τελευταία πέρασα απο c2d 8400@4.1 σε i7 920 πιστεύω πως όχι.Καλύτερα να τα σκάσεις για κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ τελευταία πέρασα απο c2d 8400@4.1 σε i7 920 πιστεύω πως όχι.Καλύτερα να τα σκάσεις για κάρτα γραφικών.

πηρα καρτα την 480 asus απλα θελω να αλλαξω επεξεργαστη μιας και πηρα την foxconnblood rage.απλα ρωταω αν θα δω διαφορες με cpu 8500-->930 i7 kai ram 1066--->1600

Link to comment
Share on other sites

πηρα καρτα την 480 asus απλα θελω να αλλαξω επεξεργαστη μιας και πηρα την foxconnblood rage.απλα ρωταω αν θα δω διαφορες με cpu 8500-->930 i7 kai ram 1066--->1600

Κοίτα , εγώ που κράτησα την 4870χ2 και πήγα σε αναβάθμιση συστήματος μπορώ να πω πως την είδα να ξεμπουκώνει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά μπορεί να ήταν και "ψυχολογική" η διαφορα που αντιλήφθηκα...Αν με ρώταγες τώρα 1000 φορές θα προτιμούσα να κράταγα τον 8400 και να τα σκαγα για 2χ5850 ή 5970.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επεσαν στα χερια μου dominator gt 2000c8, αλλα για να τις παιξω στα 2000mhz θελει καπου 1.54ν qpi! Επειδη μου φαινεται αρκετο ρευμα τις κατεβασα στα 1600 με 6-6-6-18-1Τ και με qpi 1.30v.

Αξιζουν τα 400mhz πανω τοσο πολυ ρευμα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

csaris αν τρεξεις stock/default τα παντα στο bios, αλλα ενεργοποιησεις τα XMP profiles, στις τρεχει στα 2000 και αν ναι, ποσο qpi/vtt δινει το auto;

θα είχες τρελλό bottleneck man αν ήσουν με 8400 με 5970 :sick:

Απλα για αν καταλαβαινομαστε, bottleneck εν προκειμενω, εννοεις θα πεφτουν fps εξαιτιας cpu;

Σε τι; παιχνιδια; Ή μιλας αποκλειστικα για benches;

Eιπε οτι τον ειχε και στα 4.1 .

Link to comment
Share on other sites

csaris αν τρεξεις stock/default τα παντα στο bios, αλλα ενεργοποιησεις τα XMP profiles, στις τρεχει στα 2000 και αν ναι, ποσο qpi/vtt δινει το auto;

Aσε φιλε, 1.6ν qpi/vtt δινει!!! Αναβουν κατι ledακια που εχει η μητρικη κοκκινα και οταν δοκιμασα να τρεξω vantage εσβησε το pc και ανοιξε μονο οταν πατησα το κουμπακι clear cmos! Αν βαλω qpi 1.54v δεν εχει προβλημα αλλα ειναι πολυ ρευμα ρε γμτ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα για αν καταλαβαινομαστε, bottleneck εν προκειμενω, εννοεις θα πεφτουν fps εξαιτιας cpu;Σε τι; παιχνιδια; Ή μιλας αποκλειστικα για benches; Eιπε οτι τον ειχε και στα 4.1 .

:OT:επειδή το σκίσαμε το θεμα, αν τρέξεις benches me 2 58X0 καρτες σε έναν E8400@4Ghz και μετά με τις κάρτες σε έναν ι7 920@4Ghz, θα δεις μεγάλη διαφορά. :OT:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.