Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

με ποσο vtt/qpi αν επιτρεπεται?

AUTO

EDIτ

βλέπω ότι έχεις gigabyte άστα όλα στο ayto εκτός από το ρεύμα που δίνεις στν cpu και στις ram ... και κάθε φορά να κλοκάρεις ανα 400mhz και βάλε από την αρχη μεγαλύτερη τάση στον cpu και μετά μόλις σταθεροποιηθεις ξεκίνα να κατεβάζεις μέχρι να δείς που στέκετε βράχος....

edit μέσα από το bios δίνω 1,27500 στον cpu

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το everest εκεί που λέει cpu : max 55 και min 41/42 πιο αναλυτηκά με το real temp

core1 max 68 min 46

core2 max 68 min 45

core3 max 66 min 47

core4 max 65 min 43

και σε θερμοκρασιά δωματίου 28c

edit

to real temp ta ιδια λέει me to everest 5.5

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το everest εκεί που λέει cpu : max 55 και min 41/42 πιο αναλυτηκά με το real temp

core1 max 68 min 46

core2 max 68 min 45

core3 max 66 min 47

core4 max 65 min 43

και σε θερμοκρασιά δωματίου 28c

edit

to real temp ta ιδια λέει me to everest 5.5

Τελικα εχω ζεστο κομματι απο οτι βλεπω :suicide2: στα 4ghz με 1,28V idle ειμαι 55-50-55-50 και max μετα απο 5 runs intel burn test 85-90

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω ζεστο κομματι απο οτι βλεπω :suicide2: στα 4ghz με 1,28V idle ειμαι 55-50-55-50 και max μετα απο 5 runs intel burn test 85-90

την πάστα να κοιτάξεις αν έκατσε καλά γιατι την πρώτη φορά που είχα βάλει μια zalman 9900 δες τι εγινε p4040047b.th.jpg

ααα και τι φανάκια έχεις βάλει ?

εγώ prime 95 τρέχω small ft..

τώρα πάω να τρέξω intel burn test

edit

πάστα μου βρωμάει

και στο intel burn test πάει 57c

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

την πάστα να κοιτάξεις αν έκατσε καλά γιατι την πρώτη φορά που είχα βάλει μια zalman 9900 δες τι εγινε p4040047b.th.jpg

ααα και τι φανάκια έχεις βάλει ?

εγώ prime 95 τρέχω small ft..

τώρα πάω να τρέξω intel burn test

edit

πάστα μου βρωμάει

και στο intel burn test πάει 57c

Εχω 2 120 Noctua παστα αλλαξα πριν 2 μερες και εβαλα αυτη που ειχε μεσα η megashadow πριν ειχα για κανενα μηνα AS5 αλλα παλι τα ιδια δεν ειδα διαφορα στις θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να ξαναδοκιμάσεις με AS5 αλλά λίγο περισσότερη ...(για να δεις ότι πατάει όλη η ψήκτρα καλά προτείνω να βάλεις στη μέση να ακουμπήσεις την ψήκτρα και να την ξαναβγάλεις ώστε να σιγουρευτείς ότι πατάει καλά η αν χρειάζεται λίγο ακόμα παστα να βάλεις) εγώ όταν έβαλα την megahalem δεν λυπήθηκα την πάστα (μια ικανοποιητική ποσότητα είναι όσο το μικρό σου νύχι)

Link to comment
Share on other sites

:help:

έφαγα ένα γενικό freeze στο bc2... κλείσιμο το pc από το κουμπί και μετά δεν έπαιρνε μπρος οπότε cl cmos και πάλι από την αρχή για o/c ...και τώρα δεν πάνω από 3.8 και 4 δεν κλειδώνει :fist::fist::fist: θα τρελαθώ τι σκ@τα έγινε ?

Link to comment
Share on other sites

:help:

έφαγα ένα γενικό freeze στο bc2... κλείσιμο το pc από το κουμπί και μετά δεν έπαιρνε μπρος οπότε cl cmos και πάλι από την αρχή για o/c ...και τώρα δεν πάνω από 3.8 και 4 δεν κλειδώνει :fist::fist::fist: θα τρελαθώ τι σκ@τα έγινε ?

επειδη το παθαινω και εγω,σου λεω με σιγουρια δν ειναι το oc γτ το εχω τρεξει και με κατω απο τα default και παλι freeze τρωω.εχει να κανει απο οτι εχω καταλαβει με την μητρικη.καποια ασυμβατοτητα driver-bfbc2.κατα 90% η καρτα ηχου.απλα περιμενε το patch που ερχεται την βδομαδα αυτη μηπως και το λυσανε.

Link to comment
Share on other sites

το qpi/vtt σταμάτησε να δουλεύει στο auto ... αυτή τη στιγμή είμαι με 1.475v 1.415v

πάω να δώσω 1.500 1.455 για σιγουριά

edit

πάω να τρέξω linx :rubik:

edit

έβγαλε linx με 1.264 στο cpu απο bios 1.300v kai qpi/vtt 1.455v

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον δε φταίει το bfbc2. Και μένα τελευταία μου κάνει αυτό που λέτε σε άσχετες στιγμές. Ξαφνικά κολλήματα οπουδήποτε. Χωρίς φορτίο. Στο mozilla π.χ. Έκανα κάτι δοκιμές στα 4470 με linx και ήταν σταθερό. Ξαφνικά, μετά από κανα δύο μέρες αρχίζει να κολλάει στο άσχετο και χωρίς φορτίο. Ανεβάζω λίγο τάσεις, τίποτα. Κατεβαίνω στα 4,4 τίποτα. Κατεβαίνω 4,2 σταθεροποιείται. Για κάνα δυο μέρες πάλι. Μετά αρχίζει πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι να πω. Μου βρωμάει μητρική. Γενικά δε μπορεί να κάτσει σε μια συχνότητα χωρίς να με ταλαιπωρεί. Και επαναλαμβάνω ότι βγάζει linx σε όλες τις προαναφερθείσες συχνότητες και μετά κολλάει στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον δε φταίει το bfbc2. Και μένα τελευταία μου κάνει αυτό που λέτε σε άσχετες στιγμές. Ξαφνικά κολλήματα οπουδήποτε. Χωρίς φορτίο. Στο mozilla π.χ. Έκανα κάτι δοκιμές στα 4470 με linx και ήταν σταθερό. Ξαφνικά, μετά από κανα δύο μέρες αρχίζει να κολλάει στο άσχετο και χωρίς φορτίο. Ανεβάζω λίγο τάσεις, τίποτα. Κατεβαίνω στα 4,4 τίποτα. Κατεβαίνω 4,2 σταθεροποιείται. Για κάνα δυο μέρες πάλι. Μετά αρχίζει πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι να πω. Μου βρωμάει μητρική. Γενικά δε μπορεί να κάτσει σε μια συχνότητα χωρίς να με ταλαιπωρεί. Και επαναλαμβάνω ότι βγάζει linx σε όλες τις προαναφερθείσες συχνότητες και μετά κολλάει στο desktop.

και απο οτι βλεπω εχουμε ολοι gigabyte.αλλα τωρα μια βδομαδα ουτε κιχ και μολις βαλω battlefield συνουσιαζεται ο Διας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα καταφερει να παιξω BFBC2 με την καμια κολαγε με πεταγε στο desktop εβγαζε γραμμες εκανα 2 φορματ να δω τι μπορει να φταιει στο τριτο φορματ δεν περασα τιποτα απο το cd της gigabyte και αφησα τα windows να βρουν drivers ετσι καταφερα να τελειωσω το παιχνιδι που τρεχει νερο και χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα εχω την εντυπωση οτι τα προβληματα στο BFBC2 σε αυτους που εχουν gigabyte τα προκαλουν η drivers της realtek για το ηχο και η drivers για τα usb3...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.