Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Εμενα τα σκορ δειχνουν σωστα στα 4680 mhz . Δηλαδη 3dmark06 CPU score στα 8800 απο οσο θυμαμαι . Στο bios βαζω 1.55v , αλλα οταν τρεχει το cpu test πεφτει στο 1.45 (To βλεπω και στο lcd , αλλα τοσο μετραω και με πολυμετρο) . Εχει 0.1v droop . Oλος ο κοσμος με eclipse παραπονιεται που δεν εχει loadline calibration.

Τι pcb revision ειναι η μητρικη σου ???? Εμενα εχει το v1.1 . Το γραφει πανω στο pcb διπλα στο τελευταιο pci express.

Τη μονταρα ηδη και σιγουρα θα δω κατι καλυτερο. :D

Ποιο ειναι το 1.10b2 ??? Μεχρι αυτο εδω εχω βρει : A7520IMS.1A2

Το θεμα του bclock ειναι μεγαλο . Δεν πανε ολοι οι cpu , ουτε ολες οι μητρικες .

221 εχεις φτασει για 3dmark ή για 32αρι ???? Στο 32αρι μεχρι 223 εχω φτασει , ενω σε vantage και 06 στα 23- . Θα μιλησω με taiwan με τεχνικους bios , γιατι ειμαι προθυμος να βοηθησω για τη βελτιωση του overclocking της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου ver. 1.1 είναι. Το ίδιο bios έχουμε. 1Α2 είναι το 1.10 δεύτερη beta έκδοση. Εμένα δεν έχει ίχνος droop. Έχω βάλει και βίδες στο northbridge και southbridge (αντικατέστησα τα πλαστικά με ελατήριο που έχει) οπότε είμαι 10 βαθμούς κάτω σε ΙΟΗ θερμοκρασία που είναι πρόβλημα στην eclipse. 32άρι στα 221. 06 δεν έχω τρέξει ποτέ με αυτή τη μητρική για να πω την αλήθεια. Μόνο vantage και εκεί ο πολλαπλασιαστής πέφτει στο 20 οπότε το σκορ πάει περίπατο. Το πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή υπάρχει σε όλες τις msi σε όλους και είναι πολύ σπαστικό γιατί καμμία άλλη μητρική δεν το παρουσιάζει πλέον. Αν μιλήσεις με τεχνικούς bios ζήτα κι εσύ όπως χιλιάδες άλλοι μεταξύ των οποίων κι εγώ το κλείδωμα του πολλαπλασιαστή σε φορτίο. Κατά τα άλλα η μητρικούλα είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ετσι για να ειμαι σιγουρος οτι δεν κανω καμια λαλακια, το prime95 στο In-place Large FFTs (maximum heat, power consumption, some RAM tested) δεν το τρεχουμε για να τεσταρουμε σταθεροτητα;

Εδω και μια εβδομαδα προσπαθω να το σταθεροποιησω στα 191*21 και ματαια ...

Link to comment
Share on other sites

Small FFTs. Όχι large. Γιατί ζορίζει αποκλειστικά τον επεξεργαστή και chipset. Βγάζουμε εντελώς τη μνήμη από το παιχνίδι. Κατά την άποψη μου είναι καλύτερο. Το large μεταφέρει πολλά δεδομένα από την L2 cache του επεξεργαστή στη μνήμη και αντίστροφα, οπότε εξαρτάται πολύ από τη μνήμη. Και τα δύο το ίδιο αποτέλεσμα έχουν απλά με διαφορετικό τρόπο. Άμα δε σταθεροποιείται στο large δε σταθεροποιείται ούτε στο small συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Small FFTs. Όχι large. Γιατί ζορίζει αποκλειστικά τον επεξεργαστή και chipset. Βγάζουμε εντελώς τη μνήμη από το παιχνίδι. Κατά την άποψη μου είναι καλύτερο. Το large μεταφέρει πολλά δεδομένα από την L2 cache του επεξεργαστή στη μνήμη και αντίστροφα, οπότε εξαρτάται πολύ από τη μνήμη. Και τα δύο το ίδιο αποτέλεσμα έχουν απλά με διαφορετικό τρόπο. Άμα δε σταθεροποιείται στο large δε σταθεροποιείται ούτε στο small συνήθως.

Εγω το τρεχω στο Blend και απο εκει κοιταω την σταθεροτητα του συστηματος...το Small FFT δεν στρεσαρει τοσο τη ram(για να θεωρηθει ενα συστημα σταθερο δεν πρεπει και οι μνημες να τρεχουν σταθερα στη συγκεκριμενη συχνοτητα?) δηλαδη μπορει στο small φενεται σταθερο ομως στο blend να κολαει..

πχ 4.2 με 2000mhz τις μνημες στο small μπορει να τρεχει κανονικα..blend ομως ή memtest86 αποκλειεται να ειναι stable..

Link to comment
Share on other sites

To prime, το occpt, το linx κτλ είναι εργαλεία για να ελέγχεις τη σταθερότητα του επεξεργαστή και του τσίπσετ. Όχι της μνήμης. Επομένως όταν ψάχνεις τα όρια του επεξεργαστή, πρέπει να τεστάρεις μόνο επεξεργαστή. Οποιονδήποτε παράγοντα προσθέτεις (μνήμη στην προκειμένη περίπτωση) απλά δυσκολεύεις τον εαυτό σου να βρει αυτό που πραγματικά φταίει και δε σταθεροποιείται. Αυτός είναι ένας από τους γενικούς κανόνες του overclocking. Βρίσκεις πρώτα τα όρια της μνήμης (memtest), αφού πλέον ξέρεις τι κάνει η μνήμη, με τι ρεύμα και σε τι συχνότητα, μετά ψάχνεις επεξεργαστή μόνο άρα όχι με blend. Όταν βρεις τα όρια και των δύο τότε μπορείς πλέον να κάνεις blend για να είσαι σίγουρος ότι το σύστημα σου δουλεύει σταθερά συνολικά. Όταν όμως έχεις προβλήματα σταθερότητας όπως ο φίλος πιο πάνω, πρέπει να ελέγχεις τους παράγοντες έναν έναν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...για να απαντησω στις ερωτησεις σας: :)

-ειμαι με Corsair H50 + 2xScythe Slipstream 1900rpm push/pull intake.

-δεν εχω δοκιμασει με λιγοτερο vcore στα 4.2..θα το κανω αποψε το βραδυ. αλλα κ στα 1.3 να δουλεψει ο στοχος μου εμενα για 24/7 ηταν τα 4ghz oποτε οσο stable κ ναναι στα 4.2, θα το αφησω στα 4 για ναχω κ καλυτερες τασεις/θερμοκρασιες..

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα ήμουν της άποψης να το δουλεύει κανείς στη μέγιστη συχνότητα που μπορεί να πάει. Άμα πηγαίνει 4,2 γιατί να το δουλεύεις στα 4? Τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει ποτέ πιθανότητα να δεις τέτοια θερμοκρασία σε πραγματικές συνθήκες εκτός prime. Εκτός πια και χρειάζεται τεράστια αύξηση στην τάση για να σταθεροποιηθεί. Εγώ δουλεύω στα 4,5 24/7. Γιατί να το πάω στα 4? Επειδή δουλεύει με 1,2? Και τι έγινε... Θέλω τη μέγιστη δυνατή απόδοση γιατί ο επεξεργαστής μπορεί. Άμα δε μπορούσε να το καταλάβω. Καθένας βέβαια την άποψη του λέει. Αν δε σε πειράζει να τον δουλεύεις στα 4 είναι σίγουρα καλύτερα να έχεις χαμηλότερη τάση και θερμοκρασία. Πιστεύω πάντως ότι θα είναι σταθερό στα 4,2 και με λιγότερο ρεύμα. 1,35 είναι ρεύμα για 4,3-4,35 συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία τότε...Μην ξεχνάς μόνο ότι το δικό μου κομμάτι είναι εκπληκτικό. Τερματίζει οποιαδήποτε μητρική. Άμα δε τα φτάσεις τα 4,5 δεν πειράζει. Δε φτάνουν όλα τα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε όσο χαμηλότερο ρεύμα αντέχει η μνήμη. Συνήθως την εργοστασιακή συχνότητα η μνήμη την πετυχαίνει και με μικρότερη τάση ή με χαμηλότερα timings. Πλέον όλα σχεδόν τα κιτς μνήμης είναι 1,65. Τι μνήμη είναι αυτή που λέει 1,6? Trident 2000? 1,65 είναι κι αυτή εκτός αν έχουν βγει πιο καινούρια batches, γιατί ακριβώς την ίδια έχω κι εγώ και είναι 1,65. Το ΙΟΗ το πειράζουμε όταν παρατηρούμε το φαινόμενο που όποια τάση κι αν δώσουμε στον επεξεργαστή και στο qpi, ο υπολογιστής δε σταθεροποιείται με τίποτα. Η αύξηση του ΙΟΗ μπορεί να μας ώσει τη σταθερότητα που ψάχνουμε. Αν είναι όλα σταθερά δε χρειάζεται να το πειράξουμε καθόλου. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το CPU PLL.

Link to comment
Share on other sites

στα 1.35v κ 4.3ghz μουδωσε ας πουμε error το LinX.. εκτος της αυξησης του vcore (που οντως στα 1.4v ειναι stable) θα μπορουσα δλδ ναυξησω το ΙΟΗ? το QPI/DRam τοχω Αuto..

ναι τις trident εχω..εδω διαβασα οτι θελουν 1.6V http://www.gskill.com/products.php?index=188&c1=&c2=

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.