Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Οπότε εσύ είσαι με ΟΦΦ, ή στα φρύδια σου, γιατί έτσι και αλλιώς στα 4.5 και με τις κάρτες σου δεν μασάει?

Γιατί εγώ κατά 95% είμαι σε παιχνίδια, και 5% σε κανένα winrar για unzip καθαρά.

Αξίζει να το έχω ον?

Αν αποφασίσω να παίξω με PS κλπ άλλη ιστορία.

Εγώ το έχω on απλά για το winrar. Επειδή κάνω εκαντοντάδες giga unrar την εβδομάδα, βοηθάει πολύ. Από εκεί και πέρα δε βοηθάει σχεδόν πουθενά. Άρα η απάντηση στο αν αξίζει να το έχεις on για παιχνίδια κυρίως, είναι όχι. Άστο κλειστό και θα έχεις και χαμηλότερη θερμοκρασία και λιγότερο ρεύμα για την ίδια συχνότητα. Παραδόξως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να τρέξω χωρίς ΗΤ. Υποθέτω ότι θα φτάνει με το ίδιο ρεύμα κοντά στα 4700.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου συνεχεια οσο και να ανεβαζα vcore/vtt πεταγε καποιο error στο linx αλλα μετα απο πολλη ωρα (2 ωρες πχ) ειπα να ακολουθησω τη συμβουλη σας και να σιγουρεψω λιγο τις μνημες. Κατεβασα λοιπον memtest for windows και τρεχω 8 παραθυρα του με 650mb το καθενα (συνολο 5.2gb , δεν εχω παραπανω ελευθερα συμφωνα με το resource manager). Ετσι διαπιστωσα οτι δεν ηταν 100% σταθερες και τελικα κατεληξα σε 1.215 vtt και 1.7 vdimm για να γινουν. Σε αυτα τα settings εχει φτασει 300% πλεον χωρις error, και θα το αφησω αλλη μιαμιση ωριτσα να παει 1000% να ειμαι σιγουρος.

Ολα αυτα στα 21x191. Εφοσον λοιπον φτασει 1000% χωρις error, μετα θα τρεξω linx και θα ανεβαζω μονο vcore αμα δε το βγαζει. Εδω ειναι που θελω να σας ρωτησω κατι, υπαρχει περιπτωση να πρεπει να ανεβασω vtt αντι για vcore για να γινει σταθερος ο cpu, παρολο που ειναι δοκιμασμενο οτι με αυτο το vtt ειναι ΟΚ για τις μνημες, το uncore κλπ σε αφτο το bclk? Ελπιζω να πρεπει αν παιξω μονο με το vcore μετα, γιατι εχω υπερφορτωθει με τοσες μεταβλητες (=τασεις που μπορουν να πειραχτουν)...

Link to comment
Share on other sites

από που κατέβασες το memset για windows ?

http://hcidesign.com/memtest/download.html

Δε μπορεσα να βρω καπου την pro/deluxe εκδοση αλλα τη δουλεια σου την κανεις και με την απλη-free, απλα πρεπει να ανοιξεις χειροκινητα 1 παραθυρο για καθε πυρηνα (+HT) και να μοιρασεις ισοποσα την ελευθερη μνημη πριν αρχισεις...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε προηγούμενη σελίδα πως το νέο BIOS των Asus δίνει καλύτερα αποτελέσματα και το δοκίμασα κι εγώ (στην P6T-SE). Επιβεβαιώνω πως τρέχω με λιγότερο ρεύμα στα 4 Ghz (1.28) και η max temp έπεσε στους 65 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαιξα εχτές δεν πρόλαβα, αλλά έβαλα πάλι την 5870 και θα το λιώσω σήμερα σε κανένα MW2 ή κάτι βαρύ να δώ.

Πάντως σε wow και mw2 με την 4670 δεν μάσαγε με τίποτα.

Μαξ θερμοκρασίες που είδα μετά απο 3ώρα games ήταν 54'c...

θα κλείσω HT και θα τον πάω 4.2 να δοκιμάσω και εκεί απο περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Βαθεια συγκινημενος μπορω να πω οτι ειμαι και εγω επιτελους full stable στα 4GHz...

Η συμβουλη σας να ψαξω τις μνημες ηταν κρισιμη, αφου μολις εγιναν αυτες σταθερες με vtt/vdimm, μετα παιζοντας μονο με το vcore καταφερα να φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα :)

Η μπανανουλα μου βεβαια χρειαστηκε μπολικο ρευματακι...

Τα specs στα οποια κατεληξα ειναι τα εξης :

CPU : 21x191=4011 MHz

RAM : 8x191=1528 MHz 7-7-7

Uncore : 16x191=3056 MHz

Voltage vdroop calibration : Level 2

Vcore : 1.34375 (στο cpu-z σε load δινει 1.36V)

VTT : 1.215 V

Vdimm : 1.7 V

ολες οι αλλες τασεις στο auto

HT enabled

Virtualization enabled

τα υπολοιπα disabled

Ετσι, εβγαλε 11 ωρες 153 linx passes και το σταματησα.

Θερμοκρασιες συμφωνα με realtemp φτασανε μεχρι 86-81-81-79. Ψηλουτσικες, αλλα με 1.36v που θελει η μπανανουλα μου και με HT enabled θα ζησω... ασε που ειναι σε Linx, σε πραγματικες συνθηκες θα παιζει γυρω στα 75 πιστευω...

Οι αλλες τασεις ειναι πολυ χαμηλες, μονο το vcore ειναι ψηλα, οποτε αν το κανονισω και αυτο με το dynamic VID να πεφτει οταν δεν εχει load, θα ειναι μια χαρα setup για 24/7 :)

oc1t.th.png

Πιστευετε οτι αξιζει να γινει αλλο tweaking σε αυτο το σημειο, πχ να δοκιμασω μεγαλυτερο uncore? Η να το αφησω και να ψαξω τα 20x200/19x211? Και στα τελευταια 2, θα θελει αρκετο παραπανω vcore ή ενα σκαλι ξερωγω? Γιατι ειμαι ηδη ψηλα, αμα πρεπει να ανεβει 3 σκαλια δεν εχει καν νοημα να το επιχειρησω...

UPDATE : Λοιπον δοκιμασα μεγαλυτερο uncore και με 18+ πολλαπλασιαστη απλα δεν μπορει, προφανως επειδη εχω και πολυ χαμηλο VTT μολις στο 1.215. Στο 17x φαινεται να αντεχει, εχει βγαλει 2 ωρες+ Linx. Ενεργοποιησα και ολα τα features του CPU εκτος απο Thermal management και C1E (επειδη στις gigabyte δημιουργει εναν θορυβο απο καποιο πυκνωτη και ουτως η αλλως το C3/C5/C7 state control κανει το ιδιο πραγμα) και πλεον σε idle πεφτει αυτοματα στα 2300 και μολις 1 V ο CPU και σε load ανεβαινει στα 4ghz και 1.36v που χρειαζεται.....οποτε τελεια! δε χρειαζεται να τρωει και συνεχεια το 1.36v στη μαπα... Θα το αφησω και ολο το βραδυ για να σιγουρευτω, αλλα απ'οτι φαινεται μαλλον βρεθηκε το τελειο 24/7 setup. Οτιδηποτε αλλο κανω με 19x211 κλπ θα ειναι απλα για πειραματισμο...

Παιδια παιξτε με το dynamic VID....απλα μετραει!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Το dynamic vid είναι όντως άψογο. Το χρησιμοποιώ κι εγώ με άριστα αποτελέσματα. Δε χρειάζεται να παίξεις με άλλο πολλαπλaσιαστή μιας και είπαμε ότι δεν έχει καμμία διαφορά. Όσο για το αν θα χρειάζεται περισσότερη τάση, είναι μύθος. Η τάση που χρειάζεται ο επεξεργαστής πάει με τη συχνότητα και όχι με το bclck. Το πολύ πολύ να διαφέρει κατά ένα βήμα. Αυτό όμως που θα χρειαστεί σίγουρα αύξηση θα είναι το vtt. Είσαι μια χαρά πάντως και δε χρειάζεται να κουράζεσαι άλλο. Απόλαυσε το σύστημα σου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το dynamic vid είναι όντως άψογο. Το χρησιμοποιώ κι εγώ με άριστα αποτελέσματα. Δε χρειάζεται να παίξεις με άλλο πολλαπλaσιαστή μιας και είπαμε ότι δεν έχει καμμία διαφορά. Όσο για το αν θα χρειάζεται περισσότερη τάση, είναι μύθος. Η τάση που χρειάζεται ο επεξεργαστής πάει με τη συχνότητα και όχι με το bclck. Το πολύ πολύ να διαφέρει κατά ένα βήμα. Αυτό όμως που θα χρειαστεί σίγουρα αύξηση θα είναι το vtt. Είσαι μια χαρά πάντως και δε χρειάζεται να κουράζεσαι άλλο. Απόλαυσε το σύστημα σου τώρα.

που ειναι αυτο το dynamic vid ?

Link to comment
Share on other sites

κατω απο το Vcore στο bios εχει μια επιλογη DVID που θα ειναι γκριζα (=δε θα μπορεις να την πειραξεις) αν εχεις βαλει ενα συγκεκριμενο vcore ή auto. Αν βαλεις στο vcore την επιλογη "normal" , τοτε θα ενεργοποιηθει. Με την επιλογη normal η μητρικη δινει την τιμη που βλεπεις διπλα, οποτε κανε την αφαιρεση του vcore που θες σε σχεση με αυτην την τιμη, και οσο προκυψει βαλτο σαν επιλογη στο DVID να αυξανει το normal κατα "τοσο". Ετσι, σε load θα δινει το αθροισμα τους, οσο ειχες και πριν δηλαδη, αλλα ταυτοχρονα επιτρεπει την ενεργοποιηση των energy features οποτε μπορεις να ενεργοποιησεις το C3/C5/C7 state support και να πεφτει η ταση χαμηλα σε idle. Ετσι οταν δε ζοριζεται ο υπολογιστης, δεν υπαρχει λογος να του δινεις ολη την ταση που χρειαζεται σε load, οποτε και σε διαρκεια ζωης κερδιζεις (ειδικα αν το OC σου απαιτουσε να του δινεις πολλη ταση) αλλα και σε θερμοκρασιες idle. Πλεον μπορεις πχ να το εχεις και σαν κατεβαστηρι χωρις τυψεις...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδες.εχω ενεργοποιημενο το eist και c1e.αξιζει να ενεργοποιησω και το c3/c5/c7?τι θα κερδισω?υποψιν πως δν χρησιμοποιω dynamic energy saver γιατι κρασαρει το pc σε ακυρες φασεις

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδες.εχω ενεργοποιημενο το eist και c1e.αξιζει να ενεργοποιησω και το c3/c5/c7?τι θα κερδισω?υποψιν πως δν χρησιμοποιω dynamic energy saver γιατι κρασαρει το pc σε ακυρες φασεις

προσωπικα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι διαφορα εχουν αυτα τα 3. Στην αρχη πχ νομιζα οτι το EIST πειραζει μονο τη συχνοτητα και το C1E μονο την ταση, τελικα δεν ισχυει, πχ και το C1E πειραζει συχνοτητα.

Στην πραξη παντως, επειδη εχεις gigabyte Χ58, το C1E εχω διαβασει (και το ειδα και στη δικια μου) οτι οταν ειναι ενεργοποιημενο κανει εναν θορυβο η μητρικη απο καποιο πυκνωτη, ενα ενοχλητικο σφυριγματακι, οποτε οι περισσοτεροι το βαζουν disabled και αντ'αυτου κανουν enable το c3/c5/c7 αφου (στην πραξη) κανει την ιδια δουλεια. Στη θεωρια δε ξερω τι διαφορα εχουν.... Επισης αυτο που λεω για το σφυριγματακι μπορει να μην ισχυει για τη δικια σου, αλλα στις X58A ισχυει σιγουρα, δεν ειναι μονο σε 1 μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

Greg θα κερδισεις κατι σε power consumption αλλα θα σου δινει η πιο αργη αποκριση.

Το C1e απλα κραταει idle το cpu χωρις να εκτελει τιποτα οταν δεν χρειαζεται αλλα τον εχει σε "εγρηγορση" ωστε αν χρειαστει να επανελθει αμμεσα.

Τα C3/C6/C7 τον κρατανε ακομα πιο κοιμισμενο (καθαριζουν τις L1 L2 L3 cache και αλλα) με αποτελεσμα την πιο αργη επαναφορα ... Τυπου hibernation ας πουμε ...

Προτιμησα να μην το εχω on γιατι με εκνευριζε λιγο αυτο... Αντιθετα οπως σου ειχα πει ανοιγω την νυχτα το DES και το κλεινω με το που κατσω παλι στο pc.

Tον θορυβο που αναφερθηκε απο το C1e δεν τον εχω παρατηρησει ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 21*200 εδώ και αρκετό καιρό απροβλημάτιστα.

Έχω επίσης Speedstep και C1E ενεργοποιημένα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν Turbo Mode πρέπει να είναι ON ή OFF;;

(Και όλα OFF να τα έχω το x21 το έχω σαν επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 21*200 εδώ και αρκετό καιρό απροβλημάτιστα.

Έχω επίσης Speedstep και C1E ενεργοποιημένα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν Turbo Mode πρέπει να είναι ON ή OFF;;

(Και όλα OFF να τα έχω το x21 το έχω σαν επιλογή)

θεωρητικα πρεπει να το εχεις ΟΝ για να ενεργοποιειται ο 21 multi, τωρα πρακτικα, νομιζω σε καποιες μητρικες εχει βρει ο κατασκευαστης καποια τρυπα και τον εχει διαθεσιμο τον 21 ακομα και OFF να το βαλεις. Αν εχεις τετοια μητρικη και δεις οτι δουλευει και με off αστο off, αλλα δεν εχει και καμια σημασια, στην τελικη δεν επηρεαζει τιποτα αλλο το turbo, τι on τι off, αμα χρησιμοποιεις τον 21 το ιδιο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

ενημερωνω τους κατοχους Asus p6t dlx v2 αν θελουν να βαλουν την ASUS U3S6 EXPANSION CARD USB 3.0 and SATA 6.0 support.. ειναι συμβατη και δουλευει αψογα. την τοποθετησα σημερα και εχει πολυ καλες επιδωσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.